postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אופק חדש – תנאי העבודה בביה"ס

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופק חדש – תנאי העבודה בביה"ס

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 26.01.09 6:06

כיתות צפופות, הורים שלא מגבים את בית הספר, מערכת המתעמרת בעובדיה, מורים העובדים שעות רבות ללא תשתיות מתאימות ובתנאים לא תנאים – זו המציאות החינוכית שמשתקפת מעיניו של מורה חדש שזה עתה החל ללמד בבית ספר ציבורי

זאת המציאות

אני מורה חדש שהחל ללמד השנה בחטיבת ביניים במקביל להשלמת תעודת הוראה (הסבת אקדמאים להוראה – אני בעל תואר שני). להלן כמה הערות על המצב:

1 . כל מה שידעתי ושמעתי על הקורה במערכת החינוך לא הכין אותי להלם של המפגש עם התלמידים. רמות המשמעת והכבוד למורה הם בשפל בלתי יאומן.

2. ההורים מגבים את ילדיהם ולא את מערכת החינוך. דוגמאות? הורים שילדיהם נוקטים באלימות ונקראים לבית ספר לא יכולים להתפנות (זה הילד שלהם שזועק לעזרה!!). הייתי עד למקרה בו מחנך רצה להשאיר כיתה שעה נוספת לאחר שהם השתוללו בכל השיעורים שלהם. הוא הודיע מראש שביום X התלמידים יישארו לשעה מיוחדת על ערכים. ההורים הקימו קול זעקה שמדובר בענישה קולקטיבית וההנהלה אילצה את המורה לחזור בו. במקרה אחר תלמידה שהשתוללה וקיללה מחנכת ומנהלת הורחקה מהמקום ע"י מאבטחים. האימא, בעלת מקצוע חופשי ויוקרתי, הייתה מלאת ביקורת כלפי בית הספר מדוע ביתה מורחקת ע"י מאבטחים. גברת, אולי תחנכי את הבת שלך? והילדים? הבינו את המסר ומצפצפים על המערכת והמורים מה שמחמיר את בעיית המשמעת.

3. גודל הכיתות הינו בלתי אפשרי. אי אפשר ללמד ברצינות כיתה עם יותר משלושים תלמידים. שיעור נמשך ברוטו 45 דקות ונטו, בניכוי הזמן בו מואילים התלמידים להסתדר במקומותיהם, להוציא ספרים, בעיות משמעת וכו' מדובר על פחות משלושים דקות. בשיעור כזה אמורים ללמוד משהו חדש, לעשות פעילות ולתרגל. מדובר על תשומת לב של פחות מדקה לתלמיד וקושי עצום בניווט הכיתה. כיתה אופטימאלית צריכה למנות כ-25 תלמידים אך לא יותר משלושים!

4. ולסיום, יש בעיות גם מכיוון המורים. אני לומד במכללה להוראה ואני רואה מסביבי עילגות נוראית. אני מדבר על אנשים שאינם יכולים לחבר משפט תקין בעברית או באנגלית (התכנית בה אני נמצא). בבחירות למועצת התלמידים של המכללה הייתה קבוצה שהציגה את ה"מצא" שלה! קבוצה אחרת הבטיחה "להעריך" את ההפסקות. הסינון והקבלה ברמה נמוכה ביותר וכל מה שנדרש זה תואר אקדמי עם ציון סביר שבינינו לא קשה להשיג. בשביל להיות מורה לנהיגה עוברים היום פילת. בשביל לקבל תפקיד של מזכירה בחברת הי-טק (משם אני בא) עוברים מרכז הערכה. ופה? רק תבוא. למה? יש מחסור.

ולסיכום – למה יש מחסור? אז זהו שהתנאים לא משהו. רפורמת אופק חדש הינה זריית חול בעיניים. נכון שמורה אקדמאי מתחיל באותה התכנית ירוויח שכר יותר גבוה (כמעט כמו של מזכירה בחברת הי-טק) אבל בתמורה הוא יצטרך לעבוד 50-60 שעות בשבוע. מעבר לנוכחות בבית הספר של 36 שעות יש לו:

אסיפות הורים (אני רק השבוע 8 שעות )

ישיבות ציונים

שיחות טלפוניות עם ההורים בערב

בדיקת מבחנים

כתיבת מבחנים

הכנת מערכי שיעור

ועוד מיני ישיבות, פגישות, השתלמויות חובה ומה לא.

את רוב הפעילויות הללו לא ניתן לבצע בשעות השהיה בבית הספר מכיוון שאין שם תשתית מינימאלית. אני עוד מביא איתי את הלפטופ האישי שלי ולכן יכול לעשות שם משהו אבל אין לי אפילו שולחן קבוע (וביום שיש הרבה המורים אפילו לא מקום לשבת בהפסקה), אני חולק תא קטנטן עם עוד מורים וחלק גדול משעות השהיה מבוזבז על מטלות שונות ומשונות (אם כבר אתה פה..)

בתור חדש במערכת אני יכול גם להגיד שהופתעתי לטובה מרמת המורים, מהאידיאלים שלהם ומהנכונות להשקיע. לא ראיתי כמעט מורים שעושים את המינימום. ראיתי מורים שהמערכת מתעמרת בהם והם חושקים שיניים ונכנסים באהבה לכיתות. היחס הבזוי של תמיר אינו מגיע לאנשים הללו שבתנאים בלתי אפשריים מנסים, כמו הילד ההולנדי, לשים את האצבע בחור שבסכר ולבנות לנו חברה טובה יותר. ובמאמר מוסגר. השרה תמיר, כשאת אומרת מה שאמרת על המורים הגרועים, איך את חושבת שיתנהגו מחר תלמידי בכיתה? בכבוד?

אחרי שאולי ייאשתי אתכם נשאלת השאלה. אז מה עושים?

אתחיל דווקא מאיתנו ההורים. אני יודע שהילדים של כולנו מלאכים. מה לא? אבל זהו. שברגע שהם לא ילדינו וכשהם בחברת הרבה (יותר מידי) נערים ונערות מתבגרים ומתבגרות אחרים התנהגותם שונה. אנחנו חייבים לגבות את המערכת ואת המורים. אנחנו צריכים לדרוש מילדינו שיתנהגו כיאות, יכינו שיעורי בית, יתלבשו בהתאם להוראות בית הספר, יגיעו בזמן וכו'. אנחנו צריכים לעודד אותם לקרוא הרבה יותר ולצפות פחות בטלוויזיה, בעיקר בתוכניות ריאליסטי.

ולממשלה? קטונתי. אני חדש. מה שכבר הבנתי זה שיותר מידי כסף הולך לאיבוד בתוך המערכת ואינו מגיע לצרכני הקצה. תוכניות הלימוד משתנות בתדירות גבוהה מידי. הכיתות גדולות יותר. אין תקציב להעשרה, תמיכה בחלשים ובמקרים רבים גם לא להקמת הקבצות מקדמות. אין שום סינון ומיון של מורים. איך פותרים את כל זה? בשביל זה אתם מנהלים גדולים. לא מסוגלים? מותר להודות ולעזוב.

מורה חדש מאידיאל

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

14 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  Wellcome to ISRAEL
  "החינוך עומד בראש סדר העדיפות של הממשלה. זהו התקציב השני בגודלו אחרי הבטחון" (אלו דבריה המדויקים של יולי תמיר).
  אז מדוע מערכת החינוך כושלת?

  התשובה לכך היא שהכסף ברובו80% – משמש לתחזוקת מבנים, למשכורות של הגזברויות והלשכות, למפקחים, ליועצים, למשרדי הפרסום(עבור תרמית אופק חדש והמאבק במורים),למאבטחים, וכו'

  ולמי לא נשאר ??? ( לתלמידים !!!)
  נכון ילדים – הבנתם יפה את משל סבתא בשלה דייסה. אמנם יולי תמיר מספרת מעשיות על פעילותה לשיפור המצב אבל אנחנו יודעים שמה שמעניין אותה באמת זה התפקיד הבא בממשלה ולא תלמידי ישראל.

  מוסר השכל: הצביעו בבחירות עבור מפלגות חברתיות שמתחייבות להתמודד עם המצב הלקוי ולשפרו.

 2. ש.לוי :

  סיפור קטן על סדרי עדיפויות במערכת החינוך:
  חברתי, שבנה לומד בבית ספר יסודי באחת הערים היותר מבוססות בארץ, הגיעה ליום הורים.
  לאחר ששיבחו את בנה על הישגיו, העירו שהוא אינו מצליח בהכתבות באנגלית. האם הציעה שמנת המילים להכתבה תנתן לתלמידים מבעוד מועד כך יוכלו ההורים לעזור.
  המורה לאנגלית התנצלה ואמרה, כי בית הספר אינו מאפשר שיכפול דפים…
  יש לי מספר הצעות חלופיות למורה, אך מפתיע שבאותו בית ספר ממש, יש תקציב לבלוני הליום וליצנים לאירועים (כמעט יום יום פסטיבל).
  סדרי עדיפויות כבר אמרנו?

 3. דליה :

  מדובר בבוגר תואר שני שעושה הסבה להוראה. כלומר, במורה בעל כישורים גבוהים. מי שתולה את חוליי החינוך באיכות המורים, יכול להיווכח שאולי לא זאת הבעיה הקרדינאלית. האם יחס ההורים לביה"ס ולחינוך לא מהווה בעיה המשפיעה על איכות החינוך?
  לגבי גודל הכיתות, עלינו לזכור כי תלויות ועומדות הבטחה שלטונית וצו בית משפט להקטנת גודל הכתות. ההבטחה להקטין את הכתות הייתה אחת העילות להפסקת שביתת המורים הגדולה משנה שעברה. השביתה הופסקה, ההבטחות לא קוימו. האשמה – בשלטון.
  המצב בשטח בלתי אפשרי. מורה מתחיל אינו יכול להשקיע ולהתפתח. הוא רק צובר תסכולים. עוד שנה שנתיים יברח מהמערכת. המורה החדש מודה שתנאי העבודה קשים, הרבה שעות עבודה בבי"ס ובבית. כמו כן קיימת בעיה של תשתיות פיזיות בביה"ס. מדובר בבי"ס שפועל במסגרת "אופק חדש". שרת החינוך הבטיחה שיפור במערכת עם היכנס הרפורמה. איפה השיפור?

 4. לימור-חדרתית. :

  http://www.blacklabor.org/?p=4578

 5. ענת שניידר :

  מורה זה שהיגיע להוראה מאידאלים ממחיש בדבריו את המצב העגום של מערכת החינוך.
  המורה כתב: "בתור חדש במערכת אני יכול גם להגיד שהופתעתי לטובה מרמת המורים, מהאידיאלים שלהם ומהנכונות להשקיע. לא ראיתי כמעט מורים שעושים את המינימום. ראיתי מורים שהמערכת מתעמרת בהם והם חושקים שיניים ונכנסים באהבה לכיתות. היחס הבזוי של תמיר אינו מגיע לאנשים הללו שבתנאים בלתי אפשריים מנסים, כמו הילד ההולנדי, לשים את האצבע בחור שבסכר ולבנות לנו חברה טובה יותר. ובמאמר מוסגר. השרה תמיר, כשאת אומרת מה שאמרת על המורים הגרועים, איך את חושבת שיתנהגו מחר תלמידי בכיתה? בכבוד?".
  אני יודעת שמורים רבים וטובים שהגיעו למערכת מאידיאל ועושים עבודתם נאמנה, דווקא הם מחפשים דרך לברוח ממערכת החינוך.
  הגורמים לכך הם תנאי העבודה הקשים במיוחד כפי שכתב המורה, בנוסף לכך הפגיעה במורים ע"י שרת החינוך המציגה את כל בעיית החינוך על כתפי המורים ולא על משרד החינוך האחראי. בנוסף הפגיעה והשפלת המורים ע"י כפיית הסכם האופק חדש, גורמים למורים האידיאלים לעשות כל מאמץ לנטוש את ספינת החינוך הטובעת.
  אם לא יקום המנהיג שידע שהסכם האופק החדש אינו הדרך לריפוי המערכת אלא הקש שישבור את גב הגמל – ישבור את החינוך הממלכתי.

 6. ש.לוי :

  הכותב מעיד על מורים החושקים שיניים וניכנסים לכיתות באהבה…
  לצערי, זה לא ימשך לנצח.
  מורים צעירים וגם מבוגרים ומנוסים ככל שיהיו, לא יוכלו לשרוד בתנאי השפלה והלחץ לאורך זמן.
  המחסור במורים כבר מורגש היטב בשטח, ולא רבים ממלאים את המכללות להכשרת עובדי הוראה. מורים בפועל ממעטים, או שאינם ממליצים לחבריהם או בני משפחתם לפנות להוראה.
  בעבר, דירבנתי צעירים לפנות להוראה, למרות השכר המעליב.
  היום אני עונה למי ששואל אותי- "רק אם אין לך ברירה…

  "כאשר אני מנסה לבחון את מקור ה"צרות", אין לי ספק כי הבעיה נעוצה לרב במנהלים כושלים, כאלה שמסתפקים במצוי ולא שואפים לרצוי והטוב.
  מנהלים שאינם מנהיגים או דמויות מופת, יש במחוזותינו לרב.
  רבים מהמורים המושפלים סרים למרותם של מנהלים, המנהלים הם פניה של "המערכת".
  ( דרך אגב, כדאי מאוד לבדוק את שיטות מינוי המנהלים, רבים מידי במערכת החינוך הגיעו לתפקיד הנחשק בזכות קשרים ולא כישורים.)

 7. אורנה :

  בסופו של יום 800 בתי ספר באופק החדש ורבים גם הקולות החיוביים. זאת ללא ספק תמורה משמעותית ותחילת דרך לשינוי מעמד המורה וכך גם לשינוי חיובי בעתיד החינוך בישראל.
  כל הבכיינים למינהם שמתלוננים כנגד שעות העבודה באופק החדש האמת היא שלמורה הטוב לא נוספו עוד שעות כי ממילא השעות האלה הוא גם עשה קודם ללא תמורה.

 8. ד :

  אורנה
  חוץ ממחמאות כלליות יש לך משהו חיובי ענייני לומר לטובת אופק חדש? חשוב שתציגי טענות לגופו של עניין. מחמאות כלליות לא משכנעות. מה הקולות החיוביים אומרים? מהי התמורה המשמעותית? איך ישתנה מעמד המורה בעקבות הפעלת אופק חדש בביה"ס?

 9. ש.לוי :

  לאורנה,
  אינני בין הבכיינים, עזבתי את מערכת החינוך, כדי לא להתבכיין.
  עדיין, מצבה של מערכת החינוך מטריד ומעציב אותי.
  אני כועסת על דברים שנעשים בחופזה ובחוסר מחשבה, כמו אופק חדש למשל.
  לצערי, איני מוצאת הגיון בדבריך.
  כתבת – "האמת היא שלמורה הטוב לא נוספו עוד שעות כי ממילא השעות האלה הוא גם עשה קודם ללא תמורה".
  האמנם?
  – האם חישבת כמה שעות ללא תמורה צריך מורה להשקיע עכשיו, בעיקבות אופק חדש?
  האם לא עלה בדעתך, כי כל תוספת שעת הוראה מוסיפה שעות הכנה?
  – האם הרהרת על נטל ההוראה, מה קורה למורה (במשרה מלאה) המלמד בעשרות כיתות באין ספור מקצועות על מנת להשלים את מישרתו?
  – האם ידעת כי מורים חשופים מעתה לביקורת כפולה? הם נאלצים ללמד מקצועות חדשים שלא הוכשרו להם ועל חשבונם, (חשבי כמה שעות הכנה נדרשות לשם כך…). הורים ותלמידים כבר מתלוננים על המורה לספרות או ערבית שמלמדות מדעים, הן מעולם לא הוכשרו ללמד מדעים…
  גם המנהלים לא חוסכים ביקורת, כאילו שלא ידעו שהם יצרו את הצרה.
  – חשבת כמה מורים מועסקים עכשיו במשרה חלקית? עובדה הממזערת את שכרם ופוגעת בפנסיה שלהם?

