חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2009: אהוד ברק נגד ציפי לבני

נושאים בחירות 2009, פוליטי ב 28.01.09 6:05

שבועיים לפני הבחירות, וקרוב למחצית מהציבור טרם החליטו לאיזו מפלגה להצביע – כך עולה מסקר חדש שבוצע במכללה האקדמית בית ברל. מהנתונים עולה כי 58% מהנשאלים כלל אינם מתעניינים במערכת הבחירות, בעוד ש-40% אמרו שיקבלו את החלטתם סמוך ליום הבחירות עצמו.

מאת: דניאל בלוך

לפי דיווח ב –  YNET הסקר שבוצע על ידי חברת מאגר מוחות, בניהולו של פרופסור יצחק כץ, פורסם בבית הספר לחברה וממשל במכללה. מתשובותיהם של 502 נשאלים בני 18 ומעלה עולה כי 49% מהצעירים בני 18 עד 29 עדיין לא החליטו או לא יודעים למי יצביעו.

על פי הסקרים הפנימיים שערכו המפלגות השונות, כמו גם סקרים שמתפרסמים בכלי התקשורת, שיעור המתלבטים באוכלוסייה כולה עומד על בין 20% ל-30%, כאשר ככל הנראה הפער נוצר מהגדרת המצביע המתלבט. עד כאן הידיעה של YNET.

הרושם שלי, כפי שכבר ביטאתי אותו מספר פעמים שאלו הן הבחירות עם שיעור המתלבטים הגבוה ביותר. ההתלבטות לא פחתה בגלל המלחמה בעזה. ייתכן ואף גברה. נכון, יש בסקרים האחרונים התחזקות מה לימין, אך היא בעיקרה נובעת מתזוזות בתוך הימין עצמו ומתנועה קלה של המתלבטים בין קדימה לליכוד. אבל עדיין לא הייתי מציע למישהו בימין לתפור על סמך זאת חליפות.

במצב המוזר ביותר נמצאת מפלגת העבודה. נכון, המלחמה חיזקה במידה ניכרת את כוחה ואת תדמיתו של אהוד ברק, אך עדיין ספק אם היא חוזרת למצבה בבחירות הקודמות, בראשותו של עמיר פרץ. אהוד ברק מיהר להתבשם ולהשתכר מן השיפור שחל הודות לתפקודו כשר ביטחון, לא כמועמד לראש ממשלה, לא כאיש חזון מדיני ולא כמנהיג חברתי-כלכלי. הוא עכשיו מודיע שהוא רץ לראשות הממשלה ומרכז את כל הבליסטראות של המערכה כנגד ציפי לבני וקדימה. ברק אינו מבין שהמערכה האמיתית היא מצד אחד נגד הימין, נגד ביבי וליברמן, ומצד שני נגד האדישות, בעיקר של הצעירים, העלולה להוביל להימנעות או לאובדן קולות רבים בהצבעה על הרשימות הרבות שלא תעבורנה את אחוז החסימה.

המערכה נגד לבני וקדימה רק תחליש את גוש המרכז-שמאל ותסייע לחיזוקו של גוש הימין. דומה כי בעבודה לא מבינים זאת ושוקעים בזחיחות הדעת. התחושה שלי שאהוד ברק מטעמים אנטי-פמיניסטיים אינו מעוניין בניצחונה של ציפי לבני ובבחירתה לראשות הממשלה. הרי הוא כבר עשה את כל התרגילים שחיבלו במאמציה להרכיב ממשלה חדשה בכנסת הנוכחית והוא כבר מכין את ההסברים מדוע אינו יכול לסרב להצעת נתניהו לכהן כשר ביטחון בממשלת ביברמן. כך מתחבר האינטרס של נתניהו וברק – למוטט את קדימה ולפצל את קולותיה בין הליכוד לעבודה. אני מסופק אם התרגיל יצליח. אם הוא יעזור – זה יהיה רק לטובת הליכוד. ואילו קולות רבים המחפשים הנהגה עם חזון מדיני, חברתי וסביבתי, עם דגש על שלטון החוק ועליונות הדמוקרטיה יחפשו את מקומם בין המבחר הרב של רשימות בינוניות, קטנות ואף קיקיוניות.

