הצטרפו למחאת "העם נגד המנותקים" ואל תאפשרו לשלם את משבר הקורונה במקום בעלי-הון

אתם המעמד השלישי הצטרפו למחאה ואל תאפשרו לתת לבעלי-הון הטבות במשבר הקורונה על חשבונכם. אם הם יזכו בהטבות, אתם תשלמו את המחיר

מאת: ק. טוכולסקי      

די ברור שאפילו לסיוע המועט שהמדינה נותנת במשבר הזה, הולך להיות תג מחיר. ודי ברור שאם אנחנו המעמד השלישי לא נתאחד ונאבק, המחיר ייפול עלינו. שכירים ועצמאיים, נתמכים, ועובדי מדינה, פרילנסרים וחברי ארגוני עובדים מקבלים מעט מאוד מהמדינה במשבר הזה. לעומת זאת אנו רואים איך קומץ בעלי הון ש"איימו" על הממשלה, קבלו ממנה מיליארדים שלא מגיעים להם בתואנה שהם לא יפטרו את העובדים שהוציאו לחל"ת, אלא ימשיכו להעסיק אותם כשהחנויות יפתחו. אתם מבינים? חברות ענק שהוציאו עובדים לחל"ת מקבלות מענקים שכוללים תשלום על כל עובד שיחזור לעבודה. והתשלום מהמדינה הוא גבוה מהשכר שהן משלמות לאותם עובדים. זה הכיוון. את רוב מה שהממשלה תוציא יקבלו כרגיל טייקונים ותאגידים, האלפיון העליון ומקורביהם במאיון העליון. ואילו רובנו נשאר כרגיל בלי כלום, או עם מעט מאוד. וכאשר החשבון יוגש ותקשורת משרתי הון תסביר לנו בפנים חמורות שצריך להדק את החגורה ולשאת בנטל, אז הטייקונים והתאגידים לא יהיו במרכז התמונה. הם לא יהדקו חגורות, והם לא יישאו בנטל. יצפו מאיתנו שאנו נישא בנטל.

במשבר הכלכלי האחרון לשיטתם בשנת 2003 עמד ההון המוערך (מגזין פורבס) של 500 המשפחות העשירות בישראל על 37 מיליארד דולר אמריקאי שהיו אז 185 מיליארד ₪. 17 שנים אחרי, בעיצומו של המשבר הנוכחי, מוערך הונה של אותה קבוצה ב-188.5 מיליארד דולר אמריקאי שהם 660 מיליארד ₪.

בשנים ה"טובות" של הכלכלה הישראלית, כשהחוב הלאומי ירד, החוב של משקי הבית טפח ועלה. בשנים אלה בועת נדל"ן הפכה אותנו עבדים למשכנתאות או למחירי שכירות מטורפים. משפחות בעלות שני מפרנסים נכנסו לראשונה לעוני. בשנים אלה הפערים בישראל הלכו וצמחו. העשירים והמקורבים אליהם התעשרו. הם לא התעשרו בזכות חריצות יוצאת דופן או כישרון יזמות מפתיע. גם השקל הישראלי לא התחזק כתוצאה מחוסנה של התעשייה בישראל. השקל התחזק כי בנק ישראל קנה שקלים. כמו כן בנק ישראל אפשר ליהודים עשירים להזרים מיליארדי דולרים לישראל והפך אותה למקלט מס. נוסף על כך אין מיסוי מגן מפני ספקולציות בשוק המטבע בישראל כך שהוא חשוף לתעלולים.

העשירים התעשרו גם בזכות הטבות, הנחות ופטורים ממס, שהמדינה העניקה להם. הם התעשרו גם בזכות היכולת שלהם לעשוק אותנו בקרטלים של סיטונאות וקמעונות.העשירים התעשרו גם בזכות  הבנקים שהעניקו להם ריבית זולה על חשבוננו. וזאת  גם כאשר פעם אחר פעם כשלו להחזיר הלוואות.

העשירים התעשרו בהעדרם של מיסים על הון ורכוש. הם התעשרו כי הפוליטיקאים שהם קנו נדיבים איתם. זה נכון לגבי ביבי ואולמרט, שרון ולפיד, ברק וכחלון, לבני ושקד, שטייניץ ובנט, ליצמן ודרעי, גנץ ואשכנזי.

