חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עופרת יצוקה – יש תקווה

נושאים מדיני-בטחוני, תא אופק ב 5.01.09 6:05

בבסיסו של כל עימות קיימת השאיפה לשיפור המצב. שאיפה שאחרי שהכול ייגמר והעשן יתפזר יבוא יום חדש וטוב יותר. בבליל הדעות מימין ומשמאל, דווקא אותה תקווה ריאלית, מפוכחת, אינה נשמעת במידה מספקת.

מאת: גיל רוזנטל

החיים בשנים האחרונות בשדרות וישובי מערב הנגב הפכו לבלתי נסבלים. האיום המתמיד שוחק עד דק את היכולת לקרוא לחיים הללו נורמליים במובנים שאליהם החברה הישראלית מורגלת. החיים ברצועת עזה גם הם אינם חיים בריאים, בטוחים ומאושרים. בשני הצדדים קיים סבל גדול וחוסר אונים נוכח הקיבעון של אורח החיים הזה. במשך שנים התחושה היא שגם מדינת ישראל וגם החמאס לא עושים מספיק על מנת להקל על הסבל של האזרחים, שעל בטחונם הם אמונים. כל זה יכול להשתנות עכשיו.

מבצע "עופרת יצוקה" שמנהלת מדינת ישראל ברצועת עזה פותח עבור שני הצדדים דלת לבצע שינוי. חשוב שהשינוי הזה יעמוד לנגד עינינו במהלך כל המבצע הזה, גם על מנת שנבין שיש לכל האלימות הזאת תכלית וגם על מנת שנזכור במעשינו את היום שאחרי. קל בהרבה לגרור עימות צבאי לגיטימי למעגל של נקמת דמים. אם המטרה של כל העימות הזה, מצד שני הצדדים, היא "להראות להם" או "להחזיר להם" לא יהיה לזה סוף. שינוי המצב הוא התכלית.

השאיפה הישראלית, הריאלית, איננה לזרוק את כל תושבי עזה לים. גם לא למחוק את עזה עד שתישאר בה רק אדמה חרבה. השאיפה הריאלית היא לסיים, או לפחות לצמצם מאוד, את האיום, ותחושת האיום המרחפת מעל ראשי תושבי דרום הארץ. לאפשר לילדים לגדול בלי לחשוב כל הזמן על מרחבים מוגנים, לאפשר להורים ללכת לישון בלי הפחד מההתעוררות לקולה של אזעקה. לאפשר לצבע אדום לחזור להיות רק עוד צבע.

אני רוצה להאמין גם, שהשאיפה הפלסטינית הריאלית, השפויה, היא לא לפדות את פלסטין בדם, ולא להעלות את מדינת ישראל באש. אני מקווה שהפלסטינים שואפים לשיפור ברמת החיים שלהם, שיוכלו לחיות ולהתפרנס בכבוד, מבלי לקחת חלק ישיר בעימות הישראלי פלסטיני. שאם פלסטינית תוכל לחלום עבור בנה לא שימות מות גיבורים כשאהיד, אלא שילמד, יעבוד ויקים משפחה.

השינויים האלה הם אפשריים, הם ריאליים. ניתן למנף את העימות הנוכחי עם פתרונות והבנות דיפלומטיים שיולידו יום חדש בישראל ובעזה. העימות הזה יכול להיות ההתחלה של מצב אזורי חדש שבו הצורך באלימות יקטן בהרבה. העימות הזה יכול להוביל אותנו, את שני הצדדים למקום טוב יותר, לחיים טובים יותר.

קיימת תקווה, ודווקא עכשיו חשוב שנבטא אותה בקול רם. חשוב שלא ניתן לה להיות מושתקת על ידי קולות קיצוניים. האלימות הנוכחית אינה הפתרון, היא הדרך כרגע, וחשוב שנזכור שכל מלחמה סופה בשולחן המשא ומתן.

גיל רוזנטל  – חבר תא 'אופק', סטודנט שנה א' בתכנית פכ"מ.

 

נערך על ידי גל
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. עמית-ה :

  תקווה היא ללא ספק הדבר הכי חשוב.
  לצערי לא מכבים אש עם בנזין, לכן המלחמה הזאת היא לא גרעין ממנו תצמח תקווה.
  אני מקווה שיבוא יום וישראל תבין את גבולות הכוח והדרך להשתמש בו, ביום כזה ינבט עץ עליו תצמח תקווה.
  אנחנו הכוח הכי חזק באיזור לכן עלינו לעשות את הצעדים הנחוצים, הראשון שבהם הוא לעמוד בהבטחות והסכמים. אני מתכוון שישראל צריכה לעמוד בהסכמים אפילו כשהצד השני מפר אותם, כי רק בהתעקשות על דרך אחרת נוכיח שהיא קיימת.

  כשאנחנו באים בתלונות לחמאס וכו' צריך לזכור מי אנחנו, אנחנו המדינה שלא עומדת בחובותיה כלפי ניצולי שואה, אנחנו מדינה שזרקה את כספי הזקנים שלה לשוק ההימורים ועוד ועוד.
  לכן כפי ששנו חז"לנו "תקון עצמך ראשית..".
  אני משוכנע שכאשר נהיה מדינה מוסרית ומתוקנת נוכל לעשות שלום עם שכננו (גם אם הם יקשו עלינו).

 2. איתמר כהן :

  לעמית-ה
  "אני מתכוון שישראל צריכה לעמוד בהסכמים אפילו כשהצד השני מפר אותם, כי רק בהתעקשות על דרך אחרת נוכיח שהיא קיימת."

  נו, הגיון הברזל של השמאל הקיצוני שוב בפעולה: אני מבין שגם כשאתה קונה בחנות והמוכר מתעקש לא לספק לך את הסחורה, אז אתה מתעקש לשלם כדי "לכבד את ההסכם". וכשמישהו מנסה למכור לך בשוק סחורה פגומה, אתה מתעקש לשלם לו כפליים, כדי "להראות לו שיש דרך אחרת". אכן, דרך מצויינת לנהל מו"מ. עם נושאים ונותנים כאלה, אין פלא שבמקום הפתרון של שתי מדינות לשני עמים, אנחנו הולכים ומתקרבים ל"שתי מדינות לעם אחד" (העם הפלשתיני, כמובן).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.