חוסר היכולת לממן את הקפסולות, תוצאה של מדיניות ממשלתית מכוונת

חוסר היכולת לממן את הקפסולות, תוצאה של מדיניות ממשלתית מכוונת

"אין לנו יכולת לממן את הקפסולות בכיתות א-ב" אמר, ברגע נדיר של כנות, ראש הממשלה בקבינט הקורונה. האמירה הנדירה הזו שבה ראש ממשלת ישראל מודה במשהו, חשפה את המציאות שביבי מנסה כל כך הרבה זמן להסתיר

מאת: ק. טוכולסקי

חוסר היכולת לממן את הקפסולות, תוצאה של מדיניות ממשלתית מכוונת

"אין לנו יכולת לממן את הקפסולות בכיתות א-ב" אמר, ברגע נדיר של כנות, ראש ממשלתנו בקבינט הקורונה. האמירה הנדירה הזו, הרגע החד פעמי הזה, שבו ראש ממשלת ישראל מזה למעלה  עשור, מודה במשהו, בלי טריקים ובלי שטיקים, חשף באבחה של אמירה אחת את המציאות שביבי מנסה כל כך הרבה זמן להסתיר. מדינת ישראל היא מדינה חסרת יכולת, מדינה שהוצאה תקציבית חריגה של 1.5% מתקציבה השנתי היא משהו שהיא לא יכולה להרשות לעצמה.

זאת מדינת-ישראל של שלהי שלטונו של ביבי. זאת מדינת-ישראל השדודה, הרמוסה, המטורללת והמוטרפת שכיסיה רוקנו, מאגרי השומן שלה עוכלו עד תום, קופתה נשדדה והציבור שלה נסחט. זוהי ישראל של למעלה מ-40 שנים של שלטון כמעט רצוף של הימין ולמעלה מ-40 שנים של שלטון ניאו-שמרני וניאו-ליברלי רצוף שרק קיצץ במה שהמדינה גובה ומקבלת. הוא קיצץ בשירותים שהתושבים מקבלים ובמקביל העשיר פה קומץ של עשירים.

ראש הממשלה הנוכחי אינו האשם היחידי בכך שאנו כאן, אבל הוא ראש ממשלתנו מזה 11 שנים ברציפות ו-14 שנים בסך הכול. הוא היה גם שר אוצר כושל ומושחת שבצע פה פשעים נגד הציבור במסווה של "הצלת הכלכלה". הוא האשם העיקרי שעדיין חי, ולמען האמת אי אפשר לומר שראש הממשלה ב-11 השנים האחרונות, כרבע מתקופת הזמן שהמדיניות הכלכלית הכושלת של הימין מופעלת כאן באגרסיביות נגד המדינה והציבור, אינו אחראי בלעדי למציאות בשטח עכשיו.

מדינת-ישראל אינה יכולה לממן באופן זמני קפסולות לתלמידי כיתות א-ב כדי שיחזרו ללמוד בקבוצות שאינן עולות על עשרה תלמידים בכיתה. אני מאמין לראש הממשלה כשהוא אומר את זה כי הוא באופן אישי דאג להביא את מדינת-ישראל למצב הזה.

המצב עצמו אינו בלתי הפיך. במחי יד של היטל קורונה אפשר לגבות פי עשרה מהסכום הנדרש לצורך הפעלה של הקפסולות ולעבור למתכונת של כיתות ובהן לא יותר מעשרה תלמידים בכיתה באופן קבוע, כמקובל במדינות המפותחות שבהן יש ממשלות קצת פחות פומפוזיות ואזרחים שקצת פחות אוכלים ספינים. אבל כל עוד ביבי בפרט והימין בכלל בשלטון עם תפיסת הממשלה הקטנה שלהם, לא יהיו לנו לא כיתות קטנות וטובות יותר לילדינו לא בחירום ולא בשגרה.

הקופה רוקנה, מדי שנה לאורך 11 שנות שלטונו המיותרות האחרונות העביר ביבי מדי שנה בממוצע 80 מיליארד ₪ לאלפיון העליון, חלק באמצעות הטבות/הנחות ופטורים ממס, חלק באמצעות הפרטות ומתן משאבי הלאום בחינם לתאגידים וטייקונים. במשך כל שנות שלטונו הארוכות שדד ביבי את הקופה ואת הציבור, את המדינה ואת אזרחיה, רוקן את הקופה הציבורית והגדיל את החובות של משקי הבית. הציבור נתן לו אור ירוק לכך פעם אחר פעם בקלפי. והתוצאה היא מדינה שאין בה מספיק כיתות ואין בה מספיק מורים.  במקום יום לימודים ארוך בכיתות של 10 תלמידים בהן אפשר ללמוד גם בשגרה וגם בקפסולות בחירום, יש בה כיתות של 30-40 ילדים שמתערבבים עם עוד 60-80 ילדים בצהרון כל יום ולכן אי אפשר לפתוח את בתי הספר.

מאותה סיבה צריך לחכות לרופא מומחה או אחות טיפת חלב המון זמן, פשוט כי אין מספיק. ומאותה סיבה מרפאות בקהילה סגורות בשעות שיכולות היו לתת בהן שירות. אין כסף להפעיל אותן יותר. ומאותה סיבה אין מספיק שירותי-רווחה ובריאות-הנפש, שלא לדבר על שוטרים וכבאים. המדינה שלנו נשדדה ואין כסף כל עוד הימין שולט בה. הימין לא ייקח את הכסף מבעלי-ההון אלא נותן את הכסף לבעלי-ההון. ישראל היא מדינת עולם שלישי ענייה שמדמיינת שהיא מדינה מתקדמת.

אפשר להבין איך ביבי הרשה לזה לקרות די בקלות. ההורים לילדים בכיתות א-ב הם אותם זוגות צעירים שהמשיכו להצביע ל"ליכוד" ולמפלגות הגרורה שלו כמו "יש עתיד", "כולנו", "ימינה", "ישראל ביתנו". במשך שנים הם ישבו בקואליציות של ביבי ומחירי הדיור נסקו. מבחינת השליט הכושל שלנו, אם היינו מספיק מטומטמים לא להעיף אותו כשמחירי דירות 4 חדרים נסקו לשמים בלי שום הצדקה, אז שניחנק עם הילדים בבתים עד שיבואו לפנות אותנו מהם בגלל פיגור בתשלומי משכנתא.

כל עוד ביבי ודומיו יהיו בשלטון. כל עוד הם ימשיכו להטיף לקיצוצים במיסים ולקיצוצים בהכנסות המדינה ובשירותים שהמדינה נותנת, אנחנו דנים את עצמנו לשנים ארוכות של ילדים בבתי-ספר שהולכים ומידרדרים, בכיתות גדולות מדי וללא שום יכולת לתפקד בחירום.

אם אנחנו רוצים מערכת-חינוך, שבה יש יום לימודים ארוך באמת, וכיתות קטנות באמת בבתי ספר מודרניים ומצוידים באמת, עם מורים שמתוגמלים על עבודתם הקשה בצורה רצינית, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את המשך שלטון הימין.

אמירתו של ביבי, היא אמירה כנה, נותר לנו להפנימה ולהעיף לאופוזיציה אותו, את שותפיו לאמונה בקפיטליזם הניאו-ליברלי, ולהחליפם בממשלת שמאל שתשקם את ישראל. אם אנחנו רוצים יותר בתי ספר עם יותר כיתות ובהן פחות תלמידים שלומדים יותר עם יותר אנשי צוות בשגרה וגם בחירום, אנחנו חייבים ממשלת שמאל סוציאליסטית ודמוקרטית. אחרת זה פשוט לא יקרה.

Tags: , , , ,

5 Responses to “חוסר היכולת לממן את הקפסולות, תוצאה של מדיניות ממשלתית מכוונת”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  נכון.אם אנו רוצים להעיף את המשטר הניאו-ליבראלי ולהחליפו במשטר סוציאל-דמוקראטי, רק אז יהיו לנו יותר בתי ספר עם יותר כיתות.

 2. מיה פאול הגיב:

  הבחירה כרגיל בידינו, נקווה שיהיה מי שיבהיר את זה לציבור.

 3. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  למיה פאול.ברוסיה אמרו :"סטאלין לא ידע".
  ואצלי בפתח תקווה מה אומרים החבר'ה בשוק כאשר אני צדבר על ביבי?.תתפלאו לשמוע,בדיוק מה שאומרים חברי בני המעמד הבינוני:" ביבי? מה זה שייך בכלל?……

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  אנחנו כבר מבינים מה רע, ובטור הקודם שלי אני מציע גם להכיר את מה שטוב:
  http://www.blacklabor.org/?p=60357

 5. אירית שמחוני הגיב:

  כסף זה משאב יקר שנותן למחזיקים בו איכות חיים גבוהה ולמי שאין אותו לפתח תלות ולנסות ולהשיג כמה שיותר. לדעבוני במשבר הקורונה עלו כשלי משרד החינוך ובהם חלוקת התקציבים! כבר שנים, מקום המדינה החינוך פועל לפי הקבצות (בתחילת הקמתה דל המדינה זה היה מסלול שלם ולא רק במקצועות ספציפיים, שזה אומר חומר נפרד, מורים שונים- שחוץ מהשעתוק זה גם עולה לא מעט כסף!) אין הגיון רב במערכת זו לצערי, הקורונה יכולה לשמש כפותחת עיניים ואולי תתן מוטיבציה למשרד החינוך לנהל מחדש ולבחון את חישוב הכסף וחלוקתו כאשר בראש מעינייהם- התלמידים ומה שנכון ויקדם אותם.

Leave a Reply