postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2021 – כיצד נתמודד עם הגירעון?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2021 – כיצד נתמודד עם הגירעון?

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 21.01.21 0:09

הדרך של השמאל להתמודד עם הגרעון התקציבי והדרך של הימין להתמודד אתו. ה-99% יקבעו בבחירות הקרבות איזו דרך תיבחר. האם כלל הציבור יבחר בדרך שתיטיב עמו, או שיבחר בדרך שתעמיס עליו גזרות כלכליות

מאת: ק. טוכולסקי

מדינה אינה משק בית מהאלגוריה השחוקה של הליברטיאנים. לפי אלגוריה זו, המדינה היא כמו משפחה. אם ההוצאות גדלות על ההכנסות, המדינה פשוט מקצצת בהוצאות. המדינה היא לא כמו משפחה. בניגוד למשפחה המדומיינת הקלאסית, המדינה היא הגורם שמדפיס כסף, פשוטו כמשמעו. ולכן מדינות לוקחות אשראי, מדפיסות כסף, מגדילות הוצאות ומצמצמות הוצאות, או צוברות לעצמן עודפי הכנסות לימים רעים. הכול במסגרת יכולת התכנון של המדינה והחשיבה של הנהגתה לטווח ארוך.

השבוע התבשרנו שהגירעון תפח והלך ותפח. הממשלה הוציאה במסגרת המאבק בקורונה עשרות רבות של מיליארדי שקלים, והקופה לא רק שהיא ריקה, אלא שהיא במינוס.

מדבררי שלטון-ההון בתקשורת כבר החלו לדקלם את המסרים על הגירעון ועל ההתמודדות אתו (קיצוצים, הידוק חגורה, משפחה!). אבל כידוע לקוראי "עבודה שחורה", לא צריך תמיד לבחור בין המקל והמקל הכתום שהתקשורת של בעלי-ההון והפוליטיקאים של בעלי-ההון מציעים לנו. עם הגירעון אפשר להתמודד.

לממשלת ישראל יש אחרי המשבר גירעון מצטבר של 160 מיליארד ₪. 11 אחוזי גירעון במקום 3 ומשהו אחוז כמו פעם. ככה זה כשבמשך שנים יש לנו ממשלות ימין שמתעקשות לא לצבור הון באמצעות מיסוי פרוגרסיבי הוגן של בעלי ההון. הן פועלות הפוך ומאפשרות להון להתרכז בידיהם של קומץ טייקונים ותאגידים, בידי האלפיון העליון.

עתה הקופה ריקה והשנים הרעות מגיעות. הממשלה מתמודדת עם הגרעון באמצעות תרגילים פיננסיים וריקון עתודות הביטוח הלאומי במהירות רבה. היא מנצלת את ההזדמנות ומרוקנת את כספי הביטוח הלאומי באמצעות מחטף קלאסי שנועד לחסל את הביטוח הסוציאלי של אזרחי מדינת ישראל, המשלמים מדי חודש מכספם כדי להבטיח לעצמם ביטחון סוציאלי במוסד לביטוח לאומי.

ממשלת הימין הבאה, אם אחת שכזו תוקם לאחר הבחירות הבאות, תכה בציבור בשרשרת גזירות כדי להתמודד עם המשבר במקום לקחת מבעלי-ההון. ראש ממשלת הימין הבאה חמור סבר ינאם בקול רועם על הצורך של ה-99% להדק את החגורה. זאת בזמן שהעשירים, התאגידים והטייקונים ימשיכו להתעשר ולקבל מהמדינה הטבות לרוב. כולנו. שכירים ועצמאים קטנים, נזקקים ונתמכים, מובטלים ועובדים, נצטרך לעשות בעול באמצעות קיצוץ שכר, אבדן תנאים, פחות שירותים מהמדינה. כך הימין מתמודד עם גרעון. ולכן האלטרנטיבה שלנו מתחילה באי הצבעה למפלגות ימין

מה שנדרש בשביל להתמודד עם הגרעון היא מדיניות שמאל מרחיבה, רפורמת מס מקיפה שתעביר את עיקר נטל המס בצורה פרוגרסיבית לבעלי-ההון. רפורמה שתאפשר למדינה  להטיל מס קורונה על הון. למשל, 10% מההון על כל בעל-הון שיש לו על 50 מיליון ₪. לאחר שהיטל כזה יניב למדינה הון נזיל ורכוש בין 66 ל-100 מיליארד ₪, הגרעון יהיה קטן משמעותית, והדרך להתמודד אתו ביעילות תהיה באמצעות רפורמת מיסוי פרוגרסיבית.

כדי לקיים מדיניות כלכלית מרחיבה צריך ממשלת שמאל או ממשלה שהשמאל שותף בה מבפנים ו/או מבחוץ ולא מאפשר לה להפיל את נטל המשבר על הציבור. בשביל זה צריך שמאל חזק ומשמעותי.

בבחירות במארס אנחנו האזרחים יכולים לקבוע מי ישלם את מחיר המשבר: מי שקיבל הטבות ורוקן את הקופה הציבורית והוביל לגרעון, או אנחנו, האנשים הקטנים, שכירים ועצמאים, נזקקים ונתמכים. אם נתמוך במפלגות שמאל שתומכות במדיניות מרחיבה, שלא מפילה את הנטל על ה-99%, נעזור לעצמנו להשתקם. אם הימין, התומך בהגדלת הנטל על הציבור, יהיה שוב בשלטון, אנחנו נהיה מי שנשלם את המחיר. הבחירה כרגיל בידינו ואם נשכיל לבחור בשכל, נחליף את שלטון הימין ואת מדיניותו, נוכל להתחיל לשקם את ישראל בחזית ההתמודדות עם הגרעון.

יש לנו רק דבר אחד לעשות והוא להצביע רק למפלגות שינווטו את מדינת ישראל אל מחוץ למשבר באמצעים סוציאליסטים/סוציאל-דמוקרטיים, פרוגרסיביים וסולידריים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. החגב עמד יציב :

  הבעיה עם

  “The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money.”

  אמרה מרגרט תאצ'ר שהצילה את הכלכלה הבריטית בשנות ה-80 מדי השמאל האדום-בוזז-מוטרף.

  מה זה שמאל בכלל טוכולסקי? נכשלתם, אתם בקושי קיימים פוליטית, אין ביקוש לסחורה הפוליטית העבשה שלכם, הציבור רואה מבעד לשקרים ומבין שכל מה שיש לכם להציע זה מה שהיה לכם מאז ומתמיד- אלימות ודיכוי…
  נתראה בממשלת הימין החדשה הבאה עלינו לטובה

  מיהו ג'ון גאלט! 🙂

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.