תחת מדיניות כלכלית ניאו ליברלית לא תהיה מוביליות חברתית

מחקר של המוסד לביטוח לאומי שעיקרו פורסם ב"הארץ" בשם: "פערי ההשכלה בין אשכנזים למזרחים גדלו בדור השלישי" מאת אור קשתי (11.6.2021) מתעלם מהמדיניות הניאו ליברלית שמיישמות ממשלות מזה שנים רבות, שמטבעה מגדילה פערים

מאת: ק.טוכולסקי

לא מעט רעש ליווה את פרסום המחקר שקבע שאין מוביליות מעמדית בישראל. מחקר שגילה לנו שהשמש זורחת ביום ולעומתם הכוכבים והירח מושלים בממלכת הלילה. לא מעט רעש ליווה את המחקר הזה שהוכיח לנו מה שכל בר דעת יודע: הפערים במדינה הולכים וגדלים והמעמד הבינוני מתרושש. אין מוביליות חברתית חיובית.

תקשורת המיינסטרים קפצה כמוצאת שלל רב על מילות המפתח ה"זהותיות" של המחקר: מזרחים, ילידי הארץ, ילידי ארצות האסלאם, מילות מפתח שאפשרו לעיתונאי התקשורת ההגמונית לדבר על הנושא האהוב עליהם לצורך הסתרת התעשרותה הקיצונית של קבוצה מזערית באוכלוסייה של טייקונים על חשבון ה-99%.

מה שלא קלטו עיתונאי התקשורת ההגמונית, הוא שמה לעשות, הבעיה האמתית זועקת בצורה ברורה מאחורי כל מילות הקוד המעקרות בהן הם משתמשים. במדינת ישראל אין מוביליות חברתית חיובית. במדינת ישראל יש פערים שהולכים ומקצינים ומגמה של התרוששות איטית ועקבית של המעמד הבינוני. אבל הדרך אל המעמד הבינוני ואל הרווחה הכלכלית שיכול להבטיח קיומה של מדינת רווחה, חסומה. מדינת ישראל של העשורים האחרונים, של שלטון הימין הכמעט רציף ושלטון הימין הכלכלי הניאו ליברלי הרציף לחלוטין, היא מדינה שבה מצבם של מי שנמצאים בתחתית הסולם החברתי היה ונותר פחות טוב, באופן יחסי ובאופן מוחלט.

מאז 1977 חווה מדינת ישראל כבר 44 שנים אבודות, שנים שבהם המגמה של המעבר מסעד לרווחה ופיתוח מדינת רווחה בשנים 1970-1977, התהפך. במדינה כזאת שמקטינה את תשלומי ההעברה שבה, ומקטינה את ההוצאה הציבורית שלה ודואגת באופן אקטיבי שההוצאות של משקי הבית והחוב שלהם יגדלו, לא תתכן מוביליות חברתית.

הסיבה לכך אינה גזענות (גם כיש גזענות) וגם לא מיזוגניה (גם כשיש מיזוגניה), הסיבה לכך היא שכאשר המדיניות הכלכלית המוצהרת והבלתי נתונה לערעור של ממשלות ישראל מאז 1977 היא מדיניות של העשרת העשירים ביותר, הפרטת שירותים, חברות, נכסים ומשאבים ציבוריים, הסרת רגולציה, התוצאה לא יכולה להיות מוביליות חברתית חיובית. יותר ויותר הון מתרכז בידיהם של קומץ טייקונים מקושרים פוליטית ששולטים בכלי תקשורת מה שמשאיר פחות ופחות הון בידי הציבור הרחב, מה שגורם לכך שאולי פה ושם בתקשורת של בעלי ההון יציגו לנו דמויות מופת שעשו את זה ופרצו אבל בפועל לכולנו יותר ויותר קשה בחיים, כולנו הולכים ומגדילים הוצאות על שירותים, כולנו הולכים וצוברים חוב יותר גדול, לכולנו יהיה פחות ממה לחיות לעת זקנה.

אז נכון שלתקשורת המיינסטרים שחיה משיסוי כל מי שאינם טייקונים ומשרתיהם הקרובים ביותר, האחד כנגד השני קל מאוד לדבר על "העדר מוביליות עדתית/מגדרית", אבל האמת היא שאין בכל מוביליות חיובית. למעט האלפיון העליון ומשרתיהם במאיון העליון כולנו הולכים אחורה וזאת תוצאה לא של גזענות ולא של מיזוגניה, לא של גזירת גורל ולא של טעות מצערת, זאת תוצאה של שלטון רציף של פוליטיקאים שלא משנה אם באו מהימין או מהשמאל או מהמרכז, קידמו מדיניות ניאו ליברלית כושלת ומופקרת.

אם אנחנו רוצים להשאיר לילדינו חברה טובה יותר, צודקת יותר, בטוחה יותר, ובת קיימא, חברה שיש בה מוביליות חברתית וצמצום פערים, עלינו לפעול לקידום מדיניות רווחה. במדינת רווחה כל אדם יודע שמהעריסה ועד הקבר יש לו גב בדמות קהילה ושירותים בקהילה. מדינת רווחה היא מדינה שנותנת שירותים ורואה בעצמה אחראית על רווחת האדם ובטחונו בכל תחום ועל חובתה במיצוי הפוטנציאל, קידום הפרט והחברה וצמצום פערים.

אנחנו צריכים להחליף את הימין הכלכלי שבשלטון. להחליף את התפיסה של מקבלי ההחלטות ומעצבי המדיניות. עד שלא נבחר בשלטון שפועל מתוך הכרה בצורך לקידום מעמדי לא יהיה קידום מעמדי ולא מוביליות חברתית.

כמו תמיד זה בידיים שלנו. אם נחשוב על העתיד לפני שנבחר נוכל לשנות בצורה משמעותית.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply