postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יו"ר הכנסת לשעבר מבצע פוטש בדמוקרטיה בחסות מגיפת הקורונה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יו"ר הכנסת לשעבר מבצע פוטש בדמוקרטיה בחסות מגיפת הקורונה

נושאים דמוקרטיה במדרון, כלכלת בית ב 19.03.20 0:09

לראשונה בהיסטוריה של מדינת-ישראל נוצר מצב שבו יש רוב בכנסת שלא נותנים לו לבצע את תפקידו. אולי מן הראוי היה שנציגי הרוב יפרצו למליאת-הכנסת, יתבצרו בה, ולא יצאו עד שיתנהלו דיונים וייערכו הצבעות?

מאת: ק. טוכולסקי

ממשלת המעבר מבצעת פוטש בדמוקרטיה

נכון ליום רביעי ה-18 במרץ 2020 מדינת- ישראל אינה דמוקרטיה ייצוגית עוד. ממשלתה לא נבחרה ולא קיבלה את אמון העם, וחלק לא מבוטל משריה מונו בלי לקבל את אישור הכנסת. הכנסת התכנסה להשבעה אבל לא מאפשרים לה לעבוד. יו"ר כנסת שנבחר לאחרונה באפריל ומכהן מאז כיו"ר במעבר רק כי לא החליפו אותו, מנצל לקונה בחוק ומסרב לאפשר בחירה של מחליף לו ומעכב את עבודת-הכנסת. והסיבה לכך: ממשלת-המעבר שהוא משרת בה והמפלגות החברות בה לא זכו ברוב בכנסת. הן מחכות שיעבור זמן כדי לגרור את המדינה לבחירות רביעיות בשביל לנסות שוב לזכות ברוב.

לראשונה בהיסטוריה של מדינת-ישראל נוצר מצב שבו יש רוב בכנסת שלא נותנים לו לבצע את תפקידו. המיעוט בכנסת משתמש בטריקים ושטיקים טכניים ופרוצדוראליים כדי למנוע את כינוס מליאת-הכנסת, למנוע הצבעה על תפקיד יו"ר לכנסת, למנוע את התחלת עבודת ועדות הכנסת. וכל זה כדי למנוע מצב שבו ראש-הממשלה יוחלף. זהו החשוד בפלילים המשמש ראש ממשלת מעבר. בכל שיטה דמוקרטית יש עיקרון של שלטון הרוב, תוך שמירה על זכויות יסוד כלליות וזכויות המיעוט. בישראל כרגע הרוב לא מקבל שליטה כי מיעוט שאיבד את השלטון ולא זכה באמון העם מנצל מצב חירום בריאותי כדי להיאחז בשלטון.

אני מקווה שעד שהטור הזה יפורסם, הוא כבר לא יהיה רלבנטי. אני מקווה שבית-המשפט העליון יתערב כי היועץ המשפטי של הכנסת מפחד לתת את חוות דעתו, ויו"ר הכנסת מסרב לכנס את המליאה לדון בהחלפתו בניגוד לתקנון ולחוק הכנסת. אני לא יודע איך קנו את היועמ"ש, אני לא יודע אם בג"צ יפעל, אני לא יודע אם לרוב יש הבנה, אומץ ושכל לפרוץ למליאה, להתבצר בה, ולא לצאת עד שיתנהלו דיונים וייערכו הצבעות. ויו"ר הכנסת יורד מכיסאו ומאפשר לרוב בכנסת לנהל אותה.

לא סתם מחנה המיעוט בכנסת עושה את מה שהוא עושה: הממשלה, ביבי ושריו נכשלו בהכנת מדינת-ישראל לכל משבר, גם להתפרצות של מגפה. מערכת- הבריאות קורסת תחת הנטל ואין לממשלה פתרונות כי מדיניותה הכושלת הביאה למצב הנוכחי הבלתי נסבל.

אני בהחלט מקווה שלגוש הרוב הפרלמנטרי יהיה שכל להקים ממשלה, ממשלת מיעוט המורכבת מקואליציה של המרכז ימין והשמאל. הימים האחרונים מוכיחים שממשלת ביבי איבדה כל מעצור ועברה כל גבול. הגיע הזמן לממשלה חלופית. אני לא משלה את עצמי, אני לא חושב שממשלת- מיעוט, הנשענת מצד אחד על "ישראל ביתנו" ומהצד השני על "הרשימה המשותפת", תשרוד לאורך זמן. אבל אנחנו לא צריכים בהכרח ממשלה שתשרוד לאורך זמן. אנחנו צריכים לעצור את הטירוף.

ממשלת החירום האמתית הנדרשת למדינת-ישראל היא ממשלה שמי ששייכים לממשלת המעבר הנוכחית לא ייכללו בה. אנחנו צריכים ממשלה בלי ביבי ובלי בנט, בלי ארדן ובלי ליצמן, בלי אקוניס ובלי דרעי, בלי רגב ובלי סמוטריץ, בלי הרב פרץ ובלי לוין, בלי שקד ובלי הנגבי. ממשלה שכל השותפים לפשעים נגד המדינה שבצע ביבי לא יהיו חלק ממנה. אנחנו צריכים להראות לציבור, שכבר שכח מה זה ממשלה נורמאלית, שזה אפשרי, ממשלה שגם אם תשרוד כמה חודשים כממשלה רגילה ותמשיך לבחירות כממשלת מעבר, תוכל להתחיל מדיניות אחרת. תוכל ליצור אווירה אחרת, תוכל לקדם חקיקה אחרת ולחשוף את מחדלי השלטון הרקוב הכושל והמושחת של 11 השנים האבודות האחרונות. מדינת-ישראל לא יכולה להמשיך להרשות לעצמה את המציאות הקיימת, מציאות משתנה לרעה שהולכת ומדרדרת.

ממשלת המעבר ויו"ר הכנסת לשעבר מבצעים בדמוקרטיה פוטש בחסות מגיפת הקורונה. שיהיה ברור, או ש"כחול לבן" מרכיבה ממשלת מיעוט, שולחת את הממשל הנוכחי הביתה ומתחילה להרגיע את הטירוף פה, או שמדינת-ישראל שאנחנו מכירים, על כל מגרעותיה תיראה לנו כמו גן-עדן.

בימים האחרונים, בחסות הבלגן ובמקביל לפוטש נגד הדמוקרטיה, החלה הממשלה גם בפגיעה בעובדים, בכפיית חופשה ללא תשלום על עובדים שיכולים לעבוד בגישה מרחוק ובהעלאת שעות העבודה האפשריות ביום ובשבוע. במקביל לכך היא מרעיפה עוד מתנות לטייקונים כמו צינור גז במימון ציבורי להברחת הגז מישראל לחו"ל.

אם לא נעצור את הטירוף של ביבי וממשלת המעבר, עוד נתגעגע למה שהיה פה עד כה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  רשומה של ח"כ יאיר לפיד בפייסבוק שלו:
  נכון ל-17 למרץ 2020, אתם לא חיים בדמוקרטיה

  אזרחי ישראל,
  יכול להיות שזה לא באמת מעניין אתכם עם כל הקורונה הזו באוויר, אבל נכון להיום אתם לא חיים בדמוקרטיה. הרשות השופטת נסגרה כבר לפני ארבעה ימים, בצו שניתן באחת בלילה, בלי שאף אחד ידע עליו. הרשות המחוקקת נסגרה היום, באופן בלתי חוקי. יו"ר הכנסת הקודמת, שלא נבחר לתפקידו, סגר את הכנסת. לפני כן הוא סירב לבקשת רוב חברי הכנסת – 62 במספר – לבחור יו"ר חדש במקומו. הוא סירב גם לבחור ועדות כנסת שיסייעו במאבק במגיפה. ביניהן ועדת החוץ והבטחון, שתוודא שאין אחריכם מעקבים בלתי חוקיים; ועדת הכספים שתסייע למפוטרים הרבים ולעסקים הקטנים; ועדה מיוחדת לענייני הקורונה שתטפל באזרחים הרבים שנפגעו במגיפה ובצוותים הרפואיים המופלאים שקורסים תחת העומס.

  כל זה קרה ללא סמכות, בלי בחירה, בלי שאף אחד שאל אתכם. השנה, כאמור, היא 2020. אין שום בעיה לכנס את הכנסת בוידיאו. אין שום בעיה להצביע דרך אפליקציה. רבים מאתנו עובדים ככה עכשיו. הטכנולוגיה קיימת. הסיבה היחידה שהיא אינה מופעלת, היא שהשלטון אינו מעוניין בכך. הוא לא רוצה שיפקחו או ישגיחו עליו, מפני שהוא יודע שהוא עושה טעויות קשות, הרות גורל, גם במישור הרפואי ובעיקר במישור הכלכלי. כרגע המוסד היחיד שפועל במדינה הוא ממשלת מעבר בלתי נבחרת, עם ראש ממשלה שהפסיד בבחירות. היות ואין לו רוב בכנסת – הוא סגר את הכנסת. היות והיה צריך לעמוד למשפט – הוא סגר את בית המשפט.

  הקורונה היא מגיפה חסרת תקדים. היא מצריכה צעדים חסרי תקדים. אלא שהיא גם מעלה את השאלה – מי אנחנו? איזו מדינה יש פה? האם אנחנו דמוקרטיה רק כשזה נוח, או שאנחנו נחושים לשמור על אופיה וחוקיה של המדינה האהובה שלנו גם כשהתנאים קשים? ממשלת ישראל הלא נבחרת אמרה לנו היום שאין יותר רשויות מלבדה. היא אמרה לנו גם שאסור לנו לצאת מהבית. אם אתם רוצים לערער על ההחלטה, או אפילו לבקש שמישהו יבחן אותה – אין לכם את מי לשאול. נכון לרגע זה, בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין סגרו את הדמוקרטיה הישראלית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.