בחירות 2021 – תחת שלטון ימין ה-99% ישלמו את מחיר המשבר הכלכלי

השבוע התפרסמה תכנית משרד האוצר לקיצוץ משמעותי בתקציב המדינה לשנים 2022-2024. תחת ממשלת ימין, פקידי האוצר יטילו על הציבור הרחב את עול הקיצוצים במקום להטיל מס קורונה על האלפיון העליון

מאת: ק. טוכולסקי

מבחינת הימין, אנחנו נשלם את מחיר המשבר באמצעות קיצוצים

ב"עבודה שחורה" אנו דנים באופן מעמיק במצבה ההולך ומדרדר של הכלכלה הישראלית, ובעובדה שממשלת הימין הבאה שתקום תהיה ממשלת גזירות כלכליות. שלוש מערכות בחירות תמו ואנחנו ברביעית. וכרגיל, חרב הגזירות מרחפת מעל ראשינו. משבר הקורונה שחשף את מצבה הקשה של ישראל ואף החמיר אותו מקרב שוב את רגע האמת.

אם לאחר בחירות ה-23 במארס 2021, יהיה למפלגות ימין הכלכלי בישראל רוב וחלק מהן תצלחנה להקים ממשלה יציבה, ממשלה זו תעביר תקציב שיכלול גזירות כלכליות. מפלגות הימין הכלכלי הן "יש עתיד", "כחול לבן", "ישראל ביתנו", "תקווה חדשה", "הליכוד", "ימינה", "הציונות הדתית". מפלגות ש"ס ו"יהדות התורה" הן משת"פיות של חלק מהן.

את מה שהצענו כאן באתר "עבודה שחורה" (במספר מאמרים לאורך השנתיים האחרונות) להטיל את עיקר הנטל של היציאה מהמשבר על קומץ הטייקונים באלפיון העליון הישראלי אימצו רק מפלגות "הרשימה המשותפת" ומרצ. הרי טייקונים אלה התעשרו באופן לא פרופורציונאלי מאז 2003, והנטל לא יכביד עליהם כמו על ה-99%. מרצ אף מציבה בהסברה לקראת הבחירות את הדרישה להטלת מס מיליארדרים לצורך התמודדות עם המשבר.

השבוע התפרסמה תכנית משרד האוצר לקיצוץ משמעותי בתקציב המדינה בתקציבי השנים 2022-2024. פקידי האוצר, שמאחוריהם מתחבאים שרי ממשלת הימין, קיבלו אור ירוק להטיל את נטל התשלום על ההתמודדות עם המשבר לא על קומץ טייקונים שהתעשרו בלמעלה מ-400 מיליארד ₪ מאז 2003, אלא על הציבור הרחב שמאז 2003, מצבו הכולל לא השתפר אלא נמצא בשחיקה מתמדת, שבאה לידי ביטוי בגידול החוב של משקי הבית.

ממשלת ישראל רוצה לקצץ מכולנו  40 מיליארד ש"ח בתקציב 2022 ועוד כ-80 מיליארד ש"ח בשנתיים אחרי. היא הייתה יכול לקחת את הכסף הזה,  כ-120 מיליארד ש"ח באמצעות הטלת היטל קורונה של 15% על 120 המשפחות העשירות בישראל. זה כמובן לא יקרה כאשר הימין הכלכלי יהיה בשלטון. שלטון ימין לא ייתן ל-120 המשפחות העשירות בישראל לשאת בנטל המשבר הכלכלי. הוא יעדיף שכולנו נשלם את המחיר באמצעות קיצוצים בתקציב המדינה והטלת גזירות על הציבור הרחב.

הטלת "מס מיליארדרים" לצורך התמודדות עם משבר הקורונה, לא תפגע באלפיון העליון ובטייקונים בשום דבר משמעותי. אף מולטי מיליונר או מיליארדר, אף טייקון ואף אוליגרך לא יאלצו בעקבות תשלום היטל חד פעמי של 15% מהונם, לבטל חוג לילד, לוותר על טיפול רפואי יקר, לדחות טיפול שיניים, נסיעה לחופשה או שיפוץ בבית. גם אם הם ישלמו 15% מהונם כדי להתמודד עם הנומרטור, הם יישארו עשירים כקורח.

הם לא ייפגעו באופן שיגרום להם לקנות פחות אוכל, לעזור פחות לילדים, למצוא דרכים להשתכרות נוספת או לקצץ בהוצאות. הם לא יצטרכו לחכות בתורים ארוכים יותר לרפואה ציבורית, לעובדת סוציאלית, לריפוי בעיסוק לילד מתקשה, לשירות פסיכולוגי של קופת חולים, לניתוח שאינו מציל חיים. הם לא יסבלו כמונו, אנחנו האזרחים הפשוטים, שכבר נשחקים בנטל הקיצוצים מאז 2003, מי במשכורתו ותנאי העסקתו, ומי ברמת השירותים שהוא מקבל מהרשויות. כל מה שאנחנו נסבול לא יפריע להם. ברחובות המאובטחים של שכונות הפאר המגודרות שלהם לא יפטרלו פחות שוטרים, במשרדים של התאגידים שלהם אין סביבת עבודה מסוכנת שיבקרו בה פחות פקחי בטיחות וגהות, הרופאים הפרטיים שמאבחנים אותם בלי תור ומנתחים אותם בלי תור לא יהיו זמינים פחות.

ממשלת הימין מתחבאת מאחורי הפקידים הימנים שהיא ממנה, כשהיא אומרת לנו:

"אתם ההמונים, נפגעי משבר הקורונה, מי שנשחקו פעם אחר פעם מאז התוכנית הכלכלית של 1985, והתוכנית הכלכלית של 2003, מי שנשאו לבדם פעם אחר פעם בנטל שיקום הכלכלה הישראלית, אתם תישאו שוב בנטל כדי שקומץ העשירים שאנחנו אנשי הימין הכלכלי בישראל משרתים, יוכלו להמשיך להתעשר".

אם אנחנו אזרחי ישראל נשים בקלפי פתקים שיעלו לשלטון מפלגות מהימין הכלכלי, אנחנו גוזרים על עצמנו לשלם את מחיר המשבר המתמשך, את מחיר הקופה הריקה, את מחיר המדיניות הניאו-ליברלית משרתת-ההון של הימין בישראל שתמשיך לשלוט.

יש לנו הזדמנות לעצור את זה כאן ועכשיו, באמצעות הצבעה לאחת משתי הרשימות שלא יתנו יד להטלת גזירות כלכליות קשות ואכזריות על מיליוני אנשים רק כדי שכמה מאות אוליגרכים יוכלו להמשיך להתעשר בחזירות. או שנצביע לשמאל המהותי של מרצ ו"הרשימה המשותפת", או שנשלם שוב מחיר יקר.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply