לקחים מהפיגוע בהתנחלות חומש

עצוב מאוד שנרצח אדם ליד חומש. התשובה לפיגוע בחומש היא לא לבנות את חומש מחדש. בניית חומש מחדש לא תקרב את קץ הסכסוך ולא תפתור את בעיית הכיבוש

מאת: ק. טוכולסקי

לפני כמה שנים במסגרת שירות מילואים הגעתי לחומש, היו איתי על ה-האמר גם שני חובשי כיפה, אחד מהם מתנחל. הדיון שהיה בינינו היה די נוקב. הם רק ציפו לחזרה לחומש, אני ליום שבו למקום כזה אוכל להגיע רק עם דרכון. יותר מעשור עבר מאז. הכיבוש עוד איתנו. גם ההתנחלות. חיילים עדיין עולים עם האמר סיור לחומש לקיים את הכיבוש ולשמור על תופעת ההתנחלות במקום לשמור על המדינה שלהם. זה פשוט מיותר.

אני לא משלה את עצמי. שהסכסוך הישראלי פלסטיני יסתיים עם סוף הכיבוש, אבל לא נראה קץ לסכסוך ולא עתיד בטוח לנו ולילדנו לפני שהכיבוש יסתיים. הוא יכול להסתיים במדינה אחת של אזרחיה השווים בין הירדן והים. הוא יכול להסתיים בשתי מדינות שמסתכלות אחת על השנייה ושואלות את עצמן מה הלאה. אבל בשביל שהכיבוש יסתיים, אנחנו צריכים להפסיק לשקר לעצמנו.

תנועת ההתנחלות לא תורמת למדינה כלום. היא נטל על המדינה. הטרור הוא האמצעי היחיד של מאבק מזוין העומד לרשות הפלסטינים הנאבקים בכיבוש. הימין רוקד על הדם אחרי כל פיגוע ומנסה להפיק מהאמפטיה והצער עוד הישגים חומריים בשטח שבסופו של דבר רק יעמיקו את הכיבוש וההתנחלות, ויבטיחו את המשך הסכסוך.

אין שום סיבה שעל חורבות הישוב חומש תפעל ישיבה. במדינת ישראל הריבונית וגם בהתנחלויות בהם חיים רוב רובם המוחלט של הישראלים שחיים בגדה המערבית הכבושה על גבולה של מדינת ישראל הריבונית יש מספיק מקום למוסדות תורניים. הישיבה בחומש היא לא תלמוד תורה תמים ונדרש שהוקם כדי לענות על הצרכים הדתיים/תרבותיים של דמוגרפיה מסוימת באזור גיאוגרפי. הישיבה בחומש היא פרובוקציה שהוקמה כדי ללבות את אש הסכסוך. העובדה שהשטחים מהם פונו אזרחים ישראלים בזמן ההתנתקות לא סופחו לשטחי A או למצער B של הרשות הפלסטינית, היא טעות שמאפשרת את הפרובוקציה והדם הישראלי שנשפך שם שבוע שעבר, לא היה צריך להישפך.

שמעתי את הנאומים שנישאו בהלוויית ההרוג בפיגוע. ויותר מששמעתי בהם כאב שמעתי בהם ניסיון לסחוט את הדם שנשפך ולהפיק ממנו פיצוי חומרי. הקריאות של ראשי המתנחלים והימין "לחזור לחומש" או "להכות באויב" לא יקרבו אותנו לא לקץ הסכסוך ולא לשקט בארץ, כי התשובה לפיגוע בחומש היא לא לבנות את חומש מחדש. בניית חומש מחדש לא תקרב את קץ הסכסוך ולא תפתור את בעיית הכיבוש.

כל עוד יהיה כיבוש, ישפך דם משני הצדדים. כל עוד יהיה כיבוש לא נוכל להשקיע בעצמנו מספיק כי נצטרך להחזיק צבא גדול לשלוט בשטח. כל עוד יהיה כיבוש אין שום סיכוי לסיים את הסכסוך הישראלי ערבי ולהתקדם הלאה. המשך הכיבוש משרת את מי שרוצים צבא גדול וחזק ומדינת רווחה קטנה וחלשה. משרת את מי שרוצים שנמשיך לשנוא אחד את השני ולא נחשוב לרגע שהחיים שלנו רעים בגלל החלוקה הלא הגיונית של ההון שנצבר בידי המעטים וחסר לרבים שעסוקים בלשנוא אחד את השני.

