הימין רוצה שנחזור למלחמת 1948, אנחנו רוצים להתקדם

הגרעינים התורניים שהקים הימין המתנחלי בערים המעורבות עובדים כבר שנים על התנחלות מבפנים וחרחור שנאה בין יהודים וערבים. סבב המלחמה הנוכחי הוא הזדמנות להעצים את האש בתקווה להכריע את גורל הארץ בטיהור אתני ובלי חלוקת הארץ. הרוצים לחיות ביחד חייבים לפעול לשלום

מאת: ק. טוכולסקי

עמוק בתוך מה שנראה כמו עוד מלחמה מיותרת, די ברור שהאסון האמתי מתרחש בתוך שטחי מדינת ישראל הריבונית ולא בסבב המהלומות המיותר בין מדינת ישראל לגטו ברצועת עזה. יום אחד המבצע/מלחמה הנוכחי יגמר ואם לא תשתנה ההנהגה בישראל, מהרגע שתושג הפסקת אש בתיווך מצרי/קטרי ועד שתפתח האש מחדש, נשקע בשכחה הקבועה של עזה. נתעלם מהעובדה שעזה היא גטו שמנוהל בידי ארגון שתפס בה שליטה בכוח ושולט בה בכוח. מדינת ישראל מסרבת לאפשר לפלסטינים לקיים בחירות ולבחור הנהגה שתדבר עם ישראל באמצעות הטלת ווטו על בחירות בתחומי ירושלים. מהרגע שתושג הפסקת אש נמשיך לחיות מי באימה היום יומית של גטו עזה ומי בשלוות השוטים של מדינת ישראל.

הסכסוך לא יעלם בגלל הפסקת אש והוא גם לא יפסק כשתקשורת המיינסטרים השקרנית שלנו מדקלמת לנו אשליות על "ביבי הגאון המדיני". הסכסוך יסתיים כאשר תהיה לנו הנהגה אמיצה וראויה שלא תמכור לנו אשליות בזמן שהיא מעמיקה את הכיבוש, אלא תאלץ אותנו כחברה להתמודד עם הכיבוש ולסיים אותו. סביר להניח שתחת ההנהגה המדינית הכושלת שלנו יום אחד המבצע הזה ייתם בקול ענות חלושה, אבל הצרות האמיתיות של הימים האלו הם לא סבב האש התורן, אלא האש מבית בתוך גבולות מדינת ישראל הריבונית.

סימני האזהרה של אוקטובר 2000 נשכחו מתחת רצף בלתי נפסק של טראומות שעברו על החברה הישראלית מאז. אבל הימין הישראלי מנצל את המתח שנצבר בשבועות האחרונים בירושלים בשביל להגשים מטרה שלו. בזמן שאנחנו תוהים מדוע האש בוערת בלוד ובעכו, בבת ים ובירושלים, בגליל ובנגב, מסתובבים מתנחלים חמושים ברחובות ערים בליווי משטרתי ופורעים מטעם עצמם ללא הפרעה. המשטרה ממהרת בצדק לעצור פורעים ערביים, אבל מתעלמת מעמיתיהם היהודים.

רקמת החיים היום יומית של דו קיום קורסת דווקא בזמן שההשתלבות של ערביי ישראל ומזרח ירושלים הולכת ונהיית ברורה. ברור לחברה הישראלית שהערבים הם חלק ממנה לא פחות מכל שבט ישראלי אחר,  אך הדבר הזה לא מקובל על הימין הקיצוני הישראלי. ההתנחלויות האידיאולוגיות בעומק הגדה לא קיבלו לגיטימציה בחברה הישראלית הכללית. לעומת זאת, החברה הערבית השתלבה. וזה מטריף את הימין. מאז הקמת ההתנחלויות של גוש אמונים ועד היום ההתנחלויות לא חדרו לקונצנזוס, והמתנחלים יודעים שאם תהיה עוד עקירה במסגרת הסדר ,החברה הישראלית תקבל את זה בפשטות, מעורבת באדישות ובחוסר סובלנות לגורמים שיעכבו את השלום המיוחל.

לכן הימין החרד"לי, המתנחלי אידיאולוגי והקיצוני מבין שמה שהוא אמור לערער עליו זה לא עצם הכיבוש, אלא עצם האפשרות של שלום בין בני הלאומים השונים בין הירדן והים. בזמן שהשמאל הישראלי המיינסטרימי עוד מחפש את פתרון שתי המדינות, הימין הקיצוני הפנים שיש פה שני עמים על ארץ אחת וחלוקת הארץ תהיה לרעתו, אבל הוא יכול לשחק על המגרש הלאומי בכל מקום, כמו ב-1947/1948.

לכן הימין המתנחלי עובד כבר שנים באמצעות הגרעינים התורניים על התנחלות מבפנים, על חרחור שנאה ופרימת מרקמים של יחסים טובים בין יהודים עורבים שחיים ביחד. ולכן עכשיו הוא מנצל את ההזדמנות לא כדי להשיב את הסדר היכן שהופר, אלא כדי להגדיל את התבערה ולהעצים את האש. זאת מתוך תקווה שסבב המלחמה הנוכחי לא יסתיים בעוד הסכם עם החמאס מבחוץ ושיבה לשגרה בפנים, אלא במלחמה שתכריע את גורל הארץ לידי אחד העמים היושבים בה כשהשני נותר בלי כלום.

הימין החרד"לי הזה מאמין כמובן שהאל יהיה לצידנו ושאומות העולם יקבלו את הטיהור האתני שיתבצע פה. הימין לא חושב על הפן המוסרי כי זה לא התפקיד שלו.הוא גם מתעלם מהמציאות שטיהורים אתניים סטייל 1935-1950 כבר לא מתקבלים באותה הבנה בה התקבלו מאז פרוץ מלחמת סין יפן ועד מלחמת קוראה. הם מפחדים מההשתלבות של הפלסטינים אזרחי ישראל בחברה הישראלית ושל הפלסטינים המזרח ירושלמים בחברה הירושלמית, וחוששים מהיום שאם הם לא ידאגו שלא יהיו פה פלסטינים, אז תהיה פה מדינת כל אזרחיה עם חיים ביחד של יהודים וערבים על כל המשתמע מכך.

לא סתם מלבה הימין החרד"לי את האש. הוא חיכה להזדמנות. הוא הכין את ההזדמנות בהשתלטות האנטי ציונית שלו על נכסים בשיח ג'ראח ובאש שהוא מלבה בתפילות של קיצונים בהר הבית. הימין החרד"לי רוצה מלחמת כל בכל בלתי מוגבלת כמו ב-1948, והוא רוצה שהיא תסתיים בעוד טיהור אתני אבל בלי חלוקת הארץ.

את נקודת השבר של הימים האלה, אפשר לקחת גם לכיוון אחר. מול האלימות של ערבים ויהודים האחד כלפי השני ובין ישראל ועזה, ניצבים ברחבי הארץ פעילים יהודים וערבים ביוזמתם, וקוראים להפסיק את האש, להפסיק את האלימות ולהפסיק עם השנאה. הדרישה הזו מופנית כלפי כל מי שפועל באלימות והיא דרישתם של מי שרוצים לחיות ביחד.

בשבוע האחרון תנועת "עומדים ביחד" הניעה באמצעות פעיליה הפגנות ומשמרות של יהודים וערבים, שרוצים לחיות ביחד בשלום ללא ביטול העצמי ועם כבוד לאחר.

הסיבוב הזה הוא לא עוד סיבוב. וכדאי שגם אנחנו שרוצים לחיות בשלום וביחד, נפנים שמול מה שהימין מנסה לעשות, גם אנחנו צריכים לעשות מעשה, אל לנו לאפשר לסיבוב הזה להסתיים שוב בסטטוס קוו משתק של צרים ונצורים, במאזן אימה של רקטות מול טילים, אלא לדרוש שלום, פיוס ובנייה בתוך החברה הישראלית ובין החברה הישראלית והפלסטינית.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

One Response to “הימין רוצה שנחזור למלחמת 1948, אנחנו רוצים להתקדם”

  1. נטע הגיב:

    לא ירחק היום ופלסטינים יורשי נכסים בטלביה יבקשו להוציא משם את הדירים היהודים.
    התקשים – למשל שיךך גראח (לא בטוח שהדיירים הנוכחיים הם באמת בעלי זכות הקניין).
    מוזר שלא ניסו עד עכשיו במסה רצינית.
    החוק בניסוחו הקיים (לטובת בעלים יהודיים בלבד) לא יעזור – רק יגרום יותר נזק.

Leave a Reply