חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקנון מרצ דוחה בחירת חברי תק"ם

נושאים מכתבים ב 12.05.07 16:24

דני וַאלֶה, חבר קיבוץ יטבתה וחבר מרצ וותיק, מתלונן על קשיים ביכולותו להיבחר כחבר התק"מ לוועידת מרצ מסיבת תקנונית

חברי מרצ מקיבוצי התק"מ אינם יכולים להיבחר לועידת מרצ (הגוף המקביל למרכז העבודה שמונה כ-1,000 חברים), אלא דרך סניף בו אינם מוכרים, ושאינם יכולים לייצגו.

בעבר היה ברצ, אחת המפלגות שממנה קמה מרצ, סניף ארצי של כל חברי הקיבוצים בתק"מ שהתפקדו לרצ, בגלל מספרם הקטן יחסית למספר החברים מן הישובים הלא קיבוציים, ובגלל השוני של אורח חייהם, דגשים באורח החשיבה שלהם, ומאפיינים ייחודיים נוספים. חברותם במוסדות רצ הייתה על בסיס אישית, אם כי פרוצדוראלית הם נבחרו במעין 'סניף ארצי' משל עצמם שנחשב כמו סניף בישוב רגיל שאינו קיבוץ: מתל-אביב דרך באר-שבע ועד כפר 'ימה' שב'משולש'.

כאשר מפ"ם ורצ התאחדו והקימו את מרצ שולבו החברים במפלגה בשתי דרכים, כמו ברצ:
• הקיבוץ הארצי, כ"קולקטיב"
• חברים מהסקטור העירוני והערבי, בחלוקה סניפית רגילה, לפי ישוב מגוריהם.
לאחר זמן, כאשר הצטרפה למרצ גם חבורת עוזבי מפלגת העבודה בראשות יוסי ביילין, תחת שם המותג שח"ר, ואחר כך – יח"ד, שונו חוקת מרצ והתקנון שלה וקבעו כי חברי מרצ הקיבוץ הארצי נשארו חברים בקולקטיב, או בסניף הארצי, קיבלו שריון של 16% מהצירים בועידת מרצ, וגם דמי החבר שולמו על שמם מקופה ציבורית או קופות ציבוריות ומשותפות כלשהן.

החברים מקיבוצי התק"מ שהתפקדו למרצ (כיום 150 בלבד) סניפם הארצי פורק, וכל אחד ואחת מהם סופח לסניף הלא קיבוצי הסמוך לקיבוץ מגוריו, למעט אם הצליחו לפקוד למעלה מ-50 חברים או לקבל כ-200 מצביעים בבחירות לכנסת. בבחירות הקודמות לוועידת המפלגה לקיבוץ "מעגן מיכאל" למשל היה סניף כזה, אך בבחירות האלה לא התפקדו מספיק חברים וגם תושביו סופחו לסניף עירוני.

כך נאלצו חברי קיבוצים שאין בינם לישוב הלא קיבוצי הסמוך ולא כלום פרט לקירבה גיאוגראפית כלשהי, לעיתים עם מרחק כמה קילומטרים, להיות רשומים שרירותית ופורמאלית באותו סניף שזר להם. קרה אפילו שחברי הסניף הלא קיבוצי (בדרך כלל עירוני) בכלל לא רצו לראות בקרבם את הקיבוצניקים ה"שכנים".

בימים אלה, לאחר סיום מפקד 2007 במרצ, ולקראת בחירת צירי הועידה החדשה התברר שלמרות שלכאורה כל חבר מרצ, לאחר שנת הכשרה, רשאי להגיש מועמדות כדי להיבחר למוסדות המפלגה, הוא יכול לעשות זאת אך ורק באמצעות סניפו במקום הישוב של מגוריו חוץ מחברי הקיבוצים מהתק"מ, הנאלצים – אם הם רוצים להגיש מועמדות – להגיש מועמדות לבחירה ע"י חברי סניפם שאינו סניפם כלל, ולא פעם הם אינם מכירים בו איש ואינם מוכרים בו על-ידי אף אחד, וכמובן שאינם יכולים לשמש כנציג סניף שלאמיתו של דבר אינו באמת הסניף שלהם, בועידה.

כך יוצא שלמרות הוראות-היסוד של החוקה והתקנון של מרצ על זכותם של כל חברה וחבר להיבחר אישית, אם כי במסגרת "סניפם", באופן מעשי, הדבר נמנע מחברי מרצ מקיבוצי התק"מ, בחסות החוקה והתקנון ה"קשוחים"!

פניות אל מזכ"ל מרצ ואל יו"ר ועדת הבחירות בעניין זה נענתי פחות או יותר ב"אין מה לעשות!" או ב"תפנו בבקשה שיכללו אותך ברשימה המרכזית", שהיא רשימה בת 150 צירים לועידה, המורכבת בעיקר מבעלי תפקידים במרצ ובמוסדות ארציים ומוניציפאליים, ושלכאורה באמצעותה גם ניתן "לתקן עוויתים ואפליות".
הדרישה להקים שוב כבעבר סניף ארצי של חברי מרצ מקיבוצי התק"מ, כמו שישנו בפועל לגבי חברים מקיבוצי הקיבוץ הארצי, נענתה בשלילה.

מסקרן לדעת אם ישנה סיבה נוספת לפרוצדוראלית-תקנונית, המונעת "לגייס" רצון טוב לשם פתרון הבעיה, העושה בעצם פלסתר את הוראת החוקה לאפשר בחירה אישית לכל אחד לכל תפקיד במרצ. אולי זהו חשש מגוחך מ"אח קיבוצי קטן" במרצ לצד האח הקיבוצי הגדול המורכב מבוגרי השומר הצעיר?

דני וַאלֶה, קיבוץ יטבתה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות:

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.