חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ' מציגה: המצע החברתי של מפלגת העבודה

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 7.01.09 6:10

שלי יחימוביץ' מגישה ליגאל צחור, שאחראי על גיבוש מצע מפלגת העבודה, טיוטה למצע החברתי של מפלגת העבודה, כלשונה, על מנת שישמש כבסיס למצע שאיתו תרוץ מפלגת העבודה לבחירות.

מסמך המצע מתמקד בתחום התעסוקה, משום 'שהוא מחולל האי שוויון הנרחב ביותר בישראל', כלשונה. המסמך כולל סקירה של המצב בישראל ושל הצעדים להם הייתה שותפה מפלגת העבודה בממשלה האחרונה, ועיקרו – שורה של צעדים שיש לנקוט על מנת להבטיח מדיניות תעסוקה סוציאל דמוקרטית. טיוטת המצע עוסקת במצבם של עובדי קבלן, העבודה המאורגנת, הפרטות, חוק ההסדרים, גמלאים ועידוד תעשיה.

למסמך המלא ראו כאן

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

9 תגובות

 1. סוציאל דמוקרט :

  יחימוביץ' מתעסקת עם עידוד תעשיה, אבל שותקת אל מול תעשיית המוות המחרידה שמשתוללת מדרום לנו. אמהות מתות עם משפחתן בשנתן, ילדים וקשישים נהרגים, אבל מה לזה ולה?
  גם היא כנראה לא הבינה עדיין שמפלגת העבודה תישאר מיעוט כל עוד היא לא תצליח לסחוף אליה חלק קריטי מהעובדים בארץ- הערבים. וזה ייחייב אותה להתחיל לנהוג בדרך יותר אובייקטיבית ופחות לאומנית.

 2. עמי וטורי :

  המיסמך שחיברה שלי יחמוביץ מפורט ומקיף ואם ימומש במלואו הדבר יהווה שיפור מה במצבם של העובדים בישראל.
  לאור מצבה של מפלגת העבודה ערכו של המיסמך הוא בעיקר הצהרתי. אך גם למיסמכים הצהרתיים יש ערך בבחינת סימון הרצוי הגם שבנתיים אנו תקועים עמוק עמוק בתוך מצוי.
  אלא שגם כמיסמך הצהרתי כדאי לשפרו.
  המיסמך פותח ובצדק באיזכור העלאת שכר המינימום החודשי מ 3335 ש"ח ל 3,850 ש"ח. מדובר בהשג העיקרי של פרץ ומפלגת העבודה בשנה וחצי הראשונות לחברותה בקואליציה.
  עם זאת לא ברור לי מדוע נעדרת התביעה המקורית והצודקת לשכר מינימום של 4,500 ש"ח לחודש. תביעה שהיתה סבירה מאוד ב 2006 וודאי שהיא סבירה כיום לאחר גידול של למעלה מ 10% בתל"ג הנומינאלי לנפש של ישראל בהשוואה ל 2006.
  הגדלת כמות המפקחים של הת.מ.ת היא צעד מבורך. אך למה רק 300. מדינות אירופאיות עם שוק עבודה בסדר גודל של ישראל נידרשות ל קרוב ל 1000 פקחים. ניתן כמובן ליסגור חלק מהפער ע"י מתן סמכויות מסוימות של פקח (הזכות לעיין במיסמכי העסק ולרשום תלונה) גם לעובדים מטעם ההיסתדרות וארגוני עובדים אחרים.
  עיגון זכות השביתה וההתארגנות בחוקי יסוד הינו חיוני. אך באמירה כללית אין די. זכות השביתה בישראל מצומצמת למדי וניתן להיות יותר ספציפיים. במיוחד חשוב א – לעגן את הזכות לשביתות סולידאריות שכיום מוגבלת מאוד בפסיקה. ב – לבטל את ההגבלות הדרקנויות על זכות השביתה במגזר הקרוי "ציבורי" בישראל. מגזר שלא כולו באמת ציבורי ובכל מיקרה ההגבלות על זכות השביתה בו מהוות רף לא סביר ע"פ הנחיות ארגון העבודה העולמי.
  חסרה לי גם המלצה לחוק פנסיה ממלכתי שיחליף את הסדר הפנסיה המגוחך שקיים כיום במיסגרת צו ההרחבה.
  כמו כן חסרה התביעה להארכת דמי האבטלה והסרת הדרישות הדרקנויות לצורך קבלתם. דרישות המביאות לכך שישראל היא אחת המדינות שהכי קשה לגבל בהן דמי אבטלה תלויי שכר.

  ישנם גם דברים חשובים נוספים הנעדרים מהמיסמך. אולם בעייתו העיקרית היא שהוא דורש מראש דרישות מינוריות שיכולות להחשב כהישג רק אם מדובר היה במה שכבר בוצע או במה שיתבצע בוודאות בעתיד הקרוב.

 3. עמית-ה :

  קשה לי מאוד להודות בזה אבל נראה שבמדינה שלנו באמת אי אפשר להשמיע ביקורת בזמן מלחמה. יש כאן שורת מקהלה שכולם מפחדים לצאת ממנה, עוד כמה ימים יתחילו לכסח את המלחמה וגם אז תהיה שורת מקהלה וכולם יכסחו אותה.

  לנושא המצע של מפלגת העבודה, זה צעד נכון בכיוון הנכון אבל הוא רק הצעד הראשון. אני מקווה שעוד לא ארוך התינוק הזה יקום ויתפתח להיות מדיניות סוציאל-דמוקרטית אמיתית.

 4. יואב לוי :

  אין לי חשק אפילו להכנס לקרוא את המצע החברתי של המפלגה. ממילא שלי תהיה אולי היחידה שתתאמץ בכדי לקיים אותו, וגם אז ישימו לה רגליים שאר החברים במפלגה, ויטענו כנגדה שהיא "כל הזמן אנטי".

 5. נדב פרץ :

  עמי – בהקשר של שכר המינימום כדאי אולי להזכיר, שלשלי יש מידה לא מבוטלת של אחריות לכך שהעלייה בשכר המינימום נבלמה, בשל תמיכתה בברק.

 6. אין חברתי בלי כלכלי :

  מלבד הביקורות שהושמעו לפני, אני מזהה עוד שני נושאי רוחב ראויים לדיון במסמך.

  1. זה המצע של יחימוביץ' ולא המצע של מפלגת העבודה.

  יש בו דגשים על נושאים שיחימוביץ' טיפלה בהם והרבה פחות על נושאים שטיפלו בהם אחרים. חוסר הפירגון והיכולת לשתף פעולה עם ח"כים חברתיים (כן/לא ס"ד)
  בולטים

  גרוע מזה – במקרים רבים יחימוביץ' והמפלגה הלכו בכיוונים מנוגדים.

  יחימוביץ' נלחמה בהפרטות, שרי העבודה קידמו אותן, וברוב המקרים השפעתם היתה גדולה יותר משלה. הכללת התחייבות למנוע הפרטה של חברת חשמל ושל שירותי רווחה במצע העבודה, כאשר שרי המפלגה היו אלה שדחפו בכיוון זה בממשלת אולמרט זו פשוט בדיחה עצובה. מפלגת העבודה לא קיימה ולא תקיים דיון רציני בנושא הפרטה ובסופו החלטה מחייבת של היו"ר, המרכז או הוועידה. הכללת הסעיפים במצע הרשמי של המפלגה ע"י צחור לא תגרום לפואד להחזיר אחורה את המהלך שיזם והוביל בחברת החשמל. לכן אחת מהשתיים – או שסעיפים אלה יימחקו בלחץ הפואדים וההרצוגים, או שיופיעו במצע הרשמי ויהיו הבטחה על הקרח.

  2. יחימוביץ' עצמה קוננה בצדק בתקשורת על הפרדת הדיון החברתי מהדיון הכלכלי (כתבנו לענייני רווחה מראה מקרר ריק ונכים שנזרקו מביתם בגלל איחור בתשלום משכנתא, כתבנו לענייני כלכלה מדווח מהבורסה או מכנס קיסריה). עצם העובדה שבחרה להפריד בין פרק חברתי (שרובו עוסק בחלשים בחברה) ופרק כלכלי שעליו אינה מדברת (כרגע וכנראה לא הפעם) אומר שגם היא משחקת אותו המשחק.

  הייתי רוצה לראות פרק כלכלי-חברתי מאוחד, כמו במצע העבודה 2006 (נכתב עי ברוורמן ופרץ – שילוב עדיף משל ברק-יחימוביץ')
  ובו התייחסות לנושאים הבאים:

  שיעור התקציב לביטחון
  רפורמה במיסוי ומיסוי בישראל בהשוואה לעולם
  מס חברות
  מס בורסה
  מעמ ומעמ דיפרנציאלי
  סובסידיה לתחבורה ציבורית
  תקצוב חינוך

  ועוד ועוד

  "החברתיים" תמיד זועקים את זעקת החלשים אבל לא מסבירים מאיפה יביאו את הכסף לתקציבים החברתיים – מצע אמיץ צריך לענות בכנות לשאלת מקורות המימון (ולא, הגדלת הגירעון האופנתית בתקופת משבר זה לא פתרון עקרוני)

  איתי

 7. לעמי וטורי :

  להגדיר את הדרישות שלך קרוב מאוד למה שכבר קיים בשטח זה טריק זול מאוד של פוליטיקאים. דוגמה מובהקת לכך היה החוק (של סילבן שלום נדמה לי) שזכה לתשבוחות רבות בנושא הקלות על סטודנטים לקויי למידה.

  ישנם מקרים בהם מתחרות שתי הצעות חוק המוצגות לציבור ע"י פוליטיקאים כ"מהפכה בתחום" – אחת קרובה למצב בשטח והשנייה רחוקה. דוגמה לכך היא פרשת "חוק אחריות המזמין" של חנין ויחימוביץ', שאותה אתה מכיר בוודאי יותר מכולנו.

 8. אלירן,פ"ת :

  המצע מבטיח- אבל מי מבטיח שהעבודה לא תכנס לקואליציה עם ביבי ואז לא תהיה לה השפעה של ממש בתחומים האלה.

 9. לאלירן :

  א. אתה צודק.

  ראינו את זה גם בממשלות שרון ואולמרט, שבהן העבודה השפיעה הרבה פחות ממה שהבטיחה.

  ב. זה בלט במיוחד בתחום הכלכלי, אבל גם בתחום קידום תהליך מדיני:

  פרס כשר חוץ "הכשיר" את שרון האחראי לסברה ושתילה בעיני העולם, פואד היה קבלן ביצוע להרס שלטון הרש"פ בשטחים, פרץ שכח שהוא משלום עכשיו ויצא למלחמה בעזה (גשמי קיץ) ובלבנון, וברק בכלל ימני כמו שרון (רק בלי הסטייל של הסבא החביב).

  ג. אם אתה לא מוכן שהפתק שלך יהיה חלק מהקואליציה של ביבי והימין, פשוט אל תצביע למפלגת העבודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.