באש ובתמרות עשן – ננצח את הקורונה

צעירים רבים כבר מגלים סימני אי נחת.  האוכלוסיות החשופות יותר למחלה – פחות או יותר נשכחו. יאללה למנגל . פנייה בעניין למשרד הבריאות כמוה כשריקה באפלה. להלן דבריה של נ. – קשישה חנוקה בביתה מעשן המנגל

בתוך עמי אני יושבת וידעתי שיגיעו הימים האביביים אבל אנחנו לא נוכל ליהנות מהאוויר הנקי – באופן פרדוכסלי -תוצאה חיובית של המגפה.

ברגע שאפשר יהיה לפתוח חלון – ריח כבד של מנגלים יכנס בעדו. לאן נברח, אנחנו הכלואים בביתנו?

ציבור עצום בהיקפו נמצא תחת הגדרה של סיכון גבוה – מספרו אינו ידוע:

חולי אסטמה ומחלות אחרות של כלי הנשימה.

בעונה הזאת אנשים רבים שסובלים מאלרגיה.

נכים, במיוחד הקשים, שחלקם זקוקים לטיפולים שוטפים שכרוכים במגע וספק אם הם מקבלים אותו בתקופה זו. העדר הטיפול מדרדר את מצבם.

חולים קשים כמו למשל מקבלי דיאליזה, שהטיפול עצמו חושף אותם להדבקה.

חולים במחלות כרוניות שונות, כמו למשל סכרת.

וכמובן הקשישים.

כל אלה ספונים בביתם וההנאה היחידה שלהם, היא החלון הפתוח לאוויר הנקי, פיסת השמיים הכחולה , העץ המלבלב בחצר. הם לא יכולים לסטות בדרכם אל הסופר ולהגניב מבט באיזו רקפת שעדיין פורחת או בפריחה השופעת שהגיעה אחרי חורף מבורך.

אם כל הקשיים האלה אינם מספיקים נוסף להם המנגל מחצר השכנים או אפילו מהמרפסת של השכן מלמעלה או ממול. עד שמבינים מה קורה – הבית כבר מלא באוויר מזוהם ויש למהר ולסגור את החלונות – ולהיחנק באוויר המזוהם שכבר ממלא את הבית. ואין לדעת מתי יגמור השכן מתחת ומתי יתחיל השכן ממול.

עוד לפני שזה קרה בפועל – וזה קרה, ראיתי את הנולד ושלחתי את הפניות הבאות למשרד הבריאות. התשובה החוזרת – "פנייתך התקבלה בלשכת שר הבריאות הפניה תופנה לגורמים המקצועיים במשרד ותיענה בהקדם. תודה על פנייתך".

כן – הם עמוסים שם  במשרד הבריאות (וגם מסרבים לקבל עזרה). בקצב שהחלטות מתקבלות שם, נזנחו בתי האבות של הקשישים ( בתי אבות – מדיור מוגן לעצמאים, דרך מחלקות של תשושי נפש ועד למחלקות סיעודיות מורכבות). ביום ×’' 14.4.20 הושמעה בערוץ 12 הקלטה שהתקיימה חודש מוקדם יותר!  בין מנהלי דיור מוגן לנציגת משרד הבריאות. אלה מתחננים לעזרה וזאת משיבה כאילו ×”× ×’×™×£ מחכה בסבלנות ללוח הזמנים שלה ואף מסבירה – שגם איכות החיים חשובה…

בבקשה איכות חיים – אש ותמרות עשן – אספקה ישירה עד הבית.

אני מוגדרת בקבוצת הקשישים. לא סובלת בינתיים ממחלות הרקע  של קבוצות הסיכון אבל סובלת ממחלה כרונית שמתחילה כבר  להחמיר עקב שהות ארוכה מדי בבית, שלא לדבר על כל הקשיים הנוספים.

בחג השני של פסח, ממש בטרם שליחת החומר ל"עבודה שחורה" ספוג האוויר בריח מנגל שבא מחצרות ומרפסות –  באזור בנייה צפוף, והעשן מהמנגל נכנס בהכרח לבתים רבים, אלא אם סוגרים חלונות.

המצב חמור הרבה יותר ממה שצפיתי. זה יכול להימשך שעות עד לשעות הערב המאוחרות.

בחוץ יכול היה להיות נעים ומתאים לאוורור. הלילות בירושלים עדין קרים.

אבל אנחנו – קבוצות הסיכון לא נמצאים כאן  בסגר אלא בחנק!

אנחנו גם מתבקשים לשתוק ולא לקלקל את השמחה – יאללה למנגל.

להלן הפניות-למשרד-הבריאות

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply