להטיל מס קורונה על בעלי הון ולא על הציבור הקורס תחת הנטל

כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי בשל מגיפת הקורונה, על המדינה להטיל היטל קורונה בסך 10% על כל הון מעל 100 מיליון ₪ . העשירים ימשיכו להיות עשירים גם אחרי שישלמו היטל כזה וכלל האזרחים ה-99% יוכלו להתקיים בכבוד

מאת: ק. טוכולסקי

היטל קורונה על ההון, אחרת כולנו נשלם את מחיר הכישלון של השלטון

500 המשפחות העשירות בישראל שוות כיום ב-2020 לפי מגזין פורבס 188.5 מיליארד דולר, או 660 מיליארד ₪. בשנת 2003 ערב התוכנית הכלכלית של ביבי ×”×™×” הונן של 500 המשפחות העשירות בישראל רק 37 מיליארד דולר או 187 מיליארד ₪. ב – 17 שנות שלטון ביבי כשר אוצר וכראש ממשלה, המשפחות העשירות הגדילו את עושרן. עושרן גדל באמצעות הפיכת מדינת ישראל למקלט מס, באמצעות שורה של הורדות מס על ההון ובאמצעות של פטורים ממס, הנחות במס, הפרטות בפרוטות ועוד שורה של מתנות.

500 המשפחות העשירות בישראל הלכו והתעשרו בזמן שרוב הציבור בישראל, ה-99% הלכו ואיבדו את ביטחונם הכלכלי וחסכונותיהם ונאלצו להגדיל את חובם האישי/משפחתי ו/או להוריד את רמת חייהם. כל זה קרה לפני הקורונה.

עכשיו בתקופת הקורונה השוקת שבורה ומול מה שמסתמן לראשונה מזה שנים כזעם ציבורי הולך וגובר, הממשלה נלחצת, מתעוררת משאננותה, ומוכנה לשחרר פירורים לעצמאים קטנים ולשכירים. לעומת זאת היא מלעיטה תאגידים בכסף רב.

על המדינה להימנע מלהעניק מתנות לתאגידים. עליה לתת כסף לחברות ציבוריות רק באמצעות רכישת מניות. אין סיבה שהמדינה תיתן ולו שקל אחד לחברות ציבוריות ללא תמורה. גם הרעיון שבנק ישראל יקנה בכספי האזרח משלם המיסים אגרות חוב של תאגידים בדירוג אשראי טוב – אין לו שום הצדקה. העברת הכסף הציבורי לידי תאגידים הוא רעיון נואל. הכסף שהמדינה משקיעה צריך ללכת ישירות לאנשים ועסקים קטנים ולא לתאגידים גדולים. המובטלים, העצמאיים ובעלי העסקים הקטנים הם אלה הזקוקים למימון, לא החברות הגדולות.

אבל יותר מכך, חשוב לראות גם איך מממנים את התוכנית. אם יום אחרי משבר הקורונה, נגלה שסוגרים את המוסד לביטוח לאומי אחרי שרוקנו אותו מהון, או שהמדינה דורשת מהאזרח הקטן לממן את נזקי המשבר – אכלנו אותה.

הדרך הצודקת להתמודד עם נזקי משבר הקורונה היא להטיל היטל קורונה בסך 10% על כל הון מעל 100 מיליון ₪ לאדם פרטי או תאגיד. להטיל היטל כזה על כל הון כלוא שמחכה להטבת מס בחברה, על הכנסות ורכוש. אם 500 המשפחות העשירות בישראל שוות 660 מיליארד ₪, לא יקרה להן כלום אם הן תהיינה שוות רק 600 מיליארד ₪ ולממשלה יהיו מקורות מימון של 66 מיליארד ₪ להתמודד עם המשבר.

אומרים אנשים, זה נכסים ולא רק מזומן, איך נממש את הכסף? ואני אומר: לא לדאוג, הגיע הזמן שהמדינה שיודעת לקצץ קצבאות קיום עלובות של חלשים ונתמכים, שיודעת לפגוע בפנסיות של גמלאים, שיודעת לקצץ שכר על עבודה ולהטיל מע"מ שמהווה כפל מס רגרסיבי שפוגע בחלשים, שיודעת לשנורר באמצעות פקידי המס כל עצמאי קטן שלא יכול לממן יעוץ מס אגרסיבי, הגיע הזמן שהמדינה תתמודד גם עם הצורך לממש נכסים של בעלי הון. במקום לקנות אג"ח, להשתלט על מניות. בואו ניקח את ההון, בואו ניקח מאנשים ששווים 100 מיליון ₪ ומעלה את הכסף שלא יפריע להם להמשיך להיות עשירים, אבל יאפשר לכולנו להתקיים בכבוד.

הממשלה ובעלי ההון מסיתים היום איש נגד אחיו כדי שלא נתמקד במטרה, כדי שלא ניקח מהחזירים עשירית מהונם כדי שכולנו נוכל לחיות ברווחה. מי שיכנס לקבוצות פייסבוק כמו "אני שולמן", יראה איך תועמלני ליכוד מסיתים את העצמאים הקטנים נגד שכירים בכלל ונגד עובדי המדינה בפרט. העצמאים הקטנים צריכים לקחת בחשבון שאם גזירות ינחתו על מקבלי השכר של המגזר הציבורי, לא יישארו להם לקוחות.

תועמלני ההון, מעיתונאים בערוצי המיינסטרים ועד אחרוני הפרופילים הפיקטיביים ברשתות החברתיות, עושים הכול כדי לזרות שנאה ופילוג ב-99%, כדי לבלול את שפתנו ולזרוע בנו שנאה איש באחיו. מה שמאפשר להון לשלוט, באמצעות פוליטרוקים  כמו ביבי, זה הפירוד בינינו, האנשים הפשוטים, העצמאים הקטנים, השכירים.

בעלי ההון יודעים לזרות בינינו שנאה באמצעות פוליטיקאים כמו ביבי ומפלגות מטעם. לכן יותר מכל חובה עלינו היום, לא ליפול בפח ההסתה והשנאה של שלטון ההון. הם מפחדים כי הם לא רוצים לשלם את מחיר המשבר. אם אנחנו העם, האזרחים, ה-99% לא רוצים שוב לשלם את מחיר המשברים שההתעשרות של האלפיון העליון גרמה, אם אנחנו לא רוצים לשלם שוב את מחיר הכישלונות של הפוליטיקאים שמשרתים את האלפיון הביאו עלינו, אנחנו צריכים להישאר מאוחדים ולדרוש שהם, הטייקונים, העשירים, השבעים, בעלי ההון ישלמו את מחיר המשבר.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , ,

2 Responses to “להטיל מס קורונה על בעלי הון ולא על הציבור הקורס תחת הנטל”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    העצמאיים קורסים ובנק ישראל מפנק טייקונים במיליארדים
    http://amitit.co.il/%d7%94%d7%a2%d7%a6%d7%9e%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%a1%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%91%d7%a0%d7%a7-%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c-%d7%9e%d7%a4%d7%a0%d7%a7-%d7%98%d7%99%d7%99%d7%a7%d7%95/

  2. עודד גלעד הגיב:

    תקלדה: במשפט הפתיחה, את המילה 'מיליון' יש לתקן ל'מיליארד'

Leave a Reply