נערך על ידי סתיו
תגיות: , , , , , ,

18 תגובות

 1. יהושע בן משה :

  המגמה המוצהרת של להילחם נגד ציפי לבני,היא דוגמה נוספת של הידרדרות של מפלגת העבודה, החוטרת בגלוי לחיזוק הליכוד.
  בהנהגת ברק, פואד וכבל, עושים כל צעד לא נכון שאפשר לעלות על הדעת,וחבל ששלי יחימוביץ לא מתקוממת נגד מגמה זו. נכון מסביר את המצב דני בלוך, וכל כך קרוב ליום הבחירות, כנירא שמגיע הרגע לסכם, לא להצביע עבודה בשום פנים ואופן.

 2. חוג רעננה בעבודה » ארכיון הבלוג » ברק נגד ציפי לבני ??? :

  […]    http://www.blacklabor.org/?p=6727 […]

 3. דני בלוך :

  ולפי עיתוני הבוקר העבודה בראשות ברק לא רק שאינה מתחייבת שלא להצטרף לממשלה בראשות ביבי אלא אף לא מוכנה להתחייב שלא תשב בממשלה עם ליברמן. פינס הצהיר ככה ומיד מיהרו מקורבי ברק להסתייג!!!

 4. ליהושע :

  1. אם תגיע למסקנה הזו אנא עדכן את מסקנתך הסופית אצל אורי קציר

  2. שמעתי היום את יחימוביץ' בתשדירי התעמולה ברדיו מהללת בשבחו של השרונברק שירים את הטלפון בשלוש בבוקר, ונעשה לי רע.

  הרי היא עצמה קוננה בימי המלחמה על כך שהשיח הבטחוני דחק את הכלכלי חברתי – והרי היא שותפה בכירה בעניין הזה – עוד מהפריימריס.

  3. רק שתדע שבניגוד לח"כים של מרצ, חד"ש ותי"מ שנאותו בשמחה לפנייתנו להתראיין לאתר – הח"כים הס"ד של העבודה, כולל ש"י, פשוט סירבו או התעלמו (למרות ששלחנו שליחים ומקורבים)

  העבודה בראשות ברק מכוונת למצביעי קדימה והגמלאים, ומפנה גב למצביעים סוציאל-דמוקרטים שנאלצים לחפש בית במרצ חד"ש או תי"מ (כל בית כזה מומלץ – ובלבד שלא להצביע ברק).

  כפי שזרקה את מלכיאור היא זורקת גם אותך ויורקת בפרצוף אפילו למסורים שבחברי יסו"ד.

  איתי

 5. עמית-ה :

  אני מצביע עבודה למרות אהוד ברק.
  אני מקווה שאחרי הבחירות כשהעבודה תקבל פחות מש"ס היא תבין שהבנאדם לא מתאים לתפקיד ציבורי.
  אני גם מתכוון לפעול למען התחזקות החלק הסוציאל-דמוקרטי במפלגה והשגת דומיננטיות.

 6. לעמית :

  1. אתה רוצה שהמפלגה תדיח את ברק, כדי לשקם את העבודה ולהפכה למפלגה ס"ד ודמוקרטית, בה השיח הכלכלי אינו שולי כמו עתה [והמנהיגות עושה למען שלום ולא מחרחרת מלחמה]
  2. תנאי *הכרחי* לכך לפי דבריך הוא שהוא ייכשל אלקטורלית (שהרי אם יצליח אלקטורלית אך ייכשל בהבאת שלום וביטחון / רווחה כלכלית – אין סיכוי שידיחו אותו!)
  3. מ-1+2 נובע שאתה רוצה שהעבודה תקבל פחות מנדטים
  4. מ-3 נובע – אל תצביע אמת

  מש"ל

 7. דני בלוך :

  מש"ל צודק לצערי. הסקרים המתפרסמים הבוקר מוכיחים שדרכו של ברק מובילה את העבודה לשום מקום.

 8. ארז :

  איתי
  מדהים איך שאתר"עבודה שחורה" הפך לאתר השחרת "העבודה".
  איבתך לברק (שאיני מתכוון לגונן עליו) מעבירה אותך על דעתך. מרצ סוציאליסטית???? במה? בזה שהחליפו את החברתי התורן רן כהן באילן גילאון? הרי אפשר לעבור על רשימת המעשים שלהם ב"מה עשינו" אצלם באתר ולראות שהמרכיב המרכזי הוא מרכיב ה"תנועת נוער" או ה"חוצפרלמנטריות" "קידמנו" "מחאנו" "קראנו" וכד'. את המעשים אפשר לספור על כף יחד אחת וגם שם- אין שום חקיקה או העברת משאבים שניתן לומר שהיא בזכותם!!!!
  ולגבי תי"מ שאם אני מבין נכון אתה תומך בה. זו דרך אסקפיסטית להתמודד עם המציאות הפוליטית הבעייתית. שבסופו של דבר תעלה לגוש המרכז שמאל (המדיני והכלכלי) ביכולת להרכיב ממשלה או להיות שותפיעם בכירים לכל הפחות.
  אבל מה כל זה חשוב??? העיקר שנהיה יפים וצודקים לא??

