ההסתה נגד פקידי-מדינה אינה מוצדקת. הבעיה היא הממשלה

פקידי המדינה הם משרתי-ציבור המבצעים את מדיניות הממשלה. לקובעי המדיניות נוח להסתתר מאחורי הפקידים כי אין בהם הגינות לקחת את האחריות על המדיניות שהם קובעים

מאת: ק. טוכולסקי

הבעיה היא אף פעם לא הפקידות, הבעיה היא הממשלה

הבעיה שלנו אינה הפקידות, אין בישראל ולא בשום מקום אחר בעולם "דיפ סטטיט" ו"עובדי מדינה בכירים שהם חברים בבונים החופשיים ומשרתים את האינטרסים של היהדות העולמית" לא היו בעיה  בשום זמן וגם לא היום. למרות ההסתה של דוברי השלטון בתקשורת  נגד הפקידות, אין לפקידות כוח אלא זה שניתן לה מתוקף החוק. ואת החוק קובעים בוועדת השרים לחקיקה ובכנסת, ולא בלשכתו של שום פקיד.

ההסתה נגד פקידים עובדי-מדינה אינה מקרית. לקובעי המדיניות נוח להסתתר מאחורי הפקידים שתפקידם לבצע את המדיניות. הפקיד, גם אם הוא מזדהה עם התפקיד שהוא מבצע, גם אם הוא מאמין באידיאולוגיה שהוא מיישם, גם אם הוא נמצא בתפקידו בדיוק כי הוא מתאים ליישום התפיסה של השר הממונה והממשלה, הוא בסך הכול פקיד שממלא הוראות ומבצע אותן.

המשחק הזה שבו הפקידים מוצגים ככל יכולים כאילו הם המחליטים, הם השולטים הוא בדיחה. "כוחם של הפקידים" הוא אגדה ומראית עין. הפקידים בסך הכול עושים את מה שמורים להם השרים לעשות כפי שהדבר אמור להיות.

פקידי משרד האוצר הם דוגמא לכך. נערי האוצר מיישמים הלכה למעשה את המדיניות של הממשלה הימנית כלכלית. התקשורת המדבררת את שלטון הימין אינה מסיתה נגד פקידי האוצר. היא מציגה אותם כפקידים נאמנים מהסיבה הפשוטה שהם מיישמים את מדיניות הימין. לכן לא נשמע לעולם על "דיפ סטייט" במשרד האוצר. לעומת זאת, התקשורת המדבררת את שלטון הימין מסיתה נגד הפקידות במשרדים אחרים כולל נגד פקידי מערכת-המשפט, למרות שרבים מהם הם מינויים מטעם אותו שלטון.

פקידות ציבורית, עובדי מדינה הם משרתי ציבור. הם עושים את תפקידם מכוח החוק ולפי הנחיות הדרג הפוליטי הממונה. כל המדיניות הכלכלית בישראל, גם כאשר היא מיושמת בשמחה רבה בידי אנשים שהגיעו לתפקידם כי הם נמצאו מתאימים ליישום המדיניות, מקורה בדרג הפוליטי הנבחר לכנסת. זה הדרג המכהן בממשלה מכוח האמון שהכנסת נתנה בו, לאחר שקבלה את אמון הציבור בבחירות.

מי שאחראי למדיניות הכלכלית ההרסנית של ממשלות

 • מנחם בגין בשנים 1977-1983,
 • ותוכנית הייצוב של 1985,
 • של גל ההפרטה המטורף של השנים 1993-1996,
 • ולתוכנית הכלכלית של 2002/2003

לא היו הפקידים, אלא פוליטיקאים: מנחם בגין, שמחה ארליך ויורם ארידור, שמעון פרס, יצחק מודעי משה ניסים, יצחק רבין ובייגה שוחט, אריאל שרון, סילבן שלום ובנימין נתניהו.

מי שאחראים לשוד המדינה הישראלית מאז 2009 הם ראש-ממשלה ושרי-האוצר שלו וכן שותפיו לקואליציות של 11 השנים האחרונות.

אז נכון, במיוחד מאז שביבי הוא ראש ממשלה/שר אוצר רווח המנהג להתחבא מאחורי הפקידות ולתת למנכ"לים, ראשי אגפים באוצר ולפעמים לרכזים ורפרנטים לעמוד בחזית ולספוג את האש. אבל זה לא משנה את העובדה שאם לשמחה ארליך, שמעון פרס, יצחק מודעי יצחק רבין ובייגה שוחט הייתה ההגינות לקחת אחריות על הרחבת הפערים, העשרת העשירים, הפרטה וצמצום שירותים, ולביבי כשר אוצר וראש ממשלה ולשריו אין היושרה המינימאלית הזו, האחריות  היא של ביבי ושריו. נערי אוצר אינם קובעים מדיניות, הם רק מיישמים אותה.

אם נדאג פעם אחת להביא לבחירת שר אוצר שאינו משרת-הון מושחת כמו אלה שאכלסו את התפקיד הזה ברצף מאז שנת 1977 לכל הפחות, נזכה לראות כיצד שר שאינו משרת הון נרצע מוביל למדיניות אחרת.

כשנחליף את השלטון ונחליף את השרים ונצליח להביא לממשלה שיש בה אם לא שליטה סוציאליסטית/ס"ד מוחלטת אז לפחות את משרד האוצר, נוכל לראות איך דברים משתנים. נוכל לראות איך המדיניות משתנה. איך הפקידות הבכירה מיישמת או עוזבת כדי לאפשר לאחרים ליישם את מדיניות השר. כי הבעיה היא לא הפקידות. הבעיה היא הממשלה ואין שום שלטון פקידים/"דיפ סטייט". יש לנו שלטון ימני כלכלי מאז 1977 שרק הולך ומעמיק. ואם אנחנו רוצים שזה ישתנה, צריך להחליף את הנבחרים בכנסת ובממשלה שבהחלטותיהם מעצבים את המדיניות. לא את הפקידים המבצעים אותה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

One Response to “ההסתה נגד פקידי-מדינה אינה מוצדקת. הבעיה היא הממשלה”

 1. שון הגיב:

  "כשנחליף את השלטון" …
  מתי "נחליף" וכיצד ? גם הדתיים הרי מספרים לנו שהמשיח עומד להגיע.
  פוליטיקה היא אומנת האפשרי ולא איזהשהוא חזון אוטופי.
  לפי הסקרים הנוכחיים גוש הימין, גם ללא העריקים האחרונים, עומד על קרוב ל 70 מנדטים לו הבחירות היו נערכות כעת.
  המרכז התפרק (ולא שהם היו עושים ולו פסיק ממה שרשמת, ע"ע "הלאמת בנקים" וכו'), מה שנותר ממפלגת העבודה לא עובר את אחוז החסימה בשום סקר, מרץ המקורית חזרה לאותם 3-4 מנדטים אומללים ובמקרה הטוב תעבור בקושי את אחוז החסימה, ויש לנו את הרשימה המשותפת כמובן, שגם אם תעלה בעוד 5 מנדטים (שייצטרכו לבוא מיהודים) זה יהיה ככוסות רוח למת.
  "נחליף את השלטון" כשהמשיח יגיע.

Leave a Reply