חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לעצור מרוץ חימוש – יש חלופה לניפוח תקציב הביטחון

נושאים כלכלת בית, מדיני-בטחוני ב 3.11.19 0:34

שוב מבקשים להגדיל את תקציב הביטחון. כך תאגידי הנשק ימשיכו לבלוע את ההון הציבורי, שהיה יכול לבנות פה מדינה טובה יותר

מאת: ק. טוכולסקי

 להפסיק לחרחר מלחמות החלופה האמיתית לניפוח של תקציב הביטחון

שוב מבקשים להגדיל את תקציב הביטחון. שוב מספרים לנו על איומים שונים ומשונים. כמו בפרק האחרון של הסדרה ההיסטורית לילדים "היה היה", שוב אנשים שלא באמת אכפת להם מהבעיות של הציבור ושל המדינה מבקשים להאיץ מרוץ חימוש. במסגרת מרוץ חימוש לנו יהיו לרגע טילים וכלים טובים יותר מאשר לצד השני, ואז גם הוא יתחזק. וכך כולנו נרוץ אחרי הזנב של עצמנו, בזמן שתאגידי הנשק ימשיכו לבלוע את ההון הציבורי, שהיה יכול לבנות פה מדינה טובה יותר. אנחנו לא צריכים טילים יותר מתוחכמים או טילים נגד טילים יותר יעילים, אנחנו צריכים מנהיגות שלא מפחדת לעשות שלום ולהפסיק לחשוב שנבוט גדול יותר הוא הפתרון.

עכשיו ראש הממשלה היוצא מספר לנו שבמשמרת שלו, אחרי כל ניפוחי התקציב וכל הרהב, האיראנים לא רק יושבים על הגדר שלנו מראש הנקרה ועד חמת גדר, אלא שיש להם טילים שמכוונים לישראל מכל כיוון, מצפון ממזרח ומדרום. אז נניח שהאיראנים הבינו שאם ארצות-הברית וישראל יכולות לירות עליה מכל כיוון (פרויקט הצוללות המושחת נועד לא רק להבטיח שלמונים למקורבים אלא גם את היכולת הזו) והחליטה שגם היא צריכה לאיים בשביל המאזן, גם אם זה נכון, אנחנו כבר יודעים שזה לא יעבוד. לתת לביבי ולאנשים שהיו בכירי מערכת הביטחון וחברי הקבינט להמשיך לעשות עוד מה"אותו דבר" לא יוביל לשום פתרון.

המדינה הפכה תוך עשור לבת ערובה של החמאס בדרום והחיזבאללה בצפון. היא הוציאה את כספי תקציב הביטחון שלה על צעצועים יקרים שלא מכריעים מלחמות והזניחה במקביל את מערך המילואים שלה, את הימ"חים שלה, את אימוני וציוד חייליה בסדיר ובמילואים, ואת מוכנותה למלחמה אמיתית אם תפרוץ. מוזמנים לקרוא את דוח בריק הגלוי ולחשוב על כל מה שהסתירו. אחרי עשור אבוד, אין לנו יכולת להמשיך ככה ושום מערכת חדשה של טילי שיוט בחלל או קרני לייזר להגנה מפני תקיפות טילים לא תשנה את המצב.

מה שיכול לשנות את המצב זה ממשלה שלא תחרחר מלחמות שהיא יודעת שאין לה שום סיכוי לצאת מהן עם השג. מה שדרוש זה ראש ממשלה שלא רואה בחיילים שלו משהו שאפשר לבזבז בשל רהב ולצרכים פוליטיים. קודם כל צריך לעצור את מרוץ החימוש ולהושיט יד לשלום לכל השכונה. אין לנו באמת סכסוך עם חיזבאללה ואיראן. ואם נתמודד באומץ עם המחיר שנדרש לשלם כדי לסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני העומד בבסיס הסכסוך הישראלי-ערבי והישראלי-מוסלמי, לא נזדקק לצבא ענק ויקר כל כך.

הימין משקר לנו כבר שנים שאפשר להמשיך את הכיבוש, אבל זה לא נכון. המחיר של הכיבוש איום לא רק בעלויות על מערכת הביטחון. סיום הסכסוך יאפשר להפסיק את מרוץ החימוש במזרח התיכון ולבטל את הסיכון של הידרדרות למלחמה במצב של חימוש מוטרף. הגיע הזמן שתאגידי הנשק בארצות-הברית ורוסיה יפסיקו להיות המרוויחות היחידות מהמצב ויעברו להפסדים. הגיע הזמן להתקדם לשלום של אמיצים במקום לחיות תחת מנהיגים מוגי-לב ומשרתי-הון שממשיכים את הסכסוך כדי למסך מעינינו את המציאות.

הצבא הקונבנציונלי הוזנח בשנים האחרונות. זאת כיוון שאי אפשר לגזור קופון שמן של שוחד ממיגון נגמשים בתע"ש. כל עוד צבא קונבנציונלי נחוץ, צריך להשקיע יותר במה שמנצח מלחמה או לפחות מונע תבוסה. זאת למקרה שחס וחלילה לא נצליח להשיב את הגלגל לאחור ולהימנע ממלחמה. במקום לקנות צוללות מיותרות כי תאגידים זרים משלמים שוחד למקורבים של ממשלות, צריך להשקיע ביחידות הלוחמות, שלא מצוידות כמו שצריך ולא מתאמנות כמו שצריך. במקום לייצא נשק ישראלי לכל גורם מפוקפק בחו"ל, התעשיות הביטחוניות צריכות לצייד את הצבא כל עוד צריך אותו. מערך המילואים צריך להתאמן, בימ"חים צריך נגדים, תחמושת וציוד.

בד בבד יש לבצע הורדת הילוך במרוץ החימוש והפחתת האיבה.

במלאות עשור לשלטונו של ביבי, ישראל השדודה, המפולגת והמקוטבת, אינה מוכנה בין השאר לא למלחמה ולא לעוד העמסה של מערכות הגנה/התקפה יקרות תוצרת חוץ על התקציב. מדינת ישראל צריכה שלטון שיושיט יד לשלום, יתפכח מחלום הכיבוש, ישקם את הצבא כחלק משיקום המדינה. ויעשה זאת תוך כדי הפחתת תקציב הביטחון שמנופח לצורך שטויות. יש לתקנו באופן משמעותי לצורך הפיכת מערכת הביטחון שלנו ליעילה במתן מענים לצרכים אפשריים אמיתיים, אם חס וחלילה יהיה צורך בכך. גם בתחום הצבאי-ביטחוני-מדיני, היה לנו עשור אבוד של מנהיגות מושחת וכושלת.

בסרטון כתבה על תעשיית הנשק הישראלית ששודרה בטלביזיה החברתית ב-1.5.19

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.