חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצפן הבחירות – בואו לבחון את עצמכם

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 25.01.09 6:08

מצפן הבחירות" של המכון הישראלי לדמוקרטיה מאפשר לבוחר המתלבט לבחון את ההתאמה בין עמדותיו והמפלגות השונות. אתם מוזמנים לנסות – זה בהחלט מעורר מחשבה

מכיוון שלרובנו אין זמן וכוח לקרוא את מצעי כל המפלגות ולבחון מה עשו המפלגות בפועל, המכון הישראלי לדמוקרטיה כבר עשה זאת בשבילנו, ומיקם כל מפלגה בשלושה צירים:
 • ימין כלכלי-חברתי (קפיטליזם) מול שמאל כלכלי-חברתי (סוציאליזם)
 • ימין מדיני בטחוני ("נץ") מול שמאל מדיני-בטחוני ("יונה")
 • ציר דתי-חילוני (שאולי היה ראוי להרחיב אותו לציר שמרני-ליברלי כמו באתר האמריקאי political compass)

עכשיו כל מה שנותר לכם זה לענות לסדרה קצרה של שאלות, והתוכנה כבר תמקם אתכם על שלושת הצירים האלה, וגם תיתן ניתוח מספרי וחזותי של מידת הקרבה ביניכם ובין כל מפלגה (בכל ציר בנפרד ובציון משוקלל). סדרת שאלות נוספת (מיותרת לדעתי) תלמד אתכם מה אתם חושבים על ביבי נתניהו, ציפי לבני ואהוד ברק.

למה זו יוזמה יפה?

כי באופן נדיר ישנו פירוק של המושגים "ימין" ו"שמאל" ליותר מציר אחד. בגלל שיש מתאם בין עמדות בציר המדיני לעמדות בציר הכלכלי, וכמו כן מתאם (במגזר היהודי) בין עמדות בציר המדיני למידת האמונה בדת, רבים חושבים עדיין במושגים של ציר אחד ומתעלמים מכך שהמתאם אינו מושלם. ישנם מקרים שבהם "שמאל" בציר אחד הולך עם "ימין" בציר אחר, וכך ביבי נתניהו יכול למצוא לו שותפים נאמנים בדמות יוסי ביילין ונחמיה שטרסלר כאשר הוא מבקש להפחית קצבאות, ואילו ש"ס ורע"ם יכולות להיות שותפות רציניות למאבק של תקצוב מוסדות דת.

חלוקה למספר צירים חשובה במיוחד לבוחר הישראלי, כאשר המפלגות מחד"ש ועד ישראל ביתנו למעשה תומכות או משלימות במצען עם פתרון של שתי מדינות לשני עמים, ומתווכחות רק על גודלה ואופיה. מצב כזה היה אמור לכאורה להקטין את חשיבותו של הציר המדיני-בטחוני אצל הבוחר, ולהגדיל את חשיבות הציר הכלכלי (בחירות 2006) והדתי (בחירות 2003), אלא שקרה מה שקרה ובבחירות הבאות יצביעו אזרחי ישראל עם זיכרון טרי של קטיושות, קסאמים, עופרת יצוקה וחיילים שבויים או הרוגים (מחקר רב שנתי כאן).

 

למה זה לא טוב?

כי כמו כל אלגוריתם ממוחשב, יש לו חסרונות על פני "עבודת יד".

הציון המשוקלל של ההתאמה בינינו ובין מפלגות מרמז כי אנו נותנים משקל שווה לכל ציר בהחלטה שלנו, וזה כמובן לא נכון. לדוגמה, אני כחילוני עומד להצביע לרשימה בראשות רב אורתודוקסי, משום שהרשימה מייצגת את עמדותי בציר הכלכלי-חברתי.

שנית, מספר השאלות המצומצם (למשל ביחס לאתר האמריקאי) לא מאפשר בחינה מעמיקה של עמדות, וכל תשובה מקבלת משקל גדול. אני הרגשתי כאן חזק מאוד את השפעת המלחמה על תשובותי בנושאים מדיניים, והתפלאתי למצוא שבציר הזה אני קרוב לרע"ם-תע"ל…

והכי גרוע – אנחנו נותנים למכון הישראלי לדמוקרטיה למקם את המפלגות על המפה בשבילנו. המיקום נעשה ע"ס השוואת מצעי המפלגות עם השאלות שנשאל המשתתף במשחק. מעבר להטייה האפשרית של עמדות החוקרים (שהפכו מצעים מפורטים לסדרת תשובות לשאלות רב-ברירתיות), המיקום אינו מבוסס על עשייה בפועל של המפלגות בכנסת ובממשלה.