  אני בטוחה שמורים רבים אכן מרוצים, כי לא בדקו לעומק את ההסכם הקיבוצי שהרע את תנאי עבודתם באופן בוטה.

  אם כל מה שאת טוענת נכון, מדוע כופים על מורים להצטרף?
  אתמול שוחחתי עם מורה מגדרה. המורה, סיפרה לי שכבר עתה, מנהלת בית הספר שלה שרוב המורים בו מתנגדים להצטרף להסכם, מכניסה את המורים לחדרה (אחד אחד ובאין רואה) מפחידה, מאיימת או מבטיחה תפקידים לאלה שיצטרפו.
  (זה קרה וקורה בעוד עשרות מקומות, לא רק בגדרה.)
  – למה צריך לאיים או לצ'פר במקרה של הסכם טוב ומיטיב?
  – ספרי לי, מדוע אין מפעילים את שעוני הנוכחות ב – 813 בתי הספר שבהם הוחל ההסכם?
  – מדוע צריך לתגמל מורים שידברו בשבחו של ההסכם? (אני מסרבת לכנות אותו רפורמה.)
  אני חייבת לספר לך סוד…בהרבה מאוד בתי ספר אין מקפידים לקיים את עיקרי ההסכם. מורים מדווחים על שעות שלא מילאו(פרטניות) ולא ממלאים את כל שעות השהייה.
  תלמידים אינם מוכנים להגיע בשעות הבוקר, או להשאר אחרי שעות הלימודים הרשמיות. תלמידים התלויים בהסעות אינם זוכים לשעות פרטניות. כך אלפי שעות יורדות לטמיון.
  מנהלת מוסרית אחת סיפרה לי, כי מנהלים קיבלו הנחיה מפורשת – להחליק… לא להכביד עכשיו עם המורים – האם זו לא הונאה ומצג שווא?
  והדבר הגרוע ביותר – יש מורים ומנהלים מרוצים, אפילו מרוצים מאוד… הם מרוצים על חשבון מורים מקופחים. אין שיוויון במערכת החינוך – אין אפשרויות קידום, רק המקורבים לצלחת ובעלי לשון ארוכה ודביקה, זוכים לתפקידים מתגמלים (לפעמים יותר מתפקיד אחד, לכן אחרים מקופחים). מורים בעלי נתונים זהים לחלוטין משתכרים שכר שונה, אף אחד לא מבין את שיטת ההמרה ולא יכול להסביר את התופעה.
  באופק החדש נפתח צוהר נוסף לשחיתויות וחוסר מוסר, אני מקווה שאת חיה עם העובדות בשלום, לי זה מפריע.

 10. ש.לוי :

  לד.
  אני מוכנה לעזור לאורנה…
  אני מברכת את השרה יולי תמיר ואת הסתדרות המורים. הם הצליחו לכפות על עשרות מורים ומחנכים בישראל הסכם שכר קיבוצי המוצג בטעות כרפורמה, מרע עם תלמידים ומורים, ופוגע אנושות בגימלאים בהווה ובעתיד.
  כל זה תמורת סכום פעוט, 10.000.000 שקלים חדשים, וסכום נכבד נוסף ולא ידוע, ש"תרמה" הסתדרות המורים מכספי משלמי המיסים.
  הם הצליחו להשתיק כל התנגדות, בעזרת מניפולציות הדורשות התערבות מהירה של מבקר המדינה.
  בזכותם, אלפי מורים נטשו את מערכת החינוך, מורים שיכלו להמשיך וללמד.
  עכשיו המורים שנותרו ואלה שיגיעו למערכת העקבות המשבר הכלכלי, (כפי שמקווים במשרדי החינוך והאוצר) יעבדו בשקט, לא ירימו ראש, לא יתלוננו ולא יעזו למתוח ביקורת – מי שינסה יודע שדרכו החוצה מובטחת.
  לא כל אחד מוכן לסכן את פרנסתו או מפעל חייו.
  אז מי יכול להתווכח עם הצלחה כזאת?

