ההתמודדות עם המגפה היא כישלון מנהיגותי, ניהולי וערכי של הימין

ממשלת הימין הניאו-ליברלית נכשלה בהתמודדות עם משבר מגיפת הקורונה. רק בזכות ההישענות על מערכות של מדינת רווחה (בריאות ציבורית של קופות החולים, למשל) שהיא לא הצליחה להרוס, המדינה בכלל מסוגלת להתמודד

מאת: ק. טוכולסקי

בעיצומו של הסגר השלישי, עם בתי חולים קורסים מעומס, כלכלה חרבה, גירעון הולך ותופח, שקיעה בעוני של חלק ניכר מהמעמד הבינוני, די ברור שממשלת הימין-ימין מרכז התורנית של ישראל שוב נכשלה בהתמודדות.

זה לא אמור להפתיע, זה מה שממשלות הימין פה עושות כבר שנים, מחריבות ונכשלות. זאת בשעה שהתקשורת בוחרת כרגיל להציג לנו את החיים הטובים של בעלי היכולת שטסים לדובאי וחוזרים חולים. והיא עושה זאת במסגרת כתבות פרסומת ממומנות. היא גם מציגה את ה"הצלחה" של ראש ממשלת ישראל בקניית הזכות של הישראלים להיות שפני הניסוי בחיסון במחיר מופקע.

אך בשטח המצב הולך ומחמיר. הסגר הוא לא סגר אמיתי כי השמים פתוחים לכל מי שחפץ לנסוע ולחזור עם איזו מוטציה טרייה. היעדר המענה הכלכלי למי שלא יכולים להרשות לעצמם לשבת בבית, בשילוב עם אכיפה סלקטיבית שמתעלמת מהנעשה במגזרים שלמים, גורמים לכך שבעיצומו של ה"סגר" התחלואה ממשיכה לעלות. הכישלון הזה הוא עוד כישלון בשרשרת הכישלונות של שלטון הימין ארוך השנים להתמודד עם המציאות ולהצעיד את ישראל קדימה. לא מפתיע. הוא נובע מכך שלימין בישראל אין מנהיגות, אין יכולת ניהול ואין ערכים שלאורם ניתן לדאוג לצרכי האוכלוסייה ההולכת וגדלה של המדינה.

פוליטיקאים לא לוקחים אחריות על הכישלונות ומדבררים הצלחות בזמן שרוב מה שקורה זה כישלונות. רוב האוכלוסייה הישראלית נפגעה מהמשבר כלכלית וחברתית, שלא לדבר על בריאותית. המערכות שמחזיקות את המדינה עדיין מתפקדות. מערכת הבריאות הציבורי ומערכת החינוך הציבורי הן בדיוק המערכות שהימין השולט מייבש כבר שנים ופוגע בהן במטרה להפריטן ולהביא אותנו למודל כושל של חינוך ובריאות פרטית כמו בארצות הברית.

הכישלון הוא מנהיגותי. ההנהגה שלנו לא התנצלה על טעויותיה, לא הכתה על חטא ולא לקחה אחריות. זאת חכמה מאוד קטנה להצטלם עם משלוח חיסונים ראשון שמגיע בזמן שרוב האוכלוסייה שואלת את עצמה איך להתמודד עם התוצאה הכלכלית של המשבר. ושיעורי ההידבקות במחלה הולכים וגואים. ממשלת הימין כשלה מבחינת המנהיגות שהיא אמורה להפגין.

הכישלון הוא ניהולי. והוא לביטוי בכך שאנחנו עדיין במשבר. ממשלת ישראל החריבה את הביטחון הכלכלי של מאות אלפי עובדים ומעסיקים קטנים בסגר הראשון. האבטלה הלכה וגאתה. המוסד לביטוח לאומי התחיל להזרים כמויות של כסף שאין לו בלי שום גיבוי ממשלתי. עסקים קרסו. עשרות אלפי משפחות מעל לקו העוני ירדו מתחתיו. האבטלה העמיקה והלכה בקרב נשים וצעירים אבל לא רק. מערכות הרווחה המיובשות והמדולדלות הגיעו לסף קריסה בשל עלייה חריפה בצרכים של האוכלוסייה במשבר. ואילו הממשלה המשיכה לעסוק בזוטות.

ממשלת הימין התחלפה בממשלת ימין-ימין מרכז והבעיות נשארו כי לא לימין ולא לימין מרכז יש פתרונות אידיאולוגיים או פרקטיים. הם יודעים לסייע לתאגידים ולטייקונים להתעשר על חשבון הציבור, אך הם לא יודעים לטפל בבעיות. זאת חכמה קטנה מאוד להצטלם מתחסן ראשון. החכמה האמיתית היא לא להביא מדינה שלמה בניהול של כמעט 12 שנים למצב שבו לא למדינה יש כסף להוציא בימי משבר ולא לאזרחים יש.

הכישלון הוא ערכי. מכל הדיבורים של הימין על עוצמה מצד אחד ועל שוק חופשי והקטנת הממשלה והביורוקרטיה מהצד השני, מצאנו את עצמנו במשבר בלי מענה לא מצד מי שאמונים על העוצמה ולא מצד השוק החופשי. הישועה במשבר הזה הגיעה פעם אחר פעם מהמערכות הציבוריות/אזרחיות, בריאות, חינוך ורווחה שממשלות הימין מייבשות פה שנים.

מערכת הערכים הניאו-ליברלית של הימין והימין מרכז לא עמדה במבחן. רק בזכות ההישענות על מערכות של מדינת רווחה שהם לא הצליחו להרוס, המדינה בכלל מסוגלת להתמודד.

הכישלון שאנחנו רואים הוא לא רק של ביבי ולא רק של התקשורת שמדבררת אותו. זהו כישלון של תפיסת העולם הימנית, של הברית בין ניאו-ליברלים וניאו-שמרנים עם גורמים לאומנים אורתודוכסים ששולטת בישראל רוב הזמן מאז 1977.

הימין נכשל, כרגיל, והכישלון מוסתר מהתודעה הציבורית רק משום שמי שנהנים משלטונו הממושך של הימין מעניקים לו מיסוך תקשורתי ועוזר לימין לא להיתפס ככישלון.

מדינת ישראל מתמודדת רע מאוד עם הקורונה. ולתשלום מחיר מופקע עבור הזכות להיות שפן הניסיונות של חיסון חדש אין משמעות של הצלחה. קניית חיסונים זה המינימום הנדרש ממדינה שלא השכילה להשקיע במדעניה מספיק כדי שיפתחו כזה בעצמם. ורצוי שהקנייה לא תנוהל בידי כישלון מושחת. אז אולי לא נשלם מחיר מופקע תמורת החיסונים, אלא נקנה בזמן ונשלם כמו כולם.

ממשלת ישראל כשלה בהתמודדותה עם המגיפה. זה כשלון שלטון הימין. והמחיר של המשך השלטון של מפלגות ימין יהיה שאנחנו נמשיך לסבול. מי שרוצה מנהיגות וממשלה שיודעות להתמודד כמו שצריך עם מגפות ואסונות אחרים כמו רעידת אדמה, צריך להצביע לשמאל.

Tags: , , , , , ,

3 Responses to “ההתמודדות עם המגפה היא כישלון מנהיגותי, ניהולי וערכי של הימין”

 1. רפי לאופרט הגיב:

  ההתמודדות עם הקורונה לא נעשתה ע"י ממשלת ימין אלא ע"י ממשלת חירום לאומית, שהיו בה חברים, במספר שווה ובמעמד של זכויות החלטה פריטטיות, גם מהמרכז ומן השמאל.
  הכשל האמיתי הוא של הממשלה המשותפת ושל הציבור הבלתי ממושמע. הציבור, משום שבחר להמר על חיי אדם והממשלה משום שלא מנעה זאת ממנו באמצעות אכיפה אפקטיבית.
  כל הסיפורים האחרים הם סיפורי-סרק.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  מעבר לעובדה שאת ההתמודדות עם הקורונה החלה ממשלת ימין ימין קיצוני עם ביבי בנט דרעי וליצמן אז גם הממשלה הפריטטית שהוקמה בין הימין מרכז והימין ימין היא עדיין ממשלת ימין.
  היום עוד מישהו שחזר מחול כי ממשלת הימין עושה סגר למעמד העובדים ומאפשרת לבעלי הון לטוס ולחזור מחול הדביק 100 איש. המדיניות גורמת לאסון ולא שום דבר אחר.

 3. החגב עמד יציב הגיב:

  יש כאן שקר וכזב מוחלט, עוצמתה של מערכת הבריאות בקהילה לא נובעת משורשיה ההסתדרותיים המושחתים, היא נובעת מהיותה בנויה על רפורמה שהכניסה לתוכה עקרון קדוש של הנשר הגדול, הלו הוא מילטון פרידמן.

  קוראים לזה שיטת השוברים והמערכת פועלת בצורה נפלאה באמצעותה, בעתיד גם מערכת החינוך תפעל בשיטת השוברים, זה בלתי נמנע, אין עתיד לטוכולסקי ורעיונותיו האדומים אשר כשלו בכל מקום בו ייושמו.

  מיהו ג'ון גאלט! 🙂

Leave a Reply