חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקורונה חושפת את כישלון הכלכלה הניאו-ליבראלית

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 12.04.20 0:33

השיטה הכלכלית הקפיטליסטית הגלובאלית והניאו-ליבראלית הנהוגה בעולם ובישראל חושפת את כישלונה בעת מגיפת הקורונה. הכלכלה בישראל לא בנויה למשבר. ומה שקורה פה עכשיו במגיפה זה כלום לעומת מה שיהיה פה אם תהיה כאן רעידת אדמה רצינית

מאת: ק. טוכולסקי

ישראל לא הגיעה מוכנה למשבר והיא לא לבד, הכלכלה הניאו-ליברלית אינה בת קיימא

היום אמור להיות ברור שהקפיטליזם הגלובלי הניאו-ליברלי, השיטה הכלכלית המקובלת בישראל וברוב מדינות העולם,  אינו מצליח לתת מענה למשבר הקורונה. הדבר הזה יכול היה להיות ברור לכולנו, אם התקשורת הייתה טורחת לבצע את תפקידה כראוי במקום לשמש דובר של השלטון.

במשך שנים שיקרו לנו פוליטיקאים ניאו-שמרנים וניאו-ליברלים כשאמרו שממשלה קטנה ושוק חופשי מרגולציה, עם כמה שפחות מעורבות ממשלתית, כמה שפחות איגודים מקצועיים וכמה שיותר חופש לבעלי-הון הוא הטוב ביותר להתמודד עם המציאות. זה תמיד היה שקר. השיטה הכלכלית הזו גרמה ל:

 • צמיחה של פערים,
 • לחוסר אמון בדמוקרטיה,
 • לשחיתות הולכת וגוברת,
 • לניכור וייאוש,
 • לעלייה בחוב של משקי-הבית
 • ולהתרוששות המעמד הבינוני.

השיטה הכלכלית הזו גרמה להשקעה לא מספיקה בתשתיות ציבוריות. במקביל היא גרמה להפרטה הולכת וגדלה, שגרמה להתרחבות הפערים ולהידרדרות נוספת של התשתיות המופרטות.

למרות ההידרדרות במערכות המדינה, הן הצליחו בכל זאת לשרוד ממשבר למשבר. אף על פי  שתהליכי עומק הלכו והשפיעו יותר ויותר, הצליחו תועמלני השלטון והאליטות, לספר לנו שאין דרך אחרת.

והנה, הגיע משבר מסוג אחר. משבר שמשבית את הכלכלה ואי אפשר לענות עליו בשפיכת כסף ציבורי למגזר הפרטי, בעוד הידוק חגורות של העובדים והנתמכים כדי להעשיר את העשירים ולתפעל מחדש את הבורסה. הגיע משבר שאין לו פתרון טכנולוגי מיידי: מגיפה. בניגוד לרעידות-אדמה בים או ביבשה שגורמות למשברים מקומיים או אזוריים, או למשבר כלכלי של חוב שבו מפעילי המשחק מזהים מדינה חלשה במצב קשה (כמו שעשו ליוון) ומענישים אותה, בזמן מגיפה גלובלית אי אפשר להפעיל ישר את פתרונות דוקטרינת ההלם המקובלים ואי אפשר להמשיך לתחזק את המערכת.

המערכת כשלה כי הכלכלה הניאו-ליברלית עובדת על מחזור תמידי ואין סופי, על עושק של הרווח העודף שמייצר מעמד העובדים שיתניע את הכלכלה על מחזורים קטנים בכלכלה הריאלית, בזמן שריבית אפסית ושיעור מס אפסיים על הון מנווטים את מי שמסרבים לשרוף את כל חסכונותיהם לניפוח בועות נדלן או שוק ההון. כך בסופו של דבר, הרווח העודף נגרף לכיסים של קומץ תאגידים וטייקונים, בעלי בנקים ופירמידות בורסאיות שמנווטים אותו מחוץ למשק. הממשלות הופכות עניות, וכך גם רוב אזרחיהן. לכסף כבר אין ערך ריאלי והנכסים הריאליים הולכים ומתרכזים בידיים מעטות. והמיסים על ההון הולכים ופוחתים.

אם ננתח בפשטות את מה שקורה בישראל, אז בזמן מלחמת המפרץ שאלה של התמוטטות המשק כלל לא עלתה כתוצאה מההשבתה שלו בשנת 1991. גם המשבר הכלכלי הגדול של 2002/2003 לא גרם אבטלה. בכל משבר המדינה יכולה הייתה לתת מענה כמו ערכות אב"כ שחולקו בידי הצבא במקום לשלוח אותנו לקנות מסכות במחיר מופקע בשוק הפרטי. וזאת בלי לדעת כלל מה האיכות והתקן של המסכות שאנחנו קונים.

