חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איך משלימים עם מדינה שלא דואגת לאזרחיה?

נושאים איכות השלטון, דעות ב 5.01.09 6:04

מלחמת עזה 2008-9 היא צעד לגיטימי אבל לא מוסרי ולא חכם. עמית הרפז מבקש מכולנו לא להפקיר את המדינה והמדיניות בידי גנרלים ומומחים אחרים

מבחינה חברתית מלחמת עזה היא המשך הפגיעה בתושבי הדרום בדרכים אחרות.

זה התחיל עם ההכרזה על מצב מיוחד בעורף, במקום להכריז על מצב מלחמה. מין הכרזה חוכמולוגית, שבאה לפתור את המדינה מאחריות מקיפה על אזרחיה.

לא נכון זה התחיל הרבה קודם, זה התחיל בקסאמים של אינטיפדת אל-עקצא, לפני שמונה שנים. איך אחרי שמונה שנים עדיין לא מצאנו פתרון?

נכון שבכל שנה אנחנו מופתעים מהגשם וההצפות בחורף, אבל היה מקום לחשוב שבנושאי ביטחון שכולם מדברים עליהם זה יהיה אחרת.

אפילו במדינה בה לוקח 5 שנים להוציא אישור בניה אפשר היה לתכנן ולהוסיף מקלטים עיליים לכל בתי התושבים בעוטף עזה.

את תחנות ההסעה אפשר היה לבנות בצורה ממגנת, ניתן היה להפוך את חיי התושבים האלו למשהו חצי סביר.

בשמונה שנים אפשר ליצור מקומות עבודה שניתן לבצע מהבית או ממבנה ממוגן, למשל הנדסת תוכנה, או אפילו מוקד תיקשוב.

בשמונה שנים ניתן היה לבנות את בית החולים באשדוד, שלייצני משרד האוצר ממשיכים לעכב. בזמן הזה אפשר היה אפילו לבנות אותו ממוגן נגד טילים.

השילטון המקומי באיזורים חלשים כלכלית, צריך הרבה עזרה בנושאי ניהול ואפילו אימון אישי.  בשנים האלו אפשר היה לתגבר אותו, עישון סיגריות מול מצלמות טלויזיה לא עוזר לתושבים.

בעשורים האחרונים המדינה העבירה יותר ויותר תחומי אחריות לידי השילטון המקומי, בדרך כלל זה לא מלווה במימון מתאים. בשדרות, המדינה הגדילה את הסיוע פי  1.5 בשנים 2001-2006, האם זה מספיק? האם נבנה צוות היגוי ממשלתי שיבדוק?

 לא פעם מתעוררת שיחה מי התחיל? אנחנו? הפלשתינאים? מי אשם? למה אין שלום?

אני לא יודע את התשובות. אבל כשאני מסתכל על היחס של מדינת ישראל לאזרחים שלה ללא הבדל דרום, צפון, מין, גזע, דת, איך אפשר לא לכעוס על מדינה כזאת?

כששואלים האם מדינה ריבונית יכולה להשלים עם מתקפת טילים על אוכלוסיה אזרחית, מתחשק לי לשאול: האם אזרחים רציונלים יכולים להשלים עם התעללות ממשלתם? האם לא הגיעה העת לתגובה ציונית הולמת?

נערך על ידי גל
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  מדינת ישראל בת 60 שנה. הממשלה מתנהלת מאז ומעולם על פי אינטרסים של הון שלטון. השקעת משאבים באזורי מצוקה חברתית תלויה באינטרס
  זה. לכן כשהקאסאמים נורו בעיקר על שדרות בטחון התושבים הפיזי ו\או הכלכלי לא הניע את הממשלה לפעילות. אבל כשהטילים התחילו ליפול על קרית גת ומפעל אינטל בסכנה ונמל אשדוד הושבת הרי שזו סיבה אמיתית להגנה על "האינטרס הציבורי" ומותר להקצות מליארדים לפיצוי בעלי ההון.
  אין לנו ארץ אחרת. כנראה שנאלץ להמשיך ולסבול מתופעות של שחיתות ורקבון שלטוני האוכלים בנו בכל פה. האלטרנטיבה היחידה היא להצביע בבחירות עבור מועמדים בעלי אגנדה סוציאלית שכנראה עדיפים על פני החונטה השלטונית הקיימת.

  (

 2. ל רפי :

  המפתח לתיקון מצב הוא בהכרה שהקיים אינו תקין. השלב הבא הוא נכונות להשתחרר ממנטרות אבודות ולנסות דרכי מחשבה שיובילו לפתרונות שאינם חזרה על כשלי-עבר. השלב המכריע הוא בנכונות להתרומם מהכורסא הנוחה ולהתחיל לעשות משהו.
  נכון שמדינת ישראל בת 60 שנה, אבל ההיסטוריה של ההתישבות בארץ לא התחילה עם הקמת מדינת ישראל, הציונות לא "פרצה" עם הקמת המדינה ועם ישראל בוודאי לא נולד לפני שישים שנה.
  האירוגנים הסוציאליסטיים שעמדו בלב תהליך הכרזת המדינה, שלטו ברחוב היהודי גם עשרות שנים קודם לכן. היה להם כל הזמן שבעולם להקים חברה שיוויונית ולשמר אותה, לדאוג לכלל הציבור ולהבטיח זכויות סוציאליות ראליות ולמנוע התפתחות של פערים כמעט בכל תחום מתחומי חיינו, מכלכלה ועד השכלה. בסופו של דבר הודח זרם זה במהפך של 1977 תחת הסיסמא "מושחתים, נמאסתם". המשטר הסטציאליסטי בישראל וכמעט בכל המקומות האחרים בעולם בו היה דומיננטי, לא עמד במבחן. גם במדינות שבהם המצב הסוציאלי טוב יותר מאשר כאן (ולכך טעמים רבים שעליהן לא ארחיב את הדיבור הפעם) לא הסוציאליזם עשה זאת אלא הקפיטליזם כשהוא מבוקר כראוי.
  הציונות נולדה בכדי לתת פתרון מדיני לבעית הקיום הפיסי של העם היהודי המפוזר בגולה. שני איומים עמדו לנגד עיניה: א. איום של השמדה פיסית, ב. איום של שמד רוחני – התבוללות. תפקידה של מדינת ישראל, המכשיר המדיני האולטימטיבי של הציונות, היה לספק פתרון לשני איומים אלה. כיום היא אינה מספקת את שניהם. הפגיעות באזרחים ב- 20 השנים האחרונות נמצאות בקו עליה חמור, וכך גם הנטיות להתבוללות לאומית (מדינת "כל אזרחיה" היא רק דוגמא אחת לכך).
  התהליכים המושחתים של שלטון ההון, התקשורת ובתי המשפט, במקום הכנסת והדמוקרטיה (רצון הציבור), שהתחילו בתקופת השלטון הסוציאליסטי, צברו תאוצה לאחר מכן בתמיכתן של המפלגות הסוציאליסטיות, כמעט מקיר לקיר, וכיום הם מגיעים לשיאים חדשים. החמור מכל הוא החיבור בין השנים – חוסר בטחון פיסי וחוסר בטחון כלכלי – המתבטא בהתפרקות המדינה מאחריותה לאזרחיה, מבחינה בטחונית ומבחינה חברתית. חיבור זה הוא מרשם מעולה להתפוררות המדינה מחמת נכור גובר והולך בין מוסדותיה הפורמליים לציבור הרחב ובין קבוצות חברתיות לבין אחרות שאינן נמנות על אותו "מילייה" חברתי. תהליכים אלה כבר התחילו, והם הולכים ומחמירים. (חרף מבצע "עופרת יצוקה" והגילויים היפים שבו)
  התיקון טמון בהתעוררות הציבור לפעול נגד שתי המגמות, שכל אחת מהן בנפרד די בה ליצירת משבר לאומי-חברתי קיומי, וביחד הן סכון עצום ובמונחים היסטוריים – מיידי.
  התעוררות ציבורית אין פרושה חזרה עיוורת על שגיאות עבר. פרושה התעוררות מקבעונות מחשבתיים, הכרה בקיומה של בעיה אקוטית הדורשת פתרון, והעמדת דרישה למתן פתרון מיידי לבעיה המשולבת. כל גורם פוליטי שמבקש אמון הציבור, חייב, כתנאי ראשון לזכאותו לתמיכה, להציג את משנתו למתן הפתרון ואת התחייבותו החד משמעית ליישום פתרון זה אם יבחר. ערב בחירות כלליות הוא הזמן המתאים ביותר להצגת תביעה זו ע"י הציבור למבקשים את אמונו. אין די בהתעוררות אך ורק בתקופת בחירות, חייב הציבור לחתור ליתר מעורבות ויתר השפעה על המתרחש במקומותינו הן ברמת הבטחון הלאומי והן ברמת הבטחון החברתי-כלכלי כי רק התעוררות ציבורית אמיתית יכולה לנטרל את הכוחות האינטרסנטיים החזקים הפועלים נגד האינטרסים הציבוריים הרחבים והיסודיים ביותר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.