postpass act=ul view postpass עבודה שחורה »  בחירות 2020 – יש תקווה לשינוי, אך צריכים להיות ריאליסטים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

 בחירות 2020 – יש תקווה לשינוי, אך צריכים להיות ריאליסטים

נושאים כלכלת בית, פוליטי, תקשורת ב 15.12.19 1:06

כדי להבין את מה שהולך לקרות פה צריך להסתכל על מה שקורה בעולם. גם צריך לעקוב אחר המטרות אליהן יכוונו מעצבי התודעה את הבוחר. ניתוח המצב ומודעות למיצוב השמאל בציבור יכולים לסייע גם הם בהתמודדות בבחירות הקרבות

מאת: ק. טוכולסקי

 כדי להבין את מה שהולך לקרות פה צריך להסתכל על מה קורה עולם

ממשלת צרפת מנסה להתניע את הכלכלה באמצעות קיצוצים להמונים במקום לקחת ממי שיש לו.
ממשלת ארצות-הברית כבר עשתה זאת. הכלכלה האמריקאית מציגה נתוני שיא בבורסה. אבל בשביל האנשים שלא נמנים על האלפיון העליון אין שום שיפור במצב. האבטלה בשפל, אבל עבודה לא מוציאה מעוני. על המציאות הזו לא מדברים, התקשורת לא תעשה זאת.

נשיא ארצות-הברית נשא נאום אנטישמי בפני קהל יהודי אוהד והתקשורת לא התעמקה. התקשורת גם לא התעמקה בחניכת פסל של חברת פרלמנט בריטי אנטישמית משנות השלושים בנוכחות בוריס ג'ונסון. לעומת זאת, את עלילת הדם השקרית על ג'רמי קורביין העיתונות העולמית לא חדלה להפיץ.  כי התקשורת המיינסטרימית, ערוצי הטלוויזיה והרדיו, חינמונים והעיתונים הגדולים נמצאים בידי ההון, בשליטת ההון ולמען ההון. בפוליטיקה הייתה אמירה שאי אפשר לשקר לכולם כל הזמן, אבל כשהאמירה הזו נאמרה, הייתה עוד תקשורת עצמאית וחוקרת. היום אין. בדיוק כמו שהמנגנונים הדתיים היו אמצעי של שליטה חינוך ודיכוי באמצעות רמייה בעידן האמונה, כך התקשורת משמשת מנגנון של  שליטה, חינוך ודיכוי בעידן תקשורת ההמונים. מוחנו נשטף מכל מכשיר שאנחנו נושאים בכיסים כבר לא צריך קתדרלות.

פתחתי את עיתוני השבת וקראתי רק הבלים: בחסד אנחנו הולכים לעוד בחירות. עוד הזדמנות לתקן בהצבעה את הצבעות ההבל של שתי מערכות הבחירות האחרונות. הזדמנות לתקן את הטעות של הכנסת שבה רוב מוחלט של 80% ומעלה לימין. אבל בכל העיתונים רק מדבררים את המסר של השלטון: "אוי שוב בחירות". כל כלי התקשורת מוכרים את הנרטיב שנועד להמאיס על העם את הדמוקרטיה, לגרום לאנשים לא ללכת להצביע, להאמין שלהצבעה שלהם אין משמעות. כל העיתונים משווקים את אותו הנרטיב כי בתכלס אין באמת הבדל משמעותי ביניהם: כולם שייכים לבעלי-הון.

זה לא מספיק שאנחנו מודעים לכך. רוב הציבור אינו מודע. ואם יש דבר שניתן ללמוד מהמפלה של הלייבור בבריטניה. אחרי שהמפלגה יצאה לבחירות עם מסר סוציאליסטי לוחמני, רציני ומפורט בלי לשתף פעולה עם הספינים של הימין והתקשורת, היא התרסקה בצורה כואבת. צריך להבין שאלטרנטיבה ראויה לבד, זה לא מספיק. שיקוף האלטרנטיבה בתקשורת הוגנת יכול היה לסייע להצלחת הלייבור.אך זה לא מצב התקשורת גם בבריטניה.

הציבור הולעט במשך שנות הצנע בטענה השקרית שמצבו רע. לא בגלל קיצוצים במדינת הרווחה במקביל להטבות מס מפליגות לבעלי-הון, אלא בגלל שרברבים מפולין שבאו לגנוב את מקומות העבודה. הימין, שמדיניותו כשלה, הלך בכל הכוח על גזענות על שנאת הזר וזה הצליח. גם במקומות שמדיניות הלייבור הייתה התקווה היחידה, שנאת האחר והזר הייתה חזקה מהתקווה לשיפור והשמרנים ניצחו.

במערכת הבחירות המתרגשת ובאה עלינו בישראל, מפלגות הימין הכלכלי והמדיני יציגו עצמן כאפשרות היחידה לאלטרנטיבה עם ממשלת ימין-מרכז עם הערבים. והימין-מרכז (כחול-לבן) ימשיך להתעסק בחסינות של ביבי. אף אחד לא ידבר על מצבה הקשה של המדינה אחרי 11 שנות שוד תחת שלטון הימין.

צריך לקחת בחשבון שגם אם יקרה הנס והשמאל הציוני יתאחד כמו השמאל הערבי ושתי המפלגות יציגו אלטרנטיבות טובות למצב במדינה, רוב הבוחרים, המנווטים בידי תקשורת ההמונים, ינהרו שוב להצביע למפלגות שיפגעו באינטרסים שלהם. עובד ישראלי שיצביע נגד האינטרס שלו בבחירות האלה יישא בתוצאות מיד לאחריהן.

כמו כל בחירות, יש גם באלו תקווה.תקווה לשינוי. אבל אנחנו צריכים להיות ריאליסטים לגבי מה שקורה פה. בבחירות 2019 מועד ב הצליח גוש השמאל לגרד 4 מנדטים מעל למה שהוא קיבל במועד א, ועלה מ-20 ל-24 בעיקר בגלל התעוררות הבוחרים הערבים שיצאו להצביע.

כדי להמשיך ולגדול צריך להיות מודעים לאיזו מטרה מעצבי התודעה יכוונו את הבוחר – הצבעה ל"כחול לבן" וימינה. צריך מודעות לכך שאנחנו יוצאים לבחירות עם יד קשורה מאחורי הגב: אין שום תקווה לסיקור הוגן ואפילו לא לסיקור יחסי. זאת בשעה שהימין מקבל עודף סיקור בכל כלי-התקשורת. מפלגות השמאל מתמודדות בבחירות במצב בו התקשורת לא רוצה שהן יצליחו. הרי התקשורת היא חלק ממנגנון שלטון ההון.

פשוט זה לא הולך להיות, מודעות לכך היא ההתחלה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. לוני :

  מנהיג הלייבור היחיד ב 40(!) השנים האחרונות שהצליח לנצח בבחירות הכלליות בבריטניה הוא טוני בלייר והוא הצליח מסיבה אחת ויחידה – התנתקות מכל הקשר לסוציאליזם תוך יצירת מה שקרוי ניו לייבור – מעין גרסת לייבור למפלגת מרכז.
  מנהיג הלייבור האחרון שהביא תוצאה מחפירה דומה בעליבותה לקורבין הוא מייקל פוט שרץ על מצע אולטרא-סוציאליסטי דומה לזה של קורבין, בתחילת שנות ה-80.
  מי שלא לומד מההיסטוריה סופו לחזור שוב ושוב על שגיאותיו.
  הטהרנות שפשתה בהרבה מפלגות שמאל בעולם מביאה כלייה על השמאל עצמו.

 2. ק. טוכולסקי :

  זאת לא טהרנות
  זה להיות שמאל והסיבה שהלייבור לא מצליח להתאושש ולא הוא לבדו, כל מפלגת שמאל מרכז שחטאה ב"דרך השלישית" היא בגלל שהיא עשתה כך וזה כולל את העובדה בארץ.
  הבוחרים נטשו והם לא יחזרו מהר.

 3. לוני :

  טוכולסקי,
  כל קשר בין מה שרשמת למציאות בפועל מקרי בהחלט.
  הלייבור הפסיד מערכת בחירות אחת אחרי השנייה עוד לפני שבכלל הייתה "דרך שלישית".
  חדל להפסיד כאשר בלייר והסנטריזם המתון הגיעו, וחזר להפסיד אחרי מייד אחורי לכתו וחזרה של הקו האולטרא-סוציאליסטי למצע הלייבור.
  הגישה שלך היא המתנה הגדולה ביותר לימין השמרני. זה מבטיח עוד שנים רבות של שלטון הימין.

 4. ק. טוכולסקי :

  הדרך השלישית ניצחה בשביל השמאל-מרכז בארצות הברית, בבריטניה והבגרמניה אחרי שנים של שמרנות, גם בצרפת, ובכל מקום אחרי תקופת מה של אופוריה זה נגמר במשבר אדיר ומפלות לרוב.
  אין שום צורך במשרתי הון משמאל לימין
  בספרד ופורטוגל למשל, השמאל חזר בתור שמאל וזה יקרה בעוד מקומות בהמשך.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  Labour has no hope of rebuilding unless it breaks the cold grip of the hard left

  מאמר מהיום מהגרדיאן (להזכיר, לא כלי תקשורת של ה"הון" אלא עיתון עם אוריינטציה אולטרא-שמאלנית בממלכה):

  Labour has no hope of rebuilding unless it breaks the cold grip of the hard left

  https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/dec/22/labour-has-no-hope-of-rebuilding-unless-it-breaks-cold-grip-of-the-hard-left

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.