ממשלת מיעוט – המפתח בידי אביגדור ליברמן ואיימן עודה

אביגדור ליברמן ואיימן עודה הם המנצחים הברורים של הבחירות. הם צריכים לשתף פעולה, אם הם רוצים למגר את שלטון ביבי. יש להם רק מה להרוויח. בידיהם הכוח לתמוך בהקמת ממשלת מיעוט

מאת: ק. טוכולסקי

לא ביבי לא גוש ה-55 וגם לא גנץ

מהרגע שהבחירות תמו, אנחנו מותקפים בספינים שגורמים לנו להצטער שחיכינו שהבחירות כבר יקרו כדי שהספינים ייגמרו. גוש הימין נכשל במטרה שהציב לעצמו עת פוזרה הכנת ה-21. במקום להתקרב ל-61 מנדטים של גוש הימין חרדים בלי "ישראל ביתנו", איבד גוש הימין 5 מנדטים נוספים למרות האיחוד בין "הימין החדש" לאיחוד מפלגות הימין ולמרות פרישת "זהות". גוש המרכז וגוש השמאל רשמו אמנם התחזקות קלה מ-55 ל-57 מנדטים, אבל גם לשני הגושים האלו אין 60 מנדטים ומעלה. ו"ישראל ביתנו", מפלגת ימין-מרכז לאומנית וחילונית, גדלה משמעותית ובלעדיה לא יכול אף אחד מהגושים להקים ממשלה צרה. זה הפך את אביגדור ליברמן לדמות המפתח והמנצח הברור הראשון של הבחירות, אבל הוא לא לבד. המנצח השני ודמות המפתח השנייה הוא איימן עודה יו"ר הרשימה המשותפת.

ביבי הפסיד. מה שלא היה ברור עד אתמול תודות לפרשני בובה פוליטיים שלא מסוגלים להתמודד עם המציאות, ברור כעת. לראשונה מאז 2009 נאלץ ביבי להחזיר את המנדט. לראשונה מאז 2009 ישנה אפשרות שלא הליכוד ולא העומד בראשו ירכיבו ממשלה. אבל זה תלוי בעצם בשני המנצחים של הבחירות, ליברמן ועודה ובשאלה כמה לשניהם חשוב להחליף את ביבי ואז להמשיך הלאה.

ביבי אמנם הפסיד במערכה. אבל אם לא תורכב ממשלה אחרת במהלך כהונת הכנסת ה-22 ונלך לעוד בחירות, אף אחד לא מבטיח לנו שמגמת היחלשות הימין (67 מנדטים ב-2015, 65 מנדטים באפריל 2019, 63 מנדטים בספטמבר 2019) תימשך. כמו ארדואן שניצל את חוסר היכולת של 3 מפלגות האופוזיציה בטורקיה שהשיגו רוב בבחירות 2015, לשתף פעולה כדי לסיים את שלטונו כדי לפזר את הפרלמנט, לקיים בחירות חדשות ולהשיג רוב מוחלט, כך גם ביבי עשוי להצליח בבחירות שלישיות יותר מאשר בשתי הראשונות. אם ליברמן ועודה מבינים זאת, יש להם מגוון רחב של אפשרויות שיצריך משניהם רמה מסוימת של שיתוף פעולה כדי להחליף את ביבי.

אפשרות אחת למשל היא לקבוע מועמד מוסכם לתפקיד יו"ר הכנסת ולהחליף את איש הליכוד המכהן בתפקיד (והפך אותו לבדיחה). הצבעה בנושא זה והחלפת איש מפתח של הליכוד באיש "כחול לבן" עשויה להביא או למרד ב"ליכוד" או להתפרקות גוש ה-55. מרד ב"ליכוד" ישחק לטובת מה שליברמן רוצה: ממשלת אחדות חילונית. התפרקות גוש ה-55 יכולה להביא לממשלה שתועדף בידי עודה, אבל שניהם ירוויחו.

אפשרות שנייה היא החלטה של ליברמן ועודה לאפשר ל"כחול לבן" להקים ממשלת מיעוט עם "העבודה", "מרצ", "ישראל ביתנו" בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת. ברגע שתוקם ממשלה כזו, מרד בליכוד והתפרקות גוש ה-55 יהיו עובדות מוחלטות. ביבי יהיה חבר כנסת, נטול חסינות שמחכה להכרעת היועמ"ש בעניינו.

רק שכדי שזה יקרה גם ליברמן וגם עודה צריכים לרדת מהעץ ויש להם רק מה להרוויח. אם כתוצאה מכך, תקום בהמשך ממשלת אחדות יוכל ליברמן לתבוע מראש את מקומו בה (כשר הפנים למשל לצורך הגשמת הבטחותיו לבוחר) תמורת תמיכתו או הצטרפותו לממשלת מיעוט תחילה. ועודה יוכל לתבוע גם את תפקיד ראש האופוזיציה וגם את קבלת וועדת הפנים של הכנסת על חשבון "כחול לבן" לרשימה המשותפת (ועוד דברים כמו למשל תמיכת "כחול לבן" בנציג המשותפת כאיש האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים). זה אפשרי הרבה יותר מכל ספין אחר שטווים בליכוד, כי לגוש ה-55 אין שום משמעות, רק שחסר עיתונאי בעל אומץ שיגיד את זה. נראה שהפרשנים הפוליטיים מפחדים שביבי יחזור ובגדול ואז הם יחטפו.

בקיצור, הכל פתוח והכל מתוח ועוד 27 יום נהיה יותר חכמים. אבל הכל פתוח והכל מתוח לא בגלל ביבי ולא בגלל דובריו הנרצעים. הכל פתוח לא בגלל מעשי החרדים או האם ימינה תקרוץ מרכזה בניסיון להציל את הקריירות הכושלות של שקד ובנט. הכל פתוח כי המפתח נמצא בידיים של שני אנשים, יו"ר ישראל ביתנו ויו"ר הרשימה המשותפת. אם ליברמן יחליט שהוא מצטרף או תומך מבחוץ לממשלת מיעוט בראשות "כחול לבן" ואחריו יחליט עודה שהוא מספק את הקולות להצבעת האמון הראשונה (ותודה לאל לא צריך את בל"ד, אם ליברמן בפנים, הקולות של חד"ש לבדה יספיקו לצלוח את הצבעת האמון הראשונה) אז ביבי לא יהיה ראש הממשלה של ישראל בקרוב מאוד.

זה לא הופך ממשלה בראשות "כחול לבן" למשהו מושלם, מדהים או אפילו מספק, אבל ככל הנראה זה יותר טוב מעוד ממשלת ספינים מוטרפים וחלוקת מאות מיליארדים להון מאחורי מיסוך של הסתה בידי ביבי. עוד כמה שבועות נדע, אם זה היה מספיק חשוב לליברמן ו"ישראל ביתנו" וגם לעודה ולחד"ש.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

2 Responses to “ממשלת מיעוט – המפתח בידי אביגדור ליברמן ואיימן עודה”

 1. לקסי הגיב:

  ליברמן ימתין עד שגנץ יחזיר את המנדט ואז יציע לנשיא קואליצית 61.
  לאו דווקא בראשותו.
  המהלך יעלה את יוקרתו, יבלום את היעלמות מפלגתו ויכשיר אותו, בעיני הציבור, לכהונת ראש הממשלה.
  סיפורי החשדות נגדו יתאיידו מהדיון הציבורי.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  קטונתי מלדעת מתי ומי יציע מה
  יהיה הרבה יותר קשה להציע ממשלת מיעוט בתמיכה של 61 מנדטים כי יש הבדל בין הצבעה אחת לבין הליך שלם.

Leave a Reply