חופש הביטוי בסכנה – ניסיון לצנזורה והשתקה בכתבות "הטלביזיה החברתית"

 מפעילת הערוץ הקהילתי לא מוכנה לשדר שתי כתבות של "הטלוויזיה החברתית", מועצת הכבלים והלוויין יושבת על הגדר ומתחמקת מאמירה ברורה. שוקי טאוסיג ב"העין השביעית"

מנכ"ל "נתיב תקשורת", הזכיין של הערוץ הקהילתי (98 בכבלים ובלוויין), החליט לצנזר כתבות של הטלוויזיה החברתית. זו לא הפעם הראשונה שהערוץ לוקח על עצמו החלטות שאינן בסמכותו הנוגעות לחופש הביטוי. המועצה לשידורי כבלים ולוויין שאליה הועברה הסוגיה לפני שבועיים – מתמהמהת לפסוק ולהורות לערוץ 98 לשדר את הכתבות. המשיכו לקרוא בנושא בכתבה של העין השביעית אותה כתב שוקי טאוסיג.
המגזינים המצונזרים זמינים כמובן באתר החברתית בקישור זה. מגזינים מס' 37-38

סרבנות הרגולטור

מפעילת הערוץ הקהילתי לא מוכנה לשדר שתי כתבות של "הטלוויזיה החברתית", מועצת הכבלים והלוויין יושבת על הגדר ומתחמקת מאמירה ברורה

מאת: שוקי טאוסיג

האם מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת מטעם המדינה על השידורים ב"הוט" ו"יס", היא גם בעלת סמכויות עריכה על התכנים המשודרים בערוצים עליהם היא מפקחת? בעבר כבר ניתנה תשובה שלילית חד-משמעית לשאלה זו: "אנחנו לא קומיסר", ענה ב-2009 ניצן חן, יו"ר המועצה דאז, בתגובה לפניית כתב "העין השביעית" אורן פרסיקו. כעת נדרשת המועצה לעניין שוב, אך הפעם, מתברר, כלל לא פשוט לקבל תשובה.

עילת הפנייה אז היתה ניסיון למנוע שידור כתבה של "הטלוויזיה החברתית" בערוץ הקהילתי, המשודר בכבלים ובלוויין. מנהל חברת "מכאן טלוויזיה קהילתית", שהפעילה אז את הערוץ הקהילתי, לא הסכים לשדר כתבה שנראו בה חיילים מכים פלסטינים אלא אם כן פניהם יטושטשו. אהוד שם-טוב, מנהל "הטלוויזיה החברתית", גוף תקשורת עצמאי המפיק תכני וידיאו, סירב לדרישה ודורון כהן, מנכ"ל "מכאן", העביר את הסוגייה למועצת הכבלים והלוויין, הרגולטור המפקח בין השאר על הערוץ הקהילתי, המשודר היום בערוץ 98.

במועצה, כאמור, כלל לא הבינו את מהות הפנייה. לא רק היו"ר, גם היועץ המשפטי של המועצה הסביר כי מצידה אין כל מניעה משידור המגזין. הצנזורה הצבאית, שנדרשה גם היא לעניין, מסרה כי אישרה את הכתבה מלכתחילה. אם מנכ"ל הערוץ הקהילתי החליט לפסול תוכן לשידור על דעת עצמו, בלי שתהיה לכך הצדקה חוקית, אמר אז יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, "הוא יתקן את זה". משום שאם הרגולטור אינו קומיסר, גם החברה המפעילה אינה כזו.

להמשך קריאה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply