בחירות 2020 – מול טראמפ ונתניהו – להתמקד במחדלים ולא ברדיפה

התמקדות ברדיפת טראמפ בארצות-הברית וברדיפת נתניהו בישראל  משחקת לידי התומכים בהם. חשוב להתמקד במה שהשניים לא עשו לטובת הציבור. הם פעלו לרוקן את הקופה הציבורית לטובת בעלי-ההון. ההתמקדות ברדיפה אינה הכלי המתאים למאבק בשלטון מושחת

מאת: ק. טוכולסקי

 המלכודת הכפולה של תהליך ההדחה

בשבוע שעבר הצביע בית הנבחרים על אישור קיום הליך הדחה לנשיא ארצות הברית טראמפ. ההליך עובר לסנאט שיערוך משפט לטראמפ. יכול להיות שבתקופה שבה לאנשים הזיזו דברים כמו ניקיון כפיים, להליך הזה הייתה משמעות. כיום לא. לעניות דעתי ההימור של הדמוקרטים מוטעה. ההליך לא יסתיים בהדחה בגלל הרוב הרפובליקני בסנאט והצורך ברוב של שני שליש מהסנטורים בשביל שהנשיא יודח. הליך הדחה לא קרה ולו פעם אחת בהיסטוריה של ארצות הברית. למשפט הסנאט  הועמדו עד כה רק שני נשיאים קודמים וגם הם לא הורשעו. אני מעריך שטראמפ יוכל בשנת הבחירות שלו לכהונה שנייה להציג עצמו כקרבן ולהוריד מסדר היום את הדיון בכהונתו הכושלת והמדיניות ההרסנית שלו בתחומי הפנים והחוץ, החברה, הכלכלה והסביבה. במקום להתמקד בכך שטראמפ הוא נשיא כושל שהשיגו היחיד הוא מתן הטבות מס אדירות לחבריו למעמד האוליגרכים האמריקאי, הדמוקרטים גרמו לכך שהבחירות הקרובות יתמקדו בדיוק במה שטראמפ רוצה: בהצגתו כנרדף בידי רשויות החוק, התקשורת ויריביו הפוליטיים. טראמפ יטען שהם רודפים אותו כי הוא מצליח ויגרום בכך לבייס שלו להתגייס למענו, למרות שהוא לא עמד ולו בהבטחה אחת מכל ההבטחות שהבטיח לבוחריו.

זה דומה למה שקורה בארץ, לא מפתיע ששני מנהיגים פוליטיים ששלדון אדלסון מממן להם עיתונות אוהדת, שלא לדבר על תרומות אחרות, טראמפ וביבי פועלים אותו דבר. הם באים מאותה אסכולה פוליטית של ימין משרת הון הרסני. ההישגים הבולטים היחידים של הכהונות הכושלות שלהם הן במתן הטבות מס ושוד הקופה הציבורית לטובת קומץ בעלי הון ומנהלי תאגידים (ביבי חילק 700 מיליארד ₪ בהטבות ,פטורים והנחות. טראמפ הבטיח לחבריו למעמד למעלה מטריליון וחצי דולר.

שניהם מושחתים ושניהם מציגים את החקירות של השחיתות שלהם כרדיפה. זה נוח להם. זה גם עוזר להם מול הבייס שלהם. גם התקשורת מגויסת למענם 24/7 בישראל ובארצות-הברית. היא משתפת פעולה עם הנרטיב שהם יוצרים, ומתעסקת לא בכישלונות שלהם, אלא בסוגיית הנרדפות שלהם. וזה במצב בו המדינות שבראשן הן עומדים סובלות מפערים הולכים וגוברים, התפוררות של התשתיות ושקיעת המערכת הציבורית, חוסר הביטחון הולך וגובר בכל תחום והתחושה היא שאין התמודדות עם סוגיות קיומיות.

לטראמפ יש עוד יתרון. אם הדמוקרטים יעשו את הטעות ויבחרו את ביידן כמועמדם, לא רק שזאת תהיה החזרה על הטעות של בחירת קלינטון הצנטרליסטית, לא רק שזה עשוי להתגלות כאסון בעימותים כשטראמפ יכנס בכל הכוח בביידן שלא אומר כלום וקל מאוד להרגיז אותו, טראמפ גם יוכל לטעון שהוא מתמודד מול מועמד שמייצג שחיתות.

