חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכל עדיין פתוח

נושאים פוליטי, פותחים שבוע ב 25.01.09 6:10

הדבר היחיד שניתן ללמוד על פי הסקרים שפורסמו בסוף השבוע שחלף הוא כי הכל עדיין פתוח. אחוז הלא משיבים עדיין גדול, המדגמים קטנים מידי וישנו אחוז גבוה של מצביעים שהסוקרים לא מצליחים להגיע אליהם. לכן, לא אופתע משום תוצאה. כמעט ברור לי שתהיה הפתעה, משום שקרוב לוודאי שאחת או שתיים מן הרשימות שהסקרים לא מתייחסים אליהן ברצינות יצליחו לעבור את אחוז החסימה אפילו בגדול. מי? זו החידה הגדולה של הבחירות

מאת: דניאל בלוך

מדוע המצב כל כך מעורפל, קרוב לשבועיים לפני הבחירות? הציבור מבולבל. הוא לא מצליח לגלות הבדלים עקרוניים תהומיים בין שלושת המועמדים הרציניים לראשות הממשלה. הוא מרוצה מתפקוד כל אחד מהם במקומו הנוכחי אך אינו בטוח שהוא/ היא הם מנהיגים עם חזון ויכולת לנווט את המדינה והחברה בסבך הבעיות הביטחוניות, מדיניות, חברתיות וכלכליות הצפוי בעתיד הקרוב. בתחום החברתי-כלכלי הוא לא מצליח למצוא פער משמעותי בין השלושה ונוכח המצב הביטחוני והמדיני ממילא נושאי הפנים הופכים למשניים בשיקולי הבוחרים.

במצב עניינים זה, ובגלל שיטת הבחירות היחסית, מחפשים מצביעים רבים פתרונות אחרים בקצוות. בימין פונה התסכול לכיוון אחד – ליברמן, בצד המרכז-שמאלה של המפה התסכול והלבטים מתפזרים בין הרבה קבוצות קטנות. התנועה החדשה- מרצ לא הצליחה לשמור את המומנטום הראשוני ולא מימשה את התקוות שתלו בה. התנועה הירוקה – מימד עוד לא הצליחה לפרוץ בתודעה אל מעל אחוז החסימה. הגמלאים נחשבים כבדיחה ישנה ושאר הרשימות הקטנות טרם כבשו מקום בולט.

השבוע יתחילו תשדירי הבחירות. ייתכן והם יעזרו להבהיר את תמונת המצב, אם כי בעבר הם לא הצליחו להשפיע במידה משמעותית.

שתי סכנות גדולות אורבות לפתח הבחירות המתקרבות: הראשונה היא סכנת האדישות, ההימנעות ובזבוז הקולות. דומני כי בגלל המלחמה אחוז ההצבעה הפעם יהיה גבוה מן הבחירות הקודמות. אך קרוב לוודאי כי רבבות קולות ילכו לאיבוד בגלל הרשימות הקטנות. 34 רשימות מתמודדות. לפחות 20 לא יעברו את אחוז החסימה. כמעט כל אחת מהן תקבל לפחות אלפי קולות ו2-3 רשימות תקבלנה בממוצע 40 אלף קולות, כל אחת. בסך הכל יאבדו כ- 200 – 300 אלף קולות שהן עד 10 מנדטים, שיכולים לחזק צד שונה מן הרצוי לאותם מצביעים. לכן, קשה להעריך מראש את התפלגות הקולות בין המחנות.

הכנה השנייה היא סכנת ההקצנה מבית המדרש הימני-לאומני הקיצוני של הרודן ליברמן, מפלגה שבה שולט אדם אחד שלטון יחיד ללא מצרים, בסגנון של גסות רוח וליבוי שנאה ויצרים ניאו-כהניסטיים. בשקט, בשקט הוא מתחזק בסקרים, על חשבון הליכוד והמפלגות הדתיות-לאומניות. כמעט אף אחד, ממפלגת העבודה דרך קדימה ועד הימין המתון, לא נאבק מולו. אף אחד מאלה לא הצהיר שלא יסכים לשבת עמו בקואליציה. הצבעה בעד ליברמן היא הצבעה נגד יסודות הדמוקרטיה הישראלית, נגד עקרונות השוויון, זכויות האדם ונגד חופש הביטוי וההתארגנות.

החגיגה שבה העבודה וקדימה תמכו בפסילת רשימות ערביות תגרום לכך שהפעם לא ימצאו כמעט מצביעים ערביים בעד מפלגות ציוניות. אני מעז להניח ששיעור ההצבעה במגזר הערבי יהיה גבוה יותר אך כל התוספת תופנה לחד"ש, בל"ד ורע"ם-תע"ל.

הבעיה העיקרית של המצביעים שמתלבטים בכנות היא שרוב המפלגות מערפלות את המסר שלהן דווקא בתחום המערכת הדמוקרטית ואינן אומרות בברור כיצד תנהגנה אם בידן יהיה המפתח להרכבת ממשלה חדשה. הן גם אינן אומרות האם תהינה מוכנות להצטרף לממשלה בהנהגת נתניהו עם ליברמן או בלעדיו. הציבור עוד יהיה מופתע מעמדותיהן לאחר פרסום התוצאות.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

19 תגובות

 1. דליה :

  אתמול היה לי ויכוח עם צעירים תומכי תי"מ, שאינם רואים על רע בהצעת ליברמן להזיז את הגבול כדי להכליל את אזרחי ישראל הערבים בתוך מדינה פלסטינית. הם אינם מכירים את תנועת "כך" שהוצאה אל מחוץ לחוק.
  הבעיה היא שבמקום לעמוד נגד הערכים שליברמן מייצג, מפלגות העבודה וקדימה מצטרפות לליברמן בפסילת המפלגות הערביות כדי לקנות את קולות הימין. טוב היה אם היו מבדלות עצמן ממנו ומדרכו הלא דמוקרטית.

 2. גליה :

  דליה, הצעירים האלה נולדו למציאות שונה מזו שאת ואני נולדנו וגדלנו בה. הם גדלו למציאות שישובים קיימים (40 שנה)מפונים ונרמסים ע"י טרקטורים (ללא הסכם). כשאני נולדתי, הקיבוץ שלי (במרכז הארץ) היה באותו הגיל. בגבעה לידנו היה כפר ערבי, בשטחים החקלאיים פזורים בתים גדולים של בעלי פרדסים "חירבה". הזיכרון ההיסטורי שלך שונה מהזיכרון ההיסטורי שלהם. אנחנו "שכחנו" את 48 והם לא נולדו ב 67. חילופי שטחים זו לא המצאה של ליברמן. וליברמן לא מפחיד יותר מאריק שרון (קדימה)- הוא רק מדבר במשפטים קצרים, בישירות בוטה, (הוא עושה להם את העבודה ולכן הם מחבקים אותו)- ע"ע פסילת המפלגות הערביות. מי שמתחרה על קולות הימין, ופמפם לאורך כל החודש האחרון שאין פתרון אחר זולת להראות לעולם שאנחנו "משוגעים" לא יכול לבדל עצמו מליברמן.

 3. אריה :

  דליה, התגובה שלך מראה בדיוק מה החשיבות של התי"מ, היא מושכת קולות ימין ומרכז לשמאל החברתי הדמוקרטי.
  רק תיקון למאמר. לדעתי ליברמן לוקח קולות מהמרכז מהעבודה ומקדימה ולא רק מהימין המתון\קיצוני. וזאת הסכנה הגדולה לדמוקרטיה.

 4. שלט פלריג :

  בחירות תוך שבועיים
  חזון המפלגות הגדולות

 5. נדב פרץ :

  אריה: בהנחה שהירוקה-מימד תצביע נגד ההצעה של ליברמן, אתה לא חושב שיש כאן משום גניבת דעת של החברה האלה? 'בוא נעמיד פנים שאנחנו לא ימין ולא שמאל, למרות שאנחנו בעצם שמאל'?

 6. ליאור שוורץ :

  כאחד שמתלבט אני חייב לומר בכנות
  שהמצע של ת"ים מאוד מדבר אלי
  והשאלה הנשאלת היא

  א) איך עוצרים את ביבי וליברמן
  והאם צריך לסתום את האף ולהצביע קדימה.

  ב) או להצביע לת"ים בשביל להכניס דם חדש לכנסת.

  ג) כחבר מפלגת העבודה נראה לי
  הזוי להצביע למפלגה,ולהכניס לכנסת שוב פעם את פואד,בוזי,שמחון ועוד כמה אנשים שלא מוסיפים כלום לחשיבה הסוציאל דמוקרטית.

 7. מתן :

  ליאור, דליה, נדב – המפלגות היחידות שבאמת מחויבות להתנגד לליברמן הן חד"ש, מרצ, רע"ם-תע"ל ובל"ד. כל השאר ישבו איתו בקואליציה. כולל התנועה הירוקה-מימ"ד.

 8. ליאור שוורץ :

  מתן יש גבול למה שציוני סוציאליסט יכול לעשות!!!!

  וחוץ מזה אני לא רואה הבדל גדול בין באלד לליברמן הם ההפכים אחד של השני.

 9. מתן :

  ליאור – לא היתה לי כוונה להציע את בל"ד בתור אופציה (למרות שלדעתי הם לא גרועים כמו ליברמן), רק ללא לשכוח אותם כשמדברים על מפלגות שלא ישבו עם ליברמן. סה"כ יש כל כך מעט :).

  אבל אתה צודק – לציוני סוציאליסט שרוצה להצביע למפלגה שלא תשב עם ליברמן יש שני חצאים של אופציות -חצי חד"ש וחצי מרצ.

 10. מתן :

  כלומר – חד"ש שהיא חצי ציונית ומרצ שהיא חצי (או אולי אפילו פחות) סוציאליסטית.

 11. אריה :

  לנדב, אין כאן שום גניבת דעת להיפך הכל גלוי. אגב נאומו של מלכיאור בכנס הבחירות נגע רבות בחברה הערבית ובמגמות האנטי דמוקרטיות נגדה.
  הסיבה שאנשים יכולים לעבור מישראל ביתינו לתי"מ היא שאנשים מצביעים לליברמן בגלל התפיסה שהוא כביכול אדם שמבצע. תפיסה מופרכת כמובן לאור הביצועים הדי עלובים שלו ב-10 שנים שלו בכנסת. זה מדהים כמה התכנים הם לא הדבר החשוב בבחירה ולכן אפשר למשוך גם מצביעים מכל המפלגות והתי"מ עושה את זה. ולדעתי בזה מושכת אנשים שיכלו ללכת לכיוונים הפשיסטיים – קפיטליסטים בימין לכיוונים סוציאל דמוקרטים בשמאל. זה בדיוק הסיפור הגדול של התי"מ. היכולת למשוך אנשים ולאחד אותם סביב הנושא החברתי – סביבתי – דמוקרטי! ואנשים מאוד מתלהבים מזה (אני אומר זאת כפעיל שטח שיצא לו למשוך אנשים שאמרו שיצביעו למפלגות אלו).

  ומתן, התי"מ תשב בממשלת ביבי הקרובה רק אם הוא יהפוך לסוציאל דמוקרט שמעמיד את החינוך, החברה והסביבה בראש מעיניו… כנ"ל לגבי ליברמן אנחנו לא פוסלים ישיבה בממשלה עם מי שיתיישר עם התפיסות החברתיות, כלכליות ודמוקרטיות של התי"מ. 🙂
  זה לא רק אני כותב כך, כך גם התבטאו מלכיאור ובן ימיני.

 12. מתן :

  אריה – אני סקפטי. אבל נראה תוך חודש, לא?

