רגולציה או מה תפקיד ממשלה

האם הממשלה היא "שומר הלילה" של התושבים או שהיא השמרטף שרואה בהם ילדים ושצריכה לדאוג לכל מחסורם.  ההתנהלות במגפת הקורונה כמקרה מבחן והקשר להסדר הרגולציה
מאת: עמית הרפז

הגישות הקיימות בעולם לתפקיד הממשלה נעות בין שומר לילה לשמרטף.

כלומר בין מינימום התערבות בחיי האזרחים – שומר לילה, לאחריות מוחלטת 24/7 – שמרטף.

אם ניקח כדוגמא את נושא מגפת הקורונה:

התומכים ברעיון שומר הלילה (מכונים ליברטריאנים) אומרים שתפקיד המדינה מסתכם בפרסומים רשמיים שכוללים את עובדת המגפה בחיינו והאפשרות להתחסן.

התומכים ברעיון השמרטף (נקראים סוציאליסטים) אומרים: עלינו לפתח חיסונים ותרופות, עלינו לדאוג לכך שלא יחולו על התרופות הגנות קניין רוחני (הוצאות הפיתוח יהיו במימון ציבורי והמחיר יהיה מחיר עלות), עלינו להבטיח שכולם יתחסנו כולל באמצעות כפייה.

שומרי הלילה אומרים, ממשלה היא רע הכרחי, לכן כל תפקידה הוא פיקוח ואבטחה כי האינפורמציה המוגשת לציבור נכונה. היא צריכה להבטיח כי מערכת הבריאות עומדת בסטנדרטים (שקבעה הממשלה), חברות התרופות פועלות על פי הפרוטוקול (שקבעה הממשלה) וכל זה נגיש למי שמעוניין לדעת.

השמרטפיסטים אומרים, ממשלה יכולה וצריכה לרכז את כל הידע המצוי ולכן עליה לתכנן לנהל ולבצע את המאבק במגפה. לציבור הם אומרים אין מספיק הבנה וידע להתמודד עם בעיות מורכבות, כי הרי כל אזרח מומחה בתחומו ואזרח אחד לא יכול להבין את כל צדדי הבעיה, לכן זה תפקידה של הממשלה לטפל בו כפי ששמרטף מטפל בילד.

ישראל נמצאת על הרצף שבין שתי הגישות האלו, בשנים האחרונות היא קרובה יותר לרעיון שומר הלילה, המדינה מתערבת פחות בנושאי כלכלה וחברה. הנטייה של הממשלות בשנים האחרונות היא רק לפקח על הנעשה ולא לתכנן ולנהל את המדינה.

רשות הרגולציה המוצעת עכשיו היא צעד נוסף בכיוון הזה. עכשיו ישנם בכל משרד ממשלתי אנשי מקצוע שקובעים איך לפקח ועל מה, רשות הרגולציה תרכז את כל הפיקוח במקום אחד. תאורטית זה נועד להקל על עסקים קטנים להתמודד עם חוקים ותקנות ולאפשר תחרות שתוריד מחירים. זה נכון רק בתאוריה, למעשה מה שקרה במקרים כאלו בישראל ובעולם הוא ההיפך, השתלטות של עסקים גדולים על המשק, ירידה באיכות ועליה במחירים.

אם נחזור לדוגמת הקורונה נוכל לראות את ההבדל העמוק בין נורבגיה לארה"ב, שתיהן מדינות שנמצאות על הרצף, נורבגיה קרובה יותר לגישת השמרטף וארה"ב קרובה יותר לגישת שומר הלילה. בנורבגיה נפטרו עד עכשיו 0.015% תושבים מקורונה, בארה"ב נפטרו 0.2% תושבים מקורונה.

מסקנה: בהתמודדות עם מחלת הקורונה ארה"ב מסוכנת פי 13 מנורבגיה, הליברטרניות מפסידה בענק מול סוציאליזם, כאמור שתיהן מדינות על הרצף שבין שני הרעיונות ואף אחת מהן איננה מגשימה את הרעיון במלואו.

עמית הרפז הוא פעיל חברתי וסביבתי בגליל ומעבר לו

Tags: , , , , ,

2 Responses to “רגולציה או מה תפקיד ממשלה”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  גם מוסדות בין לאומיים שהאמינו בעבר בתפיסת השמרטף הולכים ונעים לכיוון שומר הלילה, ה-OECD, קרן המטבע העולמית לדוגמא קראו להגדיל מעורבות ממשלתית. אפילו נשיא ארצות הברית מנסה (במידה לא מספקת אבל עדיין) לקדם את מדינתו לכיוון של שמרטף9. תפיסת שומר הלילה היא כישלון מוחלט שמקודם בידי אינטרסנטים.
  רק ממשלת ישראל עושה רושם עוד מאמינה בה.

 2. לקסי הגיב:

  כתבת:
  "גם מוסדות בין לאומיים שהאמינו בעבר בתפיסת השמרטף הולכים ונעים לכיוון שומר הלילה…"
  הפוך, קורט, הפוך… כמו שמסתבר מהמשך המשפט.

Leave a Reply