כידוע לטראמפ אין בעיה להאשים אחרים בדברים שהוא עושה. ונראה שבשביל הבייס שלו אין בעיה לתמוך במועמד שכל משפחתו מעורבת בשלטונו ומערבת עסקים בשלטון, כשהוא תוקף מועמד שהבן שלו יכול להיות מואשם בדבר דומה. לא ישנה אם זה מופרך, לא ישנה שזה לא המקרה, זה ישמש את טראמפ להתנגח בביידן ויכול לשחק אצל הבוחר. טראמפ יגיד לבוחרים: אותי רודפים ואותו נושאים על כפיים. כך שהליך ההדחה שלא הולך להתממש בגלל הרוב הרפובליקני וגם ישרת את הנרטיב של טראמפ. יש מצב שסנטורים רפובליקנים במדינות דמוקרטיות ומתנדנדות גם יצביעו בעד ההדחה. וכדי לצבור אהדה במדינות שלהם ולהיבחר מחדש, הם עלולים לפגוע במאמץ הדמוקרטי להשיג מחדש רוב בסנאט.

טראמפ מושחת, והוא עשה דברים חמורים בהרבה ממה שהדמוקרטים בחרו להתמקד בו, אבל הסוגיה גדולה מכך. הסוגיה היא שההנהגה הדמוקרטית-צנטרליסטית, היא הנהגה שמקבלת גם היא תרומות גדולות מבעלי-הון ותאגידים. זוהי הנהגה שלא לוקחת אחריות על המפלה שהיא הביאה על המפלגה הדמוקרטית תחת אובמה (איבוד בית הנבחרים, הסנאט, רוב בתי המחוקקים המדינתיים והמושלים). התנהגותה מדמה את המפלגה הרפובליקנית המתונה. הנהגה כזו לא מסוגלת למצב אלטרנטיבה משמעותית בתודעה הציבורית. ננסי פולוסי היא לא מחוקקת דגולה ולא אמנית פוליטית. בשנה האחרונה היא אפשרה לממשל טראמפ להשתולל, להעביר תקציבים לא אחראיים, חקיקה מסוכנת ומינויים הזויים בממשל הפדראלי במקום להשתמש ביכולתה לבלום חקיקה. במקביל היא לא קדמה חקיקה שרוב האמריקאים תומכים בה, ולא נאבקה לכוון אש כלפי מנהיג הרוב בסנאט הרפובליקני שבולם את החקיקה שכן עוברת.

רוב מוחלט של האמריקאים בעד ביטוח בריאות ממלכתי, שכר מינימום של 15$ לשעה, הגבלות על נשק, הקלות על הרישום להצבעה או ביטולן. ואת כל אלו אפשר להעביר בבית הנבחרים ואז לתקוף את הסנאט בדרישה לדיון ואישור. אך פלוסי  לא עושה זאת.

ההתמקדות בהליך ההדחה, אינה רדיפה נפשעת. היא פשוט לא הכלי המציאותי למאבק בשלטון המושחת של טראמפ והמפלגה הרפובליקנית. זה משרת את טראמפ והרפובליקנים, בדיוק כמו שאחת הסיבות המרכזיות שביבי הוא ראש ממשלת ישראל כבר כמעט 11 שנים רצופות, נובעת מכך שבמקום להציג את כישלונותיו בכל תחום, מתמקדים בשחיתותו בלבד ומאפשרים לו לטעון שהוא מנהיג מוצלח ונרדף ולא משרת הון כושל ומושחת.

לדמוקרטים בארצות-הברית יש עוד זמן. בית הנבחרים סיים את חלקו בהליך ההדחה. כדאי שיתמקד בהצגת אלטרנטיבה, במדיניות הפנים והחוץ, בבריאות ושכר, באיכות סביבה ושירות ציבורי, פיקוח על נשק, זכות הצבעה, רווחה. אחרת הדמוקרטים עוד יגלו בנובמבר 2020 שטראמפ זוכה בעוד כהונה, ומוקונל ממשיך להנהיג את הרוב בסנאט, ואולי אפילו שהרפובליקנים כובשים מחדש את בית הנבחרים.

Tags: , , , , ,

One Response to “בחירות 2020 – מול טראמפ ונתניהו – להתמקד במחדלים ולא ברדיפה”

  1. יעקב לקס הגיב:

    עיתונם של האוונגליסטים פרסם כתבה שטוענת, כי על טראמפ ללכת.
    התנהגותו הנפשעת מזיקה לחוקה ובלי חוקה לא תיתכן חקיקה יציבה לקידום נושאים שחשובים לאוונגליסטים (הפלות למשל).
    https://www.christianpost.com/voice/convict-trump-the-constitution-is-more-important-than-abortion.html

Leave a Reply