תקציב 2021 – מפלגות השמאל תומכות במדיניותו הניאו-ליברלית במקום להיאבק נגד

התקציב וחוק ההסדרים שאושרו לאחרונה בכנסת משקפים מדיניות ניאו-ליברלית ברורה. במקום שהעבודה ומרצ יודיעו לפני ההצבעה שאין על מה לדבר, התחילו ישר להילחם על הוצאת עיזים ועל שינויים קוסמטיים. מן הראוי שתוקם מפלגה שתציע אלטרנטיבה סוציאל-דמוקרטית באמת

מאת: ק. טוכולסקי

נקווה שבשנה החדשה נדע להיבנות מחדש

בשבוע שעבר ביום חמישי, הצליחה ממשלת ישראל להעביר בקריאה ראשונה את חוקי התקציב וההסדרים. מפלגות השלטון חגגו את ההישג הפרלמנטרי המרשים הזה, לראשונה אחרי 3 שנים. מי מאתנו לא קבל הודעות סמס או יכול היה לקרוא פוסטים ממומנים ברשתות החברתיות בהן חגגו אנשי מפלגות הקואליציה השונות את ההישג.

רק שלפחות לי ולכל מתעניין שקרא את המדיניות הכלכלית של הממשלה ואת חוקי התקציב וההסדרים הנגזרים ממנה, אין יותר מדי מה לחגוג. נחדד, אם הוא איש ימין, ימין מרכז, בעל השקפת עולם כלכלית ימנית ליברלית ואפילו ליברטיאנית, יש הרבה מה לחגוג. תקציב המדינה וחוק ההסדרים שנגזרו מהמדיניות הכלכלית שהממשלה אישרה, הם ימניים לחלוטין ומזכירים לקורא, שכבר ראה בימי חלדו תקציבים וחוקי הסדרים, את התכנית הכלכלית של 1985 ואת תקציב המשבר הכלכלי של 2003. גם מבחינה טכנית, היקפו של חוק ההסדרים הוא מהמשמעותיים שנחקקו כאן ותוכנו בא לשנות סדרי עולם ולקדם את תפיסת העולם הכלכלית הימנית.

גם אחרי שעיזים מסוימות הוצאו מתוכו, נדמה שבעולמם של פקידי האוצר שכתבו אותו והשרים שהצביעו בעדו ומקדמים אותו, השנים שחלפו מאז 2003 לא שינו דבר. כאילו העולם לא ידע שני משברים כלכליים משמעותיים  בשנים 2008/2009 ו-2020/2021, והמדיניות שנתפסת כמומלצת להתמודדות עם משברים לא השתנתה.

את המדיניות הכלכלית קידמו, כתבו ואישרו אנשים שחיים עדיין בהנחה השגויה שניאו-ליברליזם עובד. שמדיניות של קיצוצים, צנע, פגיעה ברמת החיים, הפחתה והפרטת שירותים, הורדה או הימנעות מהעלאת מיסים על העשירים והידוק החגורה לכל השאר היא הדבר הנכון. הדימוי שעמד בראשי כשקראתי את המדיניות הכלכלית שהממשלה אישרה היא: "שההתחממות הגלובלית הפשירה קרחון במשרד האוצר ומתוכו יצאו חיידקים "ניאו-ליברליים" וזה לא השתנה מאז.

מה שלצערי הרב לא מפתיע בכל הסיפור הזה הוא התנהגותו של השמאל הציוני, אותו מחנה שמתיימר להיות שילוב בין ליברלים שמאליים וסוציאל-דמוקרטים ואפילו סוציאליסטים. בשבועות האחרונים, ענו עדים לטקטיקה ההרסנית של מפלגות המחנה הזה, העבודה ומרצ. במקום להודיע בעת הנחת המדיניות הכלכלית על שולחן הממשלה שאין על מה לדבר, התחילו ישר להילחם על הוצאת עיזים מהתקציב וחוק ההסדרים, ועל שינויים קוסמטיים ברובם ומשמעותיים במיעוטם. המשותף להם פשוט. הם לא שינו את אופיו של תקציב המדינה. אם בשנת 1985, היו מפלגות אופוזיציה בשמאל הציוני שהתנגדו לביצוע הראשון של דוקטרינת ההלם בישראל (מפ"ם ורצ) ובשנת 2003 יכול היה כל השמאל הציוני באופוזיציה להתנגד לתקציב ("העבודה" ומרצ) ,הרי שבשנת 2021, מפלגות העבודה ומרצ מצביעות למען תקציב שמיישם שוב את דוקטרינת ההלם בישראל.

כרגע, אין במדינת ישראל לא מפלגה סוציאל-דמוקרטית ולמען האמת גם לא מפלגה שיש בה אגף סוציאל-דמוקרטי. השמאל הציוני בישראל הוא היום פלג שמאלי במרכז הליברלי, וההבדלים בין מפלגות המרכז המוצהרות: "כחולבן" ו"יש עתיד" לבין מפלגות המרכז שמאל המוצהרות: "העבודה" ומרצ זניח עד לא קיים. בכולן אין השפעה למי שמבקשים אלטרנטיבה סוציאל-דמוקרטית לכלכלה הימנית הפופוליסטית של הימין השמרני או לכלכה הימנית הניאו ליברלית/ליברטיאנית של הימין הליברלי.

שנה חדשה מתחילה השבוע, וכדאי שיהיה לכולנו ברור שכיום בישראל אין לסוציאליסטים ולסוציאל-דמוקרטים בית. השמאל הציוני סוציאליסטי מת, המסגרות הישנות שבהן הבהבו שרידים של סוציאליזם/ס"ד נשלטים היום בידי ליברלים, חלקם קרובים יותר למה שהיה פעם השמאל הסוציאל-דמוקרטי חלקם פחות, אבל מסגרת אין לנו יותר. מרצ ומפלגת העבודה הן לא מפלגות שמייצגות את האינטרסים של המעמד העובד, לא של הנתמכים ולא של החלשים. חברת-כנסת עם הלב במקום הנכון פה או שם לא תשנה את זה.

לשנה החדשה, אני מאחל לעצמנו שנקים מפלגה שתדע להציע אלטרנטיבה סוציאל-דמוקרטית לחברה הישראלית. משהו שהוא לא ימין מהסוג שהממשלה הנוכחית מציעה ולא ימין מהסוג שהממשלה הקודמת הציעה. שנקים מפלגת שמאל סוציאליסטית/סוציאל-דמוקרטית. שנדע להכיר במציאות ולהיבנות בשנה הקרובה, ולא נאפשר לאנשים שמקדמים מדיניות כלכלית ימנית לקבל את האמון שלנו שוב, לעולם. שתהיה שנה טובה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply