החלפה מהותית של ממשלת ימין/מרכז ימין היא רק החלפתה בממשלת שמאל

גנץ יכול להיות ראש ממשלה טוב יותר מביבי, אבל מדינת ישראל אינה צריכה להסתפק ב"טוב יותר".  זאת מפני שמה שחשוב לרוב הא/נשים כאן הם חייהם ביום יום, הכלכלה שלהם. רק שמאל חברתי-כלכלי יכול לתת את המענה לאלה.

ראיתי את הריאיון שגנץ נתן לאמנון אברמוביץ ומה אני אגיד לכם. גם לפני שידור התעמולה הזה לא היה לי ספק שגנץ יכול להיות ראש ממשלה טוב יותר מביבי לא שזאת חכמה גדולה, והאמת אין לי ספק שגנץ יכול להיות ראש ממשלה טוב יותר מבנט וליברמן, מלפיד וסער, אבל גם זאת לא חכמה גדולה. גנץ יכול להיות ראש הממשלה הכי טוב שמחנה הימין/ימין מרכז בישראל יכול כרגע להעמיד, אבל מה שמדינת ישראל צריכה זאת אלטרנטיבה למבוי הסתום ששלטון הימין/ימין מרכז הממושך בישראל הביא אותנו אליו. לכן זה לא גנץ או ביבי או גנץ או לפיד ואפילו לא גנץ או בנט או גנץ או סער, זה הכול אותו הדרעק, זה שמאל שלא שלט פה כבר עשורים באמצעות בחירה במפלגות ששום כלי תקשורת לא יכתיר כטוענות לכתר, על כל מגרעותיהן, או המשך אותה המציאות הכושלת, האכזרית, המנוונת, והמושחתת של שלטון הימין-מרכז-ימין.

קראתי את התכניות הכלכליות של ימינה יש עתיד ותקווה חדשה לישראל, לזכותה של תקווה חדשה לישראל ניתן לציין את ההבטחה להעלות את קצבת הזקנה, מעבר לכך שממון ליברטריאני גובל בטירוף של אנשים שגם המציאות של ימי הקורונה לא משנה את דעתם. בזמנים של הרחבה תקציבית, מציעים לנו בימינה קיצוצי מיסים שבסופו של דבר יטיבו רק עם העשירים ויגרמו לקיצוץ חד בשירותים שמדינת ישראל מעניקה לכל. התוכנית של יש עתיד, מתאימה אולי לכת של משקיעים תמימים בבורסה בשנות ה-80 לפני קריסת הבורסה בוול סטריט באוקטובר 1929, אבל במציאות של היום היא לא יותר מניסיון של אדם חסר כל יכולת, מעבר ליכולותיו הרטוריות כמנהיג כת, למחזר סיסמאות הבלים שקריות מתוך רצון נואש לנצח בבחירות את מאחז העיניים המוצלח יותר ולהתיישב על כסאו כדי להמשיך באותה מדיניות בגדול, אחרי כמה שינויים קוסמטיים.

יש לנו בבחירות האלה בעיה אמיתית בשמאל (עליה כתבתי בשבוע שעבר), מפלגות השמאל הרשימה המשותפת ומרצ ומפלגת השמאל מרכז העבודה, לא מלהיבות, לא עוסקות מספיק בסוגיות הליבה והרשימות שלהן או לא מסוגלות לפנות למיינסטרים של החברה הישראלית מעצם הגדרתן כמפלגת מיעוט (המשותפת) או לא חזקות מספיק בנושאים המהותיים לציבור הישראלי בהן הבדל בין שמאל וימין הוא בעל משמעות לחיי היום יום של הציבור, ענייני חברה וכלכלה. במצב הנוכחי השמאל הישראלי צריך להתמודד לא רק עם העוינות ההשתקה והגזלייטינג מטעם התקשורת שכרגיל מעדיפה לסקר בצורה מוגזמת פוליטיקאים ימניים ואת תוכניותיהם בכל במה אפשרית ובלי ביקורת, ובמקביל ממעטת לתת במה לאנשי שמאל וגם אז מקדישה את עיקר החשיפה הדלה שהיא נותנת להם להתקפות לא הוגנות כלפיהם. הפעם השמאל צריך להתמודד גם עם מציאות ששנים של חוסר יכולת להתמודד עם ההגמוניה בישראל והאופן שבו היא מעצבת את תודעת ההמונים ומנווטת את הצבעתם למפלגות מרכז ימין וימין. הפעם השמאל צריך גם להתמודד עם העובדה שיש מרכז וימין מרכז ליברלי, נאו ליברטריאני שלא מתבייש, ולעומתו השמאל מגמגם בתחומי החברה והכלכלה. כל זה לא אומר שהשמאל לא עדיף בכל פרמטר על הימין, המרכז והימין מרכז לכל גווניהם. כל ממשלה שמפלגות כמו העבודה, מרצ והרשימה המשותפת תהיינה משמעותיות בהקמתה ושותפות לקיומה תהיה טובה יותר מעוד ממשלת ימין, מעוד משחק כיסאות של אנשי ימין, מרכז וימין מרכז שמשרתים את בעלי ההון ומתעלמים מהצרכים האוניברסאליים, האובייקטיביים של אזרחיות ואזרחי ישראל.

מבחינתנו, הרוב המוחלט של אזרחיות ואזרחי ישראל, אנשים עובדים ונתמכים, שכירים, בעלי עסקים קטנים, מקבלי קצבאות, גמלאים, עוסקים מורשים וזעירים, עובדי קבלן, עובדי מדינה, משרתי ציבור, עובדי המגזר הפרטי והשלישי, לא יהיה שום הבדל בין ממשלת הימין הבאה של הליכוד לממשלת הימין הבאה של בנט או לפיד, סער או ליברמן. לשינוי משמעותי של החברה הישראלית, לעצירת השוד שלה, להחלפת הפרדיגמה של קיצוצים להמונים ומתנות לאלפיון העליון אנחנו צריכים שמאל. לשירות ציבורי חזק ויעיל שמשרת בנאמנות ויעילות את הציבור בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה, לרגולציה רגילה שתבטיח לכלונו ביטחון אישי בבתים וברחובות, ובטחון מפני תאונות ומחלות עבודה במקומות העבודה, ביטחון מפני ניצול, השפלה והטרדה, אנחנו צריכים שמאל חזק. השמאל שלנו לא נוצץ, לא חסר בעיות, אבל עדיין טוב יותר ממה שלימין יש להציע. הקרבות האלה בגוש הימין-מרכז-ימין בין ביבי וגנץ, סער ובנט, ליברמן ולפיד, שום הכרעה בהם לא תשרת אותנו, רק הכרעתם כולם והחלפתם בידי אנשי שמאל תוביל את מדינת ישראל ואת החברה הישראלית למקום טוב יותר. אז זה שגנץ יהיה כמו שהוא מדמיין ראש הממשלה הימני הטוב יותר הבא של ישראל לא ייתן לנו כלום. מה שאנחנו צריכים זה אלטרנטיבה מהותית, אלטרנטיבה שמאלנית, אלטרנטיבה סוציאליסטית/סוציאלדמוקרטית, לא עוד סיבוב של משחק כיסאות בימין.

Tags: , , , ,

Leave a Reply