 13. לאריה :

  1. הייתי שמח לראות ציטוט ** בתקשורת ** של האמירה "לא נשב עם ליברמן" כפי שהשמיע אורון.

  2. אני מאמין שלא נשמע את זה כדי לא להרתיע בוחרים, בדיוק כפי שלמרות הדמיון בין עמדות מרצ ותימ ביחס למלחמה – מרצ עשתה מזה שישו ושמחו כולל קמפיין אינטרנט קצר (לא לכניסה קרקעית) והשתתפות בהפגנות, והרב מלכיאור הוציא הצהרה עמומה שאפילו לא הגיעה לתקשורת.

  3. גם אם כן נשמע, לא בטוח שהייתי מאמין לזה, לאור הניסיון עם העבודה (עם ליברמן) ומרצ (עם שס): ההבטחה "לא נשב עם X " היא ההבטחה הראשונה שפוליטיקאים מפרים.

  4. אם בציר המדיני-בטחוני (כולל יחס לליברמן) אני מוכן לבלוע את "הדיבור החלש" שנשמע רק אצל מי שבודק באותיות הקטנות, קשה לי מאוד עם "דיבור חלש" בנושאי כלכלה וסביבה. אתמול התבטאו אלי ישי והרב מלכיאור בתקשורת בעניין דוח העוני. לא מצאתי לאף אחד מהם לא היה מה להגיד על אמצעים לפתרון (אלא אם כן זה קוצץ בעריכה). שניהם נותרו ברמת "חברתיים מתבכיינים" מהאלה ששטרסלר אוהב לרדת עליהם. צריך לזכור שגם מלכיאור וגם ישי הם חלק מקואליצית אולמרט ולכן נושאים באחריות מסוימת להמשך מדיניות ביבי – דבר שלא ניתן להגיד על מרצ וחד"ש.

  אם תימ רוצה לעלות רמה אחת מעל
  ש"ס היא צריכה להתחיל להפציץ את העיתונות בפתרונות כלכליים לפערים חברתיים ולא רק באמירות בסגנון "750 אלף עניים זו לא מדינה יהודית". בניגוד ל"בעיית עזה" – כאן ניתן להציע פתרונות סוציאל-דמוקרטיים שחלק גדול מהציבור יאהב. לדבר על מעמד העניים-העובדים ההולך וגדל – ומה אפשר לעשות בעניין. לדבר על עובדי קבלן וחברות כ"א (מאות אלפי מצביעים פוטנציאליים – גם של ליברמן) וכן הלאה.

  5. תנאי הכניסה לקואליציה שהצגת (התיישרות עם הדרך שלנו) הם לא רציניים אם תציע אותם מפלגה שמרכיבה קואליציה, ועל אחת כמה וכמה מפלגה קטנה שאמורה להצטרף. אם אלה התנאים לא תשבו אצל ביבי, ולא אצל לבני/ברק.

  איתי

 14. נירשמן, דובר תי"מ :