מאז 2003 אנחנו אזרחי ישראל בוחרים במפלגות שדואגות לבעלי-הון.  17 שנים אחרי אנחנו עמוק בתוך המשבר. גם הממשלה המוקמת היום היא ממשלה של משרתי הון מובהקים. עלה התאנה החברתי בדמותם של פרץ ושמולי הוא זניח. ומול עלה התאנה הנידף הזה ניצבת שורה ארוכה של משרתי הון מובהקים שרכשו מומחיות בגזירות על הציבור הרחב ובמתן הון לטייקונים.

בעלי ההון, הטייקונים, ראשי התאגידים ומשרתיהם אינם מטומטמים. הם דואגים שכלי התקשורת שלהם, יסכסכו בינינו, אנשי המעמד השלישי. הם מסיתים נגד עובדי מדינה במהדורות החדשות שלהם. מסיתים נגד מורות ומורים. מסיתים נגד עצמאיים. מסיתים נגד כל מי שדורש שאת מחיר המשבר ישלמו העשירים. תקשורת המיינסטרים, הערוצים והעיתונים המרכזיים שייכת כולה לבעלי הון ומנסה לשטוף לנו את המוח בהתאם לצרכים שלה. יונית לוי לא תשב מול טייקון שמשלם לה את המשכורת ותבקש ממנו להיכנס מתחת לאלונקה. היא תבקש את זה מאיתנו, אלו שאין להם, קורבנות המשבר שגם לא היו במצב מזהיר לפניו.

ערב חג האחד במאי 2020, המאבק כרגיל הוא אותו מאבק. לשאלה מי ישלם את מחיר המשבר יש תשובה פשוטה: או שהעשירים ישלמו ויתנו לפחות את החלק ההוגן. או שאנחנו נשלם.

אם כל אחד מהנמצאים ברשימת 500 האנשים העשירים בישראל ייתן למדינה 5% מהונו, בתור "היטל קורונה" יהיו למדינה 33 מיליארד ₪. זוהי התחלה טובה. אם מדינת ישראל תתחיל לגבות מהם מיסים בצורה הוגנת, אולי למשבר הבא לא נגיע עם קופה ריקה.

זה לא אומר שהכול אבוד. זה אומר שמחכה לנו מאבק קשה. אז תתכוננו. המאבק מתחיל עכשיו. וכולנו צריכים לשלב ידיים, שכירים ועצמאיים, נתמכים וגמלאים, אנחנו הרוב המוחלט, אנחנו ה-99%. אם נהיה מאוחדים וניאבק, הם לא יוכלו לנו.

הערב יוצאים לרחובות להתחיל במחאת "העם נגד המנותקים". אל תעמדו מנגד. אל תחכו לנס. אל תפעלו לבד. בואו נאבק כדי שהפעם מי שיש לו  ישלם את מחיר המשבר ולא הרוב המוחלט שאין לו. קדימה למאבק!

Tags: , , , ,

2 Responses to “הצטרפו למחאת "העם נגד המנותקים" ואל תאפשרו לשלם את משבר הקורונה במקום בעלי-הון”

 1. רפי לאופרט הגיב:

  אף בעל הון איננו "אשם" במשבר הקורונה ולכן אין יסוד להאשימו בכך או לחייבו לשאת בעלויות הנובעות ממנו.אנחנו כבר מזמן לא ברוסייהה הסובייטית.
  את עלויות משבר הקורונה בישראל תשלם החברה הישראלית כולה, והמאבק, בכדי שיהיה מציאותי ובר-סיכוי, צריך להיות שיתוף האוכלוסיה בהוצאות לפי חלקה בעושר הלאומי, בניכוי מי שכל קיומו הכלכלי מושתת על מענקי המדינה.
  מי שחותר להפוך הסדר הוגן שיבוסס על הידברות בין כל הגורמים הנוגעים או נציגיהם, למאבק אינטרסים פרוע, יצא ממנו קירח מכאן ומכאן.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  ל. רפי אני מוכן היום להעביר למדינה 5% מההון שלי אם כל אדם בישראל יעשה כך.
  רק שמה שהמדינה מבקש זה לפשוט את העור של ה-99% בשביל להמשיך להגן על השחיתות המטורפת שלה אלפיון העליון.

Leave a Reply