חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רשמים ממפגש התנועה הירוקה-מימ"ד בירושלים

נושאים מידע על פעילויות, פוליטי ב 11.01.09 6:00

התנועה הירוקה-מימ"ד ביטלה את קמפיין הבחירות שלה בשל המלחמה המתנהלת בדרום, ומתכוונת לארגן מספר מפגשים ברחבי הארץ וכנס גדל בתל-אביב. הנה הדים מן המפגש בירושלים

במפגש נשאו דברים שתי נציגות במועצת עיריית ירושלים ושלושת המועמדים הראשונים ברשימת  התנועה הירוקה מימ"ד הנה חלק מהדברים שאמרו:

נעמי  צור – נציגת מועצת עיריית ירושלים מטעם ירושלים תצליח, שנבחרה בבחירות האחרונות. הפעילים ברשויות העירוניות זקוקים לנציגות כמו זו של התנועה הירוקה – מימ"ד בכנסת. שמחה לפעילות של מעורבים סביבתיים בפוליטיקה.

ערן בן ימיניפעילותנו בשדה חברתי-סביבתי היא בחינוך, בעניינים סטטוטוריים (חופים, מחזור) חיפשנו שותפים ליצור שינוי. אחד השותפים מזה 10 שנים הוא ח"כ מלכיאור, שהצליח להעביר חוקים פורצי דרך בתחום הסביבתי. חוק חופים, חוק המזהם משלם.. מלכיאור הוכיח שאפשר לשנות בתוך הזירה הפוליטית. הוא המודל שגרם לנו לעבור מפעילות סביבתית לזירה הפוליטית. גם השינוי במימ"ד תרם. יש בה סוג של היפתחות למגזרים שונים בחברה הישראלית. יש צורך אמיתי בחיבור ולא בפילוג. ח"כ מלכיאור הצליח לעשות זאת בחוק השילוב. היום אנו רואים הקצנה. שינוי אמיתי הוא בשני מרכיבים: פוליטי, תרבותי. אנו רוצים לראות מפלגה שלא פועלת רק בכנסת, אלא גם בשטח, שינויים יומיומיים, מפלגה לא מנוכרת. את השינוי הזה נוכל לעשות ביחד.

רחל עזריה – פעילה ועומדת בראש רשימת התעוררות בירושלים למועצת עיריית ירושלים. מדבריה: בשנת 2000 סטודנטים ממגמה ירוקה שאלו למה אין רכבת לתל-אביב. את ההחלטה לסלול רכבת מירושלים לתל-אביב קיבלה ראש הממשלה דאז גולדה מאיר. נערי האוצר דחו את הביצוע שנים רבות. זאת, למרות מחקרים שהראו שנחוצה רכבת עם מסלול מהיר. רחל מספרת שפנו אז לאפרים סנה, שהיה שר התחבורה. הוא ביקש 10000 חתימות של ירושלמים. כשהגיעו לסנה עם החתימות הוא שאל איפה לחתום.  כשנמצאים בפנים, אפשר להשפיע על מה שקורה ביומיום. לגבי התנועה הירוקה- מימ"ד, העבודה קשה. כדי לשנות בחברה הישראלית ולדאוג ליומיום, לחינוך, לאיכות אוויר – זה תהליך לא פשוט, אך אפשרי. אף אחד לא חשב שיש סיכוי להתעוררות והנה הם שם, במועצת עיריית ירושלים. כך גם יכול לקרות לתנועה הירוקה-מימ"ד. אל תפקפקו בקבוצה קטנה של אנשים שרוצים לשנות את העולם.

פרופ' אלון טל  מציין שלוש סיבות בעד הצבעה לתנועה הירוקה- מימ"ד:

 • בגלל הרברסיביליות. יש בעיות שלא יחכו. אם לא תהיה עשייה, נאחר את הרכבת. אלמוגי אילת על ערש דווי. עוד 4 שנים לא יהיו שם. חולי סרטן לא יחכו. בנושאים חברתיים, ילד שלא למד 12 שנים כהלכה, יפסיד את הרכבת.
 • ממשלות ישראל מסירות אחריות. החברה האזרחית נכנסת במקומן, אך אי אפשר לסתום באצבע את הסכר שנפרץ. התנועה הירוקה-מימ"ד תנהג כאחראית במדינה מתוקנת.
 • הציבור בישראל משווע לחזון. משבר אמיתי בדמוקרטיה. מליון אזרחים לא הצביעו. אזרחים מחפשים חזון אמיתי.  התנועה הירוקה-מימ"ד היא בשורה. תדאג לאיכות החיים של האזרח. פארקים ליד הבית, משכורת מכובדת למורים.

