חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"אהוד ברק, דבר לעניין!"

נושאים מכתבים ב 17.05.07 19:53

יואב לוין, חבר מפלגת העבודה, שלח מכתב לאהוד ברק הדורש ממנו נקיטת עמדה ברורה ביחס לנושאים החברתיים. המכתב מובא אליכם כלשונו.

"אהוד שלום,

קיבלתי לפני כמה ימים את מכתבך, שנשלח אלי, עקב היותי חבר מפלגת העבודה, במסגרת הפריימריז במפלגה והבחירות לראשות המפלגה, שייתקיימו בעשרים ושמונה לחדש זה.

במכתבך כתבת את הדברים הבאים: 'כרמטכ"ל לשעבר וכראש הממשלה האחרון מטעם מפלגת העבודה ביכולתי, בעזרתך, להתייצב בראש המפלגה במטרה לאחד את השורות ולהתוות דרך ביטחונית, מדינית וחברתית העולה בקנה אחד עם ערכי תנועת העבודה'.

ובכן, העניין הביטחוני לא ממש מעניין אותי, שכן לטעמי פצצת האטום האמיתית טמונה בהפקרות הניאו ליברלית החברתית המשתוללת בארצנו, ולא בעניינים הביטחוניים. אני רוצה להתמקד, כפעיל חברתי מטעם המפלגה, דווקא בנושא הכלכלי והחברתי.

ובכן יש לי כאן כמה שאלות, שהייתי שמח לו היית עונה עליהן, על מנת לשכנע אותי לבחור במועמדותך:


1. מאחר והזכרת את ערכי תנועת העבודה, שהנם במובהק סוציאליסטים, הייתי רוצה לדעת כיצד אתה מגדיר את עצמך. האם הנך סוציאליסט או האם אתה מגדיר את עצמך לפחות כסוציאל דמוקרט.
2. בהמשך לשאלה הראשונה, מעניין אותי כסוציאליסט לדעת האם הנך תומך בניאו ליברליזם או בסוציאליזם, האם הנך בעד הקפיטליזם או בעד הסוציאל דמוקרטיה (שגם היא יונקת את שורשיה מן האידיאולוגיה הסוציאליסטית). אבקש לענות כאן בכן ולא, כלומר האם אתה תומך באידיאולוגיה כזו או בהיפוכה, ולא לענות תשובות מתחמכות.
3. כמועמד לראשות מפלגה סוציאל דמוקרטית, מעניין אותי לדעת מדוע אינך פועל ליישום המודל הכלכלי הסוציאל דמוקרטי הסקנדינבי, כדוגמת זה המיושם למשל בשוודיה. זהו מודל מוצלח מאוד, שבבסיסו עומד הרעיון של חברה ללא מנצלים וללא מנוצלים וחברה ללא מעמדות, שמופיע גם במצאם של הסוציאל דמוקרטים השוודים.
4. הנך מדבר במכתב על המשך הצמיחה, אולם כפי שכל ילד יודע, גם כיום אנחנו צומחים – בעיקר לשום מקום. מי שמרוויח כרגיל מהצמיחה אלו הם לא השכבות הזקוקות לעזרה, אלא קומץ מיליארדרים, שנצמדו כמו עלוקות לעטיניה של המדינה, והמוצצים את לשד עצמותיה. השאלה: מדוע אינך מקבל לדוגמא את המדיניות הכלכלית המוצעת של מכון אדווה, המוכיחה באותות ובמופתים שהפתרון אינו טמון בגישה האבסולוטית אלא דווקא בגישה היחסית (במילים אחרות הבעייה כיום אינה הצמיחה, אלא אופן חלוקת העוגה) אלא ממשיך במדיניות ניאו ליברלית מופקרת, כפי שעשית גם בכהונתך הראשונה.
5. הנך מדבר גם על "מדיניות חברתית מאוזנת המתמודדת עם מגמות האי שוויון". ובכן תרשה לי להעיר, כי גישה זו מנותקת מהמציאות. בשכונה בה אני גר התאבדו שני הורים לילדים הלומדים בבית הספר בו לומדים גם ילדי. נראה לי שלא מדובר כאן במגמות של אי שוויון, אלא בתהום אי שוויונית – באסון כלכלי חברתי – בה נמצאים מליוני אנשים הנמנים על הפרולטריון הישראלי הנגזל, ושחייהם הם לא יותר מגיהינום על אדמות. ובכן, מדוע אינך מודה באמת, וממשיך להשתמש בקלישאות נבובות וריקות מתוכן. מדוע אינך מצביע על האשמים האמיתיים במצב, קרי עשר משפחות ההון בישראל, ופקידי האוצר המשרתים אותם. מדוע אינך מבטיח לפעול לניקוי האורוות של הפוגלים במשרד האוצר והחלפתם בפקידים ישרים, שבמכרז דאגתם עומד האדם – כבודו וחירותו – ולא הכסף וחשבון הבנק הפרטי שלהם (אגב בעברי עבדתי במשרד האוצר, כך שאני יודע טוב טוב על מה אני מדבר)
6. הייתי רוצה גם לדעת, מדוע אני אמור להאמין לדבריך דווקא עכשיו, לאחר שבכהונתך האחרונה כראש ממשלה לא עמדת בשום אחת מהבטחותיך, ובמקום לדאוג לחלשים יישמת מדיניות ניאו ליברלית פרועה ומתקפה חסרת תקדים על העובדים. למה דווקא עכשיו, ואיזה דבר מהותי השתנה מאז, שלא היינו עדים לו בעבר.
7. הייתי רוצה גם לדעת את מי הנך מתעתד להעמיד בראש המטה הכלכלי חברתי שלך. בבחירות האחרונות בהן הפסדת, זכורה לי שיחה שניהלתי עם מר עודד טירה, שהציג עצמו כיושב ראש המטה הכלכלי חברתי. זהו אותו עודד טירה, יושב ראש התאחדות התעשיינים לשעבר, שאת דעותיו הכלכליות החברתיות ניתן לכנות כלא פחות מפשיזם ודרוויניזם חברתי. זכורה לי עוד הצעתו של מר טירה "החברתי" להפעיל צבא ומשטרה כנגד העובדים על מנת לשבור שביתות (אני תקווה שאת יכולותיך הצבאיות תפנה כנגד האוייבים האמיתיים של המדינה, ולא כנגד העובדים). ובכן האם גם בבחירות אלה הנך מתכוון לתת לחתול לשמור על השמנת, ולמנות עוד אחד מאוייבי העובדים מהמגזר העסקי לעמוד בראש המטה הכלכלי חברתי שלך?

לשם הגילוי הנאות ברצוני לציין, שחוץ מחברותי במפלגת העבודה, אני משמש גם כפעיל חברתי. בנוסף – בין שאר עיסוקי – אני גם עיתונאי העובד כעיתונאי עצמאי וככתב כלכלי חברתי (בין השאר אני כותב באתר NFC של יואב יצחק, באתר חדשות סקופ, ובמגוון רחב של במות ברשת. בנוסף אני מפעיל פורטל כלכלי חברתי לעובדים, שהקמתי באחרונה).

אי לכך בכוונתי לעקב מקרוב אחר הפריימריז במפלגה, ולסקר כל אחד מהמועמדים ללא כחל ושרק. בהקשר הזה, גם אם תבחר להתעלם משאלותי, ובמידה וכך ייקרה, בכוונתי לפרסם את דבר התכתובת ביננו וההתעלמות מהשאלות שהצגתי, שכן לפעמים שתיקה אומרת הכל. לכן אם תחליט להגיב או לא זה כבר עומד לבחירתך.

דבר נוסף שברצוני לציין, כי איני קשור לשום מועמד אחר במפלגה, ובכוונתי להעביר שאלון כמעט זהה לכל המתמודדים. בהקשר הזה ברצוני גם להוסיף, שלמעשה בהתנהלותה של המפלגה כיום, לא רק שאין בכוונתי בשלב זה לבחור באף אחד מן המועמדים בפריימריז, אלא אף יותר מכך אין בכוונתי להשתתף כנראה כלל בבחירות הכלליות הבאות.

דברים שכתבתי בנושא באתר סקופ

כנ"ל, באתר NFC

בברכה,
יואב לוין

נערך על ידי טל
תגיות: ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.