 9. עמית-ה :

  אני מצביע עבור שלי חימוביץ' ואורית נוקד, ונדיה חילו, וקולט אביטל, ועמיר פרץ.
  אני יודע שיש טרמפיסטים על ההצבעה שלי ואני מצר על כך אבל עדיין במפלגה הזאת יש יותר טוב מרע (לדעתי) ואני מוחל על ברקים למנהם.

 10. ל"ארז" :

  הקבוצה שהקימה את האתר הזה במקור -כולם מצביעי עבודה – רצתה לדחוף את העבודה לקיים את המצע שלה בתחומי כלכלה וחברה.

  עברו מעל 3 שנים, רוב האנשים הללו הסיקו, כל אחד בעיתוי שלו, שהמפלגה כמפלגה (לא חכים ספציפיים) לא מתעניינת בקיום החוזה שחתמה ברוב טקס עם בוחריה.
  חלקם נואשו מן הפוליטיקה בכלל והתכנסו בשבלול – חבל.

  הבחירה בברק רק הורידה את סדר היום הכלכלי עוד עמוק יותר לתהום.

  לכן רוב הפעילים כאן היום החליטו (החלטה אישית שלא מחייבת איש) לא להצביע לעבודה ב-2009, חלקנו כעונש זמני עד שייפטרו מברק ומהפואדיזם, וחלקנו מתוך ייאוש מוחלט מהאפשרות לשקמה.

  רובנו אך לא כולנו, כי עדיין במשאל חברי האתר זכתה העבודה למס' הקולות המקסימלי, ואחריה תי"מ ומרצ.

  האתר הוא לא שלי. לשמונת מצביעי העבודה במשאל שלנו פתוחה הדלת לנהל כאן קמפיין משכנע
  לקהל הקוראים הס"ד – בואו והצביעו עבודה!

  היחיד מביניהם שנענה לאתגר וזה לא בא לו בקלות היה נדב פרץ.

  ואז היתה מלחמה

  עכשיו גם הוא שוקל ברצינות להצביע חד"ש.

  לסיכום –
  העבודה ויתרה עלינו וקורצת לקולות בוחרי קדימה והגמלאים ואפילו ימינה מזה. זה לא אנחנו שברחנו שמאלה אלא העבודה שברחה ימינה – הן בכלכלה והן במלחמה. על כך אינה ראויה לפרס ממני וגם לא ליחס סלחני. היא גרועה כמו קדימה אם לא למעלה מזה.

  העבודה האכילה את בוחריה הס"ד מרורים – עכשיו היא תאכל מהם.

  איתי

 11. דני בלוך :

  איתי – דברים כדרבנות.

 12. ארז :

  איתי
  ראשית, לא צריך מרכאות. ארז זה שם.
  ולעניין עצמו, היה נדמה שטענתצי שתי טענות שבקצרה אומרות.
  1. מרצ לא באמת יותר סציאל דמוקרטית ובוודאי לא יהיו לה את הכלים לקדם מדיניות כזו.
  2. תי"מ בשום קונסטלציה לא תעבור את אחוז החסימה וגם עם כן לא יהיו לה את הכלים לקדם את המדיניות שלה.
  לטענות הללו שווה להתייחס (או לפחות אני אשמח להתייחסות).

  * ולגבי "הענשת העבודה", "בריחתה ימינה" וכו'. אלו מושגים שלדעתיח אין להם מקום במגרש הפוליטי. במגרש הזה בכל זמן עומדות אלטרנטיבות גרועות וגרועות יותר ועלינו לבחור. להגיד שלוש שנים ניסיתי ולא הצלחתי- זה ילדותי.
  חינוך, תיקון עולם, פוליטיקה זה מרתון לא מירוץ 100 מ' שבסופו שיא עולם. חוסר ההצלחה שלנו (סוציאל- דמו' בתוך מפ' העבודה) מעידה לא פחות עלינו מעשר על פואד- כבל- שמחון.
  שבת שלום
  ארז

 13. לארז :

  קודם כל סליחה חשבתי שאתה מישהו אחר.