  איתי,

  את הרב מלכיאור אי אפשר לשים במשבצת "החברתי המתבכיין" כפי שאתה מכנה אותה. כמי שהאריך את שנות הלימודים בישראל ל- 12 שנות לימוד,חוק אשר ימנע הנשרה ויצמצם את מימדי העוני, יזם וקידם את חוק הפיקוח על הפעוטונים, ויזם את ביטול תשלומי ההורים לבתי הספר, מוביל הרב מלכיאור את החזית החינוכית חברתית כנסת בשנים האחרונות. אני מצרף כמה מילים ממצע התי"מ: "מערכת הרווחה הינה, במובנים רבים, המערכת דרכה נבחנת החברה הישראלית. היחס לחלש, לנזקק, לאדם בעל האמצעים המוגבלים, הוא שמסמן את קו הערבות ההדדית שאנו מציבים לזולתנו והוא הבסיס של פרטים וקבוצות להשתקם ו"לחזור אל החברה".
  מדינת הרווחה הישראלית נשחקה באופן חמור בשני העשורים האחרונים. ממערכת ציבורית שעם כל ליקוייה ועיוותיה סיפקה תמיכה ומשען לאזרחים באופן שוויוני יחסית, הידרדרנו אל מערכת הולכת ומתפוררת, המספקת שירותים גרועים יותר, ומעודדת פתרונות פרטיים לבעלי האמצעים.
  התנועה הירוקה- מימד תשים דגש על בניית רשתות ביטחון חברתיות, שלא ישאירו מאחור אף אזרח ואדם בתחומי מדינת ישראל, ללא הבדל דת, גזע ומין. התנועה הירוקה- מימד תשאב השראה מהמודל הסקנדינבי, המייצר רשתות ביטחון רחבות לעובדים ולמחוסרי עבודה, על מנת לאפשר חזרה לשוק העבודה ולפעולות יצרניות. התנועה הירוקה- מימד תגדיר, באופן מפורש וברור, את הצורך במתן רשתות תמיכה גם לאוכלוסיות המנותקות משוק העבודה.
  על מנת להביא ליצירת רשתות ביטחון וחיזוק מדינת הרווחה הישראלית, תנקוט התנועה הירוקה- מימד בפעילות מקיפה, ממוקדת ומהירה, הכוללת את הצעדים הבאים:

  * בחינת רמת הקצבאות במשק ואופן עדכונן: לאורך השנים נשחקו חלק מקצבאות המוסד לביטוח הלאומי באופן הפוגע פגיעה ממשית באוכלוסיות חלשות. התנועה הירוקה- מימד תביא לבחינה מחדש של מערך הקצבאות ורמתן, ותפעל להבטיח כי ייקבעו ברמה המאפשרת לזכאים להן קיום בכבוד, תוך שוויון בין כל מגזרי האוכלוסייה. התנועה הירוקה- מימד תאמץ את פסיקת בית המשפט העליון בעניין ותביא להגדרת "קיום אנושי בכבוד" במונחי צרכים חומריים ואחרים.
  * הבטחת רמת חייהם ואיכות חייהם של מי שאינם יכולים להשתלב בשוק העבודה: התנועה הירוקה- מימד תפעל להגדרת רמה הולמת של קצבאות ותמיכה גם למי שאינם יכולים להשתלב בשוק העבודה, יהיו אלה נכים, נפגעי נפש, קשישים או אזרחים מהשורה, שאינם מצליחים למצוא מקום עבודה. כלכלנים, גם הבכירים שבהם, סבורים היום כי הפגיעה בקצבאות בשנים האחרונות, בפרט קצבאות הקשישים, הילדים, והאמהות החד הוריות, היתה גורפת וחריפה מדי. לאור קביעה זו- נפעל בדחיפות לתיקון המצב, ולקביעת רמת קצבאות המאפשרת לזכאים קיום בכבוד.
  * תוכנית מקיפה לטיפול בילדים ובני נוער בסיכון, ובנכים, מפגרים וקשישים: התנועה הירוקה- מימד תפעל לשיפור, עיבוי ושכלול השירותים הקיימים לטיפול בנוער בסיכון ולפיתוחם והקמתם של שירותים חדשים לפי הצורך. כך גם בענפי עיסוק מרכזיים אחרים בתחום הרווחה כטיפול בנכים, מפגרים וקשישים, הן ברמה הארצית והן ברמה המקומית.
  * נגישות לבעלי מוגבלויות: התנועה הירוקה-מימד תפעל להקצאת תקציבים, אישרור של תקנות, והעלאת המודעות הציבורית למען שוויון זכויות והשתתפות פעילה של אנשים עם מוגבלות בכל תחומי החיים
  o הזכות לחיים ולדיור בקהילה
  o הזכות לנגישות בכל תחומי החיים לאנשים עם כל סוגי המוגבלות
  o הזכות להשכלה שוויונית ולשילוב בחינוך
  o הזכות לנגישות בתעסוקה במקומות העבודה
  o קידום הרפורמה בבריאות הנפש תוך שיתוף כל הנוגעים בדבר"

 15. מתן :

  לניר – כל זה באמת טוב ובאמת יפה, אבל עדיין לא עונה על השאלות שאיתי מעלה: האם התנועה הירוקה-מימ"ד מחויבת לישראל *סוציאליסטית* או שהיא רק מתכוונת "לשאוב השראה" מהמודל הסקנדינבי ולתמוך בקצבאות ובנגישות לבעלי מוגבלויות? כי בשורה התחתונה, כדי לעשות את כל זה צריך לדבר גם על מיסים על השכבות החזקות ועל חברות ועל הפעלת שירותים ופרויקטים על ידי המדינה ולא באמצעות מיקור חוץ והפרטה. או שגם זה מעצבן את הבוחרים אז תגידו להם את זה רק אחרי שתכנסו לכנסת?

 16. אריה :

  מתן, ביטול תשלומי ההורים היה אמור להיות בעצם העלאת המיסים הראשונה זה שנים. בגלל שהאוצר נלחם בעור שיניו בענין בחוק התקציב יהיה מהעלאה בביטוח הלאומי. תקציב המדינה (אם החוק יעבור) יגדל שני מיליארד שקל. איך שלא תהפוך את זה מדובר בהעלאת תשלומי האזרחים למדינה. כאן מתערב השיקול הפרגמטי שעדיף לעשות את זה עכשיו מאשר לחכות שהס"ד ירכיבו את הממשלה.
  בוודאי מדובר במטרה להעלות מיסים מלכיאור אמר זאת בהזדמנויות רבות.
  בתי"מ פעם ראשונה יש הזדמנות להביא את המסר הס"ד למיינסטרים של החברה. תמשיכו להיות בחד"ש ובמרצ, לעולם לא תהיה פה מדינה ס"ד, אבל אתם תוכלו להמשיך לבכות על זה, זה מאוד נעים להיות צודק.
  אבל אפשר והגיע הזמן לשנות.
  ומתן, היו צריכים לבקש מבן ימיני שיפסיק להגיד שלא יישבו בממשלה בריש גלי והוא אמר זאת גם בראיון למעריב, כי למרות שזה נכון טוטאליות ואמת מוחלטת כמו של חד"ש דוחפת אותך החוצה מהשיח המיינסטרימי שאליו אנחנו פונים. אותך לא צריך למשוך לס"ד, את רוב הציבור כן, ולכן יש מקום לשיקולי טקטיקה. להאשים ע"פ הטקטיקה את המהות הוא להתעלם מהתהליך המדהים שקורה כאן.

 17. נדב פרץ :

  ניר – אני לא הייתי מתגאה בפיסקת הפתיחה של המצע שלכם בענייני רווחה. מי שחושב שמערכת הרווחה מיועדת למי שלא יכול לעזור לעצמו, צריך ללמוד עוד הרבה בנושאי סוציאל דמוקרטיה.

  מספר העניים העובדים בישראל (ובעולם) עולה משנה לשנה. עמדה כמו שלכם לא מתיימרת לתת פתרון לבעיה הזו – הם עובדים, אז שידאגו לעצמם. הייתי אומר שזה רק ההצהרות, אבל זה בא לביטוי גם במצע.

 18. נדב פרץ :

  אריה: הכל טוב ויפה, אבל ביטול תשלומי ההורים היתה דווקא יוזמה של יולי תמיר (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3545957,00.html).

 19. מתן :

  אריה – בסדר. אני חושש שכמו רבים לפניכם, מרוב פנייה למיינסטרים בסוף אתם תמצאו את עצמכם מיינסטרים בעצמכם. התיאור שלך את מה שעובר על בן-ימיני נשמע כמו התחלה של התהליך הזה. אני עדיין חושב שהבנייה של השמאל הישראלי מחדש צריכה להיות בחד"ש. אבל שיהיה בהצלחה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.