חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מורה נולד לשרוד

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 8.01.09 6:02

כמו לא בוזו למורים מספיק בשכר רעב, תנאי עבודה בלתי אפשריים, ובשתיקה מערכתית רועמת בימי השביתה, מגיעה השפלה נוספת – ריאליטי חדש מבית ידיעות אחרונות: "המורה של המדינה".

מאת: ד"ר יעקב טפלר

לפני כמה שבועות התבשרתי בעמודי השער של ידיעות אחרונות כי גם אני נבחרתי לקחת חלק בתוכנית ריאליטי מטעמו. בכוכב נולד שייקרא מעתה "המורה של המדינה". נראה כי העיתון המכובד נדבק גם הוא בטרנד. זמרים היו לנו, גם רקדנים, והדי פסטיבל הבובליל עדיין מרחפים, ונותר רק לשחק בליצנים הבאים בתור – המורים. אז "כנסו כנסו" לאתר ובחרו שם את הכוכב שלכם, ואולי אפילו כדאי לסמס. המורה נחמה מספר אחת; והמורה שמילקיהו מספר שתיים.

לפני כשנה הוצאנו את המיאוס ואת התסכול לרחובות. במשך חודשיים ימים ליכדנו את השורות בסולידריות שלא הייתה כמוה בין מורים ויצאנו שכם אחד לשביתה הגדולה, אם כל שביתות המורים, שכשלה כישלון חרוץ. חבוטים ומוכים חזרנו אל מה שאף אחד לא יעשה במקומנו עד שנצא על אלונקות מהכיתות, ואלה יימלאו – כך כנראה מאמינה בכל ליבה שרת החינוך – באלפי צעירים מוכשרים שמתקשים להתגבר על תשוקתם להיות מורים. אולי גם אותם נסגור לכמה חודשים בבית ספר ונקרין את האמא של תוכניות הריאליטי: הישרדות. המורה האחרון שישרוד את תוכנית הלימודים הנוראית, את אלימות התלמידים ואבותיהם, את חוצפת הילדים ואמותיהם, את האיומים, את ההשפלות ואת שכר הרעב – יצורף מיניה וביה כחבר כבוד לשובר הקופות של פרופ' יולי תמיר: "אופק חדש", ויזכה לתוספת של כמה שקלים חדשים ונוצצים בתמורה לכך שיוותר גם על שנתו בלילה.

לבי לבי לאישים המכובדים שבחרו ללוות את הביזיון החדש. אין לי ספק שהדרך לתלוש השכר העלוב שלי רצופה בכוונותיהם הטהורות, שרק אם היו מופנות לנתיב הנכון אולי משהו אמיתי היה משתנה כאן. בחודשי השביתה, מאבק שנתפס אצל רבים מאיתנו כמערכה מאספת על דמותה של החברה הישראלית ועל עתידה, רעמו אוזנינו משתיקתם. אנשי רוח וספר, ממון ומעשה שקעו בדממת אלחוט בעת המאבק החברתי החשוב ביותר בתולדות המדינה. צר לי על האיש שקולו כקול מאיר שלו וידיו כידי עשיו המצרף את כשרון כתיבתו לפסטיגל חנוכה החדש. צר לי על דב לאוטמן, איש יקר. מוטב שהיה מגייס את כל חבריו בעלי הממון, אלה שרק קולם נשמע היטב בחצרות השלטון, כשהיינו צריכים אותם באמת.

את זה אנחנו לא צריכים. לא רוצים להיות "המורה של המדינה" גם אם עלינו לשלב הבתים בגביע אירופה. תנו לנו לעבוד בשקט. תנו לנו לעשות את מה שלא מעטים מכם כבר מזמן לא עושים בבית. לחנך את ילדיכם. הניחו לנו. אם מה שחשוב לנו באמת – שכרנו, תנאי ההוראה המזוויעים שלנו, כבודנו, אם אלה לא מספיק חשובים לכם כדי לגייס את כוחכם והשפעתכם אז תודה. באמת לא הייתם צריכים.