 11. ש.לוי :

  מורות מספרות על אופק חדש.
  כדאי למהר ולקרוא, בד"כ מעלימים דפים כאלה…

  http://www.orianit.org/fmorim/forum/forum_posts.asp?TID=87759&PN=1&TPN=1

 12. ד :

  פורום המורים בחינוך…. – הנושא: אופק חדש טוב או רע
  תגובה מ – 24.1.09 עובדות מהשטח
  בביס שעובד חמישה ימים ברפורמה אין יותר יום חופשי מה שהיה קודם. משרה מלאה מאה אחוז – השכר המשולב עלה תוספת גמול חינוך עלתה ובהתאם כל ההורדות . מה שקורה בתלוש הוא שהמשכורת היא משולב + חנוך וכל השאר מתקזז בהורדות.כולל 12 ש"ח טלפון. אין דקת אויר לנשום, שלוש שעות מהשהיה מיועדות לישיבות /השתלמות מה שמונע את האפשרות לעבוד בבית ספר ויש עבודה בבית. מתוך חמש שעות פרטניות 2 הן ניהול כתה חלקן בשעות 0. על כל השעות יש למלא טופסיאדה עוד עבודה באותו זמן שנןעד לעבודה בשהייה. מילוי מקום על חשבון כל השעות את המנהל במצב זה לא מענינים החידושים והשאגות והעקיצות למי שמסרב – לא תורמות. עקב חוסר ביום חופשי גדלה כמות העדרויות! אין שום פינה/מחשב מקום להכין סנדוויץ וכו' הכל בתוך חדר מורים, ביום ארוך כזה גם לא נשארת כוס נקייה בסוף היום לשתות. אין מוטיבציה וחשק לעשות יותר ממה שצריך (ואת זה הכי טוב שאפשר) התוצאה ראש קטן – דבר שלא היה קודם. אז גם אם המשכורת עלתה מעט עדיין אסןר לשכוח שבמשרה מלאה למחנכת עלתה המשרה ב- 9 שעות שזה עוד 36 שעות בחודש והמשכורת בערך ב-2 ש"ח לשעה. וגם אם ישנם חמישה תלמידים שמרוויחים במצב כזה ישנם הרבה יותר "שמרוויחים" מורה עייף, מתוסכל וכו' ואסור להתמם שלא הכל הוא רק התלמידים מה אתנו ? אחרי 20 שנות ותארים זה מה שמגיע לנו ? טוב או רע תשפטו אתם.

 13. הכל נכון אבל... :

  מילים כדורבנות, אבל… הייתי רוצה לדעת איזה יחס מקבלים המורים ש"נכנסים לכיתה באהבה". יכול להיות שהם זוכים לכבוד הנכסף מתלמידיהם? גם אני חדשה במערכת, אבל ההתרשמות שלי היא שתלמידים מכבדים מורים שעושים את מלאכתם באהבה. ושלפעמים האהבה משחקת תפקיד חשוב יותר מהרהיטות (יש לך דוגמא מצוינת לכך בקורס מתודולוגיה, שממנו נראה כי הצלחת לחמוק).

 14. לונה :

  התשובה היא: תלוי בתלמידים. אלה שרוצים ללמוד כנראה יכבדו את המורים שעושים מלאכתם נאמנה. את אלה שרוצים להתחמק בכל מחיר מלבצע מטלות, או את אלה שיודעים שההורים בסוף השנה "ישכנעו" את המורה להעלות להם את הציון, זה ממש לא מעניין האם המורה עושה את עבודתו באהבה או לא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.