חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השקעה בשוק ההון על חשבון האזרחים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 28.01.09 6:04

כמענה לגירעון המתוכנן בתקציב 2009, החליטה הממשלה על מכירת אגרות חוב. כך היא מנצלת עוד הזדמנות לדאוג לצרכי שוק ההון במקום לצרכי הציבור הישראלי.

מאת: גלעד נתן

החלטת ממשלת ישראל לממן את הגירעון המתוכנן בתקציב 2009, גירעון של 30 מיליארד ש"ח באמצעות מכירת אגרות חוב, מוכיחה פעם נוספת את חוסר יכולתם או חוסר רצונם של מקבלי ההחלטות בקריית הממשלה לשנות את המדיניות הכלכלית הרת האסון. החלטתם למכור חלק ניכר מאגירות חוב אלו בחו"ל, מעלה שוב את השאלה, האם המדיניות הכלכלית משרתת את האינטרס הציבורי הישראלי, או אינטרסים צרים (של בעלי הון) וזרים (שוק ההון העולמי).

שוב מסתבר כי מדינת ישראל אינה מסוגלת לגייס כסף בשום צורה שאינה כרוכה במתן הטבות לתאגידים, בנקים ובעלי הון. או שהמדינה לווה כסף בריבית ומשלמת לאורך שנים החזרי חובות או שהמדינה מנפיקה אגרות חוב ומאפשרת לבעלי הון בארץ ובחו"ל לקנות אותן ולההנות מהחזרי ריבית. קניית אג"ח מדינה נחשבת כהשקעה סולידית, שכן סביר להניח כפי שיודע כל טירון בשוק ההון, שמדינה לא תפשוט את הרגל באותה המהירות בה פושטות רגל חברות פרטיות, זה אולי לא מסתדר עם הטענה הקלאסית של חוסר יעילות ממשלתית אבל זו המציאות. המשבר בשוק ההון העולמי, הפך תוך זמן קצר את אגרות החוב הממשלתיות להשקעה סולידית ובטוחה באופן יחסי ולכן גובר הלחץ מצד אדירי שוק ההון על הממשלות בעולם כולו, להנפיק איגרות חוב בכדי למלא באופן מלאכותי את החלל בבורסות  שההתמוטטות בשוק ההון יצרה.

מדינת ישראל מעדיפה כרגיל את האינטרס הצר והזר של שוק ההון המקומי והעולמי על צרכי כלל אזרחיה. אין ספק שגידול בהוצאות הסקטור הציבורי מצריך גם את הגדלת ההון העומד לרשות המדינה, אולם המדינה לא חייבת להלוות כסף מתאגידים בנקאיים ורוכשי אג"ח מוסדיים. המדינה יכולה לגייס את הכסף באמצעות רפורמה מקיפה במיסוי. במקום ללוות כסף ואחר כך לשלם עליו ריבית, יכולה המדינה להעלות את המיסוי על חברות והון באופן שיאפשר למדינה להשתמש בכסף שיתקבל בכדי לסייע בצמצום הנזק שהמשברים ההולכים ותוכפים בשוק ההון יוצרים ובכדי להרחיב את ההשקעה בתשתיות ובמדינת הרווחה. מיסוי בניגוד להלוואות לא צריך להחזיר ובטח שלא לשלם עליו ריבית. במקום להגדיל את החוב הלאומי של ישראל אפשר יהיה לחזור ולהקטינו תוך הרחבת המעורבות הממשלתית במשק.

קחו לדוגמא שתי בעיות נוספות שאיש בקרב מקבלי ההחלטות לא רוצה שנשים אליהן לב:

א. עלות מכירת האג"ח בחול בזמן משבר גבוה מהרגיל. למרות שלכאורה המדינה לא צריכה להוכיח את עמידותה הכלכלית, הריבית המוצעת על קניית אג"ח ממשלתיות בזמן משבר גבוה. חברת החשמל השלימה מכירת אג"ח בסך 500 מיליון ש"ח בריבית של 9.5% בחו"ל. הנימוק למתן ריבית מרקיעת שחקים זו היה החשש מפני העדר רוכשים, תירוץ מגוחך המעיד כי מקבלי ההחלטות בישראל חושבים שהציבור מטומטם. אין רוכש מוסדי בעולם שלא יודע שחברת החשמל של ישראל היא חברה ממשלתית וממשלת ישראל ערבה להלוואותיה וחובותיה. אבל מקבלי ההחלטות שוב העניקו מתנה על חשבון הציבור לקבוצה קטנה של בעלי הון.

ב. מכירת אגרות חוב ולקיחת הלוואות היא התרומה של ממשלת ישראל לכלכל השוק העולמית ולמגזר הפיננסים הקורס. במקום לעשות רפורמה משמעותית בשוק ההון והמערכת הבנקאית, מעדיפה ממשלת ישראל לתרום את חלקה להצלת מערכת כושלת שהוכיחה במשבר הנוכחי בעיקר את יכולתה לבזבז כספים ולהצמיח פערים. שרי הממשלה ופקידיהם מעדיפים כרגיל את האינטרס של בעלי ההון ומסבסדים אותם באג"ח ממשלתי במקום לגבות מהם מיסים הוגנים.

מדינת ישראל נמצאת בגירעון בשל חידלונם של מקבלי ההחלטות שלה, שרים ופקידים שהעדיפו להוריד מיסים באופן לא אחראי מבלי לדאוג לקיומן של מקורות מימון לצרכים ההולכים וגדלים של האוכלוסייה. הם הפכו את ישראל למקלט מס. חברות המנצלות את העובדים והתנאים הנוחים לפעול בישראל משלמות מיסים מגוכחים, בעלי הון ישראלים וזרים משקיעים בארץ בעקר בגלל השיעור הנאה של רווח שניתן להפיק במדינה שמעניקה את עצמה לדעת לקבוצה קטנה של בעלי הון.

במקום לקחת הלוואות, להשתמש בערבויות, להנפיק אג"ח או להפריט רכוש ציבורי, מן הראוי שמדינת ישראל תמסה ברצינות את החברות הקיימות בה ואת רכושם של בעלי הון, תבטל את מקלטי המס לעשירים וחברות כנאמנויות ודיבידנדים ותתחיל לנהוג בקשיחות כלפי עברייני מס. לא צריך להגדיל את החוב הלאומי בשביל להיאבק בגירעון, צריך לקחת ממי שנהנה מהזכות להתעשר בישראל משהו בתמורה.

נערך על ידי סתיו
תגיות: , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. רונית :

  אתה כ"כ צודק. סוף סוף מישהו אומר את הדברים האלו!!!

 2. עמית-ה :

  אני חושב שיש מקום להנפקת אג"ח אבל בהיקף קטן יותר.
  במצב הקנוכחי מיסים יש להעלות כרגע רק על רווחי הון.
  אני חושב שהמדינה צריכה לקנות את כל הפנסיות ולהחזיקן בידי חברת פנסיה ממלכתית. כספי ההפרשות הפנסיוניות שיגיעו השנה לידי המדינה, יכולים לממן 10% – 15% מהתקציב.

 3. לעמית :

  אולי תציע את זה במכתב לראשי המפלגות מהעבודה ועד חד"ש ונראה מה ישיבו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.