  לגבי מרצ/עבודה – כמפלגה היא אינה יותר ס"ד ממפלגת העבודה אך גם לא פחות. אורון אינו ס"ד כמו גילאון ופרץ אך יותר קרוב לס"ד מברק ופואד שמחון והרצוג – נותני הטון בעבודה.

  נכון, לעבודה בממשלת ביבי/לבני יהיו כלים לקדם מדיניות יותר מאשר למרצ שתישאר מן הסתם באופוזיציה.

  אלא שלאור יחסי הכוחות במפלגה, זו תהיה מדיניות הפרטות ומלחמה שאני לא מוכן לתת לה את הקול, כי זה לא שונה מהותית מלהצביע ביבי.

  יכולתי להצביע מרצ/חד"ש/תימ בשקט ולהישאר חבר מפלגה במסגרת "מירוץ המרתון" על דרכה של המפלגה, כפי שעשו אלפים מחברי המפלגה ב-2006 שהצביעו לקדימה והמשיכו להיות חברים. זה נראה לי מגעיל. לכן אני משאיר לך ולחבריך את המשימה לכבוש את העבודה. חלק גדול מהייאוש שלי מהמרתון נבע דווקא מהתנהלותם הפוליטית של אלו שהיו אמורים להיות החלופה (מדינית וכלכלית) למחנה ברקפואדשמחונהרצוג. אני לא יכול להנהיג שינוי במפלגת העבודה, רק להיות חייל. אם המנהיגים (יחימוביץ', פרץ, ברוורמן וגם פינס, שאינו ס"ד) בוחרים לנהוג כפי שנהגו – אני לא רואה פתח לתקווה.

  לגבי תימ –

  א. אני מעריך שהסיכויים הם 50-50
  ולא אפס
  ב. אני לא בונה על תסריט "עם אחד 2" אלא על התנהלות נבונה יותר שתשכיל לאמץ אליה עוד פורשי עבודה במהלך הכנסת הבאה (תאר לך שהיה בכנסת זו גרעין ס"ד קטן שסנה ואילון יכלו לחבור אליו). אני רואה את תימ כתחילתו של מירוץ מרתון להקמת מפלגה ס"ד מחוץ למפלגת העבודה ומרצ. סיכויי ההצלחה נמוכים אך לדעתי הם גבוהים מהסיכויים שמפלגת העבודה (או מרצ) תהיה אי פעם ס"ד.

 14. ארז :

  איתי
  על נושא שיש ס"ד (וגם כאלה שאינם)בכל מפלגה אנחנו מסכימים, השאלה איך ניתן לקדם את המדיניות- וזה באמצעות כח פוליטי- משמע מפלגה גדולה.
  גם אתה יודע שקול למפ' העבודה אמנם אינו ס"ד לגמרי אך הוא אל כמו להצביע לביבי. הן בעמדות המוצהרות, הן בעשייה והן בסביבה הפוליטית בה כל מפלגה נמצאת. לדוגמא- למפ' העבודה אין אותה מחויבות לליברמן כמו שיש לביבי וכו'.
  ולעניין תי"מ- אשרי המאמין.
  המציאות שאני רואה הולכת לכיוון של מעל 120000 קולות ששווים כ- 5 מנדטים (מצביעי הירוקים, תי"מ, עלה ירוק, חלק מהגמלאים ) של אנשים התומכים במדיניות מרחיבה, של אחריות המדינה לאזרחיה, וחתירה להסכמי שלום וכל שאר האמירות ממרכז המפה הפוליטית ושמאלה.
  הולכים להזרק לפח!!! ולהושיב את אלי ישי בכסא שר החינוך וליברמן בכיסא השר לבטחון פנים.
  זה חוסר אחריות פוליטי וטהרנות שאין מקומה בעשייה פוליטית.
  בלי עודף רגשנות- לי לא קל עם המחשבה של ממשלת ביבי וימינה ב 2-4 שנים הקרובות, ונראה לי שכל מי שחושש מזה כמוני. צריך לפחות להצביע למפלגה שגם תכנס לכנסת ותוכל להשפיע בכיוון אחר..
  שבוע טוב

 15. לארז :

  אני לא אצביע לקואליציה של ביבי.

  הצבעה לברק היא לפי הבנתי הצבעה לקואליציה של ביבי.

  בקואליציה הזו שלי וסער ימשיכו לעשות צעדים כמו הרחבת חופשת הלידה, אבל ביבי פואד שמחון והרצוג יפריטו כל מה שזז.

