הניאו-ליברליזם הורג

הניאו-ליברליזם נכשל בארצות-הברית, אבל במדינת-ישראל עדיין מקדמים אותו.  סוכני הניאו-ליברליזם המשרתים את בעלי-ההון שמתעשרים מהמודל, מייבאים אותו לישראל.  על הציבור להיאבק נגד מגמה זו למען הגנה על רווחתו

מאת: ק. טוכולסקי

באמצע שנות ה-80 הפסיקו רוב המדינות בארצות-הברית לבנות בנייה ציבורית. התפיסה הניאו-ליברלית הייתה שבאמצעות הטבות לחברות פרטיות, תהיה ליזמים סיבה לבנות דיור בר השגה במקום המדינה. אלא שכשלושים שנים אחרי, מספר מחוסרי הדיור בארצות-הברית שובר שיאים. ובמקביל לו יותר ויותר משפחות אמריקאיות לא מסוגלות לשכור דירה, שלא לדבר על לקנות דירה. יותר ויותר אמריקאים במשפחות של שני מפרנסים, שמרוויחים שכר מינימום פדראלי, חיות כיום באתרי קרוונים ובמלונות זולים להשכרה ארוכת טווח. למעשה, מתוך 5.6 מיליון חדרי מלון בארה"ב, מספר החדרים שמושכרים על בסיס תשלום שבועי בהשכרה ארוכת טווח  עומד על חצי מיליון (9%).

אין מידע מדויק על מספר האנשים שחיים במלונות ומלוניות, אבל בשנת הלימודים 2018-2019 היו רשומים במערכת החינוך הציבורית כ-100,000 תלמידים שהוגדרו "מחוסרי דיור קבוע", כפול ממספרם בשנת הלימודים 2003-2004. להערכת מכוני מחקר שעוקבים אחר בעיית הדיור ההולכת ומחריפה באמריקה, משבר הקורונה רק יגרום לעלייה נוספת. תהליכי הרקע ברורים. שוק הנדל"ן נעשה יותר תאגידי מבחינת הבעלות. תאגידים וחברות מנצלים את הורדת המסים של השנים האחרונות לצורך ביצוע מיזוגים והתרחבויות. ויש יותר ויותר קנייה תאגידית בענף הנדל"ן. בעשורים האחרונים, תאגידים ובנקים שילמו פחות ופחות מסים, בנוסף בזמני משבר תאגידים קיבלו מהמדינה מענקים, הטבות והלוואת בתנאים נוחים וניצלו את הכסף לא בשביל לסייע ללקוחות שלהם, אלא בשביל להעשיר את הבעלים שלהם. וכך בזמן שמשבר הדיור בארצות-הברית הולך ומחמיר, האמריקאי הממוצע מתקשה יותר ויותר להרשות לעצמו תנאי דיור נאותים. לעומת זאת, קומץ של טייקונים בעלי תאגידים ובנקים מתעשר בצורה מופרכת.

בשנת 2020 הבנק התאגידי ג'י פי מורגן הרוויח כמיליארד וחצי דולר רק מגביית קנסות על חריגות בחשבון מלקוחות פרטיים ועסקים קטנים. אותו בנק קיבל מהמדינה במסגרת המדיניות של הנשיא טראמפ, מענקים וגם הלוואות מהבנק הפדרלי בשווי של 4 מיליארד דולר שניתנו לו גם כדי להבטיח שהוא יעזור ללקוחותיו לעבור את המשבר. זה כמובן לא נעשה. הבנק השתמש בכסף בשביל קנייה חוזרת של מניותיו, מה שהבטיח שבזמן חלוקת הדיבידנדים, פחות כסף יזרום לציבור הרחב ויותר כסף יישאר בבנק ואצל קומץ טייקונים שלא מכרו מניות.

בבסיס של הסיפור ההזוי הזה עומד מנגנון מוטעה, שמעריך שהשוק הפרטי יכול באמצעות תמריצים של המדינה להתנהל בצורה הוגנת. רק שזה לא עובד כך. השוק הפרטי לא נמצא כאן כדי לדאוג לצדק חלוקתי, אפילו לא לתיקונים קטנים באופן שבו מתחלק הכסף בכללי משחק דרוויניסטים. השוק הפרטי מוכן לקבל כסף ציבורי בכל עת, בעיקר כי הוא לא מסוגל לייצר בעצמו את ההון הדרוש, ואז לאגור אותו ולסחוט מהציבור הרחב עוד כסף באמצעות "כללי השוק" שלא חלים עליו כמובן כשהוא מגיע לקבל כסף ציבורי.

