בחירות 2021 – לכו להצביע למפלגות השמאל

הסקרים הסתיימו, גם תעמולת הבחירות. כעת מגיע רגע האמת: הולכים לקלפי ביום שלישי ומצביעים. מי שמאמין במדינת-רווחה חזקה ומעורבת בשוק ובחברה צריך להצביע לאחת ממפלגות השמאל

מאת: ק. טוכולסקי

לכו להצביע, למפלגות השמאל!

הסקרים הסתיימו, גם תעמולת הבחירות. האין-קמפיין תם וכעת מגיע רגע האמת: הולכים לקלפי ביום שלישי ומצביעים. מול מחול הספינים, מול האבק המסנוור של השיח הרדוד של תקשורת המיינסטרים, יש לי רק בקשה והמלצה אחת לכל קוראי: אם אתם שמאלנים, הצביעו למפלגות השמאל, "הרשימה המשותפת" או מרצ.

הגענו לבחירות האלה, שנה אחרי הקודמות, בלי שהצלחנו להתאפס על עצמנו ולהתחיל למצב אלטרנטיבה מעמדית ראויה במחנה. קשה לומר שיש מי שילך לקלפי בהתלהבות רבה. גם מפלגות השמאל שלנו, טובות רק בהשוואה למה שהמרכז וכל מה שמימינו מציעים לנו. אם היינו עובדים נכון, יכול מאוד להיות שהיום הייתה לנו אלטרנטיבה מתאימה וראויה: מפלגת שמאל מעמדית שמאמינה בשוויון בלי אותיות קטנות ובלי הגבלתו רק לזכויות ליברליות. אבל אין לנו. יש לנו רק "המשותפת" ומרצ על כל מגרעותיהן, וצריך להתנחם ביתרונותיהן ולהצביע לאחת מהן.

מדינת ישראל נמצאת עמוק בתוך משבר. חובות הולכים ונערמים ומטרת ממשלת הימין הבאה, אם תקום, תהיה סטנדרטית למה שהימין עושה במצבים כאלה: ביצוע של דוקטרינת ההלם, קיצוצים וגזירות על ה-99% כדי להעשיר את העשירים בזמן שכל השאר משלמים את מחיר המשבר. אם בעקבות הבחירות תקום ממשלת ימין יציבה בראשות הליכוד או שלא, בלי שיהיה בכנסת שמאל חזק ומשמעותי בעמדות מפתח פרלמנטריות ואולי אפילו כחלק מקואליציה שלטת, איש לא ילחם במגמות הליברטיאניות והניאו-ליברליות של מפלגות הימין, המרכז ימין והימין מרכז.

לכן חובה עלינו, מי שמאמינים במדינת-רווחה חזקה ומעורבת בשוק ובחברה, ללכת ולהצביע לאחת ממפלגות השמאל, כדי שיהיה להן כוח להיאבק ולהשפיע. הסיכוי שאת הממשלה הבאה ירכיב מחנה השמאל עם השמאל מרכז הוא אפסי. אבל אם מפלגות השמאל תהיינה בעמדת השפעה על הממשלה שתקום, זה חשוב. אלא אם יקרה איזה נס אלקטוראלי. הממשלה הבאה תהיה ממשלת ימין או מרכז-ימין, ויחלקו בה את הכוח בקונסטלציה זו או אחרת "הליכוד" ו"יש עתיד", "ישראל ביתנו" ו"הציונות הדתית", "יהדות התורה" ו"תקווה חדשה", "ימינה" ו"כחול לבן", ש"ס ורע"ם. אבל גם למרכז של מפלגת העבודה ולשמאל של מרצ ו"המשותפת" יש אפשרות להיות גורם משפיע על אופי השלטון מבפנים ומבחוץ. ולכן חשוב לחזק את מפלגות השמאל: "הרשימה המשותפת" ומרצ.

אנחנו שרוצים מדינת-רווחה חזקה, מדינה בת קיימא סביבתית וחקלאית, מדינה שיש בה שוויון כלכלי חברתי, שוויון מגדרי, זכויות אדם ואזרח שוות הן לא רק מס שפתיים. מדינה שבה כולנו חיים בה ברווחה ובביטחון מכל הסוגים מהעריסה ועד הקבר. מדינה שאין בה לא עוני ולא אוליגרכיה, שאין בה הגמוניה שחונקת אותנו. מדינה שתפקידה הוא לדאוג לאזרחיה ולבאים בשעריה כחלק ממערך מדינות עולמי, ולא רק לשרת את טייקוניה ולחלק פירורי פריבילגיות שנועדו רק למדר ולקטב.

אנחנו שבוודאות כמעט מוחלטת לא נהיה רוב אחרי הבחירות ונלחמים כרגע רק על כך שהייצוג הקרוב ביותר לדעותינו יהיה פחות זניח בכנסת הבאה, באמת שאין לנו ברירה אלא להצביע ל"משותפת" או למרצ. ביום רביעי הבא כבר יגיע הזמן לעבוד על העתיד, על מה יבוא במקום המסגרות האלה, על כך שלבחירות הבאות כבר נלך כשיש לנו למי להצביע ולא רק כי כל האחרים הרבה יותר גרועים.

מפלגות השמאל שלנו על כל מגרעותיהן, בהחלט טובות מכל השאר וראויות לקולותינו כי אין לנו מפלגה טובה יותר להצביע לה. את תהליך הבנייה מחדש של השמאל בישראל כאלטרנטיבה שמסוגלת לצאת מהגטו ולפנות לשדרות רחבות בחברה רצוי שנתחיל לבנות ביום רביעי ה-24.03. אבל כרגע צריך לצאת ולהצביע למה שיש עכשיו, צאו והצביעו לאחת ממפלגות השמאל, מרצ או "המשותפת".

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply