ביבי הוא כישלון עם יחסי-ציבור מעולים

ביבי הוא לא מנהיג עם הצלחות. הוא אשף תקשורת שהצליח להיות ראש-הממשלה הכושל ביותר בתולדות המדינה ואלוף בהשחתת המערכת

מאת: ק. טוכולסקי

ביבי מוצלח כמו אורבן וארדואן וזאת לא באמת הצלחה גדולה

קראתי היום פוסט של חבר שהיה איתי שנים במילואים. איש מרכז קלאסי, מצביע תמיד למפלגת המרכז התורנית. הוא בן אדם שהשקפת עולמו התרבותית פוליטית עוצבה במיינסטרים והוא מייצג הרבה יותר ממני את מה שהישראלי הממוצע חוברת לחשוב. הוא כתב (באופן כללי) שביבי גאון, כמה וכמה רמות מעל הרמה בפוליטיקה הישראלית. הוא עושה לפוליטיקה בארץ מה שהיה קורה לכדורסל בארץ אם מייקל ג'ורדן היה מתחיל לשחק פה, כלומר דורס את כולם. הפוסט שלו היה די מיואש, כי אחרי שבשנים האחרונות הוא הספיק להצביע ל"קדימה", "יש עתיד", "המחנה הציוני" ושלוש פעמים "כחול לבן", הוא ראה פעם אחר פעם איך ביבי עושה מה שבא לו. הוא מרגיש מיואש. הוא מרגיש שביבי גדול עלינו, ושהתרגיל המבריק לחסן את כולם כמה שיותר מהר, יגרום לישראלים להצביע לו. ואז שוב ניתקע אתו.

זה עצוב. זה עצוב בעיקר כי זה לא נכון. זה עצוב כי ביבי הוא לא מנהיג חכם עם הצלחות. הוא אשף תקשורת, שכראש-ממשלה הצליח להיות ראש-הממשלה הכושל ביותר בתולדות המדינה, ובמרחק רב מהכישלון השני (אהוד ברק) וכל האחרים.

ביבי הוא לא הצלחה גדולה והנתונים מלמדים את זה יותר מכל. הוא כישלון. כישלון עם יחסי-ציבור מעולים. תחשבו לרגע אם הייתם רוצים לחיות בהונגריה של אורבן. גם הוא נחשב בידי אנשיו למנהיג ענק שנבחר פעם אחר פעם מחדש למרות שחשדות של שחיתות מרחפים על ראשו, והמדינה הולכת ומדרדרת בכל הפרמטרים, ממצב הכלכלה ועד מצב הדמוקרטיה. או בטורקיה של ארדואן. אמנם הוא התחיל טוב, אבל למרות שהוא נבחר מחדש, הוא כבר כמה שנים טובות לא מצליח להוציא את מדינתו ממשבר כלכלי ומשורה של משברים נוספים. התשובה היא לא. לא הייתם רוצים לחיות בטורקיה וגם לא בהונגריה. זאת כיוון שאלו מדינות כושלות. ולמרות שהן עדיין דמוקרטיות, המשטר בהן הולך ומתרחק מבסיס הדמוקרטיה לשלטון סמכותני בדיוק כמו פה. כי המנהיגות לא מתעסקת בהצלחות שהיא כבר לא יכולה להציג, אלא בהסתה נגד אויבים מדומים מבית ומבחוץ.

זה שהתקשורת בטורקיה בהונגריה וגם בישראל היא תקשורת רצוצה, שייכת לבעלי הון ומשרתת נאמנה של הטייקונים ושל השלטון שמשרת אותם לא הופך את השלטון לשלטון מוצלח. זה  בסך הכול מלמד אותנו על כשל השוק של התקשורת. התקשורת נשלטת בידי בעלי הון פרטיים או בידי הצבא, או בידי מדינה שלא חדלה להתערב בנעשה בה ולא שומרת על האוטונומיה שלה.

ישראל בראשות ביבי היא כישלון ואפשר ללמוד את זה כשבוחנים פרמטרים בין לאומיים כמו הגירה. ישראל כמו טורקיה אמנם נהנית ממאזן הגירה חיובי בשל הגירה אליה של אנשים שאין להם אזרחות, אבל היא גם כמו טורקיה והונגריה סובלת מהגירה שלילית של בעלי אזרחות של המדינה ומבריחת מוחות. כלומר מי שיש לו יכולת לשווק את עצמו החוצה, עוזב בשיעור שעולה על כוח המשיכה של המדינה.

אין מה לחשוב שביבי הוא הצלחה גדולה, בטח לא אם כולנו נהיה מחוסנים בעוד חודשיים. אז נוכל לצאת לרחוב ולראות כלכלה הרוסה, התרוששות של המעמד הבינוני ועוני מחריף. החברה הישראלית אחרי ארבעים ומשהו שנה של ניאו-ליברליזם וניאו-שמרנות, ומתוכם אחת-עשרה שנות ביבי, היא חברה במשבר. והכישלון של השלטון, של השיטה ושל השליט ברורים לכל אדם שלא מקבל משכורת מאיזה טייקון כדי להסתיר את המציאות.

בואו נסתכל רגע החוצה ונראה איך התקשורת בהונגריה ובטורקיה מהללת את השליט בזמן שהמדינה מתפוררת. בואו ונראה כיצד בהונגריה ובטורקיה שליט כושל שמהולל בתקשורת מסית נגד אויבים מדומים מבית ומחוץ, מפלג ומסכסך בין האזרחים, יודע להצטלם כשיש הישגים (בעיקר תדמית של הישגים) להציג ונעלם מלקחת אחריות על הכישלונות.

המבט הזה החוצה יעזור לנו להתפכח. להבין שיש לנו עסק עם תככן-על שאולי היה יכול להיות פקיד בכיר באיזו רשת ריגול נגדי ולתרום משהו אפלולי למדינה. אבל כראש-ממשלה או שר אוצר הוא כישלון טוטאלי, בדיוק כמו עמיתיו המהוללים בידי עדת חנפיהם בהונגריה וטורקיה.

יש לנו נטייה כישראלים לחשוב שאנחנו מאוד מיוחדים ושהבעיות שלנו הן משהו יוצא דופן. הנטייה הזו להסתכל על עצמנו כעל משהו מיוחד היא בעוכרנו כמו גם התפיסה של "אסור להשוות". כל מדינה היא שונה בדברים מסוימים, אבל תהליכים ותופעות דומים למה שקורה פה קורים בעוד מדינות, חלקן בעולם השלישי, חלקן כמו הונגריה וטורקיה חברות כמונו במועדון המדינות המפותחות. אז בואו לא נטעה, ולא נבלבל בין יכולת לתחמן ובין היות אדם נוכל מוצלח או אלוף בשיווק לבין הכישלון של אותו אדם כפוליטיקאי, בעל אחריות מיניסטריאלית מנהיג וראש ממשלה.

ביבי הוא כישלון, זה שהוא אלוף בהשחתת השיטה עוד לא עושה אותו ראוי לכלום, בטח לא לשנים ארוכות של הנהגה הרסנית. לא צריך להתייאש, צריך להציב אלטרנטיבה, כי אנחנו באמת ראויים לשלטון הרבה יותר טוב מזה של הכישלון המושחת שלנו.

Tags: , , , ,

One Response to “ביבי הוא כישלון עם יחסי-ציבור מעולים”

 1. נטע הגיב:

  ב-סננ מרבים להזכיר את מבצע החיסונים בישראל – מדינה קטנה, עם מערכת בריאות חולה אבל עם תשתית של חוק בריאות ממלכתי חובה.
  קופות החולים לפיכך, עם כל העומס שמוטל עליהן ממילא – גויסו לבצע את החיסונים.
  הבלגן של האלתורים לא מוזכר בסננ.
  גם לא העובדה שהבסיס להצלחה הוא קופות החולים, כאמור.
  ארה"ב תקועה שנים עם הוויכוח על ביטוח הבריאות.
  ואחרי המגפה – כשידרש שיקום עומק של הכלכלה – אנחנו נתחיל לראות כאן התרחבות של שירותי בריאות פרטיים, כי מערכת הבריאות הציבורית החולה עוד בטרם קורונה – תידרש לתת את חלקה בנתח הקיצוצים לטובת השיקום.
  על הדרך יתחזק מעמדה של הרפואה הפרטית. והשירותים הציבוריים יהפככו לשירותים לעניים, כיוון ששירותי הבריאות הציבוריים צועדים לקראתו כבר שנים.
  דרך אגב – שדרי הסננ הותיקים והמנוסים – למיטב ידיעתי אף אחד מהם לא העלה בדעתו לחבר את ההצלחה "של נתניהו" לקיומו של ביטוח ממלכתי חובה.
  התיחסות לעעובדה הזאת היתה עושה את הההצלחה של ישראל להרבה פחות אטרקטיבית אצל חלקים גדולים בציבור האמריקאי,
  עדיף לראות בקורונה סיפור מצוץ מהאצבע מאשר לחשוב – רגע אולי יש משהו בביטוח בריאות שחל על כל האזרחים.

Leave a Reply