מדינת ישראל לא מסוגלת כיום, אחרי שנים כה ארוכות של ניאו-ליברליזם לתת לתושביה כלום. שנות הניאו-ליבראליזם מאז 1985 נותנים את אותותיהם. מדינת ישראל כבר לא מסוגלת. מערכת הבריאות המיובשת שלה הביאה למצב שכולנו בסגר כי המערכת לא יכולה לתת מענה. תקני בריאות הציבור קוצצו באכזריות בשנים האחרונות כך שאי אפשר לתת טיפול מונע רציני למגיפות. התערובת של ניאו-ליבראליזם עם שחיתות ופשיזם הפכה את ישראל למקרה קיצוני של אזלת יד. העדרה של תקשורת רצינית גורם לכך שרוב מוחלט של הישראלים אפילו לא מודעים עד כמה המצב גרוע. המצב הוא גרוע, הכלכלה הרוסה כי הכלכלה הישראלית לא בנויה למשבר. ומה שקורה פה עכשיו במגיפה זה כלום לעומת מה שיהיה פה אם תהיה כאן רעידת אדמה רצינית.

לממשלת ישראל שנשדדה בעשורים האחרונים, בהליך שהלך והאיץ תחת ממשלות הימין מ-2009, אין יכולת להתמודד עם המשבר. לא הייתה פה השקעה בתשתיות. הייתה פה כלכלת שוד. לא השקיעו בהכנת המדינה למצב חירום. אין לנו ממשלה שיכולה להגיד למעסיקים: "אל תפטרו אנחנו נשלם לעובדים בבית" כי הממשלה שלנו נתנה את כל הכסף שהיא יכלה לחסוך לקומץ טייקונים, כ-800 מיליארד ₪ בהטבות/הפרטות/הנחות/פטורים ממס. זאת במקום להשקיע בחיזוק תשתיות ושירותי המדינה. במקום לחסוך לימי רעה.

זה לא קרה רק בישראל, מה שקורה פה אמנם מאוד קיצוני, אבל זה כישלון של הכלכלה הקפיטליסטית הניאו ליבראלית בהרבה מדינות. ואם לא נפנים שהכלכלה הזו אינה בת קיימא, יהיה פה הרבה יותר רע. בקרוב יגיע הזמן לשלם את עלות המשבר ואם לא נשנה כיוון עכשיו, די ברור ממי ידרשו לשלם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בעיריית נהריה
  וקרוב לודאי שבעיריות נוספות
  מפטרים עובדים
  או בעברית מכובסת מוציאים לחלת
  ובמקביל מגיסים מאות מתנדבים

  מה ההיגיון ?

 2. ק. טוכולסקי :

  דוקטרינת ההלם הלכה ומעשה, שלב ראשון החלפת עבודה בשכר בניצול במסווה פילנתרופיה.

 3. עודד גלעד :

  כל עוד סוציאל-דמוקרטים נואמים בלהט ש'חייבים ממשלה' אבל רק ברמה הלאומית, ולגבי הרמה העולמית הם דוגלים ב'יותר שיתוף פעולה' וולנטרי כאחרוני הליברטאנים, יש להם בעיה קשה של קוהרנטיות.
  השארת כשלי השוק העולמי לטיפולן של ממשלות לאומיות היא החור הגדול ביותר בתיאוריה ובפרקטיקה של השמאל. הגיע הזמן לחזור לדבר על פדרליזם עולמי.

 4. ק. טוכולסקי :

  לא יהיה מי כמוני שישמח שהאום יהפוך מגוב נוח בחול למוסד בעל סמכויות.
  אבל כרגע אנחנו מתמודדים עם משבר במצב שהאום אינו כזה. פרה פרה

 5. עודד גלעד :

  העניין שאנחנו בשלב של 'פרה פרה' כבר 75 שנים. בעוד שההון מאוחד ברמה העולמית, הפתרונות היחידים שיש לשמאל כנגדו כבר 75 שנים הם לאומיים-מקומיים בלבד. לא נראה לי שזה הולך לעבוד טוב יותר בהמשך.

 6. ק. טוכולסקי :

  בלי לשבור את המאבק הגושי לא נגיע לשם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.