חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נגיד בנק ישראל הוריד את הריבית, הבנקים לא

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 11.01.09 6:05

נגיד בנק ישראל וראשי עולם הכלכלה הישראלי לא מבינים כיצד הבנקים, למרות הורדות הריבית התכופות, מעלים את הריבית. ראשי המשק הישראלי מופתעים פעם אחר פעם כאשר הכלכלה אינה נכנעת למודלים התיאורטיים שלהם וממשיכה להתנהג לא לפי הספר.

מאת: גלעד נתן

הבנקים הפרטיים רוצים רק להרוויח

הספר אומר: "שוק חופשי טוב התערבות ממשלתית רע" או "ריבית נמוכה של הבנק המרכזי, ריבית נמוכה בשוק" וכמובן: "מיסים נמוכים יותר הכנסות". כל ההנחות התיאורטיות כושלות פעם אחר פעם אבל לראשי המשק אנשי מדע ותיאוריה שלמדו בעצמם ומיישמים על בשרנו תיאוריה כלכלית חסרת ביסוס הנקראת ניאו-ליבראליזם, זה לא מפריע. המשכורות בבנק ישראל לא נפגעות כתוצאה מהמשבר, גם דרכם של נערי האוצר לשוק הפרטי אינה בסכנה.

בנק ישראל שוב הוריד את הריבית. אינפלציה, ושחיקת היכולת של הציבור לשמור על חסכונותיו באופן סולידי, לא מפריעות לנגיד שמנסה להציל את שוק ההון. הורדת הריבית הממשלתית אמורה לאותת לבנקים שהגיע הזמן להוריד ריבית בכדי לאפשר לעסקים גדלים וקטנים, חברות ותאגידים לסוגיהם להלוות את ההון שחסר להם כדי להמשיך ולפעול. מה לעשות ובעלי ומנהלי הבנקים בישראל אינם ששים לשים כספם על קרן הצבי ועוד בריבית נמוכה ולהלוות לשוק המתנהל כרולטה שלוחת מעצורים כסף. בנקים פרטיים לא נועדו להבטיח צמיחה במשק, הם נועדו להעשיר את בעליהם וכאשר הבעלים חשים בסכנה בתחום האשראי, בנקים פרטיים לא ימהרו להמר על כספם.

המדינה יכולה הייתה להרחיב באופן ישיר את הוצאותיה על המגזר הפרטי, אבל בכירי המשק יעדיפו לראות את הכלכלה קורסת לפני שיודו שהתיאוריה הכלכלית שהם קידשו היא לא יותר מאשר דרך להעשיר את העשירים בכל מחיר ללא תשתית כלכלית ברת קיימא. מדינת ישראל יכולה הייתה להיכנס כשותפה לחברות ועסקים גדולים ולהלוות באמצעות הקרן לעסקים קטנים כסף לבעלי עסקים קטנים, אבל קברניטי המשק באוצר ובבנק ישראל לא מסוגלים בכלל להעלות על דעתם שבלי נתח בצורת עמלה לבנק פרטי אין דרך להעביר כסף במדינת ישראל. התוצאה עיריות פושטות רגל שנאלצו לקחת הלוואות ועובדיהן אינם מקבלים משכורת שכן הבנק הוא הנושה הראשון, עסקים שאינם מסוגלים לעמוד בריבית על אשראי שלא הייתה מביישת את השוק האפור ומערכת בנקאית פרטית בעלת עמלות מנופחות וחידלון של האמונים על המדיניות הכלכלית במשק לסייע למשק הקורס במשבר הנוכחי.

במדינות רבות יש בנקים ממשלתיים שנועדו בדיוק לדברים אלו אבל מדינת ישראל בחרה להפריט את הבנקים מתוך אמונה בהבל ששוק ללא מעורבות ממשלתית יעיל יותר. אם הכוונה לשוק יעיל יותר הייתה שוק של עמלות מנופחות ובעלי בנקים אדירי הון, אין ספק שהמדיניות הצליחה. בכירי המשק התעלמו מהיתרונות של בנק ממשלתי-מסחרי ללקוחות פרטיים ובנקים ממשלתיים יעודיים כבנק למסחר ובנק חקלאי לעצם התחרותיות במשק. בנקים ממשלתיים ועירוניים משמשים ברחבי העולם כולו כעוגנים במשק שמאפשרים בחוסנם הכלכלי לשמור על עמלות וריביות נמוכות למשקי בית, עסקים קטנים, חקלאים ועוד. במדינה כמו גרמניה בה יכול כל אזרח לפתוח חשבון בבנק בבעלות ממשלתית או עירונית, חייבים הבנקים הפרטיים להציע תנאים טובים כמו בבנקים של המדינה ואף תנאים טובים יותר בשביל להתחרות. במדינה כמו ישראל שבה גם בנק הנמצא בשליטת ההמשלה מעדיף להתנהג כחבר בקרטל הבנקים הפרטיים התוצאה ידועה מראש, הבנקים כולם פועלים מתוך האינטרס הכלכלי הבסיסי של המשק הניאו-ליבראלי "מכסום רווחים לטובת הבעלים" בלי להתייחס למחיר שהחברה והכלכלה משלמות.

כבר שנים ששוק הבנקאות והאשראי בישראל מתפקד כקרטל. כבר שנים שחברות, עיריות, בעלי עסקים קטנים ואזרחים פשוטים נאנקים תחת עולה של מערכת בנקאית שמנסה בכל תחום מניהול חשבון אישי ומשכנתאות ועד מתן הלוואות לעסקים למכסם כל רווח לעיתים קרובות גם במחיר התפקוד ואף הקיום התקין של אנשים פרטיים ועסקים. הלאמתו של בנק מרכזי גדול והקמתם של בנקים ייעודיים כבנק מסחרי ובנק חקלאי יוכלו לתקן את כשל השוק הזה. ההכרה במציאות, ההתפכחות מחלום הכלכלה הניאו-ליברלית היא צו השעה.

גלעד נתן הוא דוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטה העברית בירושלים

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. עזורה אבי :

    הבנקים העלו באופן שרירותי את מרווחי הרבית וירידת הרבית לא הגיעה לעסקים אלא נשארה בידי הבנקים אשר סוחטים את המפקח על הבנקים שהסתבך בפרשת בנק הפועלים כאשר הוא מונע פרסום מידע אשר יגרום לקריסת הבנק ורשלנות מצידו בגינה יודח בקלון. לצערי אין ירידת רבית אלא הגד' רווחי הבנקים ע"ח המגזר היצרניואזרחי המדינה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.