הרפורמה בקנביס – מדיניות שוק חופשי הפוגעת במטופלים

הרפורמה בקנביס היא הסרת הפיקוח הממשלתי על המחיר. היא ביטול ההתחשבות באינטרס של הצרכן. היא תמצית תפיסת השוק החופשי שנועדה לשרת את בעלי המניות בחברות הקנביס למען מיכסום רווחיהם. לא את צרכי המטופלים

מאת: ק. טוכולסקי

הרפורמה בקנביס היא השוק החופשי

בכל הדיונים על הרפורמה בקנביס חסר הנושא המהותי מכולם. הוא חסר כי לא נוח לדבר עליו בעולם שמהלל את השוק החופשי ואת התחרות ובז למעורבות ממשלתית.

הרפורמה בקנביס מדגימה לנו היטב מה קורה כאשר במקום מחיר ממשלתי מפוקח אנחנו מקבלים שוק חופשי פרוע. מחיר ממשלתי מפוקח מגלם בתוכו רווח ליצרן ומחיר הוגן לצרכן. בשוק חופשי פרוע רוב התוצרת הולכת לייצוא למען רווחי עתק ומה שנשאר נמכר במחיר מפולפל לחולים.

הרפורמה בקנביס היא דה רגולציה פרועה. היא מוכיחה מה קורה כשהשוק חופשי מפיקוח וכוחות השוק עושים בו כבשלהם.

הרפורמה בקנביס היא הסרת הפיקוח הממשלתי על המחיר. היא ביטול ההתחשבות באינטרס של הצרכן תמורת הגנה על הרווח המינימאלי של היצרן. היא תמצית תפיסת השוק החופשי וככה היא גם נראית.

כל עוד הרפורמה לא יושמה, יכול היה כל בעל מרשם לקבל כל כמות חודשית של קנביס במחיר קבוע. המחיר הזה לקח בחשבון את ההוצאות של המגדלים, את עלות הגידול של גרם קנביס ואת עלויות הפיתוח, האריזה והשינוע. כך, כשכל בעל היתר שילם 320 ₪ בחודש בעבור הכמות לה היה זכאי לפי מרשם, היה מחיר הוגן לצרכנים שהבטיח גם רווח מסוים וקיום בכבוד למגדלים.

אבל בעולמנו המופלא שבז לפיקוח הממשלתי, היה אפשר רק לנחש לאן יובילו כל הכותרות על זינוק מניות חברות הקנביס והצטרפותם של מנהלים בכירים להנהלות ודירקטוריונים של חברות המגדלים. זה הוביל כמובן ללחץ בלתי פוסק על המדינה לאפשר למכסם רווחים על חשבון המטופלים. וכך נולדה הרפורמה שנועדה לשרת לא את צרכי המטופלים, אלא את בעלי המניות בחברות הקנביס ואת נציגיהם בדירקטוריונים. כך נולדה רפורמה שרוצה לייצא מפה את הקנביס האיכותי, ולמכור אותו בחו"ל. ולאלץ את המטופלים בארץ לקנות חומר פחות טוב ולשלם יותר, הכל בשביל למכסם רווחים.

הקנביס לא שונה מכל תרופה אחרת. האמת, גם הבעלים של "טבע" לא מייצרים תרופות בשביל רווח הוגן ומחיר טוב. אלא שהתרופות שמייצרת "טבע" נמצאות בסל התרופות, והמדינה מתמקחת על מחירם כדי לשלם פחות. לעומת זאת, הקנביס משום מה נותר בחוץ, קרבן לכוחות השוק.

למעשה הרפורמה בקנביס היא התגשמות חזון המדינה הליברטיאנית של הימין פה. הגיע הזמן שנפנים כולנו שמה שאנחנו רואים בתחום של הקנביס יהיה גורלה של כל תרופה וכל מוצר שהפיקוח עליהם יוסר והאחריות עליהן תועבר לשוק הפרטי. מחיר הולך ועולה בעבור מוצר שאיכותו יורדת.

השוק החופשי פוגע במטופלי הקנביס בדיוק כמו ששוק הביטוח הרפואי הפרטי בארצות-הברית הורג פשוטו כמשמעו את האמריקאים. הרפורמה היא לא טעות, היא המדיניות, המדיניות של השוק החופשי, של הסרת הפיקוח וההסדרה, של הג'ונגל הפרוע שמקדש מיכסום רווחים בכל מחיר.

מה שצריך לעשות לגבי הקנביס זה להכניס אותו לסל התרופות. כמו כן לקבוע מכסות יצור ליצרנים במסגרתם הם יהיו מחויבים לדאוג קודם כל לצרכי המטופלים בארץ במחיר מפוקח (שיגן על רווח מינימלי מוסכם). ונוסף על כך לקבוע במכסות של זנים הנדרשים למטופלים בארץ ורק את העודפים לאפשרלייצא לחו"ל (או אם תהיה לגליזציה למכור בשוק החופשי).

בתוך הטרוף של העיסוק בקנביס בשנים האחרונות, עושה התקשורת הכל כדי להסתיר מאתנו את העובדה שהדה רגולציה של הרפורמה היא מקור הבעיה. השוק החופשי הפרוע הפך מטופלים בתרופה לאנשים שמשלמים יותר ומקבלים פחות בכמות ובאיכות של הטיפול הנדרש. וזאת רק בשביל שחברות בורסאיות יוכלו לדווח על רווחים מפולפלים.

ככה הקפיטליזם עובד, כך עובד השוק החופשי. כך לקחו מודל שהבטיח רווח למגדלים ומזור למטופלים וזרקו אותו לפח לטובת ניפוח הכנסות של בעלי מניות על חשבונם של המטופלים.

ברוכים הבאים לשוק החופשי. שוק חופשי למכור לחו"ל תוצרת מקומית איכותית על חשבון הצרכן (המטופל הרפואי) המקומי.

במקביל מדינת ישראל גם מייצאת את הגז הרחק מפה, לא מאחר שהיא עוברת מחר לאנרגיה מתחדשת, אלא כדי לאפשר לתאגידים להרוויח יותר בזמן שהם שודדים אותנו. כך מתנהל השוק החופשי ללא כחל וסרק.  ושלא יעבדו עליכם.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply