חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפסקת אש – קצת באיחור

נושאים מדיני-בטחוני, פותחים שבוע ב 18.01.09 6:05

סוף, סוף, הגיעה ההודעה המיוחלת על הפסקת האש. שבוע ויותר מאוחר מדי. אם אמנם תפסק האש אנו נכנסים תוך יום-יומיים למלחמת הבחירות בכל עוזה.

 

מאת: דניאל בלוך

השבוע האחרון ללחימה היה מיותר לחלוטין. לא הושג בו דבר נוסף. במזל השבוע המיותר לא עלה לנו בקרבנות רבים אך הוא הסב נזק אנושי מיותר בעזה והגביר את העוינות כלפינו ברחבי העולם.

 

אם אמנם תפסק האש אנו נכנסים תוך יום-יומיים למלחמת הבחירות בכל עוזה. ימים יגידו איך תשפיע המלחמה על תוצאות הבחירות. תוצאה אחת ברורה למדי – המערכה החיתה מחדש את מפלגת העבודה ואת העומד בראשה – אהוד ברק, בשל הצלחתו לנווט את המערכה בצורה הנחשבת בציבור לחיובית ביותר, וזאת מבלי להתלהם או לאבד את העשתונות ועם הבנה מתי כדאי וצריך להפסיק את הלחימה. האם היא גם הפכה את מועמדותו לראשות הממשלה לרלוונטית? ברגע זה – הכל פתוח.

 

ניתן להעריך בשלב זה כי מערכת הבחירות הקצרה שנותרה תתרכז בעיקר בעניין המדיני-ביטחוני. נושאים חשובים אחרים – חברה וכלכלה, סדר היום הירוק וכו' ייעלמו לחלוטין או יידחו לקרן זווית. ההכרעה בבחירות היא על ראשות הממשלה הבאה, על הרכב הממשלה והקואליציה ועל אופיה בעניינים המדיניים, בנושאי מלחמה ושלום.

 

ניתוח מורחב יותר בנושאים אלה – בהמשך השבוע.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

13 תגובות

 1. עומר כרמון :

  שלום דני,

  אני לא חושב שיש למפלגת העבודה מה להתלהב מהסקרים:

  א) ההתלהבות הראשונית מהמבצע מתפוגגת במהירות.

  ב) המפלגה איבדה סופית את תמיכת הערבים וגרעין תומכים ותיק של אנשי שמאל שיעדיפו לאחר המבצע להצביע מר"צ.

  ב) עם כל הכבוד לסקרים שמצביעים על 16 מנדטים למפלגת העבודה, עמיר פרץ זכה בבחירות האחרונות ל-19 (והיה רחוק באלף קולות מהמנדט ה-20), למרול שקדימה הייתה אז בשיא כוחה – זמן קצר לאחר האירוע המוחי של שרון.

 2. דני בלוך :

  הסקרים ששווים משהו יהיו בתחילת פברואר.

 3. מתן :

  דני – אתה פותח במילים "השבוע האחרון ללחימה היה מיותר לחלוטין. לא הושג בו דבר נוסף."

  ואני רוצה לשאול: מה הושג בשני השבועות שקדמו לו? כי ההרג הברוטלי והמסיבי בעזה לא פגע הרבה בחמאס – הם יכולים לשקם את היכולת השלטונית שלהם, והם הרי יעשו זאת בתמיכה בינלאומית ובשתיקה ישראלית די מהר. גם מה שישראל מגדירה "הברחות" לא יעצור, למרות ההסכם המטופש עם ארה"ב, כי מצרים לא בעניין וזה גם לא אפשרי פשוט לכלוא את כל המיליונים האלה.

  לדעתי אנחנו הולכים לראות שיקום בעזה, התחזקות נוספת של חמאס וחזרה לסיבוב נוסף של דם, כנראה קשה יותר, אולי במקומות לא צפויים (בתוך הערים בישראל, בנציגויות ישראליות בעולם) די מהר.

  אז מה השיגה המלחמה המיותרת הזאת, על כל שבועותיה, חוץ מעוד כמה מנדטים בסקרים לכמה גנרלים בחליפות?

 4. דני בלוך :

  עם תומכי חד"ש אין לי ויכוח.

 5. פוליטית - קרח מכאן מכאן :

  ברק יחזור תוך שבועיים למצבו בסקרים לפני המבצע: הימנים שהתלהבו יחשבו שגמר מוקדם מדי, יספרו לו רקטות בב"ש ובשדרות (דוגרי – צודקים) וילכו לליברמן וביבי שיבטיחו "לסיים מה שברק התחיל", השמאלנים יצביעו חדש ומרצ בהמוניהם, במיוחד כשיגיעו עוד תמונות זוועה.

  קדימה-עבודה, או מה שחיים ברעם מכנה "המרכז הלאומני" נראית כחלופה הגרועה ביותר: מצד אחד הפגנת כוחנות ברוטאלית ובולדוזרית ללא מעצורים (ע"ע תוואי גדר ההפרדה המליארדים שנשפכו וכל הזזות התוואי עי בגצ, ההתנתקות החד-צדדית ועקירת מתנחלי עזה), מצד שני בשורה התחתונה מפעולות חד צדדיות מקבלים רק את חיזוק הקיצונים בשני הצדדים.

 6. מתן :

  דני – חבל מאוד שעם תומכי חד"ש אין לך ויכוח. אם יש מפלגה שהציגה עמדה קוהרנטית ביחס למלחמה הזאת (חוץ מאלה שתמכו בה ללא סייג, ומאלה שלא הציגו עמדה כלל) זו חד"ש. מה אתה מתכוון לעשות עם ההתנגדות שלך למלחמה? כמו מרצ (אה, בה, אה, בה)?

