צמיחה לעשירים בלבד

ברכות, המשק הישראלי צמח. מסתבר שזה שבממוצע כולנו מרוויחים יותר והכלכלה צומחת, לא ממש משנה את העובדה שלרובנו ככולנו, יש פחות כסף בכיס להתמודד עם הוצאות הולכות וגדלות

מאת: ק.טוכולסקי

ברכות, המשק הישראלי צמח ב-8.1% ב-2021, שיא של 21 שנים! שר האוצר חוגג ועמו בכירי המשק. הכותרות בתקשורת המיינסטרים גאות בהישג המשמעותי של המשק הישראלי, שצמח בצורה חדה ומשמעותית יותר מממוצע המדינות המפותחות. ברבעון הרביעי של 2021, הצמיחה בישראל שברה שיאים נוספים והגיע ל-16.1%. התקשורת ציינה שגם התוצר לנפש הגיע ל-6.3% ועומד על 155,000 ₪ בשנה (בממוצע). כל שופרות הכלכלה מביעים שמחה ואושר. חוסנה של הכלכלה הישראלית שוב הוכח וצמיחת המשק והתוצר לנפש הם אות לכוחה של הכלכלה הישראלית.

מה לעשות שבמקביל, מסתבר שזה שבממוצע כולנו מרוויחים יותר והכלכלה צומחת, לא ממש משנה את העובדה שלרובנו ככולנו, יש פחות כסף בכיס להתמודד עם הוצאות הולכות וגדלות. זה ממש מרגש לשמוע כמה כולנו מתעשרים בממוצע, אבל בפועל בזמן שמאה המשפחות העשירות בישראל הוסיפו תוך שנתיים 180 מיליארד ₪ להונן, רובנו ככולנו הלכנו והתרוששנו. בזמן שהאלפיון העליון יכול להרשות לעצמו לשלם יותר על בתי פאר ורכבי יוקרה, לרובנו יש פחות כסף להוציא על יותר שירותים מתייקרים שהופרטו ועל צרכי קיום בסיסיים שנסחרים בשוק החופשי.

הצמיחה הזו, בשיטה שמעבירה את הרווח העודף מעבודה הישר לכיסים של בעלי-הון תוך שהיא מבטיחה שהם ישלמו כמה שפחות מסים ויגדילו את הצבר ההון שלהם, לא משרתת את הרוב המוחלט של הציבור. הציבור מסתכל על נתוני הצמיחה האלה ולא מבין למה אם מחשבים אותם בממוצע, הם לא מתחלקים שווה בשווה. כל הצמיחה המפוארת הזו, בדיוק כמו הצמיחה של אחרי שנת 2003, או הצמיחה של 2014 וכל צמיחה אחרת למעשה בעידן הניאו-ליברלי, היא צמיחתו של האלפיון העליון.

העובדה שהאלפיון העליון שולט בתקשורת המיינסטרים ובשיח שהיא מעצבת לא משנה את העובדה שלמי שאינו מאוד עשיר, לא יוצא מהצמיחה הזו שום דבר. לכל שפע הנתונים הסטטיסטיים שגורמים לבכירי משרתי ההון בעיתונות הכלכלית לצהול ולקלס את הישגי הכלכלה הישראלית, אין יותר משמעות מהנתונים על הגידול בתקופת השוקולד ובהקצבת השוקולד המתוארים בספר 1984. גיבור הספר יודע היטב שבפועל הוא לא מקבל יותר שוקולד ושלנתונים המתפרסמים בתקשורת אין שום משמעות מבחינת המציאות האפורה של חייו.

אנחנו הלומים מגל של התייקרויות בזמן שהשכר הריאלי נשחק והחסכונות למשק בית נגוזים והולכים. אנו משותקים מהעלייה המטורפת של מחירי הנדל"ן שמתודלקת בידי המדינה. המדינה מגדילה את הכנסותיה באמצעות ניפוח מכרזי קרקע כדי להמשיך ולאפשר לאלפיון העליון לא לשלם מסים הוגנים.  ושוק הנדל"ן באמצעות רכישות משמעותיות של משקיעים בכסף שהיה צריך להיות ממוסה. לנו לא יעזור שהעשירים פה צומחים, לא יעזור שה"כלכלה" שמשרתת אותם "חזקה" ולא יעזור שבממוצע לכולנו יותר טוב. הכסף נצבר אצל האלפיון העליון.

כן אם אין כסף תאכלו "צמיחה". צמיחה של האוליגרכיה, של הפלוטוקרטיה, של האלפיון העליון ומשרתיו המקורבים במאיון העליון, צמיחה של פערים, של זיהום סביבתי, של יצוא נשק, של שוד משאבי הטבע, צמיחה של העולם השלישי שהולך ומתפתח פה בחסות ממשלה ניאו-ליברלית פרועה. ממשלה שמקצינה תהליכים בהם החל ביבי הקוסם ולוקחת אותם למקומות שהוא הפחדן לא העז ללכת אליהם. צמיחה שלא מעניקה לציבור הרחב שום דבר, אפילו לא פירורים משמעותיים מספיק לשכוח איך המצב מידרדר.

אנחנו, ה-99%, הרוב המוחלט של אזרחי ישראל, הולכים מדחי אל דחי. הולכים ומתרחקים מיכולת לחסוך, מביטחון תעסוקתי, מביטחון כלכלי וחברתי, רווחה סוציאלית, שלוות נפש, הולכים ומתרוששים, הולכים ושוקעים בחובות הולכים וגדלים למשק-בית. אבל מה זה משנה? הכלכלה פורחת! הצמיחה שוברת שיאים! התוצר הגולמי לנפש מרקיע שחקים! זה לפחות מה שמנסים למכור לנו. רק שאנחנו, שמתקשים מדי חודש לגשר על הפערים בין היכולת שלנו להוצאות שלנו, שלא יודעים מה יהיה אתנו עוד שבוע שלא לדבר על עוד שנה, לנו זה לא עוזר שה"כלכלה צומחת", כי אנחנו קמלים. לנו נותר להפנים שהעובדה שהכלכלה הניאו-ליברלית משגשגת לא מבטיחה לנו שום דבר, שום תמורה או תשואה, שום רווח אישי או מעמדי, שום התקדמות להבטחת עתידנו ועתיד ילדינו, הצמיחה הניאו-ליברלית רק מבטיחה שמהרווח העודף ייהנו העשירים ביותר בלבד, ואילו אנחנו כולנו נמשיך לאבד את המעט שיש לנו לטובת התעשרותם של בודדים, שתוסווה היטב בנתוני התומר הגולמי הממוצע, נתונים חסרי משמעות.

הצמיחה בישראל היא צמיחה לעשירים בלבד. היא לא המענה לבעיותינו. מדינת ישראל לא בכיוון הנכון והממשלה שלנו דוהרת בכיוון הלא נכון. אנחנו צריכים שהשכר הריאלי יעלה, שכר המינימום צריך לעלות לפחות ל-40 ₪ לשעה ואיתו גם הקצבאות. שהפיקוח על מחירים יורחב, ששבוע העבודה יקוצר וגיל הפרישה ירד, שהמדינה תמסה את ההון הגדול, ותרחיב באמצעות הכסף שיכנס לקופתה את ההוצאה הציבורית האזרחית. לנו אין מה לחגוג את הכותרות בעיתוני התקשורת של בעלי-ההון, אנחנו לא צומחים. צמיחה לעשירים בלבד היא לא דבר שיש לחגוג, זה אסון כלכלי חברתי לאומי ולמען האמת גם גלובלי והגיע הזמן שהתופעה הזו תיפסק.

Tags: , , , , ,

Leave a Reply