חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חינוך ממלכתי חינם, לכולם!

נושאים חינוך ותרבות, כלכלת בית ב 11.07.21 0:11

על השמאל השותף בקואליציה להתנגד ליוזמת שר האוצר להגביל נגישות במעונות יום לילדים  שרק אחד ההורים עובד. עליו לפעול להרחבה ושיפור של שירותי החינוך. מפלגות העבודה ומרצ חייבות לדרוש שהחינוך הממלכתי יתחיל מתום חופשת הלידה ויהיה נגיש בחינם לכל

מאת: ק. טוכולסקי

חינוך חינם לכולם, היא סיסמא שכל איש שמאל ישראלי, מהשמאל-מרכז הוורדרד על סף הניאו ליברליזם ועד השמאל הסוציאליסטי והקומוניסטי האדום כהה, קרא בלי לחשוב עליה פעמיים, בעשרות אם לא מאות הפגנות, במהלך חייו, ובצדק. חינוך חינם לכל היא דרישה בסיסית והגיונית בכל חזון סוציאל-דמוקרטי.

גם בשנים שבהן השמאל-מרכז חתך ימינה, כמו בימי ממשלות רבין הראשונה והשנייה, הוגדלה ההשקעה בחינוך והורחבה הנגישות לחינוך. לכן ההודעה של משרד האוצר על ביטול הסבסוד למעונות יום שיפגע באוכלוסיות חלשות בהן רק אחד מבני התא המשפחתי נמנה על שוק העבודה, אסור שתתקבל על השמאל.

נושא החינוך, כמו לא מעט נושאים אחרים, צריך להיות "קאזוס בלי" של השמאל השותף בקואליציה. על השמאל השותף בקואליציה להתנגד ליוזמה להגביל נגישות במעונות יום, ואף יותר מכך, עליו לפעול כדי להרחיב ולשפר את שירותי החינוך הניתנים במדינת ישראל, באופן שהתועלת שבהן תהיה לטובת ההורים, הילדים והחברה באופן מיטבי. את זאת ניתן לעשות באמצעות הפיכת החינוך בישראל לממלכתי, חובה וחינם, מתום חופשת הלידה.

חינוך חינם מתום חופשת הלידה יקל על הורים בכלל ועל הורים עובדים בפרט, אבל אין שום סיבה להפקירו לידי השוק החופשי שמחפש רק רווחים בכל מחיר. כאן צריכה להיכנס הממלכה שתעניק את החינוך חינם במסגרותיה, מסגרות מפוקחות ומתוקננות בהתאם שלעובדיהן ההשכלה המתאימה והם עובדים מאוגדים המוגנים בהסכם קיבוצי. על מעונות היום והגנים להיות מוקמים לפי תקן מחמיר ועליהם לפעול תחת פיקוח, הן מבחינת התכנים הלימודיים, הן מבחינת המזון שניתן בהם. היחס בין מספר המטפלים והילדים בהם צריך להישמר. שעות הפעילות בהם צריכות להיות מתאימות לצרכי החברה והתפתחות הילד צריכה להיות מנוטרת ומלווה בהם בצורה מיטבית. מסגרות לגילאי אפס עד שלוש הן מסגרות קריטיות להתפתחות הילד ולא ניתן להפקירן להתעללות וההזנחה של השוק החופשי. השוק החופשי מחפש רק למכסם רווחים ורבות ממסגרותיו בגילאים אלו הן פשוט מחסני ילדים. טובת הילד, ההשקעה בגידולו והתפתחותו היא בסיס לטובת המדינה והחברה, לטובת היחיד ולטובת הכלל.

מול ההטרלה הפופוליסטית של שר האוצר, מפלגות העבודה ומרצ חייבות לדרוש שהחינוך הממלכתי יתחיל מתום חופשת הלידה ויהיה נגיש בחינם לכל, בלי טריקים ובלי שטיקים, בלי תשלום על הצהרון למשל. כל המערכת הזו מחייבת הערכות משמעותית שכן המדינה היא לא שחקן היום בגילאים אפס עד שלוש. אבל כשם שהמדינה התארגנה במהירות ויעילות לפני פחות מעשור להעניק חינוך ממלכתי חינם לגילאי 3-4, היא תוכל להתארגן גם עכשיו. השנים הראשונות לחייו של ילד הן משמעותיות ביותר להתפתחותו בעתיד, ועל זה בדיוק הגיע הזמן שהמדינה תיקח אחריות. לכן עלינו אנשי השמאל בישראל מי שתומכים במפלגות החברות בקואליציה ומי שתומכים במפלגות שמחוצה לה, להשמיע באופן ברור ונוקב את הדרישה לחינוך ממלכתי חינם, לכולם!

מגמות הילודה בחברה הישראלית, הן אכן מגמות חסרות אחריות. החברה הישראלית ומדינת ישראל לא יכולות להרשות לעצמן את גידול הילודה הלא מבוקר. מספיק להסתכל על מצרים ותחלואיה הנובעים מגידול טבעי בלתי מבוקר במדינה שמשאביה מוגבלים בצורה משמעותית כדי להבין לאן ישראל ואחדות משכנותיה צועדות אם לא יהיה שינוי מהיר בילודה. כל זה לא מצדיק את הזנחתם של הילדים שנולדו ויחיו במדינת ישראל. גם תחלואי החברה החרדית הרבים מספור, לא יטופלו באמצעות התעללות בקטינים חסרי ישע. מדינת ישראל צריכה להכיר בעובדה שהריבוי הטבעי פה חייב לרדת. הממשלה יכולה להתמודד עם תחלואי החברה החרדית באמצעות ייבוש ביצת הכסף שזורם מהמדינה לעמותות חרדיות בכל תחומי החיים ובאמצעות לקיחת אחריות על תחומים שהופקרו לניהולה הכושל של החברה החרדית כמו החינוך.

את כל זה צריך לעשות במקביל למתן שירותים לכל אדם שנולד במדינת ישראל, בידי המדינה מרגע שהוא יוצא לעולם בבית חולים (שצריך להיות ממשלתי), מקבל מעקב וחיסונים בטיפת חלב (ממשלתית) והולך מיד בתום חופשת לידתו למסגרת חינוכית ממלכתית מתאימה. בכל המסגרות האלה הוא יטופל בידי כוח אדם מקצועי ומאורגן, ויזכה לטיפול, השגחה, ניטור וחינוך מיטביים לטובתו שלו ולטובת החברה. חינוך ממלכתי חובה וחינם, מתום חופשת הלידה, זאת הדרך לשם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.