 

ד"ר יעקב (ינקי) טפלר – ראש החוג להיסטוריה במכללה האקדמית בית ברל, מורה להיסטוריה בתיכון בכפר סבא, מתמודד על הנהגת ארגון המורים.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

18 תגובות

 1. ענת שניידר :

  ינקי,

  גם אני בתחילה חשבתי כמוך, אבוי הכניסו את המורים לתוכנית כוכב נולד….
  האם זו עוד תוכנית ריאליטי, שאני באופן אישי גם רואה בעצב לאיזה רמה נמוכה מובילים אותנו חלק מתוכניות הריאליטי.

  אך בכל זאת יש אור בקצה המנהרה.

  בחודשים האחרונים המורים הפכו לשק החבטות של התקשורת. כל יום נעצבתי לראות איך כל האשם של הדרדרות מערכת החינוך הם המורים, חלילה לא מובלי החינוך…
  הובלתי בשנתיים האחרונות את המאבק באופק החדש רק בגלל החשש לגורל החינוך, בגלל שאני יודעת שמהלך זה יביא להרס החינוך הציבורי. לא פעם הציגו אותנו מובילי המדיניות שמעשינו הם בגלל עצלות המורים….

  עקבתי בשמחה לשינוי המגמה שהובילה תמר טרבלסי בידיעות אחרונות, בכתבות יומיות סיפרה על מורים "יפים" במערכת החינוך.

  במקביל פתחו את תחרות המורה של המדינה. אולי למרות הסתייגויותינו המורים, אולי הטרנד הזה יוביל לכך שמורים מיוחדים וסיפוריהם, יגרמו לנוער שלנו האוהב ריאליטי לחשוק במקצוע ההוראה, שכיום מדיר רגליו ממנו.

  כמרצה במכללה אתה בודאי רואה את המחסור המתעצם בסטודנטים להוראה, תלמידי יב' הרואים את השחיקה במעמד המורה וביזויו לא מעוניינים במקצוע ההוראה, הם יודעים שהמקצוע קשה ולא מוערך.

  אם כבר החלה תחרות המורה של המדינה, הייתי מאד רוצה לקרא שהוצגו לבחירה 100,000 מורים ולא בודדים.
  אנחנו יודעים שיש עשרות אלפי מורים הראויים להערכה על גודל המשימה המוטלת עליהם. המורים העושים עבודתם באהבה ובשליחות בשעות רבות של התנדבות.
  המורים לא ראויים להיות שק חבטות במקום מובילי המדיניות שהביאו את מערכת החינוך לשפל.

 2. דליה בלומנפלד :

  ד"ר טפלר
  אני מציעה לך להעביר מכתב לשרת החינוך ולח"כים אחרים (עם עותק לפרסום בעבודה שחורה). עמדתם חשובה ואולי תוביל לאיזו שהיא עשייה משמעותית בכנסת.

 3. דני בלוך :

  לפני ימים אחדים הלך לעולמו מורי ד"ר משה לנדא, בגיל 92. כתבתי לזכרו את הדברים הבאים:
  משה לנדא ז"ל – מורה לחיים
  http://www.notes.co.il/daniel/51452.asp

  אגב, בתקופת למודנו בתיכון הוקם ארגון המורים התיכוניים שהתפלג מהסתדרות המורים ונערכה השביתה הגדולה הראשונה של הארגון. לנדא תמך בארגון אך יחד עם זאת עודד אותנו, במיוחד אלה שעמדו לפני בגרות, לארגן קבוצות לימוד שלנו, שבהן עזרו תלמידים טובים לחלשים יותר להתכונן לבחינות.

 4. יעקב טפלר :

  לא ציינתי בכתבה שבנוסף לידיעות אחרונות, גם הסתדרות המורים עומדת מאחורי יוזמה זו. וסרמן כנראה לא רוצה להכנס להיסטוריה רק כמי שקיבע לדורות את מצבנו העגום ולכן מצטרף בשמחה לפסטיגל "המורה הנבחר" בבחינת אופיום להמונים.

  הייתי רוצה להיות שותף לדעתך שיש אור בקצה המנהרה. לצערי, אני עדיין רואה לפני מנהרה אפלה.

 5. יעקב טפלר :

  קראתי את כתבתך על ד"ר לנדא, ונזכרתי גם אני במורתי לחיים, חווה גורן ז"ל.
  ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא, דני, משכילים ורחבי אופקים, מסורים וחדורי תחושת ייעוד ושליחות, שרואים בהוראה עבודת קודש. ישראל שלנו היא שהשתנתה. ממשלותיה, שפניהן כפני הדור מביעות מממשלה לממשלה את דעתן על מקצוע ההוראה. מן הפה אל החוץ אנחנו במרום מחשבתן. עמוק בליבן ובעיקר במעשיהן אנחנו עמוק בתהום הנשייה.

 6. לענת שניידר :

  דברייך בנושא המורים כשק חבטות נכונים אך התחרות אינה חלק מהפתרון, אלא חלק מהבעיה. מורים כפי שהיינו רוצים לראות כאן הם הנציגים המובהקים של גישה הפוכה לתרבות הרייטינג – גישה של מחשבה, העמקה, מעורבות חברתית.

  להגיד שהתחרות מקדמת את מעמד המורה זה רציני בערך כמו להגיד שתחרות מלכת היופי מקדמת את מעמד האישה.

  מוקד הבעיה הוא השיקולים המנחים את התלמידים / הורים המשתתפים בהצבעה.

  מי שנבחר בכוכב נולד אינו הזמר הטוב ביותר, מי שנבחרת בתחרות מלכת היופי אינה היפה ביותר בארץ. יש משקל גדול מדי לשיווק ולאריזה.

  אני מוכן לשים כסף שבתחרות ריאליטי שכזו יזכה המורה החברה'מן והמגניב ולא מורים בסגנון המורה המיתולוגי של דני בלוך, שמן הסתם לא היה מעמיד עצמו לבחירה.

 7. ענת שניידר :

  ברצוני להבהיר את דברי, כתבותיה של תמר טרבלסי, שניסתה להפסיק את ההתקפות על רמת המורים ועבודתם ראויות מאד בעיני. חבל שעקב המלחמה הופסקו הכתבות.

  תחרות הריאליטי של המורים "מורה נולד" אינה ראויה בעיני. אולי אף מבזה אם צריכים לחפש מורים ראויים. הרי לא יעלה על הדעת שיעשו תחרות כזו לעורכי דין רופאים מהנדסים וכו'.

  אך ניסיתי למצוא ברעיון הזה קרן אור, גם אם החסות היא של הסתדרות המורים, גם אם הכניסו אותנו לעוד תכנית ריאליטי של האח הגדול…

  אם כתוצאה מתוכנית הלא ראויה "מורה נולד" יראו שעשרות אלפי מורים היו מועמדים לבחירה ולא בודדים, אולי יבינו, שהשפלתנו ותקיפת המורים כלא ראויים עצלנים וכל בעיות החינוך מוטלות על כתפיהם בלבד, תוכיח את ההפך. אולי תגרום לתלמידינו לחפוץ להיות מורים בגלל הריאליטי…

  גם אם ייבחר המורה החברמן, שעצם היותו חברמן לא פוסלת אותו להיות גם מורה טוב וראוי.

  אני מקווה שהבהרתי את דברי שלא היו במטרה לקדם את הרעיון, אלא בניסיון למצוא בו קרן אור ובהסתייגות למצוא איזה תועלת יכול להביא מהלך זה אם יהיו 100,000 מועמדים לתחרות המורה הטוב של המדינה…

 8. הריאליטי החדש –'הכוכב נולד - המורה של המדינה' - TheMarker Cafe :

  […] מפרסם היום את דעתו "מורה נולד לשרוד"  באתר 'עבודה שחורה' , בחרתי להביא את הדברים מתוך הזדהות […]

 9. מומלץ להיכנס לקישור בתגובה 8 :

  שושי מביאה מכתב של מורים המתנגדים ליוזמה. טיעון חשוב המובע שם הוא שתחרות "מורה נולד" הזו בעצם מעודדת יריבות בין מורים באותו בית ספר ולכן פוגמת ביכולת הצוות לפעול כיחידה אחת למען התלמידים.

  טיעון זה חשוב במיוחד לאור ה"ריאליטי הממסדי" שמתכנן לנו ביבי נתניהו ועימו כמה ראשי רשויות, שמקדמים את תוכנית "שכר לפי הישג" למורים, בדומה לבונוסים הניתנים למדריכים במכוני הפסיכומטרי. תוכנית כזו הונהגה בניו יורק ע"י ג'וליאני הרפובליקאי.

  אם בבי"ס יהיה ידוע שעשרת המורים שיביאו הילדים להישגים הגבוהים ביותר במקצוע שלהם יזכו לתוספת שכר – הפגיעה בעבודת הצוות תהיה קטלנית.

  אני לא טוען שהישגים בלימודים אינם חשובים, אך הדרך לשם אינה עוברת דרך פרסים אישיים לחשבון הבנק של מורים ודרך החלת עיקרון "עידוד התחרות למען הצרכן" על מערכת החינוך הציבורי.

  התחרות הזו במגזר הפרטי לא בהכרח משפרת שירות:
  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=248943&blogcode=10392679

 10. הבלונדינית הסודית :

  בתור תלמידה לשעבר של ינקי חשוב לי לכתוב שגם הוא אחד מהמורים האלה – משכילים ורחבי אופקים, מסורים וחדורי תחושת ייעוד ושליחות,שרואים בהוראה עבודת קודש.

  ינקי- אני שמחה לראות שאתה מתמודד על הנהגת הארגון ומקוה מאוד שתבר ותצליח לשנות.

 11. יעקב טפלר :

  לתלמידתי (הסודית) לשעבר,

  דברייך מעודדים ומחזקים מאד. תודה מכל הלב.

  ינקי

 12. דניאלה :

  אכן,עוד השפלה לשרשרת ההשפלות שסופגים המורים בשנים האחרונות – "מורה נולד" – סדרת כתבות יחצניות שמתנהגות כמו משהו מטעם יולי תמיר והסתדרות המורים, בחסות "העיתון של המדינה" (ושל יולי?), שמניסיון אני יודעת, כמה כתבות לא מחמיאות הוא קבר בעניין משרד החינוך. והמורים, תמימים שכמותם, מחפשים "קרן אור" גם פה.
  פשוט עושה לי צמרמורת לחשוב לאן הגענו. במה יזכה המורה המצטיין ? בטיסה ללוס אנג'לס? ליקוי מאורות לא מפתיע.

 13. אודלייה :

  במקרה נתקלתי בעמוד זה, עולם קטן ממש. כנראה שככה זה היום באינטרנט…

  קל מאוד להזהדות עם הקטע, אין ספק שהנושא נוגע לכולם. הרי בכל זאת מדובר בשגרה היום יומית שמתעצבת על פי התנהגות האנשים, ואם לא יקבלו חינוך ראוי, נמשיך לשמוע על מקרים חמורים בתקושרת בכל תחומי החיים. קשה להאמין שאנחנו נמצאים במצב גרוע שכזה. וטוב שקיימים אנשים שמשנים אותו (ולהם גם מגיע שכר ראוי תרתי משמע).

  שמחתי לראות שאתה מתמודד על ראשון ארגון המורים. אין לי ספק שתצליח וזה בזכות אותן תכובנות שהתלמידה לשעבר (גם) כתבה מעליי.
  רק הצלחה.

  שתהיה שבת שלום

 14. דורית :

  קשה לי להישאר אדיש לנוכח הכרותי עם שניים עם המועמדים לפרס "כוכב נולד" "המורה של המדינה" מטעם ידיעות אחרונות. שניים משלושים הנבחרים הסופיים הינם מורים שמערכת החינוך חייבת להוקיע מקרבה. אוי לנו ולבושה הגדולה של בחירתם בין המועמדים הסופיים. עומדים למולנו שני מועמדים שאישומים כבדים בדבר התעללות נפשית בתלמידים, השפלה, זלזול, פגיעה ללא רחמים, ניצול וקידום אינטרסים אישיים עומדים בראש מעייניהם.

  זו אכן בושה לכולנו שעיתון "ידיעות אחרונות" לא הגיע לאמת המרה אודותם, וכבר ממהר להכתירם בתואר שאינו מגיע להם.
  מורים איכותיים רבים וטובים שעושים עבודת קודש אמיתית אינם מעוניינים בתהילה זו, שכן היא נוגדת את התפיסה החינוכית שעליה גדלנו, חונכנו, ואותה אנו רוצים להנחיל לדורות הבאים – חינוך מתוך אהבה, אמונה, דרך ארץ, יושר, צניעות וערכים אך לא כמס שפתיים.

