ביבי נכשל מזמן – מגיפת הקורונה רק חשפה את כשלונו

הכלכלה בישראל הייתה במצב מעורער עוד לפני הקורונה. המדיניות הניאו-ליברלית המפריטה ייבשה את השירותים לציבור והזניחה את התשתיות. והתקשורת הסתירה את האמת. כך הגענו למשבר הנוכחי שכבר לא יכול להסתיר את גודל הכישלון של ביבי בניהול

מאת: ק. טוכולסקי

הקורונה רק חשפה כמה הכלכלה פה מנוהלת רע

הכלכלה בישראל הייתה במצב מעורער הרבה לפני הקורונה. הרבה לפני שלוש מערכות הבחירות יכלו מי שקוראים נתונים ולא עיתוני מיינסטרים לראות שהמצב לא טוב, שהחוב של משקי הבית גדל, שיותר עסקים נסגרים, שהפערים רק מעמיקים בינינו לבין קומץ הטייקונים שהשלטון מפטם.

כלכלת השוד של ממשלות ביבי הניאו ליברליות הדוגלות בהפרטה ובהעשרת העשירים הייתה גרועה לכל מי שלא טייקון הרבה לפני הסגר הראשון של הקורונה. היא שרתה את מי ששולטים בתקשורת המיינסטרים, בטייקונים שמחזיקים עיתונים וערוצי טלוויזיה, בחברות חדשות ובתחנות רדיו ולכן שווקה כהצלחה. כל עוד השמים לא קרסו, כל עוד לא הגיעה שעה של מבחן מטלטל כמו משבר הקורונה אפשר היה להסתיר את זה. את החובות הגדלים של משקי הבית, את חוסר הבטחון התעסוקתי והפנסיוני, את העוני ההולך ומתקבע, את העובדה שעבודה כבר לא מבטיחה היחלצות ממנו, את השירותים הלא מספקים יותר של שירותי הציבור שיובשו. עוד ועוד הוסתרו מהציבור ונדחקו מחוץ לתודעה. אבל את הכלכלה החולה של ישראל, כבר לא ניתן להסתיר.

המדיניות הכלכלית בישראל לא מנווטת נכון מאז התוכנית הכלכלית של 1985. ההפרטות הפרועות של ממשלת רבין השנייה והתוכנית הכלכלית של 2003 רק החמירו את הנזק לטווח ארוך תמורת תקשורת אוהדת לטווח קצר. אבל מאז שביבי שר האוצר שנגס את ההמונים בתוכנית שלו ב-2003, חזר לשלטון ב-2009, המצב רק מחמיר. עשור אבוד של שוד הקופה הציבורית ונכסי הציבור לטובת ניפוח הונם של 500 האנשים העשירים בישראל (מ-188 מיליארד ₪ ב-2003 ל-660 מיליארד ₪ ב-2020).

לא השקיעו פה בתשתיות ובמדינת הרווחה לא הקימו פה בנק ממשלתי, לא מספיק בתי חולים וכיתות בתי ספר , טיפות חלב וגנים, לא דאגו לטיפול נאות באוכלוסייה המזדקנת, לא בצרכים של שוק העבודה ולא במעבר לחברה ידידותית לסביבה. השקיעו בטייקונים. זה הכול. שדדו את הציבור והתוצאה אחרי 11 שנות שלטון רצופות של מנהיג כושל ומושחת, שקידם בעזרת שלל שותפים בכירים את מדיניות השירות להון, הכלכלה הימנית הניאו ליברלית ההרסנית, החריבה כל יכולת במדינה לתת מענה לצרכים בעת משבר ותכלס גם בשוטף. חובות הולכים וגדלים למשקי בית היו פה גם לפני הקורונה. עניים עובדים היו פה גם לפני הקורונה. פשיטות רגל של עצמאים קטנים היו פה גם לפניה קורונה. אנשים בגיל זקנה שבקושי חיים היו פה גם לפני הקורונה. תורים הולכים ומתארכים לכל שירות רפואי היו פה גם לפניה קורונה. מערכות ציבוריות בתת תקינה, ממספר מכבי האש לנפש, דרך מספר האחיות במחלקות הסיעודיות ועד מספר העובדות הסוציאליות לנפש שלא לדבר על מורות וגננות, פקחי בטיחות בעבודה ועוד ועוד, הכול עמד על סף קריסה עוד לפני הקורונה. אל תשלו את עצמכם.

המריונטות הנבובות שמתקראות עיתונאים בעיתוני חברות החדשות, ערוצי הטלוויזיה והרדיו של ההון, ממשיכים להתעלם מהעובדה שביבי היה כישלון עוד לפניה קורונה. באה המגפה וחשפה את הערווה, את העובדה שמדינת ישראל לא מתפקדת לנוכח משבר, שמבחינת הממשלה כולנו יכולים למות כמו כלבים, העיקר שהעשירים יוכלו להמשיך להתעשר. באה הקורונה וחשפה את הכישלון. היא חשפה שהעסק לא תפקד, שאם השנים הקודמות היו שנים טובות, אז לא התכוננו בהם לימי הרעה, שמדיניות העשרת העשירים והזנחת השאר שקועים בחובות ובחוסר ביטחון תעסוקתי, חברתי, כלכלי ופנסיוני לא ממש עובדת.

ביבי נכשל מזמן. הוא נכשל עוד כשהיה סגן שר החוץ בממשלת שמיר האחרונה. מאז הוא נכשל כיו"ר אופוזיציה, כראש ממשלה, כשר חוץ ושר אוצר ושוב כראש ממשלה. הוא ניהל את ישראל בצורה מופקרת שמתאימה לרפובליקת בננות במרכז אפריקה בשנות ה-80. הוא איפשר את שוד הקופה הציבורית והתרוקנות משאבי המדינה, את הפגיעה ב-99% והכל למען קומץ הטייקונים שמפעילים אותו כמו מריונטה. הוא נכשל ולא ביום שהקורונה התחילה. הוא תמיד היה מנהל גרוע. ראו את זה בזמן שוד הגז, בשריפה בכרמל, בצוק איתן, כל מי שלמד את הנושא ולא מהתקשורת יכול לראות את זה.

אבל הנה באה המגיפה וחושפת את כשלונו הטוטאלי, אסור לתת לו להימלט לטענה שעד המגיפה היה פה טוב. היה פה רע הרבה זמן ועכשיו כשהמשבר הגיע בגלל המגיפה, הכישלון ברור. המדיניות הכלכלית של הימין נכשלה ואם לא נחליף אותה, לעולם לא נשתקם.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

2 Responses to “  ביבי נכשל מזמן – מגיפת הקורונה רק חשפה את כשלונו”

  1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

    חשוב לצטט שוב את האמירה הנכונה כל כך של קורט.
    "המדיניות הכלכלית בישראל לא מנווטת נכון מאז התוכנית הכלכלית של 1985. ההפרטות הפרועות של ממשלת רבין השנייה והתוכנית הכלכלית של 2003 רק החמירו את הנזק לטווח ארוך תמורת תקשורת אוהדת לטווח קצר. אבל מאז שביבי שר האוצר שנגס את ההמונים בתוכנית שלו ב-2003, חזר לשלטון ב-2009, המצב רק מחמיר. עשור אבוד של שוד הקופה הציבורית ונכסי הציבור לטובת ניפוח הונם של 500 האנשים העשירים בישראל (מ-188 מיליארד ₪ ב-2003 ל-660 מיליארד ₪ ב-2020).".
    הטרגדיה היא שילדינו והדור הצעיר לא מבינים שאנחנו תחת משטר גנגסטרים שמוליך אותנו לאבדון.

  2. איר האָט אַ שיין בלאָג און עס איז אַ פּלאַץ פון גוט אינפֿאָרמאַציע דאָ!

Leave a Reply