חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מקשיבה מהבטן – לעמי אילון ולאהוד ברק

נושאים פוליטי ב 30.05.07 1:29

כנסי בחירות של עמי אילון ושל אהוד ברק, שהתקיימו ערב אחר ערב, הביאו אותי להשתתף בהם כדי להתרשם מהמתמודדים באופן בלתי אמצעי. את המסרים המילוליים הערכתי שכבר הבנתי, פחות או יותר.
מכיוון שאהוד ברק נקט בגישה של שתיקה חלקלקה, נוצרה אצלי עבורו נקודת פתיחה של חוסר אמון. לעמי אילון, לעומת זאת, שלחתי בעבר המלצה אדיבה לפרישה מהמירוץ הפעם, בשל ניסיונו המועט במערכות ציבוריות שאינן היררכיות.

רציתי לשבת קרוב למתמודדים, כדי להסתכל להם בעיניים. לא הצלחתי. בכנס של אילון בנהריה התאורה לא התאימה, בכנס של ברק בלוחמי הגטאות נרתעתי מלשבת קרוב. מדוע? לא ממש ברור, אבל אני הרי פה לשם ההתרשמות הרגשית.

עמי אילון דיבר באופן ענייני, בעיקר על ניהול. התרשמתי (רגשית, כאמור) שהוא מנהל מעולה, וכבר הסבירו לי פעם שאין הרבה כאלה. לטענתו, "היו ראשי ממשלה" שמינו ביודעין שרים בלתי מתאימים לתפקידיהם, על-מנת שלא יצטיינו מדי ויתחרו בראש הממשלה בהמשך.
נפעמתי מכושר הניתוח ומכושר ההפשטה שהפגין. הוא לא ירד לפרטים, אך הערפל שפיזר היה אלגנטי.

הוא ניסה לאפיין את הקהל מבחינה סוציו-אקונומית, ונראה מאוכזב מכך שאינו הומוגני. קומץ צופים הודו בהשתייכותם לעשירונים נמוכים, ואילון נראה בלתי מרוצה.

עמי אילון נראה חזק, שלו ובוטח, עמיד מאד בלחצים. לא הבחנתי באף טיפת יהירות. הוא עשה עלי רושם של אדם ישר. דרכו לעזור לחלשים עוברת, כנראה, בעיקר דרך ההגינות ודרך ניתוח התמונה הכוללת, לאו דווקא דרך האמפטיה.
להערכתי, קור-הרוח שלו וכישוריו, שהוזכרו לעיל, יוכלו בעת הצורך לחפות על חלק מחוסר ניסיונו הפוליטי.

למחרת בכנס של אהוד ברק בלוחמי הגטאות הרגשתי אחרת. הוא דיבר על ביטחון והוסיף והתייחס לביטחון. בריאות? חינוך? רווחה? אף מילה. או במילים אחרות: את מי זה מעניין? כשהזכיר נושאים חברתיים, מיוזמתו או בתגובה לשאלה, היה זה רק כדי לספר על מעשיו בעבר ("הורדתי את שכר הלימוד לסטודנטים, בניתי בי"ח גריאטרי לזקנה מנהריה, שבנייתו הסתיימה בתקופת שרון"). תוכניותיו לעתיד נותרו עלומות.
לטענתו, כל המצעים דומים, אבל רק לו יש ניסיון.
שקלתי לעזוב.

בחלק מנאומו צעק על הקהל. הוא היה בלתי נעים בעליל, אגרסיבי, מתנשא. בנוסף, מתח ביקורת על אחד הפוליטיקאים (מצנע?) על שלא ידע לעגל פינות (הוא השתמש בביטוי יותר חריף, שאיני נזכרת בו כרגע). בגילו אי אפשר להשתנות, אמר, אבל הוא למד מהניסיון. לא פגשתי בו בעבר ובכל זאת, לתחושתי הוא השתנה. למד לעגל פינות ביתר קלות. למי נתונה נאמנותו? תהיתי.
לטענת ברק, מגזימים בחשיבותם של יחסי האנוש בהשגת הישגים מדיניים. דעתי שונה. אני משוכנעת שגם מאחורי הקלעים, מה שמנווט את הפוליטיקאים הוא קודם כל רגשותיהם ורק אח"כ מתייצבים בסך הרציונליזציות ויועצי התקשורת.
הוא עורר בי רתיעה, חוסר אמון וצמרמורת.

השורה התחתונה: יש לי ביקורת על שני המתמודדים, אבל אחרי המפגש עם אילון ישנתי – באופן יוצא דופן – היטב. אחרי כנס ברק חזרו נדודי השינה הרגילים.

נערך על ידי שושי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. ד.ט :

  >>>הוא ניסה לאפיין את הקהל מבחינה סוציו-אקונומית, ונראה מאוכזב מכך שאינו הומוגני.

  משפט מוזר. אולי התכוונת שהתאכזב מכך שהקהל לא הטרוגני? בדרך כלל פוליטיקאים רוצים תמיכה מקהל מגוון ככל האפשר.

  >>>לעמי אילון, לעומת זאת, שלחתי בעבר המלצה אדיבה לפרישה מהמירוץ הפעם, בשל ניסיונו המועט במערכות ציבוריות שאינן היררכיות

  זו אכן חולשה משמעותית, אבל זה עדיף לדעתי על ניסיון כושל, שחשף חוסר יכולת, במערכות ציבוריות שאינן היררכיות.

 2. שושי :

  ד.ט., יותר קל לנהל כנס לקהל הומוגני כמו אנשי עסקים, סטודנטים, חד-הוריות וכיו"ב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.