חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אומרים לנו שיש מס אחר

ערן בן-ימיני: שורשי המשבר הסביבתי נטועים במשבר החברתי

נושאים בריאות ואיכות סביבה, פוליטי ב 22.01.09 6:03

כאלפיים מתפקדים השתתפו בכנס ההקמה של התנועה הירוקה-מימד. לפניכם קטעים מנאומו של יו"ר התנועה – ערן בן ימיני, המקווה להחזיר לציבור את האמון בפוליטיקה הישראלית

אם יש מישהו, שעדיין מפקפק שהתנועה הירוקה היא הדבר הבא שיבוא ויסתכל על האולם הזה. הלילה אנו נותנים תשובה ניצחת לכל המפקפקים והציניקנים שיש שינוי בישראל והשינוי מתחיל כאן בגני התערוכה.

 

פה רואים את השינוי אבל השינוי הזה התחיל לפני שנים רבות ע"י כל אחד ואחת מהאנשים והנשים באולם. יושבים פה אנשים שיסדו והובילו את התנועה הסביבתית בישראל. החלוצים של המאבק הסביבתי.

לפני 10 ו-15 שנים היינו לא רלוונטיים, פעלנו כנגד כל הסיכויים, אף אחד לא הבין מה זה ירוק ואף אחד לא הבין על מה אנחנו מדברים.

היו הרבה תבוסות שהפכו ברבות השנים להרבה ניצחונות. ניצחונות של ארגונים רבים בהם פעלנו: החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, מגמה ירוקה, פעולה ירוקה, צלול, מרכז השל וארגונים מקומיים רבים.

בנינו תנועה סביבתית והפכנו אותה לתנועה לשינוי חברתי הגדולה בישראל.

הראינו כי הסביבה היא סוגיה קיומית. הראנו את זה בכל הארץ, מרמת חובב ועד האזבסט בנהרייה.

למדנו במשך השנים שאי אפשר לנתק בין המשבר הסביבתי למשבר החברתי והם שלובים יחד.

שרשי המשבר הסביבתי נטועים במשבר החברתי, בקפיטליזם הדורסני (דורס את האדם וסביבתו), בהתנערות המדינה מאחריותה לאזרחיה ותושביה, לביטחונם וסביבתם, שחיקת הערבות ההדדית והניכור.

במשך שנים עמלנו ונאבקנו למען ישראל בריאה יותר ולמען עתיד טוב יותר לתושביה, בניה ובנותיה.

התמודדנו עם הרס החופים, בנייה וסגירה וניצחנו.

קידמנו ופיתחנו את הרכבת בישראל והצלחנו.

עצרנו את הבנייה במערב ירושלים והצלנו את מרכז העיר.

הקמנו את ארגוני הסביבה המובילים בישראל.

 

את השינוי הזה החלו האנשים שיושבים פה באולם, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, יהודים וערבים, דתיים וחילונים, עשירים ועניים. את כולנו איחד הרצון לפעול ולשנות למען עתיד טוב יותר לנו ולילדינו.

 

זה לא שהצעירים התנתקו מהפוליטיקה, הפוליטיקה התנתקה מהצעירים.

הבחירות בארצות הברית, הבחירות המקומיות בת"א וירושלים הוכיחו שהצעירים לא התנתקו מהפוליטיקה. כאשר מציעים סדר יום רלוונטי, נוקב ולא סיסמאות ריקות הצעירים באים. הצעירים לא רק באים הם גם מובילים.

התנועה הירוקה – מימד רואה את החזרת האמון של הצעירים ושילובם במערכות הפוליטיות כמשימה חשובה. להחזיר את הצעירים, הסטודנטים וההורים הצעירים למעגל הקובע את סדר היום הפוליטי.

 

אני זוכר בשנת 1996 כשרציתי להקים את מגמה ירוקה, אמרו לי כולם אין סיכוי: הסטודנט הישראלי אדיש, עסוק, צריך לפרנס, עושה מילואים. מה לא אמרו לי, למזלי אני לא שומע טוב, והינה הוכחנו אם אנחנו רק נותנים תקווה אנשים קמים, באים, פועלים ומשנים. כך קרה עם מגמה ירוקה כך הקמנו גוף עם אלפי פעילים ב 24 קמפוסים שונים.

IF you build they will come

 

אנחנו לא חוששים מהתקווה, אנחנו מייצרים את התקווה.

אתמול התקשרה אלי ידידה שחלקכם מכיר אותה פעילה חברתית מזה שנים רבות ואמרה לי שהיא כמובן מתכוננת להצביע ולפעול למען התנועה הירוקה – מימד אבל סייגה את זה שאם יום לפני הבחירות היא תראה שלא עוברים את אחוז החסימה היא לא תצביע.

אז הזכרתי לה. הזכרתי לה איך לפני תשע שנים עמדתי לבד בכניסה לירושלים כי 50% מהמפגינים הלך להשתין ומחלק חומר הסברה נגד הבניה על יער ירושלים.

הזכרתי לה איך הכנסתי ביום קיץ חם שלושה סטודנטים לבקבוקי קוקה קולה בגובה 2 מטרים ולא נתתי להם לצאת עד שההפגנה הסתיימה וצלמי התקשורת סיימו לצלם.

הזכרתי לה איך עמדנו קבוצה קטנה של אנשים המפגנים נגד תוכנית ספדי.

הזכרתי לה איך לא ראינו סקרים, לא ראינו אחוז חסימה והצלחנו. הצלחנו כי האמנו.

 

אנחנו לא רק נותנים תקווה, אנחנו מייצרים את התקווה.