  לחזק את פרץ הס"ד ע"י הצבעה לעבודה בראשות ברק משול להצבעה לקדימה כדי לחזק את שלמה מולה או לליכוד כדי לחזק את כחלון.

  למי שרוצה אגנדה ס"ד ולא רוצה לסכן את קולו – שיצביע מרצ או חד"ש, ולא ימצא את עצמו תורם במו ידיו למה שהוא נלחם נגדו.

  כאשר רואים מה עושים ברק בוז'י ופואד עם הקול שלי כבר אין פה שאלה של טהרנות, כי אני לא מחפש מפלגה שמאה אחוז תואמת לצפיותי (תימ רחוקה מלהיות המפלגה המושלמת עבורי). זו פשוט יריה ברגל, בדיוק כמו מצב בו הייתי בעד לפנות מאחזים ומצביע לאיחוד הלאומי.

  המחשבה ש-120000 קולות שלא יעברו את אחוז החסימה "נגזלו" מהעבודה מרצ וחד"ש היא פיקציה בדמיון שלכם.

  מדובר באנשים שהעבודה מביאה להם חררה (ובצדק) ושתי האחרות נראות להם קיצוניות מדי.

  אם העבודה (או מרצ) היתה עושה חשבון נפש רציני היא היתה אטרקטיבית עבור אותם 45% מתלבטים, אלא שהיא ממש לא.

  הפתרון הכי קל הוא להתבכיין שגוזלים לעבודה קולות שהולכים לאיבוד, במקום להתבונן פנימה לשאול איפה טעינו.

 16. ארז :

  איתי
  יש לי הרגשה שלא נצליח לשכנע אחד את השני, אבל בכל מקרה. הצבעה למפלגה שאינה עוברת את אחוז החסימה משמעותה חיזוק שאר התוצאת או במקרה שלנו- חיזוק הקואליציה ביבי- ליברמן-ישי. אני חושב שגם אתה תסכים שהחמישיה הראשונה בעבודה (כולל שלי וברוורמן)עדיפה על עוד שר מש"ס או אורלי לוי במשרד הרווחה.

  אבל נראה לי שיש בנינו ויכוח מהותי יותר. ס"ד בעבודה זה לא כמו שלמה מולה בקדימה. במפ' העבודה יש כוחות רבים (לא מספיק חזקים)בודאי רבים יותר מכל מפלגה רלוונטית אחרת הרואים בס"ד כלחם חוקה של המפלגה. פרץ, יחימוביץ, ברוורמן אינם עלה תאנה.
  אמנם אנשים רבים, כמו שאתה עשית, מתייאשים ומשתינים מחוץ לאוהל פנימה. אבל אם יש סיכוי במפלגת שלטון סוציאלך דמוקרטית זה רק במפלגת העבודה. ואם לא מחר אז מחרתיים….
  ולגבי הפיקציה בדמיון "שלנו" (שאשמח לדעת לאיזה קולקטיב אני שייך- אני מחפש אחד). יש לי תחושה לא מבוססת שרוב 120 אלף המצביעים הללו היו מעדיפים את ברוורמן על פני בראון או ביבי באוצר. את שלי על פני ישי או בוים בתמ"ת. ואת פינס על פני ליברמן או שטייניץ בבטחון הפנים ועוד ועוד
  אבל זו כנראה ספקולציה, נספור את הקולות מהפח ב 11.2 בנובמבר, ונהגג "מה היה קורה אילו.."

 17. ישראל הירשהורן :

  הדיון המתנהל כאן בפורום הוא חשוב ביותר. אבל בנוסף, דיונים מן הסוג הזה אמורים היו להתנהל גם במוסדות מפלגת העבודה, שם גם היו צריכות להתקבל החלטות בהצבעת רוב.
  שאם לא כן, רוב רובם של חברי המפלגה אינם שותפים להתלבטויות, ואינם נחשפים לדעות השונות. יתר על כן, הכרעות לטוב ולרע מתקבלות ע"י מעטים, (שניים? שלושה?) ואולי אף ע"י יועצי תקשורת ויחצנים. בדרך זו יוצא כי המפלגה סוטה מדרכה, והשותפות בהכרעות, שזה חלק חיוני מהדבק המלכד, נעלמת. דרוש מאמץ ארגוני חדש ללכד את השורות. פומפוזי במקצת אבל נכון.

 18. אושר.. :

  יאלה בחרוו בציפי לבני

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.