 15. מורה ומחנכת בישראל :

  ושוב יוצאת לדרך תהלוכת ההיטלולה של תרבות הצריכה שלא לומר תרבות הצריחה.
  כמה עצוב לראות כיצד אנשי רוח ודמויות מפתח שכל אחד מהם יכול להוות דוגמא ומופת ליצירה, חשיבה חופשית ואומץ נופלים ברשת הפופוליזם הנחות.
  זוהי קריאה של הרגע האחרון לכל העומדים להצטרף למסע הרדידות וההשפלה למורים כמו לתלמידים אשר חשופים למהלך שכיוונו רק מוריד את הספינה מטה.
  מחזקת את ידיך ומאחלת לך שנה שפויה ומוצלחת.
  את שלי אני עושה בדלת אמותיי.

 16. נעמי ט :

  1. מסכימה עם טפלר עקרונית. אין מה להוסיף.

  2. השאלה היא מה עושים כדי לסכל את מצעד האיוולת הזה.

  3. ברור ששיתוף פעולה עם הסתדרות המורים לא שייך (למרות שרעיון כזה בכללי צץ לא כל כך מזמן באיזשהו מקום, ונעזוב זה עכשיו).

  4. איפה ארגון המורים בעניין?
  (שאלה בעיקר לענת).

  5. מכתבים לח"כים פחות חשובים ממכתבים לכל אנשי הרוח, המוזכרים ולא מוזכרים במאמר של טפלר. (עם עותק לעבודה שחורה ולידיעות אחרונות).

  6. עוד יותר טוב, להרים להם טלפונים.

  7. הכי טוב אם היה אפשר – לארגן מכתב שיופץ בתפוצה גדולה, של מורים "מועמדים טבעיים" למצעד האיוולת הנ"ל שיודיעו שהם לא בעסק.

  8. אני מבינה שהמצעד הזה כבר התקיים בשנה שעברה, אפשר להחנק מרוב מתיקות…

  ע'

 17. נעמי ט :

  רק השבוע צצה לה פרסומת ברדיו, בה יהונתן גפן מספר לנו על הקיצוץ של 65 מיליון ש"ח מסל התרופות, ועל כך שהוא עלול להיות רלוונטי לכל אחד מאיתנו ולפגוע בנו.

  ובדיוק כהתחלתי לחשוב איזה יופי שיש מסע ציבורי בנוסע, יצא המרצע מהשק – התברר שזו פרסומת לחברת ביטוח פרטית שניסתה לשכנע אותנו שהיום ביטוח פרטי להשגת תרופות מצילות חיים הוא למעשה חובה.

  אז מערב לאכזבה מיהונתן גפן שנותן את קולו, ומהכעס על החברה שעשתה פרסומת כל כך צינית, זה חלוןם טוב לראות דרכו מה האינטרסים פה בדיוק. מי מרוויח משחיקת הרפואה הציבורית.

  http://www.blacklabor.org/?p=15350#comment-307529

 18. גבי :

  היי יעקב
  תודה שהזכרת אישה מופלאה שהיתה מדריכה ומורה ואמא שלנו-חווה גורן.
  אין ספק שהיא פתחה לנו צוהר לעולמות מדהימים-תיאטרון,ארכיאולוגיה,פוליטיקה כתיבה,ובעיקר צניעות.
  היא תמיד היטיבה לריב עם המנהל שחשב שהיא מגזימה אבל היא המשיכה ולקחה אותנו למחוזות שלא ישכחו לעולם.
  נסענו לכל מיני מקומות ואימצנו ילדים של פנימיות קשות.היא הכינה אתנו על חשבון זמנה הופעות לילדים בבתי חולים.
  היא פתחה את הבית שלה בפנינו וזכינו לראות אותה מגדלת את יובל וגיל .
  חיפשתי אותה הרבה זמן כדי להודות לה על הכל ולא הצלחתי למצוא אותה.
  המעט שכתבתי עליה ישאר כנר זכרון לאישה מיוחדת ויקרה זאת.
  כמה משמעותית היא היתה בחיי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.