 7. דני בלוך :

  מתן – אתה כמו קווניסט ותיק כל כך צפוי בתגובותיך. אולי העמדה הקוהורנטית היתה מוטעית? אני בניגוד לך ציוני וסבור שהחמאס אשם במלחמה יותר מממשלת ישראל והמלחמה היתה מוצדקת עקרונית. היו בתוכה טעויות ותופעות לא מוצדקות. אבל אתה תומך במפלגה שמעולם לא טעתה מימי סטאלין ועד ימינו.

 8. מתן :

  דני – אני ממש לא קומוניסט ותיק. אפילו לא קומוניסט בכלל. אני חושב שחד"ש ומק"י טעו וטועות לא מעט. פשוט, בניגוד אליך, אני חושב שהטעויות האלה לא הופכות אותן ללא לגיטימיות. אשמח אם תראה לי מפלגה שלא טועה בפוליטיקה הישראלית ובכלל.

  לגבי הציונות – היתרון של חד"ש, בעיני, הוא שמצד אחד היא לא מגדירה את עצמה כמפלגה ציונית, ומצד שני היא איננה בשום אופן מפלגה אנטי ציונית. אני מבין שציונות בעיניך זה לא הציונות של ברק ושרון, כלומר ציונות של כיבוש, הרג וראיית האחר הפלסטיני (והערבי בכלל) כנחות וחסר זכויות. עם תפיסה כזו אתה ואחרים בהחלט יכולים למצוא מקום במסגרת החזית שחד"ש מהווה, חזית שהמפלגה הקומוניסטית היא רק חלק ממנה, גם אם מרכזי.

 9. ירדן :

  דני – אתה מנסה להוציא את מתן לא לגיטימי בגלל התמיכה שלו במפלגה מסויימת שאתה מתאר כמי שאין מה לדבר איתה. מצד שני, אתה לא נותן טיעונים לדעה שלך ומתן כן. זה שבן אדם תומך בחד"ש לא אומר שהוא מסכים עם כל מה שהם עושים ועשו, בדיוק כפי שאני מנחש שאתה לא מסכים עם כל מהלך בהיסטוריה שהעבודה עשתה. בסך הכל מתן שואל שאלה הגיונית לטעמי – אם אתה מאמין שהמלחמה היתה רעיון טוב, איכפט לך להסביר מה הרווחנו ממנה?

 10. דני בלוך :

  למתן – ברור לי שאתה לא קומוניסט ותיק אבל העובדה שבחד"ש שני מרכיבים עיקריים – לאומי-ערבי וקומוניסטי והם ביחד נותנים את הטון. לכן במישור הארצי אינני יכול לתמוך בחד"ש. זה לא היה מפריע לי להצביע בעד דב חנין, אילו הייתי תל אביבי.
  אשר לשאלה העקרונית שלך ושל ירדן – המלחמה היתה בנקודה שאליה הגענו בלתי נמנעת לאחר שהחמאס ביטל חד צדדית את התהדיה. מה הרווחנו ממנה? מוקדם להעריך, אבל בינתיים פסקו הקסמים והגרדים, העולם מתגייס ליצירת מערת למניעת הברחות, דבר שלא היה מוכן לעשות קודם לכן ושוקם במידת מה כושר ההרתעה שלנו שנהרס במלחמת לבנון השנייה. יש לי גם הרבה ביקורת לפני, בעת ואחרי אבל מנקודת מוצא ציונית- ישראלית.

 11. עומר כרמון :

  לדני,

  כתבת: "העולם מתגייס ליצירת מערכת למניעת הברחות, דבר שלא היה מוכן לעשות קודם לכן ושוקם במידת מה כושר ההרתעה שלנו שנהרס במלחמת לבנון השנייה".

  אני חולק בתוקף על שתי הקביעות שלך:

  העולם לא היה מוכן קודם לכן ליצור מערכת למניעת הברחות? מומחים אמריקנים נמצאים כבר תקופה ארוכה בסיני ומנסים לגלות מנהרות. המודיעין הישראלי עבד בשת"פ מלא עם מנגנוני המודיעין האירופים לעצירת ההברחות. שום דבר לא השתנה ולא ישתנה.

  כושר ההרתעה שלנו נהרס במלחמת לבנון השנייה? החיזבאללה לא העז לתקוף במהלך החודש האחרון משום שחשש מהתגובה הישראלית בימי אולמרט ופרץ.

  כושר ההרתעה של ישראל לא שוקם בחודש האחרון, להיפך. החמאס הוסיף לשגר טילים גם לאחר שישראל הכריזה על הפסקת אש.

 12. דני בלוך :

  אני חולק עליך. האירופים והמצרים לא עשו הרבה עד פרוץ המערכה. לא אמרתי שכוח ההרתעה כבר שוקם בחודש האחרון – אלא מעתה והלאה. נחיה ונראה.
  באשר למלחמת לבנון השנייה – לא ניסחתי בברור את גישתי. כושר ההרתעה לא עמד לנו בימי הלחימה. עם סיומה הוא שוקם במידת מה כלפי החיזבאללה, אך זאת בעיקר בגלל כוונותיה הפוליטיות בתוך לבנון.

 13. עומר כרמון :

  לדני, זה בסדר שאנחנו חולקים אחד על השני. העיקר שנישאר חברים 🙂

  להערכתי מבצע "איוולת יצוקה" פגע קשות במעמדה הבינלאומי של ישראל.

  אנחנו חלשים יותר בזירה הבינלאומית, חלשים יותר מול הערבים.

  אני חושב שבניגוד לכל דברי הרהב של הממסד המדיני שלנו, למרבה הצער, החמאס הוא המנצח הגדול של החודש האחרון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.