כך אנו מוצאים את מרצ, חד"ש והתנועה הירוקה מימ"ד כמעט באותו מקום בציר הכלכלי-חברתי, בעוד שמעקב אחר העשייה של שלוש המפלגות בכנסת (לא רק בכנסת הנוכחית)
מלמד על הבדלים משמעותיים. אם זה עוד עשוי להיראות כטרחנות של כמה סוציאל-דמוקרטים וסוציאליסטים שמתעקשים להוציא שלדים קפיטליסטיים מהארונות של מרצ, תבדקו בבקשה איפה נמצאים הליכוד של ביבי וקדימה של לבני בציר הסוציאליסטי-קפיטליסטי? התשובה – בדיוק במרכז (קדימה אפילו טיפה מימין).

וכך בעוד חד"ש מסמנת את הקצה השמאלי של הציר הזה, בקצה הימני אין אף מפלגה אחת לרפואה, והיחידה שהיא "חצי קפיטליסטית" היא "ישראל ביתנו".

למה בכל זאת?

כי מבחן מסוג זה מכריח אותנו להניח לרגע את דפוסי ההצבעה המסורתיים שלנו, ולחשוב קודם כל על מה שאנחנו רוצים, וזה הרבה יותר ממה שמציעים לנו שלטי החוצות ותשדירי התעמולה.

בתמונות: המפלגות ואני: אם מתייחסים לציר הכלכלי ולציר הדתי – המכון הישראלי לדמוקרטיה מציע לי להצביע לתנועה-הירוקה-מימד. אם מתייחסים לציר המדיני והכלכלי – עלי להצביע לרע"ם-תע"ל או לחד"ש.

 

 

הערה קטנה: חבל מאוד שהמכון הישראלי לדמוקרטיה טרח לתרגם את המצפן לאנגלית (אולי בגלל השותפים מחו"ל), אך לא לערבית ולרוסית, שפות האם של חלק נכבד מהמצביעים.

 

עכשיו כל מה שנותר לכם זה לענות לסדרה קצרה של שאלות, והתוכנה כבר תמקם אתכם על שלושת הצירים האלה, וגם תיתן ניתוח מספרי וחזותי של מידת הקרבה ביניכם ובין כל מפלגה (בכל ציר בנפרד ובציון משוקלל). סדרת שאלות נוספת (מיותרת לדעתי) תלמד אתכם מה אתם חושבים על ביבי נתניהו, ציפי לבני ואהוד ברק.

 

למה זו יוזמה יפה?

 

כי באופן נדיר ישנו פירוק של המושגים "ימין" ו"שמאל" ליותר מציר אחד. בגלל שיש מתאם בין עמדות בציר המדיני לעמדות בציר הכלכלי, וכמו כן מתאם (במגזר היהודי) בין עמדות בציר המדיני למידת האמונה בדת, רבים חושבים עדיין במושגים של ציר אחד ומתעלמים מכך שהמתאם אינו מושלם. ישנם מקרים שבהם "שמאל" בציר אחד הולך עם "ימין" בציר אחר, וכך ביבי נתניהו יכול למצוא לו שותפים נאמנים בדמות יוסי ביילין ונחמיה שטרסלר כאשר הוא מבקש להפחית קצבאות, ואילו ש"ס ורע"ם יכולות להיות שותפות רציניות למאבק של תקצוב מוסדות דת.

חלוקה למספר צירים חשובה במיוחד לבוחר הישראלי, כאשר המפלגות מחד"ש ועד ישראל ביתנו למעשה תומכות או משלימות במצען עם פתרון של שתי מדינות לשני עמים, ומתווכחות רק על גודלה ואופיה. מצב כזה היה אמור לכאורה להקטין את חשיבותו של הציר המדיני-בטחוני אצל הבוחר, ולהגדיל את חשיבות הציר הכלכלי (בחירות 2006) והדתי (בחירות 2003), אלא שקרה מה שקרה ובבחירות הבאות יצביעו אזרחי ישראל עם זיכרון טרי של קטיושות, קסאמים, עופרת יצוקה וחיילים שבויים או הרוגים

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: ,

21 תגובות

 1. גליה :

  מי שבוחר לענות ב"אין לי דעה" או "נייטרלי" מגיע לקדימה.
  ואכן באתר החדש שלהם אין מצע אלא: "אתם שואלים ציפי לבני עונה!" . הרבה יותר פשוט מאשר להתחיל לחשוב במה אני מאמין, ולהתלבט למי להצביע.

 2. עומר כרמון :

  לפי המצפן יצאה לי התאמה של 87 אחוזים למר"צ ו-82 אחוזים לחד"ש.
  הפתעה: התנועה הירוקה-מימ"ד – רק 57 אחוזים (אפילו יהדות התורה יצאה קרובה יותר מהם לדעותי)

 3. שרון AAA :

  גם לי יצא 87% למרצ ו82% לחד"ש.

 4. גיא :

  לי יצא מעל 90 אחוז למר"צ ו"רק" 88 אחוז לחד"ש. אבל אני בכל זאת אצביע לחד"ש, מכיוון שמר"צ הם שמאל כלכלי רק במצע… הם היו בעד השלכה של הפנסיות לבורסה!

