בחירות 2020 – האזרחים בחרו, אך הימין מסרב לכבד את התוצאות

הימין עשה הכול בשביל לחבל בבחירות, מסרב לקבל את תוצאות האמת. שלוש מערכות בחירות נערכו תוך פחות משנה כדי שראש-ממשלה מושחת וכושל יוכל להמשיך לכהן בלי לעמוד למשפט. הגיע הזמן לשנות כיוון ולכבד את הכרעת הבוחר

מאת: ק. טוכולסקי

 האזרחים בחרו והימין מסרב לכבד זאת, כרגיל

מאז הבחירות, הימין זועק "להחליף את העם!!!". איזה עיתונאי יעז לומר שהימין לא מכבד את רצון הבוחר?  התקשורת "לא שומעת" מסרים שאינם של הימין ואינה מבקרת אמירה כזו לא לגיטימית לאחר בחירות. איך ישמעו משרתיו הכנועים של הקיסר מבלפור משהו שלא מתאים למסרים שהם מדבררים? לא רק עמית סגל ושמעון ריקלין משרתים את האדון, גם כל השאר משרתים את האדון, את הנרטיב, את בעלי-ההון שמשלמים את משכורותיהם.

מדברים הרבה על ילדים בני מצווה שלא זוכרים שום מציאות אחרת מלבד תחת שלטון ביבי. כשמסתכלים על פרשנים פוליטיים ופאנליסטים של חברות חדשות, מתקבל הרושם הכללי שגם הם שכחו שלגיטימי שיהיה ראש ממשלה אחר שהוא לא ביבי

אחרי בחירות ראש-ממשלה איננו מודח, כפי שזועקות כותרות בתקשורת. ראש ממשלה נבחר או מוחלף בעקבות בחירות בהתאם לרצון העם כפי שבא לביטוי בקלפי. אבל זה כמובן לא בא לידי ביטוי אצל עיתונאים שאמונים על תיווך המציאות לאזרחים תמימים. אין כבר הבדל משמעותי בין "ישראל היום" לחדשות ערוץ 12, בין חדשות 20 ל"ידיעות אחרונות" או ערוץ 11 "כאן" ו"מקור ראשון". אם לפני עשרים שנה השמאל המעמדי, המהותי, הסוציאליסטי היה הגורם היחיד שלא זכה לייצוג ראוי בתקשורת, היום ברור שגם המרכז לא מיוצג. כשם שהימין כבש, סרס והכניע את מערכת המשפט, כך היה גם בתקשורת.

אבל התקשורת, בזויה, עלובה ומועלת בתפקידה ככל שיהיה, על דובריה חובבי הכותרות המפוצצות והפאניקה, היא לא עיקר הסיפור כאן. מה שחשוב כאן זה שבימים האחרונים, ראש-ממשלה שלא נבחר, מהלך אימים על הדמוקרטיה ואף אחד לא פוצה פה. ראש-ממשלה, שגרר אותנו למערכת בחירות אישית כדי לקדם חקיקה אישית שתאפשר לו לשלוט לנצח, מנהל קמפיין שקרי, מרושע ובזוי נגד הכרעת הבוחר. הוא לא בוחל בגזענות והוא לא בוחל בשקרים. והוא מרשה לעצמו לנהוג כך כי התקשורת לא תעמיד אותו על מקומו. עיתונאים מפוחדים שהתרגלו לדברר את מסריו, לא מסוגלים להגיד: "עד כאן" ולדרוש תשובות אמיתיות. או להגיד לו שהוא פשוט משקר, ושיש דברים כמו גזענות שלא עושים בדמוקרטיה.

כבר כמעט שבוע שהימין דורש להחליף את העם, שהימין שעשה הכול בשביל לחבל בבחירות, מסרב לקבל את תוצאות האמת. אני יכול להבין למה אנשי הימין שהולעטו בתעמולה ומניפולציות של כלי- תקשורת מסרבים לקלוט את המציאות. והמציאות היא עוד מפלה לגוש שלהם. אבל אני חושב שלמרות הטיוח העלוב של התקשורת וזעקות המניפולציות של הימין, רוב מוחלט של הציבור מבין את תוצאות הבחירות ומבין שגם אחרי קמפיין מכוער ומניפולטיבי, שכלל שליטה בסדר היום, הבטחות לרוב, וארגון מופתי של גיוס בוחרים מצד הימין – הימין נכשל. רוב האזרחים אמרו את דברם ונתנו קולם למפלגות שאינן מפלגות ימין.

שלוש מערכות בחירות נערכו תוך פחות משנה בגלל סירובו של הימין לקבל את העובדה שרוב האזרחים חושב שלראש-הממשלה לא מגיעה חסינות. הוא גם לא חושב שלחרדים מותר להשתייך לגוש הימין וגם לסרב ללכת לשרת בצבא הכיבוש שהוא כל כך תומך בו.

שלוש מערכות בחירות נערכו תוך פחות משנה כדי שראש-ממשלה מושחת וכושל יוכל להמשיך לכהן בלי לעמוד למשפט. את החקיקה האישית שתגן עליו מפני משפט , זו שהוא הבטיח לא לדרוש, הוא דורש בלי להתבייש.

שלוש מערכות בחירות אדם אחד חושב שהוא חשוב יותר מהכול "ושתישרף המדינה". הציבור הרחב, גם אם ברוב לא מרהיב, חושב שזה מוגזם. 62 מנדטים שנבחרו בצורה דמוקרטית, למרות ההתקפות המכוערות מצד השלטון על הדמוקרטיה, לא מקבלים את השלטון הכושל והמושחת של הימין כגזירה משמים. הם לא מקבלים את ברית החשודים של מפלגת השלטון והמפלגות החרדיות. הם לא מקבלים את ברית הסחטנים של מפלגת השלטון והמפלגות הדתיות. הם לא מקבלים את רטוריקת השנאה והסחיטה, את הגזענות והבריונות. 62 מנדטים זה רוב שיחליט אם הוא מציל את הדמוקרטיה בישראל או מאפשר שוב למיעוט פשיסטי, לאומני, גזעני, להמשיך לשלוט.

הימין מסרב לכבד את הכרעת הבוחר, אבל הגיע הזמן שהמפלגות שהבוחר זיכה ברוב, יכבדו את הכרעת הבוחר ויעשו עם הרוב הזה משהו: ייקחו את השליטה בכנסת, באמצעות בחירת יו" כנסת מתוכן, ינסו להרכיב ממשלה ולהחליף את ממשלת המעבר של הימין, שלא זכתה לאימון רוב הבוחרים.

הימין הוא הסכנה המרכזית לדמוקרטיה הישראלית. כניעה לרטוריקת הטרור שהוא מפעיל זו סכנה לדמוקרטיה. הגיע הזמן שהמפלגות שמתיימרות לכבד את הדמוקרטיה, במרכז ימין ("כחול לבן" ו"ישראל ביתנו") ובשמאל ("הרשימה המשותפת" ו"העבודהגשרמרצ") יעשו את המעשה הנכון ויסיימו את הטירוף של שלטון מיעוט ימני מושחת, כוחני, כושל ודורסני.

הבוחרים הכריעו. את הכרעת הבוחר צריך לכבד לא רק כשהימין מנצח בבחירות, אלא גם כשהוא מפסיד.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Leave a Reply