ח"כ מיכאל מלכיאור – המצב הוא של מלחמה. מיליון איש במלחמה בדרום. תלמידים לא  הולכים לבית-הספר. החיילים נלחמים מלחמה צודקת. מגיע לתושבי הדרום לחיות. לחיות תחת סכנה יומיום, זה דבר איום ונורא. ילד קטן, לפני שהוא לומד לומר אבא ואמא, יודע מה זה צבע אדום. מטרות המלחמה מוצדקות, ומקווה שהן ברות השגה. לכן אנו לא מנהלים קמפיין בחירות. אנו מתפללים שכל האזרחים, גם בצד השני, לא ייהרגו במלחמה. זוהי היהדות, דואגת גם לצד האחר. כל אדם נברא בצלם אלוהים ולא ראוי שייהרגו אנשים גם בצד השני.

אנשים שואלים אותי, מה החיבור בין התנועה הירוקה ומימ"ד? ח"כ מלכיאור מצטט קטע ממסכת בבא קמא, המספר על אדם שנהג לזרוק אבנים מהשטח ששייך לו, אל רשות הרבים. ובסופו של דבר, כשהיה מהלך ברשות הרבים, נכשל באחת מאותן אבנים שנהג לזרוק. אדם דואג לרשות היחיד שלו, אבל מה עם רשות הרבים? רשות הרבים היא השטח הציבורי, השייך לכולנו.

חברי התנועה הירוקה, פעילים פורצי דרך,

לימדו אותי מה לעשות כדי להיות אדם בתוך סביבה. בעין-גדי הייתה בריכה אולימפית. היום אין. יש בקבוקי עין-גדי.

לימדו אותי על זיהום מקורות המים, על מצב ים-המלח, על ניצול שטחי החופים על-ידי נדל"ניסטים,

לימדו אותי מה קורה בתע"ש השרון. בלי לנקות את זיהום הקרקע רוצים למכור לנדל"ן.

לימדו אותי מה קורה בחיפה.

לימדו אותי שאפשר לנצח במאבקים סביבתיים. אפשר לחוקק חוקים סביבתיים. צריך תכנון, בניה, כלכלה, אבל אפשר לעשות תכנון, כלכלה ירוקה.

לימדו אותי שסביבה וירוק זה דבר רחב, לא נישה. זוהי אחריות כוללת.

אנחנו בתחתית ב- OECD. עברנו בפערים חלק גדול מהעולם השלישי. שישית מתקציב החינוך לילד יהודי מושקע בילד ערבי.

אין סולידאריות

אין ערבות הדדית

זו פצצת זמן. זו אינה מדינה יהודית. לכן נכנסנו לפוליטיקה.

אין דבר יותר טבעי מזה שהלכנו ביחד עם התנועה הירוקה. אנחנו רוצים לקחת אחריות על רשות הרבים שלנו.

ביטחון יש בחברה ובסביבה, לא רק בביטחון. החוסן הפנימי של חברה הוא גם ביטחון.

עלינו לקחת אחריות במדינה שלנו. אנו מציעים לחברה הישראלית חיים איכותיים, ערכיים ומשמעותיים.

אחת השאלות שנשאל ח"כ מלכיאור היא על השלום. הנה תשובתו: חסרה אסטרטגיה לאן רוצים להגיע בעניין השלום. עלינו להגדיר לאן אנו רוצים להגיע ולהודיע זאת. חייבים לחזור ולקבוע גבולות. שתי מדינות לשני עמים. כל אפשרות אחרת היא חיסול המדינה היהודית הדמוקרטית.

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. למי שנכח/ה באירוע :

  תודה על הדיווח חבל שאין שם.

  כמי שתופס את השיח הפוליטי כדו-כיווני מעניין אותי הרבה פחות מה "שידרו" הפוליטיקאים (את זה אפשר לקרוא באתר שלהם) ויותר מה עניין את הציבור שנכח, מה היו השאלות הקשות שנשאלו וכיצד נענו.

  האם הציבור רוצה שהמפלגה תהיה יותר ירוקה, יותר אדומה או יותר כחולה? האם העמימות בנושא המלחמה מסתמנת כנכס אלקטורלי או מפריעה לרוב הציבור?

  איתי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.