אם היינו בוחרים נכון, הדמוקרטיה שלנו הייתה נראית אחרת

בחרנו בצורה לא מושכלת בבחירות האחרונות. כמו שבחרנו אין אלטרנטיבה. כשלא יהיו מספיק שוטרים, כבאים, אחים, רופאות, עובדים סוציאליים, מורות,פקחים  כדי לדאוג למה שאנחנו צריכים, נוכל להאשים רק את עצמנו

מאת: ק. טוכולסקי

 לבחירה לא מושכלת תמיד יש מחיר

אם היינו בוחרים בצורה נורמאלית, אז לא היינו מקבלים במליאת הכנסת השבוע, בדיון על מצב בתי- החולים הגריאטריים, סגן שר שכבר שנים ארוכות אחראי על ענייני הבריאות ומספר לנו שעם קצת מזל עוד מעט נתקן. אם היינו בוחרים נורמאלי היה לנו שר בריאות שמודיע על הטלת מס סיעוד ממלכתי בתוספת למס ביטוח בריאות ממלכתי ועל צביעת 2% ממס החברות כמס מקביל לטובת מערכת-הבריאות. אבל לא בחרנו נכון ואם וכאשר נזדקק לשירותי מערכת-הבריאות או הסיעוד נגלה עד כמה מצבן גרוע.

אם היינו בוחרים בשכל, לא הינו שומעים היום שוב במליאה את ראש-הממשלה הכושל בתולדות תקומת ישראל, מספר לנו על עוד חיסול ממוקד, שלא יוביל לשום דבר ושנעשה בעיתוי הנוכחי רק כדי לסייע לו להציל עצמו ממשפט על שחיתותו. אבל לא בחרנו נכון ולכן אין לנו ראש-ממשלה שיושיט יד לחמאס בעזה להסדר ולא רק לשוחד. כך אנו דנו את עצמנו במו הצבעתנו לעוד שנים של סבב דמים מיותר.

אם היינו בוחרים בשכל, היה לנו שר איכות סביבה שמגן על הסביבה ולא שר הגנת סביבה שמגן על האינטרסים של התורמים שלו. אבל לא בחרנו נכון ולכן גם כעת לא תצטרף ישראל למשפחת העמים והמדינות השפויים שנוטעים עצים ואוסרים על פלסטיק, שעוברים לאנרגיה מתחדשת וירוקה ונוטשים את זיהום האדמה, המים והאוויר.

אם היינו בוחרים נכון, היה לנו שר חינוך שמתעניין בחינוך והשכלה ולא שר חינוך שמתעניין בהדתה, הסטת משאבים והסתה. אבל לא בחרנו נכון. אז מה לנו כי נלין?
אם היינו בוחרים נכון ,היה לנו שר ביטחון שדואג חיילים ולמדינה לא לבעלי הון וקומץ משיחיים הזויים. אבל בחרנו כמו שבחרנו וזה מה שנהיה.

ולמה אני מטיח בעצמנו את כל זה? כי תכלס כמו שבחרנו גם אין באמת אלטרנטיבה. ראש ממשלתנו הוא מושחת וכושל ומי שמתיימר לרצות להחליפו רוצה לשבת אתו בממשלה כאילו הוא רק צריך לשפר את המדינה שלנו קמעה ולא לתקן תיקון גדול של מדינה חרבה.

אבל בשיא הרצינות, אם זה לא היה ברור בכמעט חודשיים שעברו מהבחירות. בחרנו בצורה ילדותית. בחרנו בסיסמאות ריקות או באידיאולוגיה פשיסטית פרועה וככה זה גם נראה.  יש לנו בכנסת  80% גוונים שונים ומשונים של ימין ו-20% בקושי של שמאל. התקווה שלנו היא שמפלגות המרכז ימין תיאותנה להקים ממשלה לאומנית משרתת הון בתמיכת השמאל כדי למנוע ממשלה עוד יותר לאומנית ועוד יותר משרתת הון של הימין עם הימין הקיצוני. וכל זה לא קרה כי כך גזר הגורל, כל זה קרה כי הבוחר הלך והצביע בעיוורון מוחלט. כי בקלפי רוב מוחלט של אזרחי ישראל בחרו בין משרתי הון כאילו הם אלטרנטיבות. כאילו יאיר לפיד, איווט ליברמן ובוגי יעלון הם תקווה למשהו. כאילו בני גנץ מסוגל להגיד שהדרך הנוכחית של מצור על עזה, חיסולים ממוקדים והצהרות אין פרטנר, תוך שאנו משלמים שוחד לחמאס בשביל שקט יחסי, הוא אלטרנטיבה מהותית.

אז תתכוננו. הקופה ריקה ומשרתי ההון במפלגות מ"כחול לבן" וימינה ידאגו שמי שימלא את הבור שיצר השוד של 700 מיליארד ₪  מהציבור בעשור האחרון יהיו ה-99%. כשתשכבו במסדרון של בית חולים. כשתחכו 3 חודשים לרופא מומחה. כשהילדים שלכם ילמדו בכיתות מפוצצות. כשלא יהיו מספיק שוטרים/כבאים/אחים/רופאות/עובדים סוציאליים/מורות/פקחים כדי לדאוג למה שאנחנו צריכים, נוכל להאשים רק את עצמנו. אין ספק בדמוקרטיה מותר לבחור כמו אידיוטים, רק שצריך לשלם את המחיר.

Tags: , , , , , ,

5 Responses to “אם היינו בוחרים נכון, הדמוקרטיה שלנו הייתה נראית אחרת”

 1. דן הגיב:

  טוכולסקי,
  רוב הציבור אינו מעוניין במה שאתה מוכר.
  יש לקוות שמביבי נצליח להיפטר במוקדם או במאוחר, נקווה שמוקדם.
  אבל גם מי שהצביע לגנץ לא הצביע עבור מהפכה סוציאליסטית במדינה.
  כפי שראינו כבר בשתי מערכות בחירות רצופות, האלקטורט של השמאל הכלכלי הלא פלסטיני במדינה מגרד 10 מנדטים ביום טוב.
  וזה לא הולך להשתנות במערכת הבחירות הקרובה שנראה שתבוא עלינו שוב.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  האלקטורט השמאלי עומד על 24 מנדטים וזה 20%. כפול ממה שאמרת ועדיין מעט.
  הפוטנציאל גבוה בהרבה, אני שואף למצות פוטנציאל.

 3. דן הגיב:

  אנחנו כבר לא בשנות ה 50-60. יש אותה כמיהה לסוציאליזם בקרב הציבור הערבי כמו בציבור היהודי.
  כך שכריכת כל 13 המנדטים של המשותפת תחת אלקטורט הסוצאיליזם די הזוייה ולמען האמת אפילו גזענית.
  לגבי ה"פוטנציאל", נו שויין.

 4. נכון, אין כמיהה הגיב:

  שחיים בשנות ה90 מנותקים מהצעירים ואומרים שאנחנו רק "לא מחונכים מספיק".
  ושום מילה על זה שפעם לחסוך לדירה היה אפשר ב10 שנים . היום גם ב3 משרות תוך 50 שנה לא תחסוך ותמות לפני זה עוד מסרטן בגלל הפלואוריד שליצמן שם לנו במים.

  אותם סרוחים ימותו אבל עד שהם ימותו אנחנו נאלץ לשלם מיסים 99% מההכנסה שלנו ולמות בעצמנו מסרטן.

  אבל מה שבטוח הצעירים הם לא אלה שמצביעים ליכוד. ממש לא

 5. אנדרי הגיב:

  היום בגרמניה מסתמן ניצחון לשמאל בפריימריז של ה SPD.

  סנדרס מוביל בארצות הברית תנועה כפי שהוא אוהב לכנות "unprecedented" והיא אכן כזאת, לוקח את כל המפלגה הדמוקרטית (שהיא אחת מהארגונים הניאו-ליברלים והאימפרילסטים הגדולים בעולם) שמאלה ונלחם בשחיתות.

  בדנמרק הוקמה קואליציית שמאל השנה.

  קורבין ומקדונלד כאמור מייצגים את בלוק השמאל של הלייבור.

  חשוב לזכור שצעירים פתוחים הרבה יותר למפלגות השמאל בכל מדינה.

  כלומר יש הרבה על מה להילחם.

Leave a Reply