לאלפיון העליון יש כסף שחסר בתקציב

בשוויץ יש מיסים על ההון. בישראל האלפיון העליון לא משלם את החלק ההוגן שהיה צריך לשלם במס. את המחיר ישלמו נשים שגיל פרישתן יעלה, זכאי דיור ציבורי שלא יזכו לדירה וילדים שילמדו בכיתות צפופות

מאת: ק. טוכולסקי

בשוויץ יש מספר מיסים על הון, אחד מהם הוא מס בשיעור של 0.3% מההון שמשולם בידי האלפיון העליון במדינה מדי שנה. נזכרתי בזה אתמול כשקראתי ששר האוצר אמר בדיון בוועדת הכספים: "שלא יהיו שום אשליות בנידון, אי אפשר למצוא את הכסף, לכן אנחנו דוחים את כל המו"מ לשנת 2022". שר האוצר התייחס לכך ששכר חיילי החובה לא יעלה ושורה של הסכמים קיבוציים במגזר הציבורי שלא חודשו בשנתיים האחרונות, לא יחודשו גם במסגרת התקציב הנוכחי אלא רק במסגרת התקציב המתוכנן הבא לשנים 2023/2024. עכשיו, יכול להיות שאפשר לחכות עוד שנה לחידוש ההסכמים הקיבוציים, אם זה מושג בהסכמה עם ארגוני העובדים, אבל זה לא שבאמת חסר כסף. מה שחסר למדינת ישראל זאת מנהיגות שמוכנה להרחיב בצורה פרוגרסיבית את מקורות המימון הציבורי, מנהיגות שתתעמת עם זה שמדינת ישראל הפכה למקלט מס והאלפיון העליון שלה לא משלם את החלק ההוגן שהוא היה צריך לשלם במס. את המחיר על כך ישלמו השנה נשים שגיל הפרישה שלהן יעלה, זכאי דיור ציבורי שלא יקבלו דירות שאין, ילדים שילמדו בכיתות צפופות, זקנים שיידחסו במחלקות פנימיות וסיעודיות עמוסות. כל זה כי שר האוצר שלנו, משרת הון וותיק וחבר בעצמו באוליגרכיה הישראלית, לא מצליח למצוא את הכסף.

לפי המגזין פורבס, בין סוף שנת 2019 לסוף שנת 2020  עלה ההון המצרפי של 100 המשפחות העשירות בישראל מ-660 מיליארד ₪ ל-850 מיליארד ₪, 100 משפחות שההון המשותף שלהם עלה ב-190 מיליארד ₪. 100 משפחות שההון שלהם מהווה 60% מהתוצר המקומי הגולמי. 100 משפחות שביחד יש להן הכלכלה ה-45 בחוזקה בעולם אם הן רק היו מדינה. אם רק על הרווח של שנת הקורונה הן היו משלמות היטל קורונה של 10%, היו נכנסים לקופת המדינה 19 מיליארד ₪. אם ההיטל היה מושת על כל ההון שלהם, הם כולם היו נשארים עשירים כקרח אבל למדינה היו 85 מיליארד ₪ לצרכי האוכלוסייה, להתמודדות עם משבר הקורונה, להחזר חובות, לטיפול בתשתיות ולהשקעה בהווה ובעתיד של כולנו.

אם מדי שנה 100 המשפחות העשירות בישראל היו משלמות מבס בשווי 0.3 אחוז מההון שלהן, היו נכנסים לקופת המדינה מדי שנה 3 מיליארד ₪ נוספים. אבל שר האוצר של מדינת ישראל חושב שאי אפשר למצוא את הכסף. אז הנה הכסף, בכיסם של אוליגרכים, טייקונים, בעלי הון שהולכים ומתעשרים בזמן שכולנו הולכים ומתרוששים.

שר האוצר שלנו הגדיל ואמר בראיון בערוץ 12 שלא יכול להיות שמגזר שלא משלם מיסים ומסרב לעבוד לטובת המדינה ינהל אותה. זה מעניין כי עושה רושם מקריאת התקציב שלו ומההתעלמות הבוטה שלו ממקור ההכנסה הנגיש והצודק ביותר שיש למדינה היום, שהוא משרת באדיקות את המגזר העיקרי בישראל שמסרב לשלם מיסים ולעבוד לטובת המדינה, את בעלי ההון באלפיון העליון.

נוח לשר האוצר להתראיין על כך בערוצי המיינסטרים. אין שום סיכוי שהמראיין ישאל אותו שאלה קשה. אבל אנחנו הציבור, שראינו בשנת הקורונה את החסכונות שלנו מתנדפים, שמתקשים למצוא עבודה בתנאים סבירים, שההוצאות שלנו הולכות וגדלות, רואים את תקציב המדינה ש/האוצר מגיש ומבינים יפה מאוד מי ייהנה ממנו. בעלי ההון באלפיון העליון, הם ייהנו ממנו. בזמן שעשרות אלפי נשים במקצועות שוחקים נשלחות לרדוף אחרי עבודה שאין בשוק עבודה אכזר. בזמן שלמובטלים אין לא עבודה ולא הכנסה, התקציב בנוי על הפרטות, הטבות לתאגידים ובעלי הון ועל שמירת המדיניות של אי גביית מיסים הוגנים מהאלפיון העליון. שר האוצר חושב שכולנו מטומטמים, אבל אנחנו יודעים איפה הכסף ואנחנו יודעים מי שומר על הכסף הזה שנגזל מכולנו בכיסיהם של העשירים שבעשירים.

מדינת ישראל הופכת מקוטבת משנה לשנה, המדיניות הכלכלית של הממשלה החדשה לא תשנה את זה, היא אותה מדיניות ישנה של הממשלה הקודמת ולמען האמת של כמעט כל ממשלה ישראלית מאז 1977. מאז 1977, ממשלות ישראל מורידות מיסים לאלפיון העליון, מקצצות בהוצאה הציבורית ומקשות על ה-99%.

שר האוצר הנוכחי הוא לא הראשון שיושב חמור סבר ורציני להחריד ומשקר לציבור שהתקציב שהוא מעביר הוא חברתי ושאין כסף לצרכים שלא נענו. הוא עוד אחד משורה ארוכה של שרי אוצר משרתי הון משמחה ארליך, יצחק מודעי, משה ניסים, בייגה שוחט, בנימין נתניהו, יאיר לפיד, משה כחלון ועוד רבים שמימשו את אותה המדיניות. יש כסף, הוא הולך ונצבר אצל קומץ טייקונים ושר האוצר הנוכחי כמו קודמיו פשוט מסרב לקחת ממנו לטובת הכלל.

הגיע הזמן שהאלפיון העליון יתחיל לשלם פה חלק הוגן, חלק שישאיר אותו עשיר אבל יאפשר לכולנו חיי ביטחון, שלווה ורווחה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

7 Responses to “לאלפיון העליון יש כסף שחסר בתקציב”

 1. מכאל לינדנבאום הגיב:

  אין חדש.מאז 1977 המאפייה הטייקוניסטית מוצצת את דמינו,דם ה-99% הטימטום שולט.

 2. לוני הגיב:

  טוכלסקי, אם כבר הבאת את שוויץ כדוגמא למיסוי הוגן, כדאי שתציג את כל האמת ולא רבע מהאמת.
  נטל המס בשוויץ נמוך מישראל וזה נכון אפילו למס חברות.

 3. מכאל לינדנבאום הגיב:

  לוגי,יש מי שדואג לנטל המס של הטייקונים……….מברוק.

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  נטל המס על הון גבוה משמעותית מאשר בישראל. חשוב להסתכל תמיד על תמונות כוללות, זה נכון ולהערכתי מעבר למיסוי ישיר של ההון משמעותי יותר ממס החברות. מעבר לכך, חברות זרות בשוויץ משלמות אמנם מס חברות מופחת שנע בין שיעור של 13 ל-19 אחוז. אאבל בישראל חוק עידוד השקעות הון שהוא חוק משלים למס החברות יכול להוריד את המס ל-8%.

 5. לוני הגיב:

  טוכולסקי – אתה לא תומך במיסים גבוהים ל"עשירים" ו"טייקונים" ?
  מס ההכנסה השולי בשוויץ הוא 40% לעומת 50% בישראל וגם זה על הכנסה שולית גבוהה בהרבה מישראל.
  לא רק "חברות זרות" אלא כל החברות בשוויץ – מקומיות וזרות משלמות מס חברות של 14.93% לעומת מס חברות 23% בישראל.
  חוק עידוד השקעות הון בישראל רלוונטי למספר זעיר של חברות, רובן חברות תעשייתיות עיתרות עובדים כמו אינטל, לא חברות מקלטי מס של "טייקונים".
  המע"מ גם הוא נמוך יותר בשוויץ.
  מיסים על דיווידנדים (מה שאתה קורא לו מס הון) בוודאי אינם "גבוהים בהרבה" בשוויץ אלא גבוהים בסה"כ ב 10% מישראל (35 אחוז בשוויץ לעומת 25 אחוז בישראל).
  הלוואי והיינו שוויץ.

 6. ק. טוכולסקי הגיב:

  חוק עידוד השקעות הון לא רלבנטי למספר זעיר של חברות והפטורים השונים והמשונים ממס חברות בישראל גורמים לכך שבישראל אלא אם אתה חברה קטנה לא תשלם את המס המלא. בוא נגיד שאם נוריד את מס החברות בישראל ל-20% וכל החברות ישלמו 20|% מס המדינה תגדיל מאוד את הכנסותיה מהמס.
  בשווצריה אין הנחות מס על רווחים כלואים ופטורים על דיבידנדים. בקיצור לוני, אם אתה רוצה מערכות מס אירופאיות שאכן מיטביות עם שכירים ועם חברות קטנות בזמן שטייקונים ותאגידים משלמים יותר בהשוואה לישראל, יאללה בוא נלך על זה.

 7. Yves הגיב:

  לא להשאירם עשירים .
  לצברר כל שקל שנשאב מהאנשים – הריבון –
  לצברר מאוצרות הטבע שנמצצו עד תום ומילאו מקדשי מקלט מס באיים אקזוטיים
  לצברר מעידוד השקעות הון ( שאנו שילמנו גם את העחדוד וגם את ההשקעה המולווית וגם את הריבית המעריכית עליה )
  לצברר מפטורי מס מולטי מולטי מיליארדיים
  לצברר "רווחים כלואים" הונאת ההונאות שנצברה מכל המתנות שלעיל ביחד ולא הוצאה כחוק ולא שולמו עליה מיסים כלל @
  הרשימה של פשעי בנקסטרז עצומה .יש להחזירם למצב שיוויון מול הריבון האוכלוסייה שמשמעו אפס 0 ברחוב !

Leave a Reply