כטראמפ – כן נתניהו

 יש דמיון רב בהתנהלותם של טראמפ ונתניהו. טראמפ מנסה לרתום את מלוא המשאבים של הממשל הפדראלי כדי לעזור לאינטרסים הפרטיים שלו, כך נתניהו במאמציו למנוע כתבי אישום נגדו

מאת: אמנון פורטוגלי

חברי ועדות בית הנבחרים בארה"ב עוסקים עכשיו בחקירה לקראת הליכים להדחת טראמפ בפרשת שיחתו עם נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, בחודש יולי האחרון. בבסיס חקירת ההדחה עומדת בקשתו/דרישתו של טראמפ מנשיא אוקראינה זלנסקי – בזמן שארצות הברית עיכבה כ- 400 מיליון דולר של סיוע לאוקראינה – לעשות טובה “a favor” בצורת חקירה של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר, כמפורט בתמליל של שיחה ב -25 ביולי בין שני המנהיגים, ששוחרר לפרסום על ידי הבית הלבן בלחץ ציבורי.

שני מזכירי הממשלה. ראש הסגל של הבית הלבן. דיפלומטים מקצועיים. פרקליטו האישי של הנשיא טראמפ, כולם מעורבים בפרשה, ובמרכז חקירת ההדחה נמצא הנשיא עצמו. במהלך שבועיים של עדות בדלתיים סגורות, התגלה דיוקן ברור של נשיא המתזמר באופן אישי את המאמץ ללחוץ על ממשלה זרה לחפור בוץ על יריב פוליטי פוטנציאלי בבחירות הבאות ב- 2020, ולרתום את מלוא המשאבים של הביורוקרטיה הפדרלית כדי לעזור במאמץ זה.

בניגוד להכחשות שבאו במשך השבועות האחרונים מהנשיא ואלו המגינים עליו, מבהיר גוף ראיות שהולך וגדל כי טראמפ עצמו הוא שדחף שוב ושוב את ממשלתו ומדינה זרה להתערב בעניינים פוליטיים פנימיים של ארה"ב, תוך שהוא מגייס ומסבך מספר גדל והולך של פקידי ממשל בדרך שגרמה יותר ויותר לאי נוחות אצל חלק מחברי הצוות שלו.

גל העדים משקף את הסכנה ההולכת וגוברת שעוטפת ומסבכת את טראמפ בחקירה המתפתחת. חקירה שהוא וכמה עוזרים בכירים שלו ניסו לחסום בכך שסירבו לעמוד בזימון של הקונגרס. לא רק שמספר הולך וגדל של פקידים ועובדים ותיקים בוחרים להציג ראיות מזיקות, הנרטיב שהם מציגים מעיד על הפרות אפשריות של החוק, כולל איסורים על קבלת עזרה בקמפיין בחירות מגורם זר, המחזקים את הטיעונים להדחה.

אם כל זה נראה לנו בישראל מוכר, יש לזה סיבות טובות.  צריך רק להחליף את המילה 'טראמפ' ב'נתניהו', כדי לקבל פרשות דומות להפליא.

כמו טראמפ שעשה מיקור החוץ של מדיניות ארה"ב כלפי אוקראינה לעורך דינו האישי ג'וליאני.  כך נתניהו עם עו"ד מולכו שהיה שליחו המיוחד לעניינים מדיניים, שר החוץ הפרטי, שליח הסוד, איש הסתרים ומי שניהל מטעמו של נתניהו משאים ומתנים חשאיים בנושאים שונים, בעיקר מול ארה"ב, הפלסטינים, הטורקים, והמצרים .[1] וכך גם עם דוד שמרון, הקונסיליירי האישי של נתניהו וככל הנראה מי שיודע על מהלכי נתניהו בפרשת הצוללות.

לפי מייל מעו"ד אחז בן-ארי היועץ המשפטי של משרד הבטחון למנכ"ל המשרד , דן הראל: "התקשר אליי עו"ד דוד שימרון המייצג את קונסורציום טיסנקרופ, וביקש לדעת האם אנחנו עוצרים את הליכי המכרז על מנת לשאת ולתת עם לקוחותיו, כפי שנתבקשנו על ידי ראש הממשלה" .[2]

כמו טראמפ שהעביר את האחריות על המדיניות כלפי אוקראינה מהמומחים במועצה לביטחון לאומי ובמחלקת המדינה, והעבירה אותה לאנשי שלומו במערכת. כך נתניהו החליט על אישור העברת הצוללות למצרים בלי לידע את שר הבטחון והרמטכ"ל. "לא עדכנתי אף אחד כי זה סוד שיודע אותו היועץ המשפטי והצוות הקרוב שלו. מי שעוד יודע זה כמובן היועצים לביטחון לאומי יעקב עמידרור ונגל. שר ביטחון דאז לא אמור לדעת את הזה". [3]   היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט סתר את גרסת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי לא נחשף לנתון סודי הקשור למכירת הצוללות למצרים. [4]

טראמפ מינה את וויליאם באר ליועץ המשפטי לממשלה במקום ג'ף סשנס שסרב לשתף פעולה עם טראמפ נגד חקירת היועץ המיוחד רוברט מולר.  באר מיהר להודיע, תוך שהוא מעוות את ממצאי חקירת מולר, שלא היה שום דבר בחקירה של מולר וטראמפ לא קשור.

נתניהו מינה את אביחי מנדלבליט ליועץ המשפטי לממשלה, והוא מיהר לנקות את נתניהו מכל מעורבות בפרשת הצוללות.

פול מנפורט, מי שכיהן כיו"ר קמפיין הבחירות של טרמאפ, בשנת 2016, נידון ל-73 חודשי מאסר בגין שני אישומים, בהם קשירת קשר נגד ארה"ב וניסיון להדיח שני עדים אפשריים בחקירה בעניינו.

ארי הרו היה ראש הסגל במשרד ראש הממשלה, ומנהל לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפברואר 2017 הודיעה המשטרה כי התגבשה נגדו תשתית ראייתית לשוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע והלבנת הון. באוגוסט 2017 חתם על הסכם עד מדינה.

שלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר ואיש סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הפך לעד מדינה ומסר עדות מפורטת על הקשרים של ראש הממשלה עם שאול אלוביץ', והפעילות במשרד התקשורת לטובת חברת בזק.

מייקל כהן היה עורך הדין של דונלד טראמפ.  מאז אפריל 2018 הוא היה תחת חקירה פלילית של התביעה הפדרלית על מגוון נושאים, בהם הונאת בנק ומס, הונאת תקשורת והפרת חוקי מימון בחירות. באוגוסט 2018  חתם כהן על עסקת טיעון, והודה ב-8 עבירות פדרליות, חלקן, בהוראת המועמד טראמפ. בדצמבר 2018 נידון כהן ל3- שנות מאסר בפועל.

דוד שמרון, עורך הדין של ראש הממשלה נתניהו בן דודו, ואיש סודו, נחקר מספר פעמים בפרשת הצוללות, ושוחרר למעצר בית.

 

בדומה לטראמפ הלוחץ על אוקראינה לחקור אחרי ג'ו ביידן ובנו,  כך נתניהו מאשים את גנץ שהאיראנים סוחטים אותו.  וכמו שטראמפ טען על המיילים של הילארי קלינטון, כך נתניהו עם סיפור הטלפון של בני גנץ.

וכמו שטראמפ מסרב לתת את הצהרת המס שלו, כך נתניהו מסרב לתת פירוט של הוצאות, יומן, פגישות וכו'.

טראמפ מנסה לרתום את מלוא המשאבים של הממשל הפדרלי כדי לעזור לאינטרסים הפרטיים שלו, כך נתניהו במאמציו למנוע כתבי אישום נגדו. וכמו שטראמפ משתמש בארה"ב לקדם את העסקים שלו, נתניהו מתערב להכניס את טיסנקרופ כספקית הצוללות ללא מכרז כשיש לו אינטרס בכך.

כמו הטענות החוזרות ונשנות של טראמפ כי מעשיו היו כשרים וחוקיים, וכי הוא לא עשה שום דבר רע. כך נתניהו במנטרה שלו  "לא יהיה כלום כי אין כלום" [5]

כמו שטראמפ מסית נגד התקשורת ומנהל קמפיין של שנאה, כך נתניהו מסית נגד התקשורת ומנהל קמפיין של שנאה.

אפשר להמשיך, אך זה נראה בברור. את שניהם, טראמפ ונתניהו צריך לזרוק לפח האשפה של ההיסטוריה.

[1]  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5039394,00.html

[2]  https://www.themarker.com/news/1.3130412

[3]  https://www.youtube.com/watch?v=mwHEt4E_Xf4&feature=youtu.be

[4]  https://www.haaretz.co.il/news/politics/1.7047613

[5]  https://www.20il.co.il/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%94-%D7%A0%D7%AA%D7%A0%D7%99%D7%94%D7%95-%D7%9C%D7%90-%D7%99%D7%94%D7%99%D7%94-%D7%9B%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%9B%D7%99-%D7%90%D7%99%D7%9F-%D7%9B%D7%9C%D7%95%D7%9D/

 

Tags: , , ,

One Response to “ כטראמפ – כן נתניהו”

  1. לקסי הגיב:

    משהו שכתבתי לחבר אמריקאי:
    Who should be ousted first, your P. or our P.M.
    ???

Leave a Reply