 5. נדב פרץ :

  אני חייב להודות שלא התלהבתי. שאלות מאוד שטחיות, שמונעות כל אפשרות להביע עמדה קצת יותר מורכבת ממיקום על אחד משלושה רצפים.
  זאת, כמובן, הבעיה של כל סקר, אבל זו לא סיבה להפוך את העניין הזה לאיזה אטרקציה.

 6. עומר כרמון :

  נדב צודק, זה כמובן לא יותר מקוריוז נחמד.

  נכון גם שישנה סכנה גדולה שייעשה במצפן שימוש מניפולטיבי בידי צד פוליטי מעוניין.

 7. דור אדליסט :

  מי שענה עבור התנועה הירוקה מימד ללא ספק עשה עבודה מחורבנת בלהבין כיצד התנועה רואה עניינים מסויימים. גם הרכב השאלות מושך את תשומת הלב באופן מעצבן מענייני חינוך, סביבה והשקעה בעתיד לכיוון אותם סכסוכים ישנים תקועים ותוקעים.

 8. דוד :

  אני בהלם מהאנשים כאן
  עוכרי ישראל
  תרדו מהארץ
  מה אתם עושים כאן?
  תעברו לגור בעזה!
  שותים מהבאר ויורקים לתוכה! גועל נפש!

 9. נו באמת :

  האם ערביי ישראל יורדים מהארץ? לא.
  אז למה שיהודים ירדו? גם הם נולדו פה וזו מולדתם
  וחד"ש הרבה יותר קרובה לליבם מאשר החיאת הציונות והעברתה למאה ה 21 בשלום.

 10. יו דוד מ-8 :

  אני בהלם גם.
  תעבור לפקיסטן יא כוזר בן כוזר
  עוכר פלסטין גזען שפל
  קפוץ לים ותביא לי דג
  אני רעב
  תאכיל אותי
  תן לי קצבה לילד ה12 שלי ותן לי עוד קצת אדמה של ערבי כי נגמר לי בדיוק והגינה קטנה ואני צריך תקציבי מדינה כי אני יהודי אמיתי אמן סלע

  ב"ה תתחזק ונתחזק ונהיה ארץ של תורה ואמונה

 11. שליו :

  לי יצאה 79 אחוז ליכוד

 12. שונא ערבים :

  כל מי שאוהב ערבים עוכר ישראל כל מי ששמולן ימות ארץ ישראל תמיד תהיה שלמה

 13. ret :

  איך אני מגיע למבחן הזה??

 14. סיגל :

  איך נבחנים זה ממש לא ברור?????

 15. לסיגל :

  דרך הקישור הבא:

  http://israel.kieskompas.nl/

 16. סיגל :

  למי שזה לא יהיה…
  תודה עובד!!!!

 17. סיגל :

  ודרך אגב רצוי שההודעות העדכניות יופיעו בהתחלה….

 18. אוריאל :

  הקישור הזה מביא אותי לאתר מוזר אל משהו ph5 איך בכל זאת אני יכול לעשות את המבחן?

 19. לאוריאל :

  האתר הפסיק לפעול ולכן אתה רואה את ההודעה המוזרה. אולי תנסה לפנות למכון הישראלי לדמוקרטיה ולבקש מהם להעלות את האתר שוב.

  בינתיים תוכל לעשות מבחן הרבה יותר טוב באנגלית:
  http://www.politicalcompass.org/

  החסרונות:

  א. אין התייחסות למפלגות בארץ, אתה מקבל מיקום על ציר ליברלי-שמרני וציר קפיטליסטי-סוציאליסטי
  ב. שים לב שאין התייחסות לציר המדיני בטחוני – יונה לעומת נץ. הציר הזה רלוונטי מאוד בארצנו, הרבה פחות באירופה וארהב

 20. אמיתי :

  המצפן לא מראה את המציאות

  הרבה תשובות מורכבות יותר מהשאלות השחורות לבנות שמוצגות במצפן כגון: האם אתה בעד מדינה פלסטינית? אני בעד מדינה כזאת אבל לא חושב שבמציאות הנוכחית הדבר אפשרי כי הם לא מכירים בקיום של מדינת ישראל. האם אתה בעד פינוי מאחזים…? אני בעד כאשר באמת יש בעלות מוקדמת מוכחת ולא כש"שלום עכשיו" מוצאים איזה מישהו מהכפר ליד שאומר שזה היה שייך לו.

 21. שמאי :

  לעולם לא ישקף מציאות אמיתית

  ״ המצפן״ מכוון רק לבעלי מחשבים או מקבילים להם,זה עדין פלח אחד מהאוכלוסייה,אם כי נרחבת,והפעלתה כה מסובכת.כך שיש אולי ערך לשעשוע אך לא למחקר!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.