בדרום אנו רואים את הסיום של מבצע עופרת יצוקה, ואני חייב להודות שבימים האחרונים לא הייתי אדם שמח. ימים יגידו מה ואם בכלל תרם המבצע הזה לתהליך שלום כלשהו. אבל לי ברור דבר אחד האזרחים משני הצדדים מייחלים לתקווה, לאופק מדיני, על ממשלת ישראל לייצר מהר ולאלתר תוכנית שלום ולא רק הפסקת אש שתביא לאזור הזה תקווה ולא מרירות, רצחנות וייאוש שייצרו מחדש עוד כאב ועוד דם.

לתנועה הירוקה יש ויהיה מה לומר בנושאים המדיניים והביטחוניים, אין לנו רגשי נחיתות.

אבל לא ניתן לנושאים המדיניים – ביטחוניים למחוק מעל סדר היום הציבורי כל נושא אחר: בריאות, סביבה, רווחה, תעסוקה, שיווין, תרבות, דת, אזרחות, מיגדר. אילו הם נושאים לא פחות חשובים לדעתנו. נושאים אילו הם קיומיים בדיוק כמו נושא גבולות הארץ.

 

 

ממקום מושבנו בכנסת אנו נבנה תשתית לתחבורה ציבורית דמוקרטית, שוויונית כזאת שייצר נגישות לכל אזרח, עניים ועשירים, גברים ונשים. תחבורה ציבורית שתחלץ אותנו מהתלות ברכב הפרטי.

ממקום מושבנו בכנסת נלחם שילדים ההולכים לבית הספר יזכו לחינוך הוגן ושוויוני, שירגישו מוגנים ובטוחים, שיזכו להזדמנויות שוות ועניין. והמורים יזכו לאמצעים, הערכה חומרית ומעמד בטוח.

ממקום מושבנו בכנסת נדאג שלילדנו יהיו מים נקיים, אוויר נקי, ושטחים פתוחים כפי שהיה להורינו.

ממקום מושבנו בכנסת נדאג להשבת האחריות הממשלתית לכל אזרח ותושב וערבות לחסכונות של כל עובד ולרווחה של כל תושב.

 

אני רוצה לומר דבר חשוב ביותר על השותפות של התנועה הירוקה – מימד.

אנו פעילי השטח היינו פעילים בפעילות ציבורית, תקשורתית, חינוכית, משפטית, מקצועית ופוליטית. בפעילות הפוליטית חיפשנו שותף מתוך הכנסת. אחד השותפים הנאמנים ביותר, המסור ופרלמנטר מצוין היה הרב מלכיאור. יחד עם הרב מלכיאור הצלחנו להעביר חוקים רבים כמו חוק אוויר נקי, חוק חופים, חוק המזהם משלם ולפעול מוץ לכנסת כמו במקרה של תוכנית ספדי בירושלים.

אבל זה לא מסתכם ברב מלכיאור, במרוצת השנה נחשפתי למפלגת מימד וראיתי איך מימד נפתחה לציבור רב ומגוון: יהודים וערבים, דתיים וחילונים, זרמים שונים ביהדות, אורתודוקסים, רפורמים וקונסרבטיבים. איך במימד מצליחים לחבר את כל הצבעים השונים. חיבור שהחברה הישראלית כה זקוקה לו.

 

איך אנחנו נצליח בבחירות? איך אנחנו נעשה את זה? ובכן יש לנו נשק סודי. תישאלו אותי מהו הנשק הסודי? ובכן אם זה לא יוצא מהאולם הזה אז אני אספר לכם.

הנשק הסודי הזה הוא אתם.

כן, אמנם המסע לחולל את השינוי התחיל לפני שנים, אך מזה חודשים פועלים הרבה מאוד אנשים למען התנועה הירוקה – מימד: בקמפוסים, בתחנות הסעה לחיילים, ברחובות הערים הגדולות וביישובים קטנים, בתיבות הדואר, במקומות עבודה, בארגונים סביבתיים וחברתיים, באינטרנט, בבלוגים. בכל אילו פועלים רבים.

אם כל אחד מאלפיים הנוכחים פה יעבוד נכון אנו נהייה מפלגה בת 5 מנדטים.

תזכרו מתחת למסכי הרדאר של הפרשנים הפוליטיים נוצרת וקמה תנועה חדשה (לא "התנועה החדשה") וממריאה לה וכובשת מקומות בכנסת.

אתם לא רק נותנים גלויה של התנועה הירוקה – מימד ביד אתם גם נותנים פיסה של תקווה. אל תזלזלו בתקווה, אנשים לא יכולים בלי תקווה.

כך גם נמשיך ונביא עשרות רבות של אלפי ישראלים להאמין בתנועה הירוקה – מימד, שיבואו להצביע בעשרה בפברואר.

 

כל אחד מהאנשים כאן מבין את גודלה של המשימה, כל אחד מהאנשים כאן עושה זאת לא רק כדי לנצח בבחירות אלא כדי לחולל שינוי גדול שייצור שינוי רחב שיתפשט במדינה.

התנועה הירוקה-מימד תנצח בבחירות בעוד 23 ימים ומשם תתחיל את העבודה: להחזיר את האמון בפוליטיקה הישראלית, לבנות תנועה רחבה שיודעת להקשיב לרחשי הציבור ולתת מענה לצרכיו.

 

 

תודה רבה

ערן בן ימיני

יו"ר התנועה הירוקה – מימד

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. משה ספוז'ניקוב :

    היה מאוד מרגש באירוע. כיף ללוות מנהיג גדל, ואת התנועה הירוקה מימד, שתחזיר את הפוליטיקה לתושבי ישראל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.