postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הורדת מסים וקיצוץ שירותים העשירו קומץ ופגעו ברווחת הכלל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הורדת מסים וקיצוץ שירותים העשירו קומץ ופגעו ברווחת הכלל

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 24.10.19 0:42

בעשור שלטון ביבי חוב המדינה גדל, החוב הפרטי גדל. הממשלה גבתה יותר מס מהאזרחים ופחות מדי מתאגידים וטייקונים. קומץ התעשר ורוב האזרחים עניים יותר. הורדת מיסים וקיצוץ שירותים, מעשירים רק קומץ קטנטן ופוגעים ברווחת הכלל

מאת: ק. טוכולסקי

בעשר שנות שלטון ביבי, מיעוט קטן התעשר, רובנו התרוששנו

בשנים 2009-2019, עשור אבוד כלכלית (ולא רק) בזמן שמאות מיליארדים חולקו בידי השלטון לקומץ של תאגידים וטייקונים, לא רק שהחוב של מדינת ישראל לא הצטמצם אלא גדל (כן כן ביחס לתמ"ג הוא קטן במספר שנים, אבל במספרים אבסולוטיים הוא גדל. אם ב-2012 לדוגמא, החוב הלאומי היה 666.8 מיליארד, אז ב-2018 הוא כבר היה 788.3 מיליארד)

גם החוב הפרטי הלך וגדל. מה לעשות, כשבוזזים את הציבור ומפחיתים את הגבייה הפרוגרסיבית של מיסים כדי להעשיר קומץ, ההוצאה הפרטית גדלה. בשנת 2009 החוב של משקי הבית בישראל עמד על 290 מיליארד ₪, 69% מתוכו היו על משכנתאות. ואילו בשנת 2017 עמד החוב של משקי הבית על 527 מיליארד ₪ והפתעה: רק 64% מתוכו על דיור, למרות העלייה התלולה במחירי הנדלן בעשור האחרון (עוד השג של ממשלות הימין). ב-2018 גדל החוב של משקי הבית בעוד 30 מיליארד ₪ והגיע ל-557 מיליארד ₪. כשנותנים לקומץ תאגידים וטייקונים מיליארדים בהטבות, הנחות ופטורים ממס, כולנו צריכים לשלם יותר.

ככה זה, יבואו הליברטיאנים ויגידו שהבחירה היא חופשית ואף אחד לא צריך להיכנס לחובות, וכשמישהו נכנס לחובות הוא צריך לשלם (אלא אם כמובן הוא טייקון ענק, שצריך להמשיך לקבל מתנות, וחייבים להציל כשהוא נופל, וכל שאר השיט שקומץ טרולים ילדותיים מפיצים ברשת). אבל הבחירה היא לא באמת חופשית. כשאדם צריך לשלם יותר על הוצאות הבריאות והחינוך של משפחתו בשל קיצוץ בשירותים הציבוריים והרמה שלהם, אין לו בחירה חופשית. כשמחירי הנדל"ן עולים כי הממשלה מעדיפה לגבות יותר מס מה-99% באמצעות ניפוח מחירי הקרקעות ועוד מיסים רגרסיביים, במקום לחלק פחות כסף על חשבוננו, אין לו בחירה חופשית.

תחשבו כמה גדל החוב הלאומי של ישראל רק במחצית השנייה של שלטון הביבים הנוראי של העשור החולף בגלל הפחתות המס המיותרות לתאגידים וטייקונים. בזמן ש"טבע" שילמה מס בשיעור מגוחך וקרסה, כי מסתבר שמנהלים שיודעים איך להשיג הפחתות מס הם לא כאלה מנהלים יעילים בכל מה שקשור לשוק עצמו, בזמן שתאגידי המחצבים והאנרגיה שילמו במקרה הטוב מס מופחת מגוחך ובמקרה הרע כלום, אנחנו גם שילמנו יותר, גם שקענו בחובות כפרטים וגם שקענו בחובות כמדינה.

החוב שלנו גדל גם בגלל הצורך שלנו לשלם יותר על שירותים שבעבר המדינה הייתה מספקת אותם. חינוך ובריאות בעיקר, אבל גם רווחה וסיעוד. המדינה יכולה לספק שירותים טובים יותר ובזול יותר בין השאר בשל כוח המיקוח שלה. תראו מה קורה בארצות-הברית היכן שלאנשים יש חופש למות מסכרת כתוצאה מחוסר היכולת לממן זריקות אינסולין. זה לא יכול עדיין לקרות בישראל כי יש לנו מערכת בריאות ציבורית, ממלכתית עם ביטוח בסיסי אוניברסאלי מקיף. בשביל זה אנחנו משלמים מס, ביטוח בריאות ממלכתי. ואם היינו משלמים גם ביטוח סיעוד ממלכתי, היה לנו סיעוד זול יותר, טוב יותר ונגיש יותר מאשר היום, כשהאוכלוסייה נחלקת בין אלה שיכולים לשלם הון תועפות לחברות ביטוח פרטיות תמורת הזכות למימון מוגבל ושיעור דחייה גבוה של מבוטחים בעת תביעת הביטוח ולבין אלה שאפילו את זה לא יכולים להרשות לעצמם. אבל במדינה שמעדיפה לקצץ שירותים בשביל להוריד מיסים לקומץ תאגידים וטייקונים, לבעלי ההון, לפלוטוקרטיה זה לא יכול לקרות. גם זה תרם משמעותית לגידול בחוב של משקי הבית הפרטיים, ולא צמצם במאומה את הגידול בחוב הציבורי.

מה שאנחנו צריכים זה להבין ששדדו אותנו, 700 מיליארד ₪ בהטבות מיותרות, בתוספת להטבות שאולי היו מוגזמות גם לפני, אבל לא הכבידו עד כדי כך. 700 מיליארד ₪ אבודים שנלקחו הישר מהכיס של המדינה והכיס של האזרחים, 700 מיליארד שלא הפכו את מקבליהם, קומץ בעלי הון אדירים ומנהלי תאגידים למוכשרים יותר או תאבי בצע פחות.

תחת שלטונו של ביבי, כל החובות גדלו, הפערים צמחו, קומץ קטן התעשר בחזירות ורובנו הרבה יותר עניים. אין מה לעשות, זה מה שקורה כשהשלטון נמצא כבר עשור בידיו החובבניות של ביבי בובת שלטון ההון. ראש הממשלה הכושל והמושחת בתולדות ישראל. האיש שבין שאר הנזקים שגרם, הפך את ישראל למדינה מרוששת ואת אזרחיה לבעלי חובות גדלים. שוב הוכח שהורדת מיסים וקיצוץ שירותים, מעשירים רק קומץ קטנטן ופוגעים ברווחת הכלל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.