עצוב מאוד מה שקרה בחומש. עצוב מאוד שאדם נרצח. ולא משנה אם מדובר ברצח באמצעות טרור הקבלנים שמדי שבוע מפיל חללים באתרי הבנייה, ברצח של נשים בתוך המשפחה, ברצח על רקע פלילי או ברצח באירוע חבלני. הדיון באלימות בין הירדן והים בדרך כלל פשטני וצהוב ובמקרה של אירועים חבלניים גם נהנה מחשיפת יתר, ביחס למקרי רצח אחרים שמשום מה החברה סובלת יותר ומאפשרת את המשך הישנותם באמצעות ההכלה הזו. כאשר נופל פועל בניין אל מותו, איש לא טורח לראיין אף אדם שעשוי להתלהם ולדרוש עין תחת עין ושן תחת שן מקבלן. כאשר נרצחת אישה, לא יידרש על קבר פתוח לשפוך דם. זה לא מספיק מעניין את תקשורת המיינסטרים השטחית שלנו, בשביל לקבל זמן מסך. מסתבר שדמם של קורבנות מעשה חבלני אדום יותר מדם של קורבנות אחרים של מדיניות ההכלה וההזנחה של ממשלות ישראל לדורותיהן, זה מאוד בולט על המסך. עיתונאי מסוגל לציין שאישה שנרצחה לא התלוננה, או שפועל עבד בלי קסדה, אבל הוא לא ישאל את עצמו אף פעם, מה לעזאזל יש לישראלי לחפש בחומש, או למה אנחנו כבר לא דנים בכיבוש והשלכותיו. בסופו של דבר, להפוך את הסיקור לדיון עשוי להביא את שאלת מחיר הכיבוש חזרה לשיח הציבורי. ואת זה לא בעלי ההון ששולטים בתקשורת המיינסטרים בפרט ולא מחנה הימין בכלל רוצים.

חומש צריכה להיות בליבה של מדינה פלסטינית. מי שמנסה ליישב אותה מחדש מנסה לסכל את הקמתה של מדינה שכזו. עד שלא יהיה שוויון אזרחי מלא בין הירדן והים הכיבוש לא יסתיים, לא נתחיל את דרכנו לסיום הסכסוך. זה יכול להיות במדינה אחת או בשתי מדינות לאום, אבל כדי להגיע לשם, צריך להפנים שאין תוחלת לחומש ולא הצדקה לקיומה של נוכחות ישראלית במקום. מי שגוררים אותנו לחומש, מי שמתנכלים לפלסטינים ומתגרים בהם ממרומי אדנותם המעמדית כאזרחים של מדינה כובשת על אדמה של עם אחר כבוש, עושים זאת כדי להבטיח את המשך הקיום של הקולוניה הישראלית בגדה. עצוב מאוד שנרצח אדם ליד חומש, זאת לא סיבה להנציח את הכיבוש והסכסוך, מה שיבטיח רק שני דברים, עוד הרבה דם מיותר שישפך ואת ההמשך המיותר של הכיבוש הסכסוך והשנאה.

Tags: , , ,

2 Responses to “לקחים מהפיגוע בהתנחלות חומש”

 1. רפי לאופרט הגיב:

  מי שרוצה להזכר מעט בעלילות אוסטריה, צכיה ופולין שקדמו למחלמת העולם השניה, יעיין מעט בחומר ההיסטורי של פרשיות צ'מברליין וחבריו באירופה.
  כדאי להוסיף לכך גם את הצהרת בלךפור ואת החלטות חבר הלאומים שקדמו לבגידה הבריטית בציונות ולהקמת ממלכת ירדן.
  אין שום כיבוש בארץ ישראל המערבית.זו פיסת הקרקע האחרונה, והיחידה הסבירה להקמת מולדת ברת קיום לעם היהודי. הערבים אינם זקוקים לאיו"ש העם היהודי בלעדיה הוא נטע זר באזור זה.
  כשם שלא קיבלנו את השטחים שממערב לקו הירוק ז"ל, איש לא יתן לנו מתנות גם בתיחום הפוליטי הזמני העכשווי.
  הביות אינן נובעות מחומש אלא מהעבודה שהעם היהודי מפחד להלחם ללא פשרות על מה שמגיע לו היסטורית ומן הצדק החלוקתי של הטריטוריה הארץ ישראלית בין התנועות הלאומיות הערבית והיהודית. רק כאשר יובן עניין צזה ויוכרע מדינית ואסטרטגית, יסתיים הסכסוך בהסדר מדיני יציב לפחות לשניים או שלושה דורות.
  חבל לחזור להבלים היהשנים במציאות הנוכחית, אין לכך משפט קיום משום בחינה – לא צבאית ולא אזרחית, לא כלכלית ולא לאומית.

 2. צבי יצחק הגיב:

  צהל = צבא הגנה לישראל.
  מה הקטע של הצבא והמדינה הזאת?
  מי זה ישראל המדובר בשם צהל?
  "הישיבה בחומש היא לא תלמוד תורה תמים ונדרש שהוקם כדי לענות על הצרכים הדתיים/תרבותיים של דמוגרפיה מסוימת באזור גיאוגרפי" נכון?
  ברור שנכון.
  מדינת ישראל קמה לא לצחרך דתי תרבותי אלא עניין לאומי להקים בית יהודי לעם ישראל, שלא היה מקום בעולם בו הוא פרח כמו כאן!!
  רק בארץ ישראל פרח העם היהודי עד להקמת מדינה שכיום היא גאווה גדולה, כתובת וזהות לכל יהודי בעולם.
  מטרת הישיבה היא להמשיך את אותה פריחה מאותם מניעים של ראשי הציונות במאות הקודמים לא מטרתה קטנה מקומית מטרה ענקית לאומית ישראלית.

Leave a Reply