מדוע ביבי מתעקש על תקציב חד שנתי?

הצהרת ראש-הממשלה שתקציב דו שנתי יהיה תקציב של גזירות חשפה מה מטרת התקציב החד שנתי שהוא כל כך נואש לקבל

מאת: ק. טוכולסקי

היטל קורונה על המאיון העליון יממן את הצרכים התקציביים

ראש ממשלת ישראל הוא מנהל כל כך כושל של כל דבר שלא קשור לשחיתות ששוב הוא חשף את עצמו בצורה מביכה. הצהרתו שתקציב דו שנתי יהיה תקציב של גזירות חשפה מה מטרת התקציב החד שנתי שהוא כל כך נואש לקבל. לא מספיק מבחינתו שתהיה אפשרות של בחירות באביב אחרי שתקציב 2021 לא יעבור וכך בני גנץ לא יהיה ראש ממשלה אפילו לשנייה. הוא רוצה תקציב חד שנתי כדי לדחות את הגזירות לאחרי הבחירות שהוא מתעד לקיים במאי 2021. תקציב חד שנתי יאפשר לו לסגור עם חברות הדירוג שהגזירות יגיעו בשנה הבאה, בתקציב הבא, הוא יודע שתקציב דו שנתי בלי מיסים הוגנים על המאיון העליון, יהיה תקציב של גזירות והוא לא רוצה שזה ירשם על שמו.

כן, הקופה ריקה, שדודה, גזולה. כבר 11 שנים שביבי מרוקן את הקופה לטובת קומץ טייקונים ובעלי הון, לטובת מנהלי תאגידים ובעלי מניות גדולים על חשבון כולנו. וכעת, לאחר שנים בהן נחלב טובה של הארץ כדי למלא את הכיסים העמוסים של המאיון העליון בעוד ועוד כסף, אין ברירה אלא לקחת מהם את הכסף או לגזור על הציבור גזירות.

ביבי לא רוצה לקחת כלום מהטייקונים. הוא משרתם, הם אדוניו, מהם הוא מפחד. ביבי רוצה שה-99% ישלמו שוב את המחיר. בזמן שכולנו קבלנו פרוטות עלובות כמה מאות שקלים, ביבי העניק עוד הטבת מס למאיון העליון כדי שיוכלו לקנות את הנדל"ן שישמטו אנשים מהמעמד הבינוני שלא יעמדו בתשלומי המשכנתא. עם ביבי בשלטון בפרט, הליכוד בשלטון בכלל ושלטון של מפלגות ניאו-ליברליות משרתות הון באופן כללי נרחב, לא ייקחו כסף מהגזלנים אלא מההמונים. לא משנה אם מדובר בביבי או בבנט, בלפיד או בליברמן, בסער או ברגב, בשקד או בגנץ. משרתי ההון ממפלגות הימין והימין מרכז הניאו-ליברליות יחלבו את הציבור ותוך כדי כך ישסו אותנו ה-99% איש באחיו, כל זה כדי לשמור על המאיון העליון שאוחז בלא פחות מ-40% מההון בישראל.

אתם מבינים? מאיון אחד, אחוז אחד מהאוכלוסייה מחזיק בלא פחות מ-40% מההון. וזה קרה בהליך איטי מאז 1977, הליך שהתחמם בתוכנית הכלכלית של 1985, ועם התוכנית של ביבי קיבל בוסט מטורף. 500 האנשים העשירים בישראל שווים היום 660 מיליארד ₪, כשביבי התמנה לשר האוצר הם היו שווים רק 188 מיליארד. סקטור אחד בישראל הכפיל את הונו פי 3.5, העשירים ביותר. ל-99% זה לא קרה, אפילו לא קרוב לכך.

ועכשיו השאלה מי ישלם. ביבי חשף שהקופה ריקה. הוא חשף מה הוא זומם, ועלינו מוטלת החובה להפנים שאם לא נדאג שהעשירים ביותר ישלמו את מחיר הגרעון בקופה הציבורית, אנחנו נשלם אותו שוב.

לכן בתור התחלה, המחאה צריכה לדרוש, שיוטל היטל קורונה חד פעמי בשיעור 10% מההון על המאיון העליון בישראל. היטל כזה יניב לכל הפחות 100 מיליארד ₪ שיוכלו לשרת את הממשלה לצורך התמודדות עם הקורונה. הכסף הזה יספיק לצורך הגדלת התקנים הנדרשים במערכות הבריאות והחינוך כדי להתמודד עם המשבר. נוסף לכך, הממשלה תוכל לשלם לבעלי דירות את דמי השכירות שהמובטלים לא יכולים לשלם ולשלם גם למעסיקים כדי שלא יפטרו.

המקור התקציבי שיכול להיות תחליף לגזירות בתקציב דו שנתי לשנים 2020-2021, הוא היטל קורונה כזה, 10% מההון של המאיון העליון. נוסף על ההיטל החד פעמי הזה, צריך לדרוש מהשלטון מיסוי קבוע של הון, מס רכוש קבוע בגובה 2% מסך הנכסים מעל 10 מיליון ₪ למשפחה וגם מס על ירושה. הגיע הזמן שמיסוי העבודה ומיסוי רגרסיבי כמו מע"מ לא יהוו מודל המס בישראל, אלא מיסים שיכוונו לאלפיון העליון.

אנחנו צריכים תקציב. אנחנו צריכים ממשלה מתפקדת ומגזר ציבורי מתפקד ויעיל. את כל אלה לא נקבל מעוד מיסוי על שכירים ומעוד גזירות וקיצוצים. הגיע הזמן שאנחנו, האנשים ברחוב נדרוש שהעשירים ישלמו. המאיון העליון יישאר המאיון העליון גם אם ההון שלהם יעמוד רק על 25% מההון בישראל ולא על למעלה מ-40%. העשירים יישארו עשירים גם אם הם ישלמו מיסים הוגנים על הצבר הרכוש שלהם. קיצוצים וגזירות יפגעו בחברה כולה, היטל קורונה על המאיון העליון ישקם את החברה ויועיל למדינה במשבר. שינוי דפוסי המיסוי, מיסוי על עבודה וצריכה למיסוי על הון יעזרו בטווח הארוך.

ביבי הוא משרת הון  ששירותו להון אולי תרם להעשרת העשירים ביותר, אבל הפך את שנות שלטונו הארוכות לאסון למדינה. הוא יודע שאם הוא יבקש מהעשירים לשלם הם כבר לא יצטרכו אותו ולכן הוא מנסה להתחמק מכך. אבל אנחנו צריכים צדק חלוקתי וחברתי. מימון צרכי משבר הקורונה הוא מקום טוב להתחיל. 10% מההון של המאיון העליון זאת בהחלט התחלה טובה. בשביל זה אנחנו צריכים שמאל חזק בפרלמנט, ובינתיים עד שנגיע לכך, מחאה בדרישה הזו ברחובות עכשיו, בבלפור, על הגשרים ובכל מקום אחר תהיה התחלה טובה. מס על העשירים, היטל קורונה של 10%, לשיקום המדינה בלי שכולנו נפגע!

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

3 Responses to “מדוע ביבי מתעקש על תקציב חד שנתי?”

 1. לקורט.כרגיל האמת פורצת בעוז בכשרון הכתיבה שלך:
  "כן, הקופה ריקה, שדודה, גזולה. כבר 11 שנים שביבי מרוקן את הקופה לטובת קומץ טייקונים ובעלי הון, לטובת מנהלי תאגידים ובעלי מניות גדולים על חשבון כולנו.
  מנסיוני המר אני ,קרבן הפרטה מזה 27 שנים, יודע שכנופיית שודדי הקופה הציבורית חוגגים בעצם כבר אפילו ךפני זה,מתחילת שנות ה-80 .

  השאלה הגדולה איך כמעט אף אחד מחבריי ןבכלל אנשי המעמד הבינוני לא מדבר על זה אף פעם ,לא בפגישות החברים ולא בהפגנות המחאה ,לא ב-2011 ולא ב-2020 .

  התחושה הקשה שלי היא שהחבר'ה מוכנים לסבול את משטר ההפרטה, ובעצם לא איכפת להם "להחליף את ביבי בביבי".
  אז מה עשינו?

 2. נטע הגיב:

  אנחנו חברה בהתפרקות.
  על מה אתם מדברים מיכאל וטוכולסקי?
  כל השיח על חלוקת ההון נמחק כבר מזמן.
  אנשים מיד ידקלמו שהמאון העליון יעבור מכאן את ההון.
  עדיף היה להוציא מלווה פרוגרסיבי שיחול על שכבות מבוססות באוכלוסיה (אלה שאמרו שאינם צריכים את ה- 750 ש"ח), כולל כמובן על המאיון העליון.

  אבל גם זה לא יקרה..
  החברה הישראלית כבר לא קיימת.

  ותקראו גם כאן
  http://on-the-left-side.org.il/%d7%a2%d7%a1%d7%a7%d7%94-%d7%9e%d7%a1%d7%95%d7%9b%d7%a0%d7%aa/

 3. ארטור הגיב:

  כן. קל לכתוב את חלום חלוקת המאה מיליארד וכמה דברים מדהימים הינו מתקנים בכסף,אך פעולה כגון זו יכולה לגרום לעצירה כללית של השקעות,בריחה חפוזה של כסף מהארץ (מפחד הטלת מס ברוטלי על המזומן)הנחתת דירוג האשראי של ישראל לתחתית וכאן יסתבר שהנזק להכנסה של כלל תושבי ישראל יכול להיות פי 10 מהמאה מליארד שנתפשו אצל העשירים .
  אז מה עשינו בזה?

Leave a Reply