סוכנות החלל האמריקאית NASA לא הצליחה להשיג מספיק מימון ציבורי בעצמה לפרויקטים שהיא נאלצת גם כך להוציא למיקור חוץ בגלל קיצוצים חוזרים ונשנים. היא נאלצה להודיע לחברת בת של אמזון, שהגישה הצעה לפרויקט של נחיתה על הירח, שההצעה שהגישה לא התקבלה כי אין מספיק מימון. הסוכנות, שתקציבה מבוקר בקשיחות בידי הקונגרס האמריקאי ומקוצץ תדירות, פשוט ויתרה על המיקור חוץ לאמזון.

אבל לא לחינם מפעילה חברת אמזון לוביסטים בקונגרס. הם הוציאו כ-600,000 דולר על פעילות לובינג בקונגרס רק בשלושת החודשים הראשונים לפעילות הקונגרס הנוכחי. הנה, בקונגרס מקודמת יוזמה דו מפלגתית להעניק 10 מיליארד דולר לקידום הפרויקט הספציפי בטענה של "גיוון ותחרות".

מיליונים חיים ברחובות בארצות-הברית. הקונגרס תקוע. הוא לא יכול לקדם העלאת מיסים מינורית על קומץ אמריקאים שמרוויחים מעל מיליון דולר בשנה. הוא לא מסוגל להעביר חקיקה שתדאג לזכויות עובדים והתאגדות, שתדאג לשיקום התשתיות הפיסיות והחינוכיות, שתדאג לשיפור מדינת הרווחה. האמריקאי הממוצע הולך ומתרושש. הוא מתקשה להתקיים בכבוד. אבל שתי המפלגות מאפשרות לקדם השקעה בעשירים בסך של מיליארדים מכספי הציבור.

הניאו-ליברליזם נכשל. ארבעים  שנות הניסוי הניאו-ליברלי הותירו אותנו עם עולם מזוהם, מקוטב, בעל תשתיות רעועות ועם הצבר הון אדיר אצל העשירים. לעומת זאת, רוב הציבור הולך ומתרושש ומוסת אחד נגד האחר במאבק על פירורים. וגם התשתיות מתפוררות.

הדוגמאות מארצות-הברית חשובות. די ברור שבפרמטרים מדעיים פשוטים של ניסוי ותהיה, הניסוי הניאו-ליברלי נכשל. אבל במדינת-ישראל עדיין מנסים לקיים אותו.  סוכני הניאו-ליברליזם המשרתים את בעלי-ההון שמתעשרים מהמודל, מנסים לייבא אותו לישראל.

ההשפעה של פורום קהלת על מעצבי המדיניות מימין ובמרכז הולכת וגוברת. סיסמאות ניאו-ליברליות כוזבות של מעצבי דעת-הקהל בתקשורת ששייכת להון, מנסות לעצב את דעת-הקהל בישראל באופן מסוכן. מנסות לשכנע את הציבור שיהיה נכון לקבל את מה שכבר נכשל מעבר לים כמשהו שצריך להעצים פה בישראל.

הניאו-ליברליזם הורג. הניסוי הניאו-ליברלי נכשל. המגמה לאמץ ולקדם בישראל את המודל האמריקאי של הניאו-ליברליזם היא מסוכנת. אם לא נתעורר מהר, ניווכח לראות שגם בישראל הולכת וגוברת המגמה של העברת כספי ציבור לידיהם של בעלי-הון. ניווכח לראות שהמדינה מפסיקה לגמרי את הבנייה הציבורית על-ידי חברות ממשלתיות וגורמת לשוק הפרטי לנצל את ההטבות כדי להשתלט על השוק ולרושש את הציבור. ניווכח לראות את המערכת הבנקאית הנצלנית שלנו הולכת ונהיית נצלנית אף יותר, על חשבון כולנו.

Tags: , , , , , , , , ,

2 Responses to “הניאו-ליברליזם הורג”

  1. לקסי הגיב:

    הבנק הקואופרטיבי קיבל רשיון להפעלתפקדונות, עו"ש ואשראי, פרטים באתר:
    https://www.ofek.coop/
    ובתקשורת: https://www.calcalist.co.il/money/articles/0,7340,L-